Κι αν σου κάτσει;;;


Kormoranos_

Member
16 Ιανουαρίου 2018
12
108
41
Τον περασμένο Φεβρουάριο, οι γονείς μου αποφάσισαν να κάνουν ίσως την καλύτερη πράξη της ζωής τους. Κατά την διάρκεια του απογευματινού τους περιπάτου παρατήρησαν μια λευκή χνουδωτή μπάλα στην άκρη ενός κεντρικού δρόμου, πλησιάζοντας ανακάλυψαν ότι ήταν ένα κουταβάκι λίγων εβδομάδων, αφού το περιεργάστηκαν και το χάιδεψαν λίγο, αποφάσισαν να συνεχίσουν τον περίπατο τους, έλα όμως που ο σκυλακος είχε διαφορετική άποψη! Άρχισε με όση δύναμη είχε μέσα του να τους ακολουθει και μετά από μερικά μέτρα ο πατέρας μου δεν άντεξε και τον πήρε αγκαλιά και με συνοπτικές διαδικασίες το πήραν σπίτι.

Μετά την πρώτη εβδομάδα στο σπίτι, παρατηρήσαμε ότι κάτι δεν πάει καλά με τον σκύλο, δεν αντιδρούσε σε κανένα ηχητικό ερέθισμα. Η επίσκεψη στον κτηνίατρο επιβεβαίωσε τους φόβους μας, ο σκύλος ήταν κουφός εκ γενετής…

Η απογοήτευση των γονιών μου ήταν έκδηλη, δεν ήταν έτοιμοι για σκύλο πόσο μάλλον για κουφό σκύλο! Κάπου εκεί τους εξήγησα ότι δεν υπάρχει τρόπος να κάνουμε πίσω και ότι αυτός ήταν τώρα ο σκύλος μας κουφός ή μη!

Όμως οι εκπλήξεις δεν σταματούν εκεί, τις επόμενες μέρες ο σκύλος άρχισε να ξύνεται έντονα (τον είχαμε ψεκάσει για ψύλλους και τσιμπούρια), το αποτέλεσμα ήταν μέσα σε λίγες μέρες το τρίχωμα του να έχει αραιώσει και γδαρσίματα από τα νύχια του να γίνονται ορατά. Το πόρισμα του κτηνίατρου ήταν ψώρα. Με αυστηρή φαρμακευτική αγωγή, βιταμίνες και διαιτολόγιο με μαγειρευτό κιμά και κοτόπουλο χρειάστηκαν 3-4 εβδομάδες για να επανέλθει ο σκύλος.

Και πάνω που λέμε ότι ξεμπερδέψαμε μετά από ένα μήνα με παίρνει η μητέρα μου πανικόβλητη και μου λέει ότι τα μπροστινά πόδια του σκύλου έχουν στραβώσει και ο σκύλος δυσκολεύεται να περπατήσει. Ραχίτιδα η διάγνωση του κτηνίατρου, χάπια ασβεστίου και βιταμίνης D η αγωγή. Για καλή μας τύχη το προλάβαμε νωρίς και μέσα σε δυο εβδομάδες τα πόδια του σκύλου είχαν επανέλθει.

Μέσα σε όλα αυτά και σε συνδυασμό με την κώφωση ο σκύλος έμεινε ανώνυμος μέχρι και σήμερα (αν και έχει όνομα στην νοηματική) και στις συζητήσεις τον αναφέρουμε ως «ο σκύλος μας».

«Ο σκύλος μας» λοιπόν είναι ψιλομπασταρδεμένος ελληνικός ποιμενικός που σήμερα που είναι 11 μηνών ζυγίζει 36 κιλά.

Σαν χαρακτήρας έχει σχεδόν όλα τα χαρακτηριστικά του ελληνικού ποιμενικού (https://www.dogforum.gr/community/threads/Χαρακτήρας-Ελληνικού-Ποιμενικού.22722/)

Παρότι δεν έχω καμία εμπειρία από εκπαίδευση σκύλου (πόσο μάλλον κουφού) έχω καταφέρει μετά από πολλές ώρες ψάξιμο να του μάθω τα βασικά χρησιμοποιώντας νοηματική (όπως κάτσε, περίμενε, ξάπλωσε, έλα εδώ, φύγε, δώσε το χέρι). Το μόνο που δείχνει να μην θέλει να μάθει είναι να πηγαίνει βόλτα ανθρώπινα και χωρίς να τραβάει σαν άλογο!!!


