Κομμένη ουρά Akita


Akita-Bill

Member
10 Αυγούστου 2016
16
1
Καλησπέρα σε όλους & όλες και Χρόνια Πολλά στους εορτάζοντες (κυρίως για χθες).
Θα ήθελα και πάλι την πολύτιμη βοήθεια/γνώμη σας σχετικά με το εξής ζήτημα: σε νεογέννητο κουταβάκι Ακιτα (30 ημερών) κατά την γέννα, η μαμά έκοψε ένα μικρό κομμάτι από την ουρά του νεογέννητου.Περίπου 2-3 εκατοστά.Θα δημιουργήσει πρόβλημα στο υγείας ή μορφολογίας στο μικρό;Είναι κάτι που θα διορθωθεί στο μέλλον και δεν θα φαίνεται;
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Προβλημα υγειας δεν θα δημηουργησει! Προβλημα ¨μορφολογιας"- δηλαδη κακια αξιολογηση σε εκθεσεις μορφολογιας ναι, μαλλον θα εχεις.

Και οχι, δεν διορθωνεται- και θα φαινεται μαλλον- οχι τοσο με το ματι, επειδη εχουν και αρκετα φουντοτη ουρα τα ακιτα, αλλα οταν την πιανεις σιγουρα.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
του αδελφου της δικιας μου μικρης, η μαμα εκοψε κατα λαθος το ενα αυτακι!
Το κουταβι χαρηστηκε σε φιλη της και ειναι μια χαρα, αλλα το κομμενο/σπασμενο αυτι φαινεται παρα πολυ.
 


JohnM

Active Member
6 Ιουλίου 2016
41
188
Ίσα ίσα θα 'ναι ακόμα πιο ξεχωριστό! Όπως και το άλλο με το κομμένο αυτάκι!

Πιο μικρός όταν έκανα κάποια γραντζουνιά σε κάτι στεναχωριόμουν πάρα πολύ, τώρα το 'χω ξεπεράσει τελείως και το βλέπω ότι έγινε one of a kind.
 
  • Like
Reactions: Captain hook


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Θα δημιουργήσει πρόβλημα στο υγείας ή μορφολογίας στο μικρό;Είναι κάτι που θα διορθωθεί στο μέλλον και δεν θα φαίνεται;
Ο εκτροφέας του, τι σου λέει?
Πρόβλημα μορφολογίας, θα είναι.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Αν έγινε επίτηδες μήπως θα έπρεπε να ανησυχείς για τον χαρακτήρα της μητέρας;
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Αν έγινε επίτηδες μήπως θα έπρεπε να ανησυχείς για τον χαρακτήρα της μητέρας;
Αυτο εξαρταται παντος! Στην δικια μας περιπτοση η μαμα ειχε ανγχοθει πολυ, επειδη εχασε καποια κουταβια- και περιποιοταν τα υπολοιπα με μανια! Και ετσι εγινε!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Αυτο εξαρταται παντος! Στην δικια μας περιπτοση η μαμα ειχε ανγχοθει πολυ, επειδη εχασε καποια κουταβια- και περιποιοταν τα υπολοιπα με μανια! Και ετσι εγινε!
Δεν ειναι σίγουρο δείγμα επιθετικής σκύλας πράγματι. Απλώς επειδή εχω παρόμοια άσχημη εμπειρία , όχι με εκτροφική σκύλα, για αυτο το ανέφερα.
 


Akita-Bill

Member
10 Αυγούστου 2016
16
1
Η μητέρα έχει και άλλα κουταβάκια τα οποία χαίρουν άκρας υγείας.Ίσα ίσα που η συμπεριφορά της είναι πολύ καλή απέναντι στα μικρά.Για να είμαι πιο ακριβής όμως, το κομμάτι που λείπει από την ουρίτσα του πρέπει να είναι 1εκ-2εκ.Όταν μεγαλώσει, η ουρά του θα έχει την κλασσική μορφή της φυλής ή λόγω αυτής της "ιδιαιτερότητας" θα κρέμεται και δεν θα γυρνάει από πάνω;
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
To γυρισμα της ουρας πανω στη ραχη δεν εχει να κανει με το μηκος.
Υπαρχουν ακιτα που εχουν απο τη φυση τους κοντυτερη ουρα.
Οταν κρεμεται θα πρεπει να φτανει τους ταρσους.
 


Akita-Bill

Member
10 Αυγούστου 2016
16
1
To γυρισμα της ουρας πανω στη ραχη δεν εχει να κανει με το μηκος.
Υπαρχουν ακιτα που εχουν απο τη φυση τους κοντυτερη ουρα.
Οταν κρεμεται θα πρεπει να φτανει τους ταρσους.
Αν καταλαβαίνω σωστά, το μόνο "πρόβλημα" θα είναι μορφολογικό και θα μπορεί να το διακρίνει κάποιος κριτής σε εκθέσεις μορφολογίας.Για μενα προέχει η υγεία του κουταβιού.
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Κανονικα ο εκτροφεας θα πρεπει να παρει χαρτι κτηνιατρου για το ατυχημα κατα τη διαρκεια της γεννας.
 


