Κουτάβια Ουγγαρίας


JokeR95

Member
12 Αυγούστου 2019
12
3
28
Καλησπέρα! Έχω ένα μαλτέζ ημίαιμο 11-12 μηνών (προφανώς) από Ουγγαρία (μέσω pet shop). Πριν αρχίζετε να κράζετε να ενημερώσω ότι δυστυχώς δεν ήξερα τη κατάσταση που επικρατεί με τα puppymills και πραγματικά στεναχωριέμαι πολύ. Θα ήθελα λοιπόν της συμβουλές ανθρώπων που πήραν κουτάβι από pet shop αλλά και εκείνων που απλά παραθέτουν την άποψη τους χωρίς να προσβάλλουν και να κρίνουν. Επί 15 χρόνια είχα ένα κανίς γκριφόν από φιλοζωική όπου μου είχε βγάλει πολλά προβλήματα συμπεριφοράς και υγείας. Προβλήματα στα αρθριτικά, ωτίτιδες, κολίτιδα πολύ συχνή , επιληψία, καρδιοπάθεια και λίγους μήνες πριν φύγει από τη ζωή νεφροπάθεια. Μόλις έφυγε λοιπόν από τη ζωή ήμουν χάλια δεν μπορώ να φανταστώ τη ζωή μου χωρίς σκύλο ή καλύτερα σκύλους. Μη έχοντας λοιπόν χρόνο να ψαχτώ καθώς δεν ήταν 100% σίγουρο ότι τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας θέλανε σκύλο, και δεν είχα χρόνο να ψαχτώ, ήθελα λοιπόν σχετικά άμεσα ένα κουτάβι ώστε να διασμευτούν κ τα υπόλοιπα μέλη ώστε να το δεχθούν (και πράγματι το αγαπάμε όλοι πολύ). Μετά από προφορικές πιστοποιήσεις σε θέματα υγείας, (τύφου κλπ, μάλιστα είχε κανει κ εμβόλιο στην ουγγαρία κατά τον τύφο) με έπεισε κατά κάποιο τρόπο το πετ σοπ να αγοράσω. Δόξα τω θεώ, δόξα τον μεγαλοδύναμο είναι υγιέστατο τουλάχιστον αυτό μου ανέφεραν 2 κτηνίατροι που το πήγα, και επιβαιώθηκε αυτό μέσω των αιματολογικών εξετάσεων. Έχουμε επαναλάβει εμβόλια που είπαν ότι τα έκαναν στην ουγγαρία καθώς καναμε κ αλλα που μας είπε ο κτηνίατρος. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής και θα ήθελα παρακαλώ πολύ να μου απαντάτε αριθμητικά στη κάθε ερώτηση ώστε να μην υπάρχουν μπερδέματα.

1. Όταν λένε ότι τα κουτάβια από Ουγγαρία ζουν πιο λίγο από αυτά που έχουμε πχ στην Ελλάδα ισχύει; και ότι βγάζουν αρρώστιες περισσότερες από κάποιο της φιλοζωικής ισχύει; εγώ την προσέχω σαν τα μάτια μου και θα την στειρώσω το αργότερο μέσα Οκτώβρη για τους προφανείς λόγους.

2. Πιστεύω ότι είναι ημίαιμο αυτό λέγαμε με το γιατρό πχ μαλτεζ κανίς ή μαλτεζ μπιζόν ή μαλτεζ γκριφόν 100% δεν ξέρουμε καθώς δεν δίνουν pedigree. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μάθω τι είναι; κάποια ιατρική εξέταση.

3. Πιστεύετε ότι όλα τα σκυλιά από εξωτερικό μπορεί να βγάλουν κάποιο θέμα; ακόμη και να μην υπάρχει καποιο θέμα τωρα που ειναι 1 χρονων;

Ευχαριστω κ συγγνωμη για το σεντονι
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Καλησπέρα @JokeR95

Από την εισαγωγή που έκανες στο θέμα φαίνεται πως, σε κάποιο ποσοστό, έχεις κατανοήσει την λάθος "διαδρομή" στην επιλογή σκύλου που έκανες. Κάποια πράγματα που θα γράψω δεν είναι για να "την πω" σε εσένα, μα γιατί πρέπει να γράφονται και ας έχουν γραφτεί πολλές φορές σε αυτό τον χώρο.

Το αρχικό λάθος είναι η βιασύνη και η απουσία εκμετάλλευσης του χρόνου που περνάμε με τα σκυλιά μας για να μάθουμε περισσότερα πράγματα για αυτά, το είδος τους και "την ζωή και τα προβλήματα τους" στην κοινωνία μας.

