Κοινωνικοποίηση κουτάβι με άλλα σκυλιά και καραντίνα


Garufallou

Member
18 Μαρτίου 2020
14
10
29
Καλησπέρα σας ...
Πλέον η κουταβιτσα μου είναι 4.5 μηνών
Μια λόγω εμβολίων και μετά με το θέμα κορονοιου το κουταβάκι μου δεν έχει έρθει σε επαφή με σκυλάκια πέραν από 2 κουταβάκια που είχαν έρθει πριν από ένα μήνα κι επαιξαν στην αυλή μου...
Δεν μπορώ να βρω κάποιον να έρθει σπίτι μου και λόγω καραντίνας δεν μπορώ να το πάω αμμεσα και σε κάποιο εκπαιδευτή
Το θέμα μου είναι ότι όταν δει αλλα σκυλιά στη βόλτα μεγαλύτερης ηλικίας απλά ενθουσιάζεται το χανει και τρέχει προς τα πάνω τους...
1ον δεν θέλω να μάθει ότι όσο είναι με λουρί παίζει με άλλα σκυλάκια
2ον 3-4 φορές που εφόσον συνεννοηθηκα με τον ιδιοκτήτη τους ότι τα σκυλιά είναι εντάξει στη συμπεριφορά τους τα έφερε σε επαφή αλλά καθώς η δικιά μου δεν έχει μάθει ακόμα τον κατάλληλο τρόπο να παίζει πολλα σκυλάκια είτε αδιαφορούν και την αποφεύγουν με αποτέλεσμα αυτή να τρελαίνεται ακόμα περισσότερο και να αρχίσει να τους γαβγίζει και μετά να της γρυλλιζουν να σταματάει να γυρνάει κοιλιά και να ξανασυνεχιζει
Ξέρω ότι με την αδιαφορία και τις διαφορές διορθώσεις απο τους αλλους σκυλους θα μάθει να συμπεριφέρεται στο είδος της με τι θεωρείτε αποδεκτό και τι οχι
Μέχρι στιγμής όλο αυτό της έχει αφήσει μόνο θετική εντύπωση αλλά μιας και μεγάλωσε φοβάμαι να μην της αφήσει αυτό κάποια αρνητική εντύπωση αργότερα και βγει φοβικό ή επιθετικό προς άλλους σκυλουε

Επομένως τι κάνω τώρα εγω;
Την αφήνω να πάει σε άλλα σκυλάκια να παίξουν με τον ίδιο τρόπο μέχρι να μάθει και να ηρεμήσει;
Την πάω σε κάποιο τοπικό σκυλοπαρκο να παίξει με έναν ή δυο σκύλους που είναι εκει κι έχω ρωτήσει πρώτα τον ιδιοκτήτη τους για τη συμπεριφορά τους ;
Αποφεύγω προς το παρών οποιαδήποτε επαφή με σκυλιά από κοντά και περιμένω να πάμε σε κάποιον εκπαιδευτή για κάποιες συνεδρίες κοινωνικοποίησης;

Να σημειωθεί ότι από μια απόσταση 3-4 μέτρων όσο είμαι με το λουρι πλέον έχει μάθει να αγνοεί ποδήλατα κόσμο που τρέχει που περνάει δίπλα μας κι επικεντρώνεται σε μένα και στη βόλτα (για μέρος που έχει γνωρίσει μιλάμε πάντα από μυρωδιές)

Ευχαριστώ
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.606
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3