Κουτάβι-πανα


Trilalo

Member
17 Μαϊου 2021
9
2
31
Καλημέρα σε όλους... Πρόσφατα φιλοξένησα στο σπίτι ένα ημίαιμο σκυλάκι αδέσποτο από μια φιλοζωική γιατί δεν είχανε που να το πάνε και δεν ήθελα να μείνει στο δρόμο... Λοιπόν το σκυλάκι το πήραμε στο σπίτι και μέσα σε δύο μέρες εμφάνισε συμπτώματα τύφου... Τα πράγματα ήταν δύσκολα και ο κτηνίατρος μας είχε δώσει πολύ λίγες ελπίδες η μικρή όμως τα κατάφερε τελικά... Μετά απ' όλα αυτά λοιπόν λέμε με το σύντροφό μου να την κρατήσουμε... Είναι πραγματικά πολύ ήσυχο κουτάβι πανέξυπνο... Είναι 3 μηνών και δεν κάνει καθόλου ζημιές μέσα στο σπίτι.. Δεν τρώει παπούτσια από την πρώτη κιόλας μέρα που της είπαμε όχι παρόλο που έχει πρόσβαση σε αυτά και γενικά ακούει... Μέσα σε μια βδομάδα έχει μάθει το όχι και το μη και ακούει όταν της τα λέω έχει μάθει να βγαίνει στην αυλή για την ανάγκη της και να ξαπλώνει όταν της το λέω για να ηρεμήσει... Το πρόβλημα όμως είναι ότι το βράδυ που κοιμόμαστε λερώνει όπου βρει μέσα στο σπίτι και την πάνα δεν την πλησιάζει...ξέρω ότι δεν μπορει να κρατηθεί λόγο ηλικίας ...τι μπορώ να κάνω για να μάθει την πάνα μέσα στο σπιτι αφού την ημέρα βγαίνει έξω?
 




Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
475
1.076
20
Πάτρα
Έχει ολοκληρώσει τα εμβόλια για να μπορεί να είναι έξω;
 




Trilalo

Member
17 Μαϊου 2021
9
2
31
Έχει ολοκληρώσει τα εμβόλια για να μπορεί να είναι έξω;
Έχει κάνει τα δύο πρώτα και μένει άλλο ένα να κάνει σε 5 μέρες... Στην αυλή του σπιτιου τη βγάζω με προσοχή μόνο για να λερώσει... Δεν έχουν πρόσβαση αλλά σκυλιά!
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
475
1.076
20
Πάτρα
Έχει κάνει τα δύο πρώτα και μένει άλλο ένα να κάνει σε 5 μέρες... Στην αυλή του σπιτιου τη βγάζω με προσοχή μόνο για να λερώσει... Δεν έχουν πρόσβαση αλλά σκυλιά!
Εντάξει... Ρωτάω διότι η κτηνίατρός μου μου είχε απαγορεύσει να την βγάζω οπουδήποτε εκτός σπιτιού πριν ολοκληρώσει ΟΛΑ τα εμβόλια, ειδικά οπουδήποτε έχει χώματα, διότι μπορεί να κολλήσει τύφο εύκολα.
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
475
1.076
20
Πάτρα
Εντάξει... Ρωτάω διότι η κτηνίατρός μου μου είχε απαγορεύσει να την βγάζω οπουδήποτε εκτός σπιτιού πριν ολοκληρώσει ΟΛΑ τα εμβόλια, ειδικά οπουδήποτε έχει χώματα, διότι μπορεί να κολλήσει τύφο εύκολα.
Ακόμη και να μην έχουν πρόσβαση αλλά σκυλιά, κολλάνε ούτως ή άλλος, δεν χρειάζεται να έρθουν σε επαφή.
 


Trilalo

Member
17 Μαϊου 2021
9
2
31
Εντάξει... Ρωτάω διότι η κτηνίατρός μου μου είχε απαγορεύσει να την βγάζω οπουδήποτε εκτός σπιτιού πριν ολοκληρώσει ΟΛΑ τα εμβόλια, ειδικά οπουδήποτε έχει χώματα, διότι μπορεί να κολλήσει τύφο εύκολα.
Το γνωρίζω το έχουμε συζητήσει με τον κτηνίατρο και εφόσον έχει περάσει ήδη τύφο μου είπε με προσοχή μπορώ να τη βγάζω μόνο στην αυλή...
 
