Κουτάβι από εξωτερικό - Ελλάδα


GiouliNt

Member
7 Αυγούστου 2018
9
3
31
Καλησπέρα σε όλους.. Επειδή ενδιαφέρομαι να φέρω ενα κουτάβι από εξωτερικό με αεροπλάνο έψαξα τι συμβαίνει με τη νομοθεσία.. Στο υπεύθυνο τμήμα του υπουργείου μου είπαν ότι το σκυλί μπορεί να εισέλθει στη χώρα 7 μηνών και αφού έχει κάνει εμβόλιο λύσσας. Όσοι έχετε αγοράσει κουτάβι από το εξωτερικό τον τελευταίο χρόνο ίσχυε το ιδιο και για εσάς ?
 






FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εμάς 3ων μηνών έκανε το εμβόλιο λύσσας και μετά από 21 μέρες το φέραμε.
Αυτο ειναι το σωστο πλανο.
Το εμβολιο της λυσσας γινεται το νωρίτερο στης 12 εβδομάδες- αρα 3 μηνων. Περίοδος αναμονής 21 μέρες, οπου διευκρινίζει καιολας, οτι η μέρα το εμβολίου είναι η μέρα 0 και οχι μέρα 1. Άρα +αλλες 3 εβδομάδες = 15 εβδομάδων ειναι το νωρίτερο εαν γίνονται ολα ακριβός στην ώρα τους!
 


GiouliNt

Member
7 Αυγούστου 2018
9
3
31
Το φέρατε με αεροπλάνο και δρν είχατε θεμα?? Εγώ μίλησα με την υπεύθυνη κτηνίατρο από το υπουργείο αγροτικής ανάπτυξης.. Μου είπε ότι εάν δεν είναι έτσι οι προϋποθέσεις το σκυλί θα γυρίσει πίσω πφφφφ
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Αν ξαναμιλήσετε με την υπεύθυνη κτηνίατρο του υπουργείου δώστε της χαιρετίσματα.
Ισχύει ό,τι είπαν τα παιδιά παραπάνω, οι κανονισμοί είναι σαφείς.

Αντιγράφω από Aegean
Τα κατοικίδια/ζώα πρέπει να είναι τουλάχιστον 12 εβδομάδων και να διαθέτουν έγκυρο πιστοποιητικό εμβολιασμού κατά της λύσσας.
Ο εμβολιασμός κατά της λύσσας επαναλαμβάνεται κατά κανόνα σε ετήσια βάση. Το εμβόλιο πρέπει να είναι εν ισχύ την ημέρα που ταξιδεύει το κατοικίδιο/ζώο και πρέπει να έχουν περάσει τουλάχιστον 21 ημέρες από την ημερομηνία του τελευταίου εμβολιασμού.Προκειμένου ο εμβολιασμός κατά της λύσσας να θεωρείται έγκυρος, πρέπει να γίνεται μετά την τοποθέτηση του ηλεκτρονικού μικροτσίπ (microchip). Ουσιαστικά, το κατοικίδιο/ζώο πρέπει να είναι τουλάχιστον 105 ημερών προκειμένου να γίνει αποδεκτό για μεταφορά.


Από εκεί και μετά υπάρχουν, ανάλογα την αεροπορική εταιρεία, άλλοι περιορισμοί για βάρος, φυλές κλπ.
 
  • Like
Reactions: FrenchieFan


Lulu9

Member
7 Μαρτίου 2019
7
2
42
Εμάς 3ων μηνών έκανε το εμβόλιο λύσσας και μετά από 21 μέρες το φέραμε.
Μπορώ να ρωτήσω αν έπρεπε να πληρώσετε τελωνείο για το σκυλάκι κ πόσο περίπου?
 


Lulu9

Member
7 Μαρτίου 2019
7
2
42
Μπορώ να ρωτήσω αν πρέπει να πληρωθούν τελωνειακοί φόροι για σκυλάκι από το εξωτερικό κ πόσο περίπου; Ευχαριστώ
 


aura

Member
14 Ιανουαρίου 2018
11
6
57
Στη δικιά μας περίπτωση δεν χρειάστηκε να πληρώσουμε κάτι άλλο εκτός από το αεροπορικό του εισιτήριο, αλλά και δεν έχω ξανακούσει να υπάρχουν τελωνειακοί φόροι σε ανάλογη περίπτωση.
 
  • Like
Reactions: Nizinny




Lulu9

Member
7 Μαρτίου 2019
7
2
42
Ευχαριστώ αλλά τελικά ισχύει. Ρώτησα στο τελωνειο. Κ τα ζώα συντροφιάς φορολογούνται κανονικά κ με δασμούς όπως οποιοδήποτε δεμα ή αντικείμενο έρχεται στην χώρα απο εκτός ΕΕ.
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Ευχαριστώ αλλά τελικά ισχύει. Ρώτησα στο τελωνειο. Κ τα ζώα συντροφιάς φορολογούνται κανονικά κ με δασμούς όπως οποιοδήποτε δεμα ή αντικείμενο έρχεται στην χώρα απο εκτός ΕΕ.
Αν το συνοδεύεις εσύ δεν είναι μετακίνηση εμπορικού χαρακτήρα. Δεν πιστεύω να περιμένεις να σου στείλει ο εκτροφέας το κουτάβι σου ασυνόδευτο. Μόνο τότε υπάρχει τελωνείο.
 


Lulu9

Member
7 Μαρτίου 2019
7
2
42
Αν το συνοδεύεις εσύ δεν είναι μετακίνηση εμπορικού χαρακτήρα. Δεν πιστεύω να περιμένεις να σου στείλει ο εκτροφέας το κουτάβι σου ασυνόδευτο. Μόνο τότε υπάρχει τελωνείο.
Ρώτησα κ μου είπαν ότι ακόμα κ αν το συνοδευεις πληρώνεις 24% ΦΠΑ επί της τιμής που το πλήρωσες.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Το σκυλί σου ανήκει;
Δηλαδή αν χρειαστεί να στείλω το σκυλι μου στο εξωτερικό, όταν θα επιστρέψει θα πληρώσω ΦΠΑ ;
Μάλλον δεν το ψάχνεις σωστά.
 


Lulu9

Member
7 Μαρτίου 2019
7
2
42
Το σκυλί σου ανήκει;
Δηλαδή αν χρειαστεί να στείλω το σκυλι μου στο εξωτερικό, όταν θα επιστρέψει θα πληρώσω ΦΠΑ ;
Μάλλον δεν το ψάχνεις σωστά.
Όχι η ερώτηση μου είχε να κάνει με αγορά σκύλου από εκτροφείο εξωτερικού. Οπότε όταν το σκυλί μπει για πρώτη φορά στην χώρα μας, ακόμα κ αν συνοδεύεται κοστολογείται 24% ΦΠΑ στην τιμή της αγοράς.
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@Lulu9

1ον δες την ευρωπαικη οδηγια για "μη εμπορικου σκοπου μετακινηση ζωου συντροφιας"

2ον απο που σκοπευεις να φερεις το σκυλο κ γινεται τετοιος ντορος;;
 


Lulu9

Member
7 Μαρτίου 2019
7
2
42
@Lulu9

1ον δες την ευρωπαικη οδηγια για "μη εμπορικου σκοπου μετακινηση ζωου συντροφιας"

2ον απο που σκοπευεις να φερεις το σκυλο κ γινεται τετοιος ντορος;;
Η αρχική μου ερώτηση είχε να κάνει με αγορά σκύλου από εκτροφείο χώρας εκτός ΕΕ. Συγκεκριμένα από τον Καναδά. Ρώτησα στο τελωνειο κ μου είπαν ότι κ μαζί του να ταξιδεύεις πληρώνεις 24% ΦΠΑ.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Η αρχική μου ερώτηση είχε να κάνει με αγορά σκύλου από εκτροφείο χώρας εκτός ΕΕ. Συγκεκριμένα από τον Καναδά. Ρώτησα στο τελωνειο κ μου είπαν ότι κ μαζί του να ταξιδεύεις πληρώνεις 24% ΦΠΑ.
Επειδη πιθανολογω οτι κατι δεν καταλαβαν, διευκρινησε τους οτι ειναι το προσωπικο σου σκυλι κ ταξιδευεις μαζι του (για να θεωρηθει μη εμπορικου σκοπου μετακινηση, πρεπει το ζωο να συνοδευεται απο τον ιδιοκτητη του).

Εαν παλι σου πουν για φορο, πες τους να σου διευκρινησουν νομο/διαταξη κλπ.

Τελος επειδη Καναδα-Ελλαδα πιθανοτατα θα πας με μετεπιβιβαση, κανε μια σταση σε μια χωρα (πχ Γαλλια) κ μετα ελα Ελλαδα, οποτε δεν θα ψαξει κανεις τπτ περα απο το διαβατηριο κ την λυσσα.

Θελεις για καποιο λογο να εμφανισεις αποδειξη αγορας (πχ ασφαλεια) η θα ερθει ασυνοδευτο?
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Όχι η ερώτηση μου είχε να κάνει με αγορά σκύλου από εκτροφείο εξωτερικού. Οπότε όταν το σκυλί μπει για πρώτη φορά στην χώρα μας, ακόμα κ αν συνοδεύεται κοστολογείται 24% ΦΠΑ στην τιμή της αγοράς.
Νομίζω οτι έκανες λάθος ερώτηση...
θα πεις οτι ο σκύλος είναι δικός σου και έρχεται στην Ελλάδα

μην μπλέκεις τους ανθρώπους με την αγορά του σκύλου στο εξωτερικό...
όταν θα ακούνε την λέξη ''αγορά'' αυτόματα το μυαλό τους θα πάει στο ΦΠΑ.