Τι είναι τα σκυλιά, τι σημαίνουν οι φυλές, πως ζουν οι σκύλοι, τι είναι εκτροφέας, τι σημαίνει puppy mill, πως λειτουργούν τα pet shops, τι δουλειά κάνει ο κτηνίατρος, ποιος είναι ο εκπαιδευτής... και πολλά άλλα. Πράγματα που ακόμα και άνθρωποι που έχουν σκυλιά χρόνια τα αγνοούν ή τα παρερμηνεύουν.

Αυτά στο γενικό κομμάτι... Ειδικότερα, τώρα, εσύ έχεις ένα ημίαιμο Μαλτέζ (που φυσικά δεν είναι κάτι κακό αυτό από μόνο του) που όμως το αγόρασες για καθαρόαιμο Μαλτέζ από ένα pet shop, που το έφερε μέσω ενός εισαγωγέα ή/και ενός puppy mill της Ουγγαρίας (εδώ μύρια τα κακά και εσύ και θύτης και θύμα ταυτόχρονα).

Στις ερωτήσεις σου τώρα...

1. Διατυπωμένο έτσι, όχι, δεν ισχύει... Η Ουγγαρία έχει μια τεράστια κυνολογική ιστορία και πολύ καλούς εκτροφείς ΑΛΛΑ... Αυτό που ακούς για τα "κουτάβια από Ουγγαρία" αφορά συγκεκριμένα κουτάβια σαν το δικό σου. Δηλαδή, κουτάβια που πωλούνται από pet shops και άλλους και προέρχονται από αγνώστου προέλευσης εκτροφεία, που συνήθως είναι άθλια puppy mills.

Αυτά τα κουτάβια, πολύ συχνά, πεθαίνουν στην γέννα, στην μεταφορά, στις πρώτες μέρες στις προθήκες των μαγαζιών ή στις πρώτες τους μέρες στα σπίτια των αγοραστών τους. Μιλάμε, δηλαδή, για σκυλιά που ζουν μερικούς μήνες. Αυτό από μόνο του ρίχνει τον μέσο όρο ζωής των "κουταβιών από Ουγγαρία".

Σε δεύτερη φάση, αυτά τα κουτάβια υπάρχει μεγάλο ποσοστό να παρουσιάσουν προβλήματα υγείας (από δερματικές παθήσεις που θα ταλαιπωρούν τα ίδια και τους ιδιοκτήτες τους, από σοβαρά προβλήματα συμπεριφοράς, μέχρι κληρονομικές ασθένειες ή και ευαισθησίες σε όργανα και ανατομικά προβλήματα). Αυτό συμβαίνει διότι είναι σκυλιά που δεν έχουν προέλθει από σκύλους που έχουν επιλεχθεί σωστά για να ζευγαρώσουν, οι γονείς τους δεν έχουν φροντιστεί σωστά σε καμία περίοδο της ζωής τους και το ίδιο και τα ίδια που δεν μένουν ούτε το μίνιμουμ μαζί με τους γονείς και τα αδέρφια τους.

2. Τα σημαντικά που πρέπει να ξέρεις τα ξέρεις... Είναι ένα ημίαιμο Μαλτέζ από άγνωστη προέλευση και έτσι πρέπει να είσαι έτοιμος να αντιμετωπίσεις το οτιδήποτε και μόνος σου (χωρίς την βοήθεια κάποιου που θα ήξερε τους γονείς, τα αδέρφια και όλη την γραμμή εκτροφής που επέλεξε για να αναπαράγει και να σου εμπιστευθεί κουτάβι).

Το να μάθεις απλά 2 φυλές που πιθανόν ο σκύλος σου να ανήκει δε λέει πολλά. Ακόμα και οι φυλές έχουν τύπους και γραμμές με διαφορετικά προτερήματα και ελαττώματα ή διαφορετικά προβλήματα. Δεν θα γίνεις σοφότερος, δηλαδή, αν μάθεις πως ο σκύλος σου είναι Μαλτέζ με Μπισόν ή Γκριφόν (αλήθεια, πιο από όλα τα Γκριφόν).

Δεν μπορείς να το μάθεις...

3. Όλα τα σκυλιά μπορεί να "βγάλουν κάποιο θέμα", σε οποιαδήποτε στιγμή της ζωής τους και αυτό να οφείλεται στην κακή εκτροφή τους... Είτε εξωτερικού, είτε εσωτερικού...