  • Like
Reactions: Orjo


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
475
1.076
20
Πάτρα
Το γνωρίζω το έχουμε συζητήσει με τον κτηνίατρο και εφόσον έχει περάσει ήδη τύφο μου είπε με προσοχή μπορώ να τη βγάζω μόνο στην αυλή...
Εντάξει! Σχετικά με την πάνα, εγώ δεν κατάφερα να της το μάθω ποτέ δυστυχώς αλλά μπορώ να σου προτείνω κάποιες μεθόδους που ξέρω. Αρχικά, crate training. Αναζήτησε το και δες πληροφορίες. Είναι πολύ σημαντικό για το βράδυ, ένα σκυλί ποτέ δεν κάνει την ανάγκη του εκεί που κοιμάται. Στην αρχή θα είναι λίγο ζόρικα γιατί μπορεί να αρχίσει να κλαίει επειδή είναι περιορισμένο αλλά με λιχουδιές όταν είναι στο crate και λιχουδιές όταν τα κάνει στην πάνα θα δεις μεγάλη διαφορά!
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Συγχαρητηρια για την υιοθεσία ! Μπηκατε στα δύσκολα εξαρχης,

Δεν ειναι αναγκη να παρετε απαραιτητα κρεητ, εαν δε το χρειάζεστε για αλλο λόγο. Εαν ομως παρετε κρεητ ωστε να την εκπαιδευσετε σωστα θα πρεπει να ξυπνατε μια φορα μεσα στη νυχτα μια φορα να την βγάζετε καθως δε θα αντεχει 8-9 ωρες. Αλλιως θα είναι χειρότερα αν τα κανει στη φωλιά της που κοιμαται.

Προσωπικα θα ελεγα αρχικα εφοσον δε κανει ζημιες κτλ και κατα τ αλλα την ημερα παει εξω να την περιορισετε απλα σε ενα μικρο χωρο το βραδυ, πχ σε ενα διαδρομο με ένα καγκελακι ή δωματιο οπου θα εχεις και 2 πανες κρεβατακι νερο τιποτα αλλο. Ωστε και να θελει να τα κανει να παει εκει κοντα και οχι σε ολο το σπίτι. Υπομονη σε 1-2 μηνες θα κρατιεται αρκετα και ολο το βραδυ. :)
 


Trilalo

Member
17 Μαϊου 2021
9
2
31
Εντάξει! Σχετικά με την πάνα, εγώ δεν κατάφερα να της το μάθω ποτέ δυστυχώς αλλά μπορώ να σου προτείνω κάποιες μεθόδους που ξέρω. Αρχικά, crate training. Αναζήτησε το και δες πληροφορίες. Είναι πολύ σημαντικό για το βράδυ, ένα σκυλί ποτέ δεν κάνει την ανάγκη του εκεί που κοιμάται. Στην αρχή θα είναι λίγο ζόρικα γιατί μπορεί να αρχίσει να κλαίει επειδή είναι περιορισμένο αλλά με λιχουδιές όταν είναι στο crate και λιχουδιές όταν τα κάνει στην πάνα θα δεις μεγάλη διαφορά!
Αυτή συνέχεια πάει δίπλα από το κρεβατάκι της και τα κάνει δεν ξέρω γιατί.... Για αυτό δεν ηξερα κατά πόσο θα βοηθήσει το κρειτ... Ευχαριστώ πολυ πάντως για τις πληροφορίες...θα το δοκιμασω και ελπίζω να έχει αποτελεσμα
 


Trilalo

Member
17 Μαϊου 2021
9
2
31
Συγχαρητηρια για την υιοθεσία ! Μπηκατε στα δύσκολα εξαρχης,

Δεν ειναι αναγκη να παρετε απαραιτητα κρεητ, εαν δε το χρειάζεστε για αλλο λόγο. Εαν ομως παρετε κρεητ ωστε να την εκπαιδευσετε σωστα θα πρεπει να ξυπνατε μια φορα μεσα στη νυχτα μια φορα να την βγάζετε καθως δε θα αντεχει 8-9 ωρες. Αλλιως θα είναι χειρότερα αν τα κανει στη φωλιά της που κοιμαται.

Προσωπικα θα ελεγα αρχικα εφοσον δε κανει ζημιες κτλ και κατα τ αλλα την ημερα παει εξω να την περιορισετε απλα σε ενα μικρο χωρο το βραδυ, πχ σε ενα διαδρομο με ένα καγκελακι ή δωματιο οπου θα εχεις και 2 πανες κρεβατακι νερο τιποτα αλλο. Ωστε και να θελει να τα κανει να παει διπλα. Σε 1-2 μηνες θα κρατιεται αρκετα και ολο το βραδυ.
Ευχαριστούμε...ήταν αδύνατο να την αποχωριστούμε μετά από αυτά που πέρασε το καημενουλη! Εγώ επειδή έχω διαβάσει πολύ πράμα εδώ και δύο βδομάδες την έχω ήδη περιορίσει και έχω βάλει πάνες...αλλά δεν τις προτιμάει καθόλου δυστυχώς... Όπου δεν έχει πάνα μόνο εκεί θα πάει... Μια βδομάδα είναι βέβαια εδώ οπότε ίσως είναι λίγο νωρίς να έχω απαιτήσεις....θα δοκιμάσω όλες τις εναλλακτηκες και μέχρι τότε σφουγγαρίστρα κ Άγιος ο θεος
 






BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Να της πάρω κρειτ και να την έχω εκεί? Θα βοηθούσε?
Κοίτα, έχω μια απόλυτη γνώμη σε αυτά. Μπορεί κάποιοι να διαφωνήσουν, μπορεί να συμφωνήσουν. Το τι θα κάνεις εξαρτάται από την νοοτροπία σου.

