Κουτάβι Basset Hound και βραδινό ξύπνημα


ΒΑΛΙΑ basset

New Member
17 Νοεμβρίου 2015
3
3
38
Παιδιά καλησπέρα και από μένα, είμαι η Βάλια.

Εδώ και 10 μέρες ήρθε στο σπιτάκι μου ένα όμορφο θηλυκό κουταβάκι Basset hound 7 εβδομάδων . Πρώτη φορά έχω σκυλάκι και παρόλο που έχω διαβάσει όλα τα forum που βρήκα, δεν έχω καταφέρει να λύσω το πρόβλημα μου, που δεν είναι άλλο από το βραδινό ξύπνημα.

Στην αρχή ξύπναγε κάθε μια ώρα με κλάμα και αφού δεν του έδινα για πολύ ώρα σημασία άρχιζε να γαβγίζει δυνατά (τα bassetέχουν πολύ δυνατό γάβγισμα) ώσπου σηκωνόμουν για να μην ενοχλώ και τους δύσμοιρους του γείτονες (μένω σε πολυκατοικία). Παίζαμε λίγο και κοιμόταν.

Τώρα έχουμε φτάσει στο σημείο να ξυπνάει κάθε μέρα στις 4:30! όπου έχει λερώσει, πατήσει και πασαλείψει τον χώρο του και το κρεβάτι του με κακάκια..) αυτό γίνεται γιατί όσο ώρα κλαίει και εγώ δεν σηκώνομαι αυτό χοροπηδάει πάνω στο πάρκο του.

Μετά από ώρα γαβγίσματος (δεν σταματάει καθόλου) σηκώνομαι για να μην με βρίσουν οι γείτονες, τα μαζεύω και την πέφτει για ύπνο. Αλλά εγώ μετά άντε να ξανακοιμηθώ και στις 7 σηκώνομαι για δουλειά.

Εγώ κοιμάμαι στο υπ/τιο μου και τη μικρή την έχω στην κουζίνα σε πάρκο για σκύλους (αρκετά ευρύχωρο) με το κρεβάτι της, την πάνα και παιχνίδια. Φαγητό και νερό έξω. Οι ώρες που τρώει είναι στάνταρ 6:30, 16:30,20:00. Το βράδυ την ξενυχτάω μέχρι τα παίξει μπας και κοιμηθεί σερί αλλά μπα! Πριν πάει για ύπνο έχει κάνει λίγα κακάκια. Τα πολλά τα κάνει στισ 4:30! Έχετε καμιά ιδέα τι να κάνω ? θέλω να τα πάμε καλά οι δύο μας και να μην ενοχλεί. Φαίνεται έξυπνο σκυλάκι και έχει ήδη δεθεί μαζί μου, τι να κάνω για κοιμηθούμε επιτέλους? Ευχαριστώ
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Να σου ζήσει η μικρή!! :) ...δεν ξέρω πολλά για να συμβουλέψω, αλλά αυτό που σκέφτηκα ήταν ότι ίσως να θέλει να βρίσκεται στον ίδιο χώρο μαζί σου το βράδυ για να νιώθει ασφάλεια. Ειδικά τώρα που το νέο της σπίτι είναι ένα εντελώς καινούριο περιβάλλον γι αυτήν. Έχεις σκεφτεί να την πάρεις στο υπνοδωμάτιο μαζί σου και ας είναι στο παρκο;
 
  • Like
Reactions: kosmaki


ΒΑΛΙΑ basset

New Member
17 Νοεμβρίου 2015
3
3
38
Ευχαριστώ! Να σου πω την αλήθεια, το έχω σκεφτεί αλλά φοβάμαι μήπως μετά παγιωθεί και δεν μπορώ να τη βγάλω. Εξάλλου νομίζω ότι ξυπνάει για κακά και όχι γιατί μένει μόνη της.
Τέλοσπάντων, λέω να το δοκιμάσω για 2-3 μέρες για να δω πως θα πάει.
 
  • Like
Reactions: GRDANE and bat-iris


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Για τα κακά δεν ξέρω να σου πω, αλλα μωρέ είναι πολύ μικρούλι για να μένει μόνο του τόσες ώρες και σε θέλει δίπλα του μέχρι να συνηθίσει και τον χώρο. Τώρα αν της μείνει συνήθεια αργότερα να έρχεται στο δωμάτιο να κοιμηθεί μαζί σου και δεν το θέλεις μπορείς να της το ξεκόψεις σιγά-σιγά εφόσον θα έχει μεγαλώσει και λίγο και θα είναι πιο ''ανεξάρτητη''. (μπορεί να λέω και μπούρδες, οι παλιότεροι σίγουρα ξέρουν περισσότερα για να σε συμβουλέψουν:whistle:)
 


ΒΑΛΙΑ basset

New Member
17 Νοεμβρίου 2015
3
3
38
ναι λέω να το δοκιμάσω από σήμερα το βράδυ, μήπως και δεν ξυπνήσει..
για να δούμε..
Σ ευχαριστώ πάντως (y)
 
  • Like
Reactions: bat-iris




Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Αρχικά είναι πολύ μωρό ακόμα είναι απόλυτα λογικό να ξυπνάει το βράδυ. Κανονικά θα έπρεπε να είναι με τη μαμά της και τα αδέρφια της για μία βδομάδα ακόμα...
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ξυπνάς λίγο πριν από εκείνη πχ στις 4 για να την βγάζεις να κάνει τις ανάγκες της. Όταν κλαίει και πηγαίνεις με τα πολλά κοντά της μαθαίνει απλά να επιμένει λίγο παραπάνω μέχρι να πας. Εαν την προλαβαίνεις και δεν θα ενοχλεί κανέναν και δεν θα παγιωθεί μια ανεπιθύμητη συμπεριφορά. Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο όταν εργάζεσαι αλλά είναι μωρό...τα έχουν αυτά τα κουτάβια...υπομονή θα περάσει γρήγορα η περίοδος αυτή...τόσο γρήγορα που δεν θα το πιστεύεις,θα τη νοσταλγεις κιόλας...
Επίσης θα έπρεπε να τρώει 4 φορές την ημέρα στην ηλικία που βρίσκεται...
 
