Κουρευτική Μηχανή


Goude

Member
27 Ιουλίου 2018
18
3
29
Καλησπέρα παιδιά έχει κανένας να προτείνει καμιά καλή και ποιοτική μηχανή κουρέματος περίπου 100 ευρώ. Αν υπάρχει και κανένα μαγαζί στην Θεσσαλονίκη να την δω από κοντά θα ήταν το ιδανικό :D
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Να συζητήσουμε λίγο καταρχάς, σε τι θα σε εξυπηρετήσει η κουρετική μηχανή;
Το σκυλάκι στο avatar έχεις; Φαίνεται να κοκονίζει ε;
Στις περισσότερες φυλές, το κούρεμα/ξύρισμα της γούνας, ειδικά αν δεν είσαι επαγγελματίας groomer, να ξέρεις τι κάνεις, που και πως, τελικά την καταστρέφει.
 
  • Like
Reactions: Goude




Goude

Member
27 Ιουλίου 2018
18
3
29
Να συζητήσουμε λίγο καταρχάς, σε τι θα σε εξυπηρετήσει η κουρετική μηχανή;
Το σκυλάκι στο avatar έχεις; Φαίνεται να κοκονίζει ε;
Στις περισσότερες φυλές, το κούρεμα/ξύρισμα της γούνας, ειδικά αν δεν είσαι επαγγελματίας groomer, να ξέρεις τι κάνεις, που και πως, τελικά την καταστρέφει.
Για αρχή κάθε κούρεμα βγαίνει 15 ευρώ με 2 μ 3 φόρες το χρόνο που μου λέει η κτηνίατρος ότι κάλο θα ήταν να τα κουρεύω με συμφέρει να επενδύσω σε μια καλή μηχανή . Ναι έχει κοκονακι μέσα της. Ναι άλλα έχω δει πως την κουρεύουν εκεί που την πάω δεν κάνουν κάτι ιδιαίτερο για 15 ευρώ με την φορά τα κόβει γιατί η μικρή έχει ίσια τρίχα και μόνο τα ποδιά και το κεφάλι αφήνει χωρίς να το πειράξει και δεν έχει διπλό τρίχωμα αν αυτό θέλεις να μου πεις.
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Τα κοκόνια [όπως και πολλές άλλες ράτσες], απαγορεύεται να κουρεύονται.
Καταστρέφεται η γούνα τους.
Για ποιό λόγο το κουρεύεις και μάλιστα 2-3 φορές τον χρόνο;
 
  • Like
Reactions: ChrisApo and Kahlan


Goude

Member
27 Ιουλίου 2018
18
3
29
Τα κοκόνια [όπως και πολλές άλλες ράτσες], απαγορεύεται να κουρεύονται.
Καταστρέφεται η γούνα τους.
Για ποιό λόγο το κουρεύεις και μάλιστα 2-3 φορές τον χρόνο;
Είναι ημιαιμο το σκυλάκι και φέτος ειδικά χρειάστηκε 2 φορές κούρεμα για ιατρικούς λόγους και 1 φορά για καλοκαίρι. Αλλα μου το είπε ο κτηνίατρος για να ανανεώνεται η τρίχα του σκύλου.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Ποιοί ιατρικοί λόγοι, επέβαλλαν το κούρεμά του; Για πόσες φορές;
Οπως και να'χει, νομίζω ότι θα πρέπει να αλλάξεις κτηνίατρο.
Σίγουρα, σταματάς να το κουρεύεις. Ούτε καλοκαίρι, ούτε χειμώνα, χρειάζεται κούρεμα.
 