Η δικιά μας από το πρώτο βράδυ είναι σε crate δίπλα στο κρεββάτι μας. Δεν προτείνω σαλόνι, ούτε κουζίνα, ούτε μπάνιο. Προτείνω από το πρώτο βράδυ το κουτάβι να κοιμηθεί δίπλα στο κρεβάτι εντός crate. Εκτός του ότι θα αποφύγεις κλάμα, θα αποφύγεις τυχόν φοβικές συμπεριφορές. Επίσης στον ύπνο σου είναι πιο εύκολο να καταλάβεις αν θέλει να κάνει την ανάγκη του (σηκώνεσαι γρήγορα και το πηγαίνεις εκεί που θες).

Ο λόγος που δεν το έχω ελεύθερο στο υπνοδωμάτιο είναι γιατί είμαι της σχολης ότι η ελευθερία κερδίζετε. Όταν περάσουν 8-10 μήνες και δω ότι δεν ανεβαίνει στα έπιπλα, δεν δαγκώνει καλώδια, δεν, δεν, δεν.... Τότε μόνο θα κοιμηθεί εκτός crate. Αν το αφήσεις ελεύθερο ΧΩΡΙΣ επιτήρηση τότε θα φτιάξει δικές του συμπεριφορές γιατί πολύ απλά εσύ κοιμόσουν αδιάφορος.
 


Trilalo

Member
17 Μαϊου 2021
9
2
31
Κοίτα, έχω μια απόλυτη γνώμη σε αυτά. Μπορεί κάποιοι να διαφωνήσουν, μπορεί να συμφωνήσουν. Το τι θα κάνεις εξαρτάται από την νοοτροπία σου.

Η δικιά μας από το πρώτο βράδυ είναι σε crate δίπλα στο κρεββάτι μας. Δεν προτείνω σαλόνι, ούτε κουζίνα, ούτε μπάνιο. Προτείνω από το πρώτο βράδυ το κουτάβι να κοιμηθεί δίπλα στο κρεβάτι εντός crate. Εκτός του ότι θα αποφύγεις κλάμα, θα αποφύγεις τυχόν φοβικές συμπεριφορές. Επίσης στον ύπνο σου είναι πιο εύκολο να καταλάβεις αν θέλει να κάνει την ανάγκη του (σηκώνεσαι γρήγορα και το πηγαίνεις εκεί που θες).

Ο λόγος που δεν το έχω ελεύθερο στο υπνοδωμάτιο είναι γιατί είμαι της σχολης ότι η ελευθερία κερδίζετε. Όταν περάσουν 8-10 μήνες και δω ότι δεν ανεβαίνει στα έπιπλα, δεν δαγκώνει καλώδια, δεν, δεν, δεν.... Τότε μόνο θα κοιμηθεί εκτός crate. Αν το αφήσεις ελεύθερο ΧΩΡΙΣ επιτήρηση τότε θα φτιάξει δικές του συμπεριφορές γιατί πολύ απλά εσύ κοιμόσουν αδιάφορος.
Μέχρι στιγμής δεν έχω σκεφτεί το κρειτ γιατί εκτός από την τουαλετα της δεν το χρειάζεται... Είναι πολύ ήρεμη γενικά δεν ανεβαίνει σε έπιπλα και δεν δαγκώνει καλώδια αν και τα έχω εξαφανίσει... Από το πρώτο βράδυ κιόλας όταν έρθει η ώρα του ύπνου πάει στο κρεβατάκι της και δεν έχει κλάψει ποτέ όταν εμείς πάμε για ύπνο ούτε έχει γαυγισει! Επίσης έχει τύχει να φύγουμε από το σπίτι να πάμε για ψώνια για καμιά ώρα και μέχρι τώρα ούτε γαυγισει ούτε κλαίει και όταν γυρνάμε είναι επίσης στο κρεβάτι της και μας περιμένει! Γενικά είναι πολύ καλόβολο πλάσμα μέχρι στιγμής και παρόλο που είναι καινούρια εμπειρία για εμένα το να έχω ένα κατοικίδιο στο σπίτι μου έχει κάνει τρομερή εντύπωση η συμπεριφορά της! Χθες το βράδυ για παράδειγμα δεν λέρωσε καθόλου μέσα γιατί στις 5.30 την έβγαλε ο φίλος μου να κάνει την ανάγκη της έξω πριν πάει για δουλειά! Οπότε σκέφτηκα πως είναι μια λύση κ αυτή αφού έτσι κ αλλιώς ξυπνάει καθερινα τέτοια ώρα! Ευχαριστώ για τη βοήθεια θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά το κρειτ ετσι κ αλλιώς για αργότερα!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3