Κουτάβι σε crate και κλάμα.


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
527
287
25
instagram.com
Καλησπερααα σε όλους και καλή χρονιά.
Έχω από τέλη Νοεμβρίου ένα κουτάβι,τον Scooby,4μιση μηνών,ένα κουτάβι μάλαμα,να με βοηθήσει να τον μάθω,να προσαρμοστεί. Από την πρώτη μέρα στην πάνα,από την πρώτη στιγμή στο crate πολύ σκύλος με αυτοπεποίθηση (αρκεί να μη με δει να ανοίγω κάδο).
Λοιπόν το θέμα μου είναι το εξής,που νομίζω ότι προκλήθηκε επειδή άρχισα να τον ανεβάζω στο κρεβάτι που και που γενικά τα πρωινά να κοιμόμαστε μαζί,μόλις τον κλείνω στο crate αρχίζει και κλαίει,ειδικά σε βραδινές ώρες.
Τώρα περιμένω την κουβέρτα του crate για να του κάνω πιο σκοτεινό τον χώρο,να μη με βλέπει και όταν ξαπλώνω.
Σκεφτόμουν να τον έχω να κοιμόμαστε μαζί,και να τον έχω στο crate όταν δεν είναι υπό επιτήρηση (μια χαρά κοιμάται εκεί,πρώτα απλά λίγο κλίμα,πιο παλιά όσο είχε κρεβατάκι εκεί μια χαρά πήγαινε και μόνος του,αλλά τα τρώει ο λεχριτης, οπότε του έχω βγάλει τα πάντα. Τώρα κοιταζω no-chew κρεβατάκια μπας και του πάρω.).
Ιδανικά θα ήθελα να είναι ήρεμος στο crate οπότε τον βάζω να μπει. Και να είναι και στο κρεβάτι μαζί μου όποτε είναι.
Κάπου έχω κάνει λάθος γενικά,γιατί δεν γαυγιζε και δεν έκλαιγε στις αρχές,μετά από ένα σημείο και μετά. Και δε του δίνω σημασία,και πάλι επιμένει.
Δεν εμφανίζει άγχος αποχωρισμού η κάτι απλά δε ψήνεται να είναι εκεί μέσα,θέλει να είναι έξω,η στο κρεβάτι
Έλα που δε σταματάει να κάνει ζημιές. Τελευταία φορά,μας έδωσε ο κτηνίατρος 5 προβιωτικα. Μέχρι να πάω να του βάλω νερό, ανέβηκε στο τραπέζι και έφαγε και τα 5 προβιωτικα.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
818
668
Γενικα αυτο που ακουσα απο εκπαιδευτη και μου εχει μεινει ειναι : αν δεν θες να ειναι παντα ο σκυλος σε καναπε και κρεβατι δεν τον αναιβαζεις ποτε. Οποτε καταλαβαινεις λογικο να προτιμαει να ειναι μαζι σου παρα στο κρειτ που δεν εχει και κρεβατι. Θα σου ελεγα μεχρι να μην χρειαζεσαι το κρειτ για την νυχτα να ειναι δηλαδη σε ηλικια να τον εμπιστευεσαι να μην τον παιρνεις στο κρεβατι. Αν παλι στο δωματιο σου δεν εχει να κανει ζημιες και παει στην πανα οπως λες απλα κλεισε την πορτα του δωματιου να μην εχει προσβαση στο υπολοιπο σπιτο και να κοιμαστε μαζι αφου και εσυ αυτο θες. Απλα μαλλον θα χρειαστει να δουλεψεις το crate training ξανα αφου το χρειαζεσαι και γκρινιαζει μεσα να το κανεις ξανα εναν ευχαριστο χωρο για αυτον.
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
255
41
Όπως λέει και η εκπαιδεύτρια του Sam,μόνο οι απόλυτα ισορροπημένοι σκύλοι,μπορούν να ανεβαίνουν σε καναπε/κρεβάτι, οι οποίοι είναι πάρα πολύ λίγοι.
Καλό είναι να τον ξεμαθεις από το κρεβάτι σου..Μπορεί να κοιμάται στο ίδιο δωμάτιο μαζί σου,αλλά στο κρεβατάκι του στο πάτωμα. Δεν είναι απαραίτητο να κοιμάται στο crate.
Ενίσχυσε την αξία του τελευταίου, με πολλές λιχουδιές μέσα (μην τον κλείνεις πάντα μετα τη λιχουδιά),πάρε κ το no chew κρεβάτι,βαλε κ ασφαλη μασητικα οταν τον κλεινεις και αν θες να τον κλείνεις για πολλή ώρα,να τον έχεις εκτονωσει πριν με παιχνίδια κλπ.
Καλή επιτυχία!
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
527
287
25
instagram.com
@Sammie καλημέρα,τι εννοείς ασφαλή μασητικά;
Γενικά κάνει ζημιές, γι'αυτό και έχω πάει με την εκπαίδευση του crate στο 100%.
Αλλά το να κοιμάται μαζί σου είναι άλλη μαγεία
Θα πάρω το κρεββάτι,έχω πάρει και την κουκούλα του crate. Μπας και του κάνω τον χώρο πιο οικείο.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
527
287
25
instagram.com
@Ans ξανά ξεκίνησα το crate training από σήμερα
Και απαγόρευση στο να ανεβαίνει στο κρεβάτι. Αλλά κατάφερε και ανέβηκε πρώτη φορά μόνος του στο κρεβάτι
Τωρα σιγά σιγα ξανά από την αρχή
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
818
668
Παιχνιδια μαλλον εννοει που να μην μπορει να τα κοψει κομματια
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
818
668
Θα αρχισει να ανεβαινει τωρα οποτε αποφασιζεις αν θα το κοψεις η αν θες να κοιμαστε μαζι. Απλα να μην κανεις και τα 2 γιατι μπερδευεται το σκυλι
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
527
287
25
instagram.com
@Ans αυτά ακόμα τα ψάχνω,να βρω παιχνίδι που να του το έχω εκεί χωρίς άγχος.
Ένα κόκαλο του έχω φυστικοβουτυρο,αλλά δε κρατάει το ενδιαφέρον του πολύ
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
527
287
25
instagram.com
Θα αρχισει να ανεβαινει τωρα οποτε αποφασιζεις αν θα το κοψεις η αν θες να κοιμαστε μαζι. Απλα να μην κανεις και τα 2 γιατι μπερδευεται το σκυλι
Ναι το κατάλαβα ότι μπερδεύεται, γι'αυτό τρέχω να προλάβω τώρα.
Ξανά ξεκινάμε με άλλον εκπαιδευτή από αύριο,οπότε θα τον ρωτήσω κάνα τιπ
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
818
668
Εγω δεν βρηκα ποτε τετοιο παιχνιδι ειναι αληθεια. Η το τρωει η δεν τον ενδιαφερει.
 
  • Like
Reactions: Sasha


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
818
668
Θα σου ελεγα οταν μεγαλωσει να το ξαναρχισεις το κρεβατι αν θες εγω αυτο εκανα. Αν δεν υπαρχουν θεματα κυριαρχιας βεβαια.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
818
668
Αλλα το αρχισα εκει στους 8 μηνες που τα ειχε μαθει ολα και δεν ηταν και στο κρειτ οποτε δεν ξερω αν θες και οταν μεγαλωσει να συνεχισεις να τον περιοριζεις οταν δεν ειναι υπο επιτηρηση.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
527
287
25
instagram.com
Εγω δεν βρηκα ποτε τετοιο παιχνιδι ειναι αληθεια. Η το τρωει η δεν τον ενδιαφερει.

Εκτός crate μας έχει κάτσει πολύ καλά αυτό πάντως
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
818
668
Με γευσεις ναι και εμεις εχουμε. Αλλα κανονικο παιχνιδι απλα μασητικο δεν το θελει αν δεν μπορει να το κανει κομματια.
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
255
41
Σε καταλαβαίνω για τον ύπνο μαζί του,είναι πολύ ωραίο,αλλά μπορεί να προκαλέσει προβλήματα συμπεριφοράς, πχ φυλαξη κρεβατιού ως κατι δικο του κι ανασφάλεια αν κάποια στιγμή πρέπει να κοιμηθεί αλλού.
Όλα αυτά είναι όχι σίγουρα,αλλά πιθανά (σύμφωνα με τους περισσότερους εκπαιδευτές τουλάχιστον).
Ασφαλή μασητικα εννοω πχ Kong,δλδ παιχνίδια που προορίζονται για "strong chewers", που δεν θα τον τραυματισουν η δεν θα μπορει να τα φαει,μιας και τέτοιος είναι ο φαγανας σου (και ο δικός μου)!
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
527
287
25
instagram.com
Αλλα το αρχισα εκει στους 8 μηνες που τα ειχε μαθει ολα και δεν ηταν και στο κρειτ οποτε δεν ξερω αν θες και οταν μεγαλωσει να συνεχισεις να τον περιοριζεις οταν δεν ειναι υπο επιτηρηση.
@Ans ιδανικά όχι, μελλοντικά θέλω το crate με ορθανοιχτες πόρτες,και να μπαίνει όποτε θέλει μόνος του όταν θςι τον χώρο του.
Τώρα τον περιορίζω για λόγους τουαλέτας/περιορισμό ζημιών/ύπνου κλπ.
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
255
41

Εκτός crate μας έχει κάτσει πολύ καλά αυτό πάντως
Ναι το tasty bone το δίνω κι εγώ, τον απασχολεί μια χαρά,ειδικά αν το αλείψω με βούτυρο πχ. Αυτό και της Kong τα παιχνίδια,είναι τα μόνα που χρησιμοποιώ και τα ευχαριστιεται. Της kong ειναι τα μονα που δεν μπορεί να καταστρέψει. Και μιλάμε για αλιγάτορα.
 
  • Like
Reactions: Sasha


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
818
668
Αρα οταν δεν το χρειαζεσαι και αν συνεχισεις να θες να κοιμαστε μαζι μπορεις να το προσπαθησεις τοτε αν ξαναλεω δεν υπαρχει θεμα κυριαρχιας η οτιδηποτε αλλο
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
527
287
25
instagram.com
Σε καταλαβαίνω για τον ύπνο μαζί του,είναι πολύ ωραίο,αλλά μπορεί να προκαλέσει προβλήματα συμπεριφοράς, πχ φυλαξη κρεβατιού ως κατι δικο του κι ανασφάλεια αν κάποια στιγμή πρέπει να κοιμηθεί αλλού.
Όλα αυτά είναι όχι σίγουρα,αλλά πιθανά (σύμφωνα με τους περισσότερους εκπαιδευτές τουλάχιστον).
Ασφαλή μασητικα εννοω πχ Kong,δλδ παιχνίδια που προορίζονται για "strong chewers", που δεν θα τον τραυματισουν η δεν θα μπορει να τα φαει,μιας και τέτοιος είναι ο φαγανας σου (και ο δικός μου)!
Φαγάνας δε λες τίποτα
Στους θετικούς εκπαιδευτές που παρατηρώ τελευταία όλοι λένε ότι είναι καλό ο σκύλος να κοιμάται μαζί σου και τέτοια. Για λόγους ψυχολογίας και των δύο. Εχω δει και άλλους εκπαιδευτές να λένε ότι το σκυλί να κοιμάται από μια ηλικία και μετά πάνω στο κρεβάτι.
Σε κάθε περίπτωση τώρα έχω δρόμο να διανυσω να του αλλάξω την συνήθεια.
Θα τρέξω να βρω anti-chew κρεβάτι για να τον δελεασω παραπάνω μπας και κάνουμε πιο γρήγορα βήματα. Γιατί τα βράδια προκαλεί χαμουλη.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
527
287
25
instagram.com
Αρα οταν δεν το χρειαζεσαι και αν συνεχισεις να θες να κοιμαστε μαζι μπορεις να το προσπαθησεις τοτε αν ξαναλεω δεν υπαρχει θεμα κυριαρχιας η οτιδηποτε αλλο
Προφανώς,δε το αποκλείω,είναι μικρούλης ακόμα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3