Η σωστή πηγή απόκτησης μειώνει τα όποια ρίσκα (δεν τα εξαφανίζει μια που μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς). Το κυριότερο που κάνει η σωστή πηγή όμως είναι ότι σου προσφέρει έναν ικανό σύμμαχο να αντιμετωπίσεις κάθε πρόβλημα. Έναν άνθρωπο με γνώση και όρεξη να βοηθήσει το σκύλο του, που σου εμπιστεύθηκε και εσένα. Αυτό είναι το πιο σημαντικό που δίνει η σωστή επιλογή.

Καλή τύχη, λοιπόν και ότι αντιμετωπίσετε να το κάνετε με λογική και σύνεση, χωρίς βιασύνες. Να έχετε χρόνια πολλά μαζί και να είναι χρόνια ουσιαστικά που θα μάθετε ο ένας τον άλλο και ο ένας από τον άλλο... και να παίζεται πολύ... :)
 


JokeR95

Member
12 Αυγούστου 2019
12
3
28
Καλησπέρα @JokeR95

Από την εισαγωγή που έκανες στο θέμα φαίνεται πως, σε κάποιο ποσοστό, έχεις κατανοήσει την λάθος "διαδρομή" στην επιλογή σκύλου που έκανες. Κάποια πράγματα που θα γράψω δεν είναι για να "την πω" σε εσένα, μα γιατί πρέπει να γράφονται και ας έχουν γραφτεί πολλές φορές σε αυτό τον χώρο.

Το αρχικό λάθος είναι η βιασύνη και η απουσία εκμετάλλευσης του χρόνου που περνάμε με τα σκυλιά μας για να μάθουμε περισσότερα πράγματα για αυτά, το είδος τους και "την ζωή και τα προβλήματα τους" στην κοινωνία μας.

Τι είναι τα σκυλιά, τι σημαίνουν οι φυλές, πως ζουν οι σκύλοι, τι είναι εκτροφέας, τι σημαίνει puppy mill, πως λειτουργούν τα pet shops, τι δουλειά κάνει ο κτηνίατρος, ποιος είναι ο εκπαιδευτής... και πολλά άλλα. πράγματα που ακόμα και άνθρωποι που έχουν σκυλιά χρόνια τα αγνοούν ή τα παρερμηνεύουν.

Αυτά στο γενικό κομμάτι... Ειδικότερα, τώρα, εσύ έχεις ένα ημίαιμο Μαλτέζ (που φυσικά δεν είναι κάτι κακό αυτό από μόνο του) που όμως το αγόρασες για καθαρόαιμο Μαλτέζ από ένα pet shop, που το έφερε μέσω ενός εισαγωγέα ή/και ενός puppy mill της Ουγγαρίας (εδώ μύρια τα κακά και εσύ και θύτης και θύμα ταυτόχρονα).

Στις ερωτήσεις σου τώρα...

1. Διατυπωμένο έτσι, όχι, δεν ισχύει... Η Ουγγαρία έχει μια τεράστια κυνολογική ιστορία και πολύ καλούς εκτροφείς ΑΛΛΑ... Αυτό που ακούς για τα "κουτάβια από Ουγγαρία" αφορά συγκεκριμένα κουτάβια σαν το δικό σου. Δηλαδή, κουτάβια που πωλούνται από pet shops και άλλους και προέρχονται από αγνώστου προέλευσης εκτροφεία, που συνήθως είναι άθλια puppy mills.

Αυτά τα κουτάβια, πολύ συχνά, πεθαίνουν στην γέννα, στην μεταφορά, στις πρώτες μέρες στις προθήκες των μαγαζιών ή στις πρώτες τους μέρες στα σπίτια των αγοραστών τους. Μιλάμε, δηλαδή, για σκυλιά που ζουν μερικούς μήνες. Αυτό από μόνο του ρίχνει τον μέσο όρο ζωής των "κουταβιών από Ουγγαρία".

Σε δεύτερη φάση, αυτά τα κουτάβια υπάρχει μεγάλο ποσοστό να παρουσιάσουν προβλήματα υγείας (από δερματικές παθήσεις που θα ταλαιπωρούν τα ίδια και τους ιδιοκτήτες τους, από σοβαρά προβλήματα συμπεριφοράς, μέχρι κληρονομικές ασθένειες ή και ευαισθησίες σε όργανα και ανατομικά προβλήματα). Αυτό συμβαίνει διότι είναι σκυλιά που δεν έχουν προέλθει από σκύλους που έχουν επιλεχθεί σωστά για να ζευγαρώσουν, οι γονείς τους δεν έχουν φροντιστεί σωστά σε καμία περίοδο της ζωής τους και το ίδιο και τα ίδια που δεν μένουν ούτε το μίνιμουμ μαζί με τους γονείς και τα αδέρφια τους.