 

Attachments





mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Καιρός ήταν να διαβάσουμε κι ένα ΤΕΤΟΙΟ θέμα, στο φόρουμ.
Μπράβο σας, για τον σκύλαρο που φτιάξατε. Αν είχαν γυρίσει το βλέμμα από την άλλη οι δικοί σου, μπορείς να φανταστείς τι κατάληξη θα είχε;

Καλώς ήρθες στο φόρουμ και να σου ζήσει το άλογο :love:
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Καλησπέρα και μπράβο σου, τα σχόλια περιττά.
Επειδή κι εγώ τον δουλεύω με νοήματα πολλές φορές, χωρίς να του μιλάω, στο να περπατάει δίπλα μου τον έμαθα σιγά σιγά στο σπίτι μέσα, μετά στην αυλή κλπ.
Τι έκανα;
Τον είχα δίπλα μου δεμένο με σχοινί 3 μέτρων. Με το ένα χέρι το σχοινί και στο άλλο τον αγαπημένο του μεζέ.
Βαδίζαμε και όταν τράβαγε τον άφηνα να προχωρήσει ενώ εγώ σταματούσα απότομα. Γυρνούσε να δει γιατί δεν προχωρώ και του έδειχνα με το χέρι μου να έρθει στο πλάι και μόλις το έκανε, του έδινα τον μεζέ του...
Έτσι σιγά σιγά έμαθε να περπατάει δίπλα μου χωρίς να τραβάει. Και όταν καμιά φορά ακομη και τώρα ξεχνιέται, με το που νοιώσει τέντωμα στο λουρί του, γυρίζει μόνος του και στέκεται στο πλάι μου.

(δεν είμαι εκπτης, εμπειρικά στο λέω και να με συγχωρέσουν οι εκπτες του φόρουμ, αν κάνω κάτι λάθος)

ΥΓ
Γιατί νοήματα σε "φυσιολογικό" σκυλί;;;;
Γιατί δεν μου αρέσει να γκαρίζω στην μέση του δρόμου. Και γιατί από ότι έχω διαβάσει ο σκύλος ανταποκρίνεται καλύτερα, μιας και δεν περιέχουν το συναίσθημα της φωνής.
 






Kormoranos_

Member
16 Ιανουαρίου 2018
12
108
41
Καταπληκτικη ιστορια και κουκλος 'ο σκυλος σας'!! Ευχομαι να τελειωσσν οι εκπληξεις.
Γαβγιζει;
Τρομοκρατεί όλους τους περαστικούς και τις γάτες και τους σκύλους και τα αυτοκίνητα!!!!
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Όσα μπράβο και να ειπωθούν σε περιπτώσεις σαν και αυτές και πάλι λίγα θα είναι. Συγχαρητήρια στους γονείς σου, συγχαρητήρια και σε σένα για την υπομονή, την επιμονή και τη θέληση!! Είναι κούκλος :love: και όλα αυτά που έχετε κάνει και θα κάνετε για εκείνον θα σας τα δώσει πίσω στο δεκαπλάσιο :love::love:
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Η απογοήτευση των γονιών μου ήταν έκδηλη, δεν ήταν έτοιμοι για σκύλο πόσο μάλλον για κουφό σκύλο! Κάπου εκεί τους εξήγησα ότι δεν υπάρχει τρόπος να κάνουμε πίσω και ότι αυτός ήταν τώρα ο σκύλος μας κουφός ή μη!
Εγώ σε παραδέχομαι για αυτή σου την κουβέντα και στάση. Καλά βέβαια ο σκυλος ειναι υπέροχος χάρη σας έκανε δεν του κάνατε εσείς :p
Να σας ζήσει και μπράβο όσο κοινότυπο και να ακούγεται!!
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Φαίνεται πολυ χαρούμενος!!!!!!
Και είναι πολυ ομορφος!!!

Θα με ενδιέφερε πολυ ενα βιντεάκι με τις εντολες σας κ το πώς εκτελει η το πως επιστρεφει σε σενα οταν ειναι λυτος....
Είναι πολυ σημαντικο να φανει πως ολα ειναι δυνατα κ ενας σκυλος με αναπηρια μπορει να μην υστερει τελικα οσο φανταζομαστε....

Να τον χαίρεστε και να σας χαιρεται!!!
 


Kormoranos_

Member
16 Ιανουαρίου 2018
12
108
41
Τον είχα δίπλα μου δεμένο με σχοινί 3 μέτρων. Με το ένα χέρι το σχοινί και στο άλλο τον αγαπημένο του μεζέ.
Βαδίζαμε και όταν τράβαγε τον άφηνα να προχωρήσει ενώ εγώ σταματούσα απότομα. Γυρνούσε να δει γιατί δεν προχωρώ και του έδειχνα με το χέρι μου να έρθει στο πλάι και μόλις το έκανε, του έδινα τον μεζέ του...
Έτσι σιγά σιγά έμαθε να περπατάει δίπλα μου χωρίς να τραβάει. Και όταν καμιά φορά ακομη και τώρα ξεχνιέται, με το που νοιώσει τέντωμα στο λουρί του, γυρίζει μόνος του και στέκεται στο πλάι μου.