Akita-Bill

Member
10 Αυγούστου 2016
16
1
Κανονικα ο εκτροφεας θα πρεπει να παρει χαρτι κτηνιατρου για το ατυχημα κατα τη διαρκεια της γεννας.
Ακόμη και αν πάρει, θα έχει θέμα με την ουρά του σε τέτοιο βαθμό που θα είναι πολύ εμφανές;
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Μπορει να μην φαινεται και καθολου...
Αν ομως θελεις να πηγαινεις σε εκθεσεις καλο θα ηταν.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
βρε Βασιλη μου...ξερεις πως μου ακουγεται το θεμα που εχεις ανοιξει;
"το αμαξι μου εχει μια βαθια γρατζουνια στο πορτ μπαγκαζ,λετε να ειναι ασχημο;"
αφου παραπανω λες οτι προεχει η υγεια του κουταβιου γιατι κολλας τοσο στην εμφανιση;θα το αγορασεις για εκθεσεις; στην τελικη αν σε χαλαει αισθητικα αυτο το 1 εκατοστο κομμενης ουρας, παρε ενα αλλο κουταβακι απο την ιδια γεννα, για να μην καρφωνεται το βλεμμα σου στο "προβλημα"...
 
  • Like
Reactions: ioanna a


Akita-Bill

Member
10 Αυγούστου 2016
16
1
βρε Βασιλη μου...ξερεις πως μου ακουγεται το θεμα που εχεις ανοιξει;
"το αμαξι μου εχει μια βαθια γρατζουνια στο πορτ μπαγκαζ,λετε να ειναι ασχημο;"
αφου παραπανω λες οτι προεχει η υγεια του κουταβιου γιατι κολλας τοσο στην εμφανιση;θα το αγορασεις για εκθεσεις; στην τελικη αν σε χαλαει αισθητικα αυτο το 1 εκατοστο κομμενης ουρας, παρε ενα αλλο κουταβακι απο την ιδια γεννα, για να μην καρφωνεται το βλεμμα σου στο "προβλημα"...
Έχεις δίκιο.Ίσως να μην το διατύπωσα σωστά εγώ.Πάνω απ'όλα προέχει η υγεία του μικρού και αυτό είναι αδιαπραγμάτευτο.Αν μεγαλώνοντας, το 1 εκ. που λείπει από την ουρά παραμείνει 1εκ ή 2εκ. και η ουρίτσα του εξελιχθεί φυσιολογικά ως τυπική ουρά Ακιτα (οπτικά) ακόμα και αν δεν είναι αποδεκτό σε μορφολογικές εκθέσεις,κανένα απολύτως πρόβλημα.Δεν θα ήθελα όμως να έχει μία ουρά πεσμένη ή μία πολύ κοντύτερη.Έλπίζω να έγινα κατανοητός.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
οκ, κατανοητος...ετσι κι αλλιως εσυ κρινεις τι μπορεις να δεχτεις αισθητικα και τι οχι...φιλικη συμβουλη, αν ειναι να σε ξενερωνει το προβλημα που ισως βγαλει στο μελλον (προσωπικα δεν εχω εμπειρια απο την φυλη και δε μπορω να προβλεψω τι θα συμβει, οπως νομιζω και κανενα μελος απο την στιγμη που μιλαμε στα τυφλα), κοιτα και αλλες επιλογες απο την γεννα...εκτος αν εισαι σιγουρος οτι θα το διαγραψεις απο το μυαλο σου το ολο ζητημα, οπότε προχωρα χωρις να σε απασχολει
 


Akita-Bill

Member
10 Αυγούστου 2016
16
1
οκ, κατανοητος...ετσι κι αλλιως εσυ κρινεις τι μπορεις να δεχτεις αισθητικα και τι οχι...φιλικη συμβουλη, αν ειναι να σε ξενερωνει το προβλημα που ισως βγαλει στο μελλον (προσωπικα δεν εχω εμπειρια απο την φυλη και δε μπορω να προβλεψω τι θα συμβει, οπως νομιζω και κανενα μελος απο την στιγμη που μιλαμε στα τυφλα), κοιτα και αλλες επιλογες απο την γεννα...εκτος αν εισαι σιγουρος οτι θα το διαγραψεις απο το μυαλο σου το ολο ζητημα, οπότε προχωρα χωρις να σε απασχολει
Θα ξαναδώ το μικρό για να δω αν μεγαλώνοντας υπάρχει κάποιο πρόβλημα ή είναι αμελητέο.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Συμφωνω, ειναι προτιμοτερο αυτο που λες, απο το να περιμενεις γνωμες απο αλλους που δεν εχουν εικονα για κατι που ειναι καθαρα αισθητικο ζητημα και εχει να κανει με προσωπικα κριτηρια. Θα ειναι κριμα για το κουταβι αν εχεις ενα "γαμωτο" στο πισω μερος του μυαλου σου, το οποιο ενδεχομενως να σε επηρεαζει εστω και σε ελαχιστο βαθμο (που νομιζω οτι θα συμβει, απο την στιγμη που το συζητας αρκετα). Καλη τυχη στην τελικη επιλογη σου