  • Like
Reactions: ChrisApo


sporos

Member
23 Ιανουαρίου 2018
19
4
36
Είναι ημιαιμο το σκυλάκι και φέτος ειδικά χρειάστηκε 2 φορές κούρεμα για ιατρικούς λόγους και 1 φορά για καλοκαίρι. Αλλα μου το είπε ο κτηνίατρος για να ανανεώνεται η τρίχα του σκύλου.
η τρίχα στον σκύλο ανανεώνεται με καλό χτένισμα ή ακόμα καλύτερα με βούρτσες τύπου furminator . Η τρίχα του σκύλου δεν λειτουργεί σαν την ανθρώπινη ίσα ίσα με το συχνό κούρεμα την καταστρέφεις και το ότι το καλοκαίρι θέλει κούρεμα για την ζέστη είναι λίγο μύθος γιατί στα περισσότερα σκυλιά λειτουργεί σαν μόνωση οπότε έχεις το αντίθετο αποτέλεσμα
 
  • Like
Reactions: ChrisApo and Goude


Goude

Member
27 Ιουλίου 2018
18
3
29
Ποιοί ιατρικοί λόγοι, επέβαλλαν το κούρεμά του; Για πόσες φορές;
Οπως και να'χει, νομίζω ότι θα πρέπει να αλλάξεις κτηνίατρο.
Σίγουρα, σταματάς να το κουρεύεις. Ούτε καλοκαίρι, ούτε χειμώνα, χρειάζεται κούρεμα.
Δυο φόρες κόλλησε αερογόνος ψευμονάδα και έβγαλε επιθηλιώματα πάνω στο σώμα της και έπρεπε να την κουρέψουμε για να είναι εύκολη η χορήγηση της αλοιφής.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Δυο φόρες κόλλησε αερογόνος ψευμονάδα και έβγαλε επιθηλιώματα πάνω στο σώμα της και έπρεπε να την κουρέψουμε για να είναι εύκολη η χορήγηση της αλοιφής.
Αυτό μάλιστα. Είναι σοβαρός λόγος. Αλλά μέχρι εκεί.
Δεν είναι δυνατόν, να του κουρεύετε συνεχώς την γούνα. Δεν ανανεώνεται έτσι. Για κάποιο λόγο την έχει!

Τι ακριβώς είναι η αερογόνος ψευμονάδα; Πρώτη φορά το ακούω o_O
Πως κολλάει; Μήπως πρέπει να το ψάξετε; Εχει ξανακολλήσει έκτοτε;
 




Goude

Member
27 Ιουλίου 2018
18
3
29
Αυτό μάλιστα. Είναι σοβαρός λόγος. Αλλά μέχρι εκεί.
Δεν είναι δυνατόν, να του κουρεύετε συνεχώς την γούνα. Δεν ανανεώνεται έτσι. Για κάποιο λόγο την έχει!

Τι ακριβώς είναι η αερογόνος ψευμονάδα; Πρώτη φορά το ακούω o_O
Πως κολλάει; Μήπως πρέπει να το ψάξετε; Εχει ξανακολλήσει έκτοτε;
Κοίταξε αυτό υπάρχει παντού και είναι ανθεκτικό βακτήριο και εμφανίζεται σε διάφορες τοποθεσίες του φυσικού περιβάλλοντος, στο έδαφος και στο νερό και μπορεί να αναπτυχθεί και σε 4 – 43 οC. Αυτό σε υπάρχει ένα μικρό ποσοστό ανθρώπων ως μέρος της φυσιολογικής χλωρίδας του εντέρου άλλα δεν εμφανίζεται άμα είσαι υγιείς σε αντίθεση με το είσαι μεγάλος σε ηλικία με επιβαρυμένο ανοσοποιητικό. Τώρα το δικό μου σκυλί που το βρήκε 2 φορές θα σε γελάσω δεν ξέρουμε το καλό είναι ότι το κατάλαβα σχετικά νωρίς άλλα το καημένο και τις 2 φορές είχε γεμίσει παντού δερματικά επιθηλιώματα δηλαδή μικρές πληγές και αναγκαστικά το κουρέψαμε για βάζω την αλοιφή πιο εύκολα.
Μετά την στείρωση δόξα το θεό δεν έχει εμφανίσει κάτι πριν από την αυτή μια με το ένα μια με το άλλο έτρεχα. Φαντάσου το 1ο χρόνο που την είχα 5 φορές περίοδος της ήρθε.
 
  • Like
Reactions: mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Μακάρι να είναι υγιής στο εξής και άσε το μαλλάκι της να επανέλθει σε αυτό που πρέπει να είναι. Δεν χρειάζεσαι κουρευτική. Χτένισμα και τίποτα άλλο :)
 
  • Like
Reactions: Goude