(δεν είμαι εκπτης, εμπειρικά στο λέω και να με συγχωρέσουν οι εκπτες του φόρουμ, αν κάνω κάτι λάθος)
.
Έχω δοκιμάσει διάφορες τεχνικές εκπαίδευσης σαν αυτην που αναφερεις, αλλα δυστυχώς δεν εχουν αποτελέσματα, οταν βρει καποια μυρωδιά που τον εξιτάρει δεν τον κρατάς με τίποτα!!!

Φαίνεται πολυ χαρούμενος!!!!!!
Και είναι πολυ ομορφος!!!

Θα με ενδιέφερε πολυ ενα βιντεάκι με τις εντολες σας κ το πώς εκτελει η το πως επιστρεφει σε σενα οταν ειναι λυτος....
Είναι πολυ σημαντικο να φανει πως ολα ειναι δυνατα κ ενας σκυλος με αναπηρια μπορει να μην υστερει τελικα οσο φανταζομαστε....

Να τον χαίρεστε και να σας χαιρεται!!!
Όταν ειναι στον χωρο του με εμενα μονο, ακουει ολες τις εντολες και δεν με αφηνει απ το πλάι του, οταν το αφηνω ελευθερο σε καποιο αλλο χωρο οπως στο βιντεο που εχω ανεβάσει, τα πράγματα ειναι διαφορετικά, εκει ειναι τοσο ενθουσιασμένος απο τα τοσα που εχει να εξερευνήσει που δεν τον νοιαζουν ούτε λιχουδιές ουτε χάδια, οταν βαρεθεί τοτε αρχιζει και δινει ξανα προσοχή στο τι του λεω... Θελει πολυ δουλεια ακομα για να είναι τοσο πειθαρχημενος
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Γενικώς, δεν είναι καθόλου καλή τακτική, να κυκλοφορεί λυτός. Πόσο μάλλον, όταν δεν ακούει. Είναι πάρα πολύ επικίνδυνο, και πρέπει να το αποφεύγεις, γιατί καραδοκούν πολλά και μία φορά, δυστυχώς είναι αρκετή. Αν μπορείς, μίλα με κάποιον εκπαιδευτή, ή ενημερώσου μέσω internet, για χρήση κολλάρου με δόνηση. Εχει αρκετές εφαρμογές, σε κωφά σκυλιά.
 


Kormoranos_

Member
16 Ιανουαρίου 2018
12
108
41
Γενικώς, δεν είναι καθόλου καλή τακτική, να κυκλοφορεί λυτός. Πόσο μάλλον, όταν δεν ακούει. Είναι πάρα πολύ επικίνδυνο, και πρέπει να το αποφεύγεις, γιατί καραδοκούν πολλά και μία φορά, δυστυχώς είναι αρκετή. Αν μπορείς, μίλα με κάποιον εκπαιδευτή, ή ενημερώσου μέσω internet, για χρήση κολλάρου με δόνηση. Εχει αρκετές εφαρμογές, σε κωφά σκυλιά.
Τον αφήνω ελεύθερο μόνο σε κλειστούς χώρους όπως άυλες, γήπεδα κλπ. και όταν δεν υπάρχουν άλλοι άνθρωποι.
Ακόμα κι όταν ειναι ξένοι στον ιδιο χώρο με τον σκύλο τις περισσότερες φόρες τον εχω δεμένο.
Γενικά θα με ενδιέφερε πολύ η γνώμη έμπειρων ιδιοκτητών κουφών σκύλων και ελληνικών ποιμενικών
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Έχω δοκιμάσει διάφορες τεχνικές εκπαίδευσης σαν αυτην που αναφερεις, αλλα δυστυχώς δεν εχουν αποτελέσματα, οταν βρει καποια μυρωδιά που τον εξιτάρει δεν τον κρατάς με τίποτα!!!
Θέλει πολύυυ υπομονή. Μην ξεχνάς ότι εκτός απο το ελάττωμά του, είναι κουτάβι. Τα μεγαλόσωμα σκυλιά ωριμάζουν μετά τους 20 μήνες μ.ο.
Ο δικός μου, άρχισε να περπατά ήρεμα δίπλα μου (και όχι πάντα, ακόμη και τώρα) μετά απο 6 μήνες που βγαίναμε βόλτα.
Μην μπερδεύεσαι με βιντεάκια στο youtube που κάνουν τα σκυλιά υπάκουα μέσα σε 5΄. Δεν υπάρχει!!!
 