2. Τα σημαντικά που πρέπει να ξέρεις τα ξέρεις... Είναι ένα ημίαιμο Μαλτέζ από άγνωστη προέλευση και έτσι πρέπει να είσαι έτοιμος να αντιμετωπίσεις το οτιδήποτε και μόνος σου (χωρίς την βοήθεια κάποιου που θα ήξερε τους γονείς, τα αδέρφια και όλη την γραμμή εκτροφής που επέλεξε για να αναπαράγει και να σου εμπιστευθεί κουτάβι).

Το να μάθεις απλά 2 φυλές που πιθανόν ο σκύλος σου να ανήκει δε λέει πολλά. Ακόμα και οι φυλές έχουν τύπους και γραμμές με διαφορετικά προτερήματα και ελαττώματα ή διαφορετικά προβλήματα. Δεν θα γίνεις σοφότερος, δηλαδή, αν μάθεις πως ο σκύλος σου είναι Μαλτέζ με Μπισόν ή Γκριφόν (αλήθεια, πιο από όλα τα Γκριφόν).

Δεν μπορείς να το μάθεις...

3. Όλα τα σκυλιά μπορεί να "βγάλουν κάποιο θέμα", σε οποιαδήποτε στιγμή της ζωής τους και αυτό να οφείλεται στην κακή εκτροφή τους... Είτε εξωτερικού, είτε εσωτερικού...

Η σωστή πηγή απόκτησης μειώνει τα όποια ρίσκα (δεν τα εξαφανίζει μια που μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς). Το κυριότερο που κάνει η σωστή πηγή όμως είναι ότι σου προσφέρει έναν ικανό σύμμαχο να αντιμετωπίσεις κάθε πρόβλημα. Έναν άνθρωπο με γνώση και όρεξη να βοηθήσει το σκύλο του, που σου εμπιστεύθηκε και εσένα. Αυτό είναι το πιο σημαντικό που δίνει η σωστή επιλογή.

Καλή τύχη, λοιπόν και ότι αντιμετωπίσετε να το κάνετε με λογική και σύνεση, χωρίς βιασύνες. Να έχετε χρόνια πολλά μαζί και να είναι χρόνια ουσιαστικά που θα μάθετε ο ένας τον άλλο και ο ένας από τον άλλο... και να παίζεται πολύ... :)
Καλησπέρα κ από μένα Canis

Αρχικά σε ευχαριστώ για την ευγενική τοποθέτηση σου. Να σημειώσω τα εξής:

1. Το κουτάβι το δικό μου , είναι από νόμιμο εκτροφείο της Ουγγαρίας ξέρω ποιο είναι δηλαδή, κ έψαξα να βρω πληροφορίες για αυτό έψαξα να βρω κ reviews. Είναι εγγεγραμμένο στον αντίστοιχο ΚΟΕ της Ουγγαρίας είναι νόμιμο δηλαδή αλλά το ότι δεν ξέρω τους γονείς του ώστε να μπορεί να προβλεφθεί κατά κάποιο τρόπο κάποια ενδεχόμενη μελλοντική ασθένεια με στεναχωρεί αρκετά. Από την άλλη σκέφτομαι, αυτό που μου πες κ εσύ ότι όλοι οι ζωντανοί οργανισμοί μπορεί να αντιμετωπίσουν οποιοδήποτε πρόβλημα υγείας δεν μπορεί κάποιος να πει ότι δε θα πάθει ποτέ τη τάδε ασθένεια. Το κατανοώ απόλυτα αυτό αλλά ξανά λεω ότι το αγαπώ κ το προσέχω σαν τα μάτια μου, προσπαθώ να του δίνω τη καλύτερη ξηρά τροφή που υπάρχει κ πάντα μιλάω με τον κτηνίατρο για οποιαδήποτε προβληματισμό μου. Αυτό το κάνω πιο πολύ, γιατί εγώ νιώθω "άβολα", περίεργα νιώθω μια ανασφάλεια θέλω όσο γίνεται να εξασφαλίσω μια καλή μακροζωία πχ 15 χρόνια ζωής.

2. Ξέρω περιπτώσεις όπου το κουτάβι τους ήταν από pet shop (από Ουγγαρία κ αυτό) όπου έζησε 15 χρόνια κ παραπάνω.
Δεν ξέρω πως τα κατάφεραν , αλλά πραγματικά κάνω ότι είναι δυνατόν κ παρακαλώ το Θεό να έχει μια καλή ζωή με μακροζωία διότι το αγαπώ τρομερά πολύ!

3. Όταν έμαθα , ότι υπάρχουν εκτροφεία Ελληνικά άκουσα τραγικά ποσά των 1.000 ευρώ , 900€ κλπ. Σκέφτηκα, ότι εγώ κ να γνώριζα εκ των προτέρων, κ να είχα χρόνο δεν θα μπορούσα να δώσω τόσα χρήματα, αν κ καταλαβαίνω ότι τα 900€ που δίνεις στον εκτροφέα σου εξασφαλίζουν (σίγουρα όχι μια ζωή χωρίς θέματα υγείας) αλλά βλέπεις με τα μάτια σου ότι οι γονείς είναι υγιείς. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το κουτάβι σου μετά χρόνια δεν θα εκδηλώσει κάποια σοβαρή ασθένεια αλλά ίσως να μειώνονται σε κάποιο βαθμό οι πιθανότητες (αν κ δεν είναι βέβαιο ξανά λεω).

3. Σε δεύτερη μοίρα, αυτό που σκέφτομαι είναι ότι κ ένα αδεσποτάκι που υιοθετούμε από τη φιλοζωική δεν γνωρίζουμε τους γονείς του, αν είχαν κάποια ασθένεια , αν είχαν σωστή εκτροφή (που το πιθανότερο είναι να μην είχαν κ ζούσαν σε άσχημες συνθήκες στο δρόμο μέσα στο κρύο στο κίνδυνο κλπ) αν είναι καθαρόαιμο (προσωπικά δεν με νοαιζει καθόλου) , αν εχει κάποια κληρονομική ασθένεια , ανεμβολίαστα κ πιθανόν να προκύψουν προβλήματα συμπεριφοράς τρανό παράδειγμα ο πρώτος σκύλος μου το κανίς γκριφον μου...κ πολλά άλλα. Διάβαζα άρθρα μου έλεγαν ότι σε κυνοκομείο Δράμας αρκετά κουτάβια πέθαιναν από τύφο. Αυτό είναι μια ασθένεια που δεν έχει σύνορα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποία απάντηση.

Συγγνώμη κ πάλι για το σεντόνι.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Ξεκινάς λέγοντας ότι δε γνώριζες τι εστί πάπι μιλλ και πολύ στενοχωρήθηκες όταν το έμαθες. Στη συνέχεια όμως έχουμε: ένα κουτάβι προερχόμενο από εκτροφείο του Ουγγρικού ΚΟΕ, εκτροφείς που ζητάνε απλησίαστα για σένα ποσά, και σκύλους φιλοζωικής που μπορεί και αυτοί να αρρωστήσουν και να πεθάνουν. Οπότε, που καταλήγει η τοποθέτησή σου;
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Γεια σου!
Ο τίτλος μου κάνει λίγο... Χαλβάς Φαρσάλων/Λαχανάκια Βρυξελλών.

Καταλαβαίνω τις ανησυχίες σου, αλλά ποιος θα μπορούσε να σου πει με σιγουριά αν θα "βγάλει πρόβλημα" το σκυλάκι ή όχι. Δεν πήρες αυτοκίνητο.
Το νόμιμο εκτροφείο για ποιο λόγο δεν σου εξέδωσε το πεντιγκρί του σκύλου σου;
Κάνεις δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι το ζωάκι που θα πάρεις θα έχει την τέλεια υγεία. Απ όπου και να ναι. Αλλού είναι το θέμα κατά τη γνώμη μου.
Πολλά πετ σοπ και κουταβέμποροι, ίσως και το δικό σου, δίνουν εγγύηση για κάποιους μήνες. Τύπου, αν σου βγει σκάρτο, το ανταλλάσσουν με ένα άλλο. Αυτό από μόνο του, σου δείχνει πολλά για το ποια είναι η σχέση τους με τον σκύλο.
Το σκυλάκι σου μπορεί να μη πάθει ποτέ τίποτα και στο εύχομαι. Αυτό όμως δεν θα έπρεπε να σε κάνει να πιστέψεις ότι η κίνησή σου ήταν η σωστή.

Παρόλα αυτά, άνοιξε ενα θέμα να μας τον συστήσεις και επίσημα.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλημέρα
από την στιγμή που ξέρεις το εκτροφείο στην ουγγαρία, μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί του και να πάρεις οποιαδήποτε πληροφορία για όσα μας ρωτάς, που πιστεύω ότι καταλαβαίνεις ότι είμαστε αναρμόδιοι να απαντήσουμε.
 
  • Like
Reactions: Berna and TARA


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.111
Μηνύματα
895.743
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π