Κοκόνι: Όσα πρέπει να γνωρίζουμε


katerioka

Member
11 Μαρτίου 2010
18
1
ΚΟΚΟΝΙ

ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ
Έξυπνος, ζωηρός, χαρούμενος, πρόθυμος να μάθει, ισορροπημένος, προσεκτικός, με καλή μνήμη, άγρυπνος, δραστήριος, έχει μεγάλη αντοχή, πιστός, στοργικός, συνδέεται στενά με την οικογένεια, ειδοποιεί μόλις ακούσει άγνωστους θορύβους.


ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
Είναι εύκολη, γιατί μαθαίνει γρήγορα και με προθυμία δραστηριότητες επιδεξιότητας και ευκινησίας. Μπορεί να πηδήξει τρεις φορές το ύψος του. Είναι ιδανικός για παιχνίδια επαναφοράς μικρών αντικειμένων, τρέξιμο με μπαλάκια και ασκήσεις υπακοής.

ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ
Εφ’ όσον έχουν κοινωνικοποιηθεί καλά, δε δημιουργούν προβλήματα με τα άλλα σκυλιά ή με τα κατοικίδια ζώα. Είναι γενικά φιλικά με τα παιδιά, μπορεί να δείχνουν επιφυλακτικά με κάποιους ξένους, ενώ άλλους να τους υποδέχονται με διαχυτικότητα.

ΕΞΑΣΚΗΣΗ
Αγαπά το παιχνίδι, το τρέξιμο, το κυνήγι της μπάλας, του αρέσει να χοροπηδά και να στέκεται στα πίσω πόδια κινώντας ρυθμικά τα μπροστινά. Ως μικρόσωμος σκύλος είναι ικανοποιημένος με δύο-τρεις σύντομους περιπάτους την ημέρα.
Μπορεί να ζήσει άνετα και αρμονικά σε διαμέρισμα.

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΗ ΦΡΟΝΤΙΔΑ
Απαιτείται λίγη περιποίηση για το τρίχωμα μόνο κατά τη διάρκεια της τριχόπτωσης, συνήθως τους ζεστούς καλοκαιρινούς μήνες. Τότε χρειάζεται καλό βούρτσισμα, για να απομακρύνονται οι τρίχες που πέφτουν. Το χειμώνα, αν και το τρίχωμα πυκνώνει, δε χρειάζεται καθόλου περιποίηση.

ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

Είναι σκυλιά με καλή υγεία, ανθεκτικά και εξοικειωμένα με τις ελληνικές καιρικές συνθήκες λόγω της επιβίωσής τους για χιλιάδες χρόνια στον ελλαδικό χώρο.


 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: ioannachrts














Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Όταν λέμε "εξοικειωμένα με τις ελληνικές καιρικές συνθήκες", αυτό υποθέτω σημαίνει ότι δεν αντέχουν κλίματα τύπου Καλαμποκιστάν? Διότι ναι μεν δε βγάζω ούτε το Μουφ με την τρομερή γούνα έξω στους -30 παρά μόνο για να πάει προς νερού του, αλλά κάθε άλλο παρά υποφέρει στο χιόνι, αντίθετα μάλιστα του αρέσει. Έχω και μια ερώτηση: οι σκύλοι των κρύων κλιμάτων συνήθως βγάζουν περισσότερη γούνα, γι' αυτό π.χ. και το Μουφ έχει πιο πυκνή γούνα από τα Μούφια π.χ. του Τέξας. Αν έπαιρνε κανείς κοκόνι στο Καλαμποκιστάν, θα προσαρμοζότανε στις συνθήκες? Εννοείται φυσικά ότι δε θα το έβαζε κανείς να σέρνει έλκηθρο.
 