  • Like
Reactions: medusa and mareco


Pitsinaki

Well-Known Member
23 Απριλίου 2014
449
1.015
Παλαιό Φάληρο
Λίγοι θα κρατούσαν την δική σου/σας στάση.. Κατά τύχη βρέθηκε στον δρόμο σας ένας θησαυρός και τον κάνατε να λάμψει :love:, μπράβο και ξανά μπράβο και καλωσήλθες στο forum!
Μια "ένσταση" έχω μόνο, επειδή δεν ακούει δεν σημαίνει ότι δεν έχει ταυτότητα. Αν χρειάζεστε βοήθεια να διαλέξετε όνομα να ρίξουμε κι εμείς προτάσεις στο τραπέζι. :sneaky::D:whistle:
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Άλλος ένας τυχεράκιας σκύλος!!!
Μπράβο σε σένα και τους δικούς σου όχι μόνο που δεν τον προσπεράσατε αλλά και που ασχολείστε μαζί του, να βγαίνει τις βόλτες του, να μαθαίνει εντολές κτλ...
Και μπράβο επίσης που δεν τον λύνεις παρα μόνο σε περιφραγμένους άδειους χώρους... (y)(y)

Α, το βίντεο με τις εντολές στη νοηματική κι εγώ πολύ θα ήθελα να το δω... :)
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.551
6.980
Τώρα που άρχισα το διάβασμα (κάλλιο αργά παρά ποτέ), είδα με ενδιαφέρον ότι σε εκτεταμένο πείραμα που έκανε η Patricia McConnell και η ομάδα της διαπίστωσαν ότι τα σκυλιά γενικά (πολλά σκυλιά διαφόρων φυλών μελετήθηκαν στο πείραμα) αντιδρούσαν αξιόπιστα στις οπτικές "εντολές" (ενδείξεις, κατευθύνσεις) και ελάχιστα εώς καθόλου στις φωνητικές. Με διαφορές ιλλιγιώδεις, σε όλα τα σκυλιά η οπτική καθοδήγηση άγγιζε το 100% επιτυχημένης απόκρισης με την ηχητική να μην πιάνει ούτε 50%, και συχνά να μην πιάνει καθόλου.

Οπότε γενικά μπορούμε να συνάγουμε ότι η οπτική επικοινωνία είναι εύκολα κατανοητή και "δυνατή" σε όλα τα σκυλιά, οπότε στο κωφό σκυλί οποιαδήποτε καθαρά νοήματα ορίσεις μαζί του θα μπορέσει να τα ακολουθήσει με κάθε αξιοπιστία. Άρα αυτό που σου λείπει είναι το πώς θα του τραβάς την προσοχή, κάτι που εμείς επιτυγχάνουμε με το ηχητικό ερέθισμα. Σε αυτό μπορούν να σε βοηθήσουν οι ιδιοκτήτητες κωφών ζώων (όχι μόνο σκύλων).

(Παρατηρώ με έκπληξη καιρό τώρα και στον δικό μου την αποτελεσματικότητα των νοημάτων που του κάνω, που δεν το κανα επίτηδες, από βαρεμάρα να μιλάω προέκυψε. Νόμιζα ότι ήταν απλά τόοοοσο έξυπνος. Αμ δε! Εμείς δεν ξέραμε απλά!).

Το βίντεο του "αλόγου" απεικονίζει την επιτομή της ευτυχίας :love:

Να σας χαίρετε και να τον χαίρεστε.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Κ εμενα υπακούει καλυτερα στα νοήματα,τα οποια της έμαθα για να εχουμε επικοινωνια και στα γεράματα.... κ οντως λειτουργούν πολυ καλα,ισως κ καλύτερα ορισμενες φορες...

@Kormoranos_ ειναι μικρος ακομα, εφηβεια κ τρέλα μαζί...ειναι λογικο να μην υπακουει παντα...επισης φαντάζομαι λογω ελλειψης ακοης η οσφρηση του ειναι ακομη δυνατοτερη, αρα κ αυτο δεν διευκολύνει. Εαν οντως εχεις δοκιμασει λιχουδιες,ακινησία, αλλαγη κατευθυνσης, διορθωση κλπ κλπ κλπ, ίσως ενα halti να σας βοηθουσε.

