Κουτάβι τρώει από κάτω ότι βρει!!!!!!!!


Alexandra76

New Member
10 Μαϊου 2020
2
0
47
IMG_20200420_193131.jpgΚαλημέρα σε όλη την ομάδα και καλώς σας βρήκα... (Είμαι καινούρια στην ομάδα σας) ονομάζομαι Αλεξάνδρα και έχω ένα μικρό beagle 3 μηνών.... και θα ήθελα την βοήθεια σας... έχουμε ξεκινήσει σιγά σιγά τις βόλτες έξω αλλά δυστυχώς έχω μεγάλο πρόβλημα με την λαιμαργία του... με το που βγαίνουμε έξω βάζει μουσούδα κάτω και μασουλαει τα πάντα... Με αποτέλεσμα κάθε 5 δευτερόλεπτα να του βγάζω κάτι από το στόμα ειτε με λιχουδιές για να το αφήσει ( έχει μάθει την εντολή και το αφηνει αλλά δεν τον προλαβαίνω πάντα) είτε με το δάχτυλο..όταν αρχίζει και δεν ακούει του βάζω αναγκαστικά φίμωτρο αλλά τότε αρχίζει τα μούτρα...βάζει κωλο κάτω και δεν κουνιέται.... Με αποτέλεσμα όχι βόλτα δεν κάνουμε, αλλά ούτε και την ανάγκη του...η δε βραδινή βόλτα δεν υπάρχει επειδή δεν βλέπω τι κάνει...προσπάθησα και χτες να του βάλω πιπέρι σε φαγητό που του αφησα κάτω απλά δεν παίρνει χαμπάρι .... Το καταβρόχθισε... Ίσως να μην έβαλα πολύ δεν ξέρω... ☹☹ Sos εκπέμπω!!!! Έχετε να μου δώσετε κάποια συμβουλή από δική σας εμπειρία???? Σας ευχαριστω πάρα πολύ και συγνώμη για το μεγάλο κείμενο... Καλή μέρα σε όλους
 


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
View attachment 72797Καλημέρα σε όλη την ομάδα και καλώς σας βρήκα... (Είμαι καινούρια στην ομάδα σας) ονομάζομαι Αλεξάνδρα και έχω ένα μικρό beagle 3 μηνών.... και θα ήθελα την βοήθεια σας... έχουμε ξεκινήσει σιγά σιγά τις βόλτες έξω αλλά δυστυχώς έχω μεγάλο πρόβλημα με την λαιμαργία του... με το που βγαίνουμε έξω βάζει μουσούδα κάτω και μασουλαει τα πάντα... Με αποτέλεσμα κάθε 5 δευτερόλεπτα να του βγάζω κάτι από το στόμα ειτε με λιχουδιές για να το αφήσει ( έχει μάθει την εντολή και το αφηνει αλλά δεν τον προλαβαίνω πάντα) είτε με το δάχτυλο..όταν αρχίζει και δεν ακούει του βάζω αναγκαστικά φίμωτρο αλλά τότε αρχίζει τα μούτρα...βάζει κωλο κάτω και δεν κουνιέται.... Με αποτέλεσμα όχι βόλτα δεν κάνουμε, αλλά ούτε και την ανάγκη του...η δε βραδινή βόλτα δεν υπάρχει επειδή δεν βλέπω τι κάνει...προσπάθησα και χτες να του βάλω πιπέρι σε φαγητό που του αφησα κάτω απλά δεν παίρνει χαμπάρι .... Το καταβρόχθισε... Ίσως να μην έβαλα πολύ δεν ξέρω... ☹☹ Sos εκπέμπω!!!! Έχετε να μου δώσετε κάποια συμβουλή από δική σας εμπειρία???? Σας ευχαριστω πάρα πολύ και συγνώμη για το μεγάλο κείμενο... Καλή μέρα σε όλους
Εκπαίδευση /εξοικείωση μέσα στο σπίτι με την εντολή μη/άστο. Βάζε το φαγητό του κάτω και όταν πάει να το πάρει δώσε την εντολή μη/όχι κλπ και πάρε το φαγητό ή κρυψτο με το χέρι σου μέχρι να το αφήσει τότε δώσε κάτι με μεγαλύτερη αξία όπως μια λιχουδιά και επιβράβευσε τη συμπεριφορά, σιγά σιγά θα σταματήσει να τρώει από το πάτωμα μέσα στο σπίτι ή θα περιμένει εντολή, αν πάει να φάει δώσε την εντολή και θα σταματήσει, εμείς έτσι σταματήσαμε και έτρωγε τα πάντα! Μέχρι και πέτρες! Τώρα τίποτα
 


Alexandra76

New Member
10 Μαϊου 2020
2
0
47
Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.... Να σε ρωτήσω όμως... Έμαθε εύκολα? Χρειάστηκε πολύ καιρό να μάθει αυτή την εντολή??
 


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.... Να σε ρωτήσω όμως... Έμαθε εύκολα? Χρειάστηκε πολύ καιρό να μάθει αυτή την εντολή??
Μέσα στο σπίτι έκανε 2-3 μέρες, έξω αρχοσε να ακούει μέσα σε 2 περίπου εβδομάδες, αν θυμάμαι καλά, έχουν περάσει και σχεδόν 3 χρόνια
 


Kila

New Member
1 Μαϊου 2020
4
0
29
Εκπαίδευση /εξοικείωση μέσα στο σπίτι με την εντολή μη/άστο. Βάζε το φαγητό του κάτω και όταν πάει να το πάρει δώσε την εντολή μη/όχι κλπ και πάρε το φαγητό ή κρυψτο με το χέρι σου μέχρι να το αφήσει τότε δώσε κάτι με μεγαλύτερη αξία όπως μια λιχουδιά και επιβράβευσε τη συμπεριφορά, σιγά σιγά θα σταματήσει να τρώει από το πάτωμα μέσα στο σπίτι ή θα περιμένει εντολή, αν πάει να φάει δώσε την εντολή και θα σταματήσει, εμείς έτσι σταματήσαμε και έτρωγε τα πάντα! Μέχρι και πέτρες! Τώρα τίποτα
Εκπαίδευση /εξοικείωση μέσα στο σπίτι με την εντολή μη/άστο. Βάζε το φαγητό του κάτω και όταν πάει να το πάρει δώσε την εντολή μη/όχι κλπ και πάρε το φαγητό ή κρυψτο με το χέρι σου μέχρι να το αφήσει τότε δώσε κάτι με μεγαλύτερη αξία όπως μια λιχουδιά και επιβράβευσε τη συμπεριφορά, σιγά σιγά θα σταματήσει να τρώει από το πάτωμα μέσα στο σπίτι ή θα περιμένει εντολή, αν πάει να φάει δώσε την εντολή και θα σταματήσει, εμείς έτσι σταματήσαμε και έτρωγε τα πάντα! Μέχρι και πέτρες! Τώρα τίποτα
Καλημερα και γω εχω το ιδιο προβλημα με ενα 5 μηνων γαλλικο μπουλντογκ.. οπως ειπε κ η lisa ετσι το αντιμετωπιζεις... Θελει υπομονη και προσοχη ακομη κ οταν μαθει την εντολη επειδη στους δρομους δεν ξες τι μπορεις να συναντησεις..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.603
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3