  • Like
Reactions: evi155


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
καμια δυσπλασια,κατι;
στις μικρές φυλές δεν είναι και τόσο σύνηθες γενικά
στα κοκόνια δεν έχει γίνει βέβαια και καμία εμπεριστατωμένη μελέτη αλλά σίγουρα κανείς μας δεν έχει τύχει να δεί ή να ακούσει για δυσπλασικό κοκόνι....
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
στις μικρές φυλές δεν είναι και τόσο σύνηθες γενικά
στα κοκόνια δεν έχει γίνει βέβαια και καμία εμπεριστατωμένη μελέτη αλλά σίγουρα κανείς μας δεν έχει τύχει να δεί ή να ακούσει για δυσπλασικό κοκόνι....
τα pug μια χαρα δυσπλασια εχουν...
ξαναλεω...βρε το κοκονι!
60-70 ποντους μεγαλυτερο βγαινει;
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Όταν λέμε "εξοικειωμένα με τις ελληνικές καιρικές συνθήκες", αυτό υποθέτω σημαίνει ότι δεν αντέχουν κλίματα τύπου Καλαμποκιστάν?. Αν έπαιρνε κανείς κοκόνι στο Καλαμποκιστάν, θα προσαρμοζότανε στις συνθήκες? Εννοείται φυσικά ότι δε θα το έβαζε κανείς να σέρνει έλκηθρο.
προσαρμοσμένο στις τοπικές συνθήκες.....επειδή είναι μαλλιαρά κατα τόπους αλλά κυρίως κοντότριχα
βασικά μπορούν την πολύ ζέστη και την παλευουν με το λίγο κρύο
αυτά που λές είναι κάπως ακραία.....
και το μουφ δεν νομίζω να επιζούσε έξω απο το σπίτι με τέτοιες συνθήκες...ενώ το χάσκι ναι.

ο σκύλος γενικά πάντως προσαρμόζεται σχετικά γρήγορα....ας πούμε σε δυό τρείς γεννιές
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
τα pug μια χαρα δυσπλασια εχουν...
ξαναλεω...βρε το κοκονι!
60-70 ποντους μεγαλυτερο βγαινει;

βγαίνει ναι
το λένε ελληνικό ποιμενικό.....
τι λές τώρα???????

τα πάγκ έχουν δυσπλασία???
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
τα pug μια χαρα δυσπλασια εχουν...
ξαναλεω...βρε το κοκονι!
60-70 ποντους μεγαλυτερο βγαινει;
Είναι δυνατό το κοκόνι να έχει βγει υγιέστερο διότι επικράτησε για αιώνες χωρίς πολλές ανθρώπινες "επεμβάσεις" αντίθετα με το pug?
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
βγαίνει ναι
το λένε ελληνικό ποιμενικό.....
τι λές τώρα???????
να δω το ελληνικο να πηδαει 3 φορες το υψος του και τιποτα αλλο:D:D:D
(επειδη λαμβανω σηματα εκνευρισμου,να ξερεις οτι σε πειραζω)

τα πάγκ έχουν δυσπλασία???
αμε!για ρωτα οσοι εχουν παρει απο πετ σοπ!
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Πάνω απο 2.000 χρόνια φυσικής ή σχετικά φυσικής επιλογής έχουν φροντίσει να μένουν τα υγιέστερα. Αν περίμενε η κτηνίατρος μου απο το κοκόνι μας, θα το είχε κλείσει το ιατρείο. Η δικιά μας είναι έξι χρονών, ούτε μια φορά να φταρνιστεί ή να κάνει μια ευκοίλια.... όταν λέω τίποτα, εννοώ πραγματικά τίποτα.

Ο διπλός μαδύας τα προστατεύει και απο τη ζέστη, και απο το κρύο, όπως τουλάχιστον υπάρχουν στη χώρα μας και το ρύγχος είναι τέτοιο που βοηθά την αναπνοή σε όλες τις καιρικές συνθήκες.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
κανένας εκνευρισμός :)
ουκ ολίγοι μου έχουν πει την Αργώ Ελληνικό ποιμενικό toy :lol:

για τα πάγκ δεν το ήξερα...γενικά είχα την αίσθηση ότι τα μικρόσωμα δεν έχουν τέτοια προβλήματα
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Και η δικιά μας, 8 μήνες που την έχω (μακάρι να την έχω πολύ ακόμα) τίποτα, ούτε μια διάροια!! Και κάτι ακόμα (υποθέτω λόγω του μήκους των τριχών στα αυτιά) έχει τα πιο καθαρά αυτιά που έχω δει σε σκύλο! Μιλάμε πεντακάθαρα...!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ερώτηση
μόνο η δικιά μου αρέσκεται στο πασάλειμα με "διάφορα" τύπου "νεκρό σώμα".....πρόφατα βρήκε μιά σαυρα....μπλιάαααχ
ενώ γενικά προσέχει που πατάει να μην λερωθεί.....
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf