Κουτάβι και κατούρημα εξω


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Καλησπέρα,
Έχω ένα κουτάβι 7μιση μηνών.
Βγαίνουμε 3 βόλτες την ημέρα.
Το θέμα μου είναι ότι δε ψήνεται καθόλου να κρατάει τα ούρα του.
Δηλαδή,μπορεί να γυρίσουμε από βόλτα,έχοντας προφανώς κατουρήσει στην βόλτα πόσες φορές. Μόλις μπούμε σπίτι στα 15 λεπτά μπορεί να πάει να κατουρήσει στην πάνα και όχι σημαντική ποσότητα ή κάτι.
Από 5 μηνών τα κρατάει και 6-7 ώρες αν θέλει. Δηλαδή όσες φορές έχει μείνει στο crate δε τα κάνει ποτέ μέσα. Άρα δεν είναι κάποιο ιατρικό θέμα.
Απλά απορώ πως να τον προσεγγισω σε αυτό το θέμα. Από βόλτα σε βόλτα μπορεί να κατουρήσει και 5-6 φορές.
αλλά αν τον βγάλω βόλτα 6μιση το πρωί και πάω δουλειά μια χαρά τα κρατάει μέχρι τις 2 καθώς είναι στο crate.
Το μεγαλύτερο θέμα είναι ότι είναι άστοχος στην πάνα πλέον,και σε λίγο θα αρχίσει να φουσκώνει το παρκέ :ROFLMAO:
Ξέρω ότι είναι μικρός,δε βιάζομαι τρελά αλλά θέλω σιγά σιγά να μπούμε σε σειρά σε αυτό το θέμα.

επισης,αν κάποιου σκυλάκι έχει αρρωστήσει με cennel cough αν μπορεί να μου στείλει προσωπικό μήνυμα.
 


Άννα34

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2021
90
191
47
Μήπως να αφαιρέσεις τελείως την πανα και να προσθέσεις μια 4η βολτα; Νομίζω όμως ότι 7μιση μηνών δεν είναι μικρό για να μπορέσει να διαμορφώσει και να σταθεροποιησει το θέμα της τουαλέτας. Μάλλον είναι αργά θα έλεγα.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Μήπως να αφαιρέσεις τελείως την πανα και να προσθέσεις μια 4η βολτα; Νομίζω όμως ότι 7μιση μηνών δεν είναι μικρό για να μπορέσει να διαμορφώσει και να σταθεροποιησει το θέμα της τουαλέτας. Μάλλον είναι αργά θα έλεγα.
Μέχρι τώρα μου λέγανε ότι είναι νωρίς και είναι μικρός. :( Τι να πω.
Αν δεν υπάρχει η πάνα πάει στο σημείο που θα ήταν η πάνα
 
  • Sad
Reactions: marytherion


Άννα34

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2021
90
191
47
Για να μην σε απογοητεύω..... εμπειρία δεν έχω. Κρίνω από το δικό μου σκυλο, τον πρώτο που έχω, ο οποίος 5 μηνών δεν τα έκανε μέσα πια και όποτε ήθελε να βγει μας έδινε σήμα. Οι βόλτες μας ήταν 4 και σπανια 5 την ημέρα μέχρι 7 - 8 μηνών. Οι περισσότερο έμπειροι έχουν να πουν πιο πολλά.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.233
7.774
Μέχρι τώρα μου λέγανε ότι είναι νωρίς και είναι μικρός. :( Τι να πω.
Αν δεν υπάρχει η πάνα πάει στο σημείο που θα ήταν η πάνα
Δεν θεωρω οτι ειναι νωρις, και εγω θα την εκοβα. Κατα προτιμηση ενα σκ που τις πρωτες 2-3 μερες θα ημουν αποπανω απλα. Κρεητ λιγο πιο πολυ τις πρωτες μερες , στο ιδιο δωματιο με σενα παντα κτλ, εκει που ειχες τις πανες κομμενη προσβαση, βαλε κατι να μη παει στο σημειο. 2-3 μερες αν τα καταφερεις να τα κανει εξω χωρις ατυχηματα ξεμπερδεψες.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Δεν θεωρω οτι ειναι νωρις, και εγω θα την εκοβα. Κατα προτιμηση ενα σκ που τις πρωτες 2-3 μερες θα ημουν αποπανω απλα. Κρεητ λιγο πιο πολυ τις πρωτες μερες , στο ιδιο δωματιο με σενα παντα κτλ, εκει που ειχες τις πανες κομμενη προσβαση, βαλε κατι να μη παει στο σημειο. 2-3 μερες αν τα καταφερεις να τα κανει εξω χωρις ατυχηματα ξεμπερδεψες.
Λοιπόν και με παρόμοια συμβουλή της @Ans το ξεκίνησα σήμερα.
Μετακίνησα την πάνα,για να δω αν κοιτάζει την πάνα ή το σημείο.
Πήγε στο νέο σημείο να κάνει την ανάγκη του. Οπότε τώρα έβγαλα την πάνα στο μπαλκόνι να δω πως θα πάει. Βέβαια λίγο πριν την βγάλω κατούρησε στην πάνα που του βάζω το νερό και το φαι(χαζομάρα που έβαζα πάνα σε κάτι τέτοιο,έπρεπε ή χαλακι ή κάτι άλλο. Τώρα θα πάω για δουλειά οπότε θα είναι με την μάνα μου και την αδερφή μου,θα τους πω να μην τον πολύ αφήνουν στο δωμάτιο που ήταν η πάνα ή παρα μόνο στο crate.
Ανά πόσες ώρες βόλτα λέτε να τον βγάζω; Να μείνω στις 3 φορές βασικά;
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Παραδόξως χθες πήγε καλά με ένα ατύχημα όλη μέρα.
Σήμερα από την πρωί βόλτα μέχρι την μεσημεριανή τα έκανε 3 φορές σπίτι. Μήπως να αρχίσω να του μετράω το νερό;