Οι προτασεις για ονοματοδοσια κ κολαρο δονησης ειναι πολυ καλο food for thought!!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Κ εμενα υπακούει καλυτερα στα νοήματα,τα οποια της έμαθα για να εχουμε επικοινωνια και στα γεράματα.... κ οντως λειτουργούν πολυ καλα,ισως κ καλύτερα ορισμενες φορες...
Και λειτουργούν και στα γεράματα (y) Αρκεί, ο σκύλος τουλάχιστον, να βλέπει :p
 


Kormoranos_

Member
16 Ιανουαρίου 2018
12
108
41
Θέλει πολύυυ υπομονή. Μην ξεχνάς ότι εκτός απο το ελάττωμά του, είναι κουτάβι. Τα μεγαλόσωμα σκυλιά ωριμάζουν μετά τους 20 μήνες μ.ο.
Ο δικός μου, άρχισε να περπατά ήρεμα δίπλα μου (και όχι πάντα, ακόμη και τώρα) μετά απο 6 μήνες που βγαίναμε βόλτα.
Μην μπερδεύεσαι με βιντεάκια στο youtube που κάνουν τα σκυλιά υπάκουα μέσα σε 5΄. Δεν υπάρχει!!!
Λίγοι θα κρατούσαν την δική σου/σας στάση.. Κατά τύχη βρέθηκε στον δρόμο σας ένας θησαυρός και τον κάνατε να λάμψει :love:, μπράβο και ξανά μπράβο και καλωσήλθες στο forum!
Μια "ένσταση" έχω μόνο, επειδή δεν ακούει δεν σημαίνει ότι δεν έχει ταυτότητα. Αν χρειάζεστε βοήθεια να διαλέξετε όνομα να ρίξουμε κι εμείς προτάσεις στο τραπέζι. :sneaky::D:whistle:
Κ εμενα υπακούει καλυτερα στα νοήματα,τα οποια της έμαθα για να εχουμε επικοινωνια και στα γεράματα.... κ οντως λειτουργούν πολυ καλα,ισως κ καλύτερα ορισμενες φορες...

@Kormoranos_ ειναι μικρος ακομα, εφηβεια κ τρέλα μαζί...ειναι λογικο να μην υπακουει παντα...επισης φαντάζομαι λογω ελλειψης ακοης η οσφρηση του ειναι ακομη δυνατοτερη, αρα κ αυτο δεν διευκολύνει. Εαν οντως εχεις δοκιμασει λιχουδιες,ακινησία, αλλαγη κατευθυνσης, διορθωση κλπ κλπ κλπ, ίσως ενα halti να σας βοηθουσε.

Οι προτασεις για ονοματοδοσια κ κολαρο δονησης ειναι πολυ καλο food for thought!!!
Πρωτα απ' όλα το οτι δεν του έχουμε βγάλει κάποιο όνομα δεν σημαίνει οτι το σκυλί δεν έχει ταυτότητα, ειναι ο πρωτος σκυλος για ολους μας ειναι το κεντρο του ενδιαφεροντος μας σε καθε συζητηση, και για τους γονείς μου που ειναι συνταξιούχοι και οι δυο ειναι το άτακτο τρίτο παιδί τους (ο πατέρας μου ειναι υπεύθυνος κουζινας, του μαγειρεύει ανα δυο τρεις μέρες κρέας ή κοτόπουλο με ρύζι και η μητερα μου ειναι υπεύθυνη καθαριότητας του σκυλου και του χώρου του). Μερα παρα μερα με παίρνουν τηλεφωνο και μου λεν τα κατορθώματα του, απ τους θάμνους του κήπου που ξερίζωσε μέχρι την υδρορροή που την ξεκόλλησε και την έκανε παιχνίδι:mad: .

Το θεμα της βόλτας ειναι πολυ σημαντικό γιατι ειναι ο μονος τροπος να καταναλώνει την ενεργεια του ο σκυλος, αλλα το γεγονος οτι τραβαει σαν αλογο κανει τους γονεις μου που ειναι και κάποιας ηλικίας να κουράζονται και να αποφεύγουν να τον βγάζουν βόλτα.

Εκτος απο τους τροπους εκπαιδευσης που ανεφερα παραπανω (λιχουδιες,ακινησία, αλλαγη κατευθυνσης, διορθωση κλπ) εχω δοκιμασει και κολάρα semi-choker, choker αλλα και εκπαιδευτικο σαμαρακι (https://www.pet4u.gr/εκπαιδευτικο-σαμαρακι-easy-walker.html) . Το μονο που δουλευει ειναι το εκπαιδευτικο σαμαρακι αλλα ειναι σκετος εφιαλτης να του το βαλεις, πρεπει να παλευεις μαζι του 10 λεπτα για να κάτσει:unsure:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf