Κουτάβι στο σπίτι!


labradorhunt

Member
25 Μαρτίου 2007
18
0
Έστω ότι έρχεται ένα καινούριο κουτάβι στο σπίτι μας.Δεν έχουμε αυλή και είμαστε ανάγκη να το έχουμε στο αρκετά μεγάλο μπαλκόνι.Είναι μόλις 2,5 μηνών και ακόμη δεν έχει κάνει τα εμβόλιά του έτσι ώστε να μπορεί να βγαίνει βόλτες.Ερώτηση πρώτη: πώς του μαθαίνουμε τους πρώτους μήνες να κάνει εκεί που θέλουμε την ανάγκη του. Δεύτερη:είναι φυσικό να κλαίει τις πρώτες μέρες...τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση για να κοιμηθούν και οι γείτονες?Τρίτον:τις ώρες που θα λείπω (16.00-23.00) τι θα κάνει το κουταβάκι μόνο του?Πώς μπορώ να το περιορίσω και να μην κλαίει??
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
φιλε labradorhunt ...κανε ενα κοπο και ριξε μια ματια στο φορουμ ...αυτα που ρωτας τα εχουμε ξανασυζητησει....ετσι για να παρεις μια ιδεα...για το τι μιλαμε...και μετα τα ξαναλεμε...
βρηκες τιποτα για τον τυπα που ελεγες?
δες τα θεματα....
Κάνει την αναγκη του όπου βρεί...
Δεν αντέχω άλλο!!!!

ειχες αλλο σκυλο παλαιοτερα?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Αγαπητέ labradorhunt,
Καλώς ήρθες και από ‘μένα!
Έχεις τις συνηθισμένες απορίες, που είναι απόλυτα λογικό να έχει ο οποιοσδήποτε υποψήφιος ιδιοκτήτης σκύλου!
Ρίξε μια ματιά σε παλιότερες συζητήσεις που έχουμε κάνει και είμαι σίγουρη ότι θα βρεις τις απαντήσεις που ζητάς.
Εκτός από τα topics που προτείνει ο Oscar, ρίξε και μια ματιά εδώ:
http://www.dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=309
http://www.dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=463
 


labradorhunt

Member
25 Μαρτίου 2007
18
0
Εδώ και κανα 2ωρο διαβάζω τα ποστ που μου είπατε.Ειλικρινά διαπίστωσα προβλήματα που ενώ μου τα λέγαν κάτοχοι σκύλων,εγώ τα θεωρούσα λίγο υπερβολικά.Πραγματικά δε πίστευα ότι παρόλου που κάποιος θέλει και αγαπάει τόσο πολύ ένα σκυλί θα φτάσει σε σημείο να το χαρίσει.Με προβλημάτισε πάρα πολύ αυτό.Είναι όντως τόσο "ακατόρθωτο" να έχεις κουτάβι στο σπίτι?Θα ήθελα αν κάποιοι από εσάς έχουν ή μεγάλωσαν κουτάβι στο σπίτι τους να μου πουν πώς τελικά τα κατάφεραν και αν είναι όντως τόσο δύσκολο.Είμαι σχεδόν και εγώ στην ίδια κατάσταση με το Dio (που τελικά έδωσε το κουτάβι του) και λείπω το απόγευμα μέχρι το βράδυ. Έχω πάρει και αρκετά βιβλία και δαιβάζω αλλά θα ήθελα την προσωπική σας εμπειρία και επιμονή έτσι ώστε να δω αν τελικά θα μπορώ να πάρω κουτάβι ή όχι..........α και κάτι άλλο....είναι πραγματικά ένα φορουμ που "κάνει δουλειά" γιατί και σε κανα 2 άλλα που επισκέφθηκα δε με διαφώτησαν...απλά μιλούσαν κάτι κυρίες και δεσποινίδες για τα καμάρια τους και από συμβουλές και εμπειρίες....τίποτα!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Δεν ειναι ακατορθοτο να εχει κανεις κουταβι στο σπιτι, αλλα θελει οργανοση!!

Καλο ειναι ισος να παρεις το κουταβι, οταν εχεις αδια/διακοπες.
Ετσι θα μπρεσεις να ασχολιθεις της πρωτες μερες πιο εντατικα.
Αλλα προσεχε- δεν θα εισαι ολη μερα πανω του, επειδη τοτε θα εχεις μεγαλο προβλημα μετα, οταν επανερχεται ο κανονικος σου ρυθμος.

Σταδιακα θα του μαθεις που θα λερωνει- να μεινει μονο του και τετεια!

Εγω πιστευω, οτι οπιος πρεπει να αφησει εναν σκυλο πανο απο 8 ωρες καθημερινα εντελος μονο του- ας μην παρει σκυλο καλυτερα!
Δεν υπαρχει κανεις εκει γυρο, κανας φιλος/φιλη που μπορει να περασει το απογευμα οταν λειπεις να δει το σκυλακι λιγο- να το βγαλει καμια βολτα η εστο να κατσει λιγο μαζι του, να το παιξει?
Αυτο θα ηταν το ιδανικο.
Στην γερμανια υπαρχουν και Dog Sitters. Δεν ειναι δα και καμια επιστημη- ειναι απλοι ιδιοκτητες σκυλων που αναλαμβανουν και την φηλαξη αλλων σκυλων μαζι με τα δικα τους. Πολλες φορες και παιδια, που οι γονεις τους δεν τους επιτρεπουν να εχουν δικο τους σκυλο, αλλα θελουν να αποδειξουν οτι ειναι υπευθυνοι και αναλαμβανουν εναν σκυλο.
Ισως να βρεις καπιον τετοιο με καμια αγγελια στα Pet Shop της περιοχης σου?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
labradorhunt said:
Είναι όντως τόσο "ακατόρθωτο" να έχεις κουτάβι στο σπίτι?Θα ήθελα αν κάποιοι από εσάς έχουν ή μεγάλωσαν κουτάβι στο σπίτι τους να μου πουν πώς τελικά τα κατάφεραν και αν είναι όντως τόσο δύσκολο.
Ακατόρθωτο δεν είναι! Με καλή θέληση και πρόγραμμα όλα γίνονται!
Εάν μένεις μόνος στο σπίτι, διαμόρφωσε ένα χώρο που το κουτάβι σου θα μένει εκεί τις ώρες που λείπεις με τα παιχνίδια του και το κρεβατάκι του.
Διάβασε την δική μου περιπέτεια για να πάρεις μια ιδέα του τι σε περιμένει…

Οι πρώτες δύσκολες μέρες.
Εγώ στην αρχή, είχα αδειάσει το ένα υπνοδωμάτιο, είχα στρώσει κάτω εφημερίδες και τον είχα βάλει εκεί. Τις πρώτες μέρες έκλεγε και γκρίνιαζε. Τον αγνόησα. Την τέταρτη μέρα κοιμήθηκε ήσυχα και αυτός και εμείς και μετά δεν ενόχλησε ποτέ ξανά.
Μέχρι να μπορώ να τον βγάλω έξω η κατάσταση ήταν απελπισία. Κάθε πρωί που άνοιγα το δωμάτιο αντίκριζα το χάος, λερώματα παντού και βρόμικους τοίχους. Έχω δώσει τόσα λεφτά σε χλωρίνες και detol, που αν τα μάζευα θα μπορούσα να πάω ένα ταξιδάκι στο Μπαλί για Πάσχα… :(

Ο μικρός εξερευνητής
Σιγά σιγά άρχιζε να εξερευνά το υπόλοιπο σπίτι. Έχουμε και λέμε:
Σχισμένα μαξιλάρια , σαλιωμένα ριχτάρια, δαγκωμένα πόδια τραπεζιών και παραμορφωμένα παπούτσια (τις μπότες απ’ τον Χαραλά ακόμα τις κλαίω). :cry: Εγώ πανικόβλητη από πίσω, μη τυχόν και μασήσει κανένα καλώδιο...
Το σπίτι μου για 2 μήνες θύμιζε βομβαρδισμένο τοπίο.
Είχα μεταφέρει τα ακριβά έπιπλα στην αποθήκη, είχα βγάλει τα χαλιά και το pc μετακόμισε στην κρεβατοκάμαρα.

Οι πρώτες εξορμήσεις στον κήπο…
Ευτυχώς ο χειμώνας ήταν ήπιος. Άρχισε να βγαίνει έξω…
Στην αυλή του σπιτιού ο άντρας μου καλλιεργεί σπάνια παχύφυτα και κάκτους. Την έχεις δει την ταινία «ο επίμονος κηπουρός»? Έτσι και ο μικρός φρόντιζε να «περιποιείται» ότι μπορεί. Γλάστρες αναποδογυρισμένες, χώματα σκορπισμένα, λάστιχα ποτίσματος δαγκωμένα.

Το τέλος των «Παθών»…
Η λύση δόθηκε ως δια μαγείας, όταν ξεκινήσαμε εκπαίδευση βασικής υπακοής και αρχίσαμε τις καθημερινές βόλτες. Το σκυλί εκτονώθηκε και έμαθε να υπακούει. Από τότε, δόξα τον καλό Θεούλη, κανένα πρόβλημα.

Συμπέρασμα…
Θα έρθουν στιγμές που θα σου έρχεται να το πνίξεις!
Σκέψου να γυρνάς απ’ τη δουλεία το βράδυ και αντί να αράξεις στον καναπέ και να δεις τα αθλητικά, να φοράς το φακιόλι και την ποδίτσα και να λες τον πόνο σου στην σφουγγαρίστρα. :lol:
Μην απελπιστείς! Δώσε όση αγάπη έχεις και πάρε και κανένα λεξοτανίλ για να αντέξεις τους πρώτους δύσκολους μήνες. :lol: :lol:
Αν όλα πάνε καλά θα αποκτήσεις ένα υπέροχο φίλο που θα σε συντροφέψει πιστά για τα επόμενα 10 περίπου χρόνια. :wink:
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
609
2
Athens
Στην γερμανια υπαρχουν και Dog Sitters
Και στην Αθήνα ένας φίλος μου κάνει dog sitters και δεν φαντάζεσαι πόσο δουλεία έχει, ειδικά την περίοδο γιορτών και διακοπών.
Όσο για το μικρό lambrador στο σπίτι τα γνωστά : ξενύχτια, σφουγγάρισμα, δαγκώματα, ζημίες – ευκαιρία μετά για αλλαγή διακόσμησης του σπιτιού, άλλα και τόση χαρά που να μάθει την πρώτη εντολή, που να τρέχει κουνώντας την ουρίτσα του κοντά σου, που να ξαπλώνει στα πόδια σου, που να γλύφει τα χέρια σου, που μετά από πολύ παιχνίδι επιτέλους να κοιμηθεί και να μπορέσεις να δεις λίγο τηλεόραση με την ησυχία σου. :mrgreen:
 


labradorhunt

Member
25 Μαρτίου 2007
18
0
Δηλαδή είναι καλύτερο να το πάρω σε διακοπές ή άδεια, να είμαι καλά προετοιμασμένος για το τι πρόκειται να συμβεί, να του δημιουργήσω από την αρχή έναν δικό του χώρο, οι πρώτοι 6 μήνες είναι δύσκολοι. Έχω ακούσει ότι αν είναι καθαρόαιμο το σκυλί δεν λερώνει όπου βρει,αλλά σε μέρος αρκετά μακρυά από αυτό. Αν ο δικός του χώρος όσο λείπω είναι 2χ2 θα λερώσει εκεί μέσα ή θα κρατηθεί μέχρι να βγεί από εκεί? Μάλλον όμως ξέρω την απάντηση...ΘΑ ΛΕΡΩΣΕΙ!!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
labradorhunt said:
Δηλαδή είναι καλύτερο να το πάρω σε διακοπές ή άδεια, να είμαι καλά προετοιμασμένος για το τι πρόκειται να συμβεί, να του δημιουργήσω από την αρχή έναν δικό του χώρο, οι πρώτοι 6 μήνες είναι δύσκολοι. Έχω ακούσει ότι αν είναι καθαρόαιμο το σκυλί δεν λερώνει όπου βρει,αλλά σε μέρος αρκετά μακρυά από αυτό. Αν ο δικός του χώρος όσο λείπω είναι 2χ2 θα λερώσει εκεί μέσα ή θα κρατηθεί μέχρι να βγεί από εκεί? Μάλλον όμως ξέρω την απάντηση...ΘΑ ΛΕΡΩΣΕΙ!!
Ηδη εδωσες μονος σου την σωστη απαντηση!!
Εξαρταται πολυ απο τον τροπο πος μεγαλοσε το κουταβι, για το πως θα συμπερφεθει μετα- αν ειχε απο κουταβι την ευκαιρια να βγει σε καπιο κηπο για να λεροσει- ειναι πολυ πιθανο να το κανει και μετα.

Αλλα το οτι το καθαροαιμο δεν λερονει οπου βρει ειναι μυθος- πιστεψε με!!
Το καθαροαιμο δεν εχει να κανει καθολου με την αισθηση καθαριοτητας- δυστυχος!! Αλλιος θα ηταν πολυ πιο ευκολα τα πραγματα! :wink: :lol:
 


labradorhunt

Member
25 Μαρτίου 2007
18
0
Αυτό για τα καθαρόαιμα το είπα με αφορμή το σκυλί ενός φίλου μου.Είναι ένα επανιέλ μπρετόν και την ανάγκη του την κάνει όσο πιο μακρυά μπορεί από το μέρος που κοιμάται.Δεν έχει σχέση που είναι καθαρόαιμο δηλαδή?Είναι όπως μεγαλώσει?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
labradorhunt said:
Έχω ακούσει ότι αν είναι καθαρόαιμο το σκυλί δεν λερώνει όπου βρει,αλλά σε μέρος αρκετά μακρυά από αυτό.
Καλό! :lol:
Ξανθιά στο είπε το ανέκδοτο? :lol: :lol:
Τα κουτάβια είναι όπως τα μωρά. Μαμ, κακά και νάνι!
Όσο μπορείς να πεις σε ένα βρέφος να κρατήσει τσίσα και κακά για να τα κάνει στη λεκάνη, άλλο τόσο μπορείς να ελπίζεις ότι το κουτάβι σου θα περιμένει 8 ώρες για να το βγάλεις έξω για την ανάγκη του!
Αυτό βέβαια δεν έχει καμία σχέση με το αν το ζώο είναι καθαρόαιμο ή ημιαίμο!
Οι ανάγκες, είναι ανάγκες για όλα τα κουτάβια. Είναι σαν να νομίζεις πως ένα γαλαζοαίματο μωρό δεν θα λερώσει τον βασιλικό ποπό του με κακάκια. Και τον ποπό του θα πασαλείψει, και τις κουβέρτες θα πασαλείψει και την κούνια του θα πασαλείψει! :wink:
Το ίδιο και το κουτάβι. Όπου του «’ρχεται» θα τουρλώνει πισινούλη και θα τα αμολάει! Πάνω στα χαλιά, πάνω στις παντόφλες σου, πάνω στον καναπέ κτλ.
Πάντως το πρόβλημα με το «λέρωμα» είναι η Νο 1 αιτία που αρκετά σκυλιά καταλήγουν αδέσποτα στον δρόμο. Ο αριθμός των αδέσποτων στην χώρα μας ξεπερνά πλέον τις 300.000!
Ο Dio ήταν τυχερός που κατάφερε να βρει κάποιον να χαρίσει το κουτάβι του. Πολύ σπουδαίο ρόλο, βέβαια, έπαιξε το γεγονός πως η μικρή Ζήνα ήταν καθαρόαιμη…
Εάν κάποιος άλλος στην ίδια θέση είχε ένα ημίαιμο κουταβάκι για το οποίο κανείς δεν εκδήλωνε ενδιαφέρον για την υιοθεσία του, το πιο πιθανόν θα ήταν να γίνει το υπ’ αριθμόν 301,000 στον δρόμο…
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
labradorhunt said:
Αυτό για τα καθαρόαιμα το είπα με αφορμή το σκυλί ενός φίλου μου.Είναι ένα επανιέλ μπρετόν και την ανάγκη του την κάνει όσο πιο μακρυά μπορεί από το μέρος που κοιμάται.Δεν έχει σχέση που είναι καθαρόαιμο δηλαδή?Είναι όπως μεγαλώσει?
Τα επανιελ μπρετόν, ως κυνηγόσκυλα, είναι τα Νο1 σκυλιά στην κοπροφαγία! Λατρεύουν να τρώνε και να κυλιούνται στα κόπρανα άλλων σκύλων, των ανθρώπων και στα δικά τους!
Μάλλον έτσι εξηγείται γιατί ο φίλος δεν βρίσκει περιττώματα κοντά στο κρεβάτι του σκύλου του! Περνάνε στην ανακύκλωση. Από την παραγωγή στην κατανάλωση! :lol:
Πάντως, πέρα από την πλάκα, όντως τα κουτάβια ανεξαρτήτως ράτσας, μεγαλώματος κτλ, μονό και μόνο από ένστικτο, φροντίζουν να διατηρούν το μέρος που κοιμούνται καθαρό.
 


ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
labradorhunt,
υπαρχουν κατι πανες στην αγορα, που πασεκλυουν τα σκυλια να κανουν την αναγκη τους εκει. Υπαρχουν αντιστοιχα και σταγονες για να τις βαζεις σε εφημεριδες αλλα και στις πανες. Εγω πηρα το Σαββατο (και παρολο που τον Φοιβο τον εχω 15μερες και ειναι μολις 4μηνων) και απο τοτε δεν εχει ξανακανει τιποτα εξω.

σωθηκα!!!
Ειμαι τοσο υπερηφανη για το μικρο μου!!!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
ROTTIE said:
Τα επανιελ μπρετόν, ως κυνηγόσκυλα, είναι τα Νο1 σκυλιά στην κοπροφαγία! Λατρεύουν να τρώνε και να κυλιούνται στα κόπρανα άλλων σκύλων, των ανθρώπων και στα δικά τους!
:wink: 'Εχει πιάσει κάτι λαγούς και κάτι μπεκάτσες ο δικός μου παλιότερα! Γαλλικό-μπουλντόγκ ...κυνηγόσκυλο που λένε!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Είσαι από τις τυχερές! Εγώ έχω δώσει ένα σωρό λεφτά σε πάνες, σταγόνες και σπρέι και παρόλα αυτά ο μικρός τα «έκανε» όπου ήθελε! Το περίεργο ήταν ότι ποτέ δεν τον «βόλεψαν» οι πάνες… Μάλλον ένιωθε περίεργα πατώντας πάνω στην μαλακή επιφάνεια…
Πέρασε αρκετός καιρός για να αποκτήσει τακτικές συνήθειες και αυτές τις απέκτησε με τον κλασικό τρόπο. Όταν υποψιαζόμουν ότι ήθελε να «λερώσει» τον έβαζα εκεί που έπρεπε και σιγά σιγά του έγινε συνήθεια και πήγαινε μόνος του.
Επίσης έχω δώσει αρκετά χρήματα σε σπρέι που αποτρέπουν το σκυλί να δαγκώνει έπιπλα και αντικείμενα που δεν πρέπει. Τζίφος!
Μπορεί όταν ήμασταν παρόν να ήταν αγγελούδι… Όταν απουσιάζαμε από το σπίτι, του έβγαινε ο Ούννος από μέσα του!
Με πολύ υπομονή και εκπαίδευση, κατάφερα να τον μάθω να παίζει μόνο με τα παιχνίδια του και να μην καταστρέφει το υπόλοιπο σπίτι.
Στο τέλος τα κατάφερα και ΕΥΤΥΧΩΣ τώρα ζω με ένα αξιολάτρευτο πλάσμα, που δεν το αλλάζω με τίποτα στον κόσμο. Χαλάλι τα ξενύχτια και ο κόπος!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
vrmode said:
:wink: 'Εχει πιάσει κάτι λαγούς και κάτι μπεκάτσες ο δικός μου παλιότερα! Γαλλικό-μπουλντόγκ ...κυνηγόσκυλο που λένε!
Ο δικός μου να δεις! Μπεκάτσες, λαγούς και εκμαγεία του παχέως εντέρου των γύφτων που έχουν κατασκηνώσει στην παραλία του Μοσχάτου!
Σκύλος εργασίας, όνομα και πράγμα! Αφού ο Δήμαρχος σκέφτεται να του κόψει επίδομα για την φιλότιμη προσπάθεια και τη συνεισφορά του στην διατήρηση της καθαριότητα των δρόμων!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
@ROTTIE

Χρυσή μου (...υποθέτω) εμείς είμαστε πιο εκλεπτυσμένοι :D - μόνο τα δικά μας, όχι τα ξένα! Αυτό που λέμε δεν τρώω έξω γιατί σιχαίνομαι... μόνο στο σπίτι μου!
 


labradorhunt

Member
25 Μαρτίου 2007
18
0
Αυτά που λέτε είναι σε μορφή σπρέυ ή σε σκόνη?Αποθούν ή έλκουν το κουτάβι να λερώσει? Ή δε κατάλαβα κάτι εγώ...ή είναι άλλα για να λερώνουν και άλλα για να μην καταστρέφουν το σπίτι?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Τα περισσότερα είναι σε μορφή σπρέι και σε αμπούλες. Υπάρχουν διάφορα σκευάσματα στο εμπόριο. Αλλά για να ελκύουν το κουτάβι να λερώσει σε συγκεκριμένο σημείο, άλλα για να το απωθούν και άλλα για να το αποτρέπουν να δαγκώνει αντικείμενα που δεν πρέπει.
Όρεξη να ‘χεις να ψωνίζεις...!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3