  • Like
Reactions: bat-iris


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Απλα ο σκύλος σου σου λεει αυτο που χρειαζεται :) χρειάζεται ακομα μια βόλτα/πρόσβαση στο χώρο που λερώνει/λιγο παιχνίδι ενάμεσα στην τελευταία βραδινή και την πρώτη πρωινή. Ειναι λογικό να μη μπορεί να κρατηθεί όλη τη νύχτα.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλημέρα σου
μην τολμησεις να την βαλεις στο υπνοδωματιο σου...
θ< αρχίσεις άλλα προβληματα....
ταίζεις πρωι ... μετα απο 10 ώρες και μετά απο 3,5 ώρες πάλι... αυτό είναι άχρηστο....
χώρια που κάνει κακάκια σε παράωρη μετά..
τάιζε το πρωί στις 6.30 όπως ταίζεις και μετά στις 18.30 και τέλος,,
αλλοιως στις 06.30 στις 16.30 και στις 22.30
πιστεύω ότι με αυτά τα ωράρια θα μετακινηθεί η ώρα ξυπνήματος για κακάκια....
κι κανόνισε ανάλογα τις ώρες βόλτας προς λέρωμα...
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
τι το θελα και μίλησα; :whistle::p
edit: @GRDANE μήπως μπορείς να αναφέρεις, επιγραμματικά, τα προβλήματα που θα δημιουργηθούν αν μπει το κουτάβι στο υπνοδωμάτιο;
 
Last edited:


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
τι το θελα και μίλησα; :whistle:
Καλα εκανες που μίλησες. Έδωσες λαβή σε καποιον εμπειρότερο να γράψει τη γνώμη του και να αποκτήσεις μια παραπάνω γνώση εσυ και εγω και οποίος άλλος διαβάζει :)
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
τάιζε το πρωί στις 6.30 όπως ταίζεις και μετά στις 18.30 και τέλος,,
αλλοιως στις 06.30 στις 16.30 και στις 22.30
δεν ειναι πολυ μικρο το κουταβι για να τρωει μονο 2-3 φορες τη μερα???
 






GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ναι το κουτάβι είναι μικρό οριακά έφυγε απο την τοκετοομάδα του...
αυτά τα οποία αναφέρω εδώ δεν είναι γενικός κανόνας ...
αλλά μία λύση για το συγκεκριμμένο διδυμο με το συγκεκριμμένο πρόβλημα...
ευχής έργο σε αυτή την ηλικία να τρώει 4 φορές ημερησίως ανα 6ωρο τουλ΄χιστον και να βγαίνει από το πάρκο τις αντίστοιχες φορές για να μάθει να λερώνει κλπ..
μιλάμε για άνθρωπο εργαζόμενο με συγκεκριμμένα ωράρια... και πρέπει να γίνουν καποιοι συμβιβασμοί έτσι κι αλλοιως....

για τα προβληματα που μπορει να δημιουργηθουν...
η εκπαίδευση σε ένα σκύλο είναι οι συνήθειες που του δημιουργούμε από την πρώτη ημέρα μαζί μας...εφόσον έχει ήδη την καλή συνήθεια να κοιμάται στο χώρο του δεν βλέπω τον λόγο να του την χαλάσω... να τον συνηθίσω σε κάτι άλλο και μετά να χρειάζεται να μπω επίσης στη διαδικασία να τοιν ξεμάθω κλπ...
σε αυτή την ηλικία το κουτάβι είναι πλήρως εξαρτώμενο οι ώρες που λερώνει με τις ώρες που τρώει... εύκολα μεταβάλλοντας το ωράριο του έχω το επιθυμητό για όλους αποτέλεσμα...
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Συμφωνώ απόλυτα με το χώρο ύπνου και εγώ έτσι έκανα αν και είναι προσωπική επιλογή του καθένα τα όρια που θα βάλει στη συγκατοίκηση με το σκυλάκι του...Όσο για το τάισμα καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λέτε όμως θεωρώ ότι σε τόσο μωρό η παροχή τροφής με σωστό τρόπο είναι απαραίτητη τόσο για την ανάπτυξη του όσο και για το αίσθημα ασφάλειας που παρέχει η σταθερή παροχή τροφής σε ένα καινούριο περιβάλλον...άλλωστε μέχρι τον 3ο μήνα πρέπει να τρώει 4 φορές και μετά μέχρι τον 6ο μήνα το ιδανικό είναι να τρώει 3 φορές ημερησίως...Κατά συνέπεια η δυσκολία για έναν εργαζόμενο παραμένει για καιρό...θα ήταν καλύτερα λοιπόν να είχε κάποιος κλειδί και να τάιζε το κουτάβι ενδιάμεσα να του έκανε και λίγη παρέα μέχρι να κάνει τις ανάγκες του...Εαν αυτό το ιδανικό σενάριο δεν είναι εφικτό ίσως μια αυτόματη ταιστρα να βοηθούσε
 
  • Like
Reactions: Orilis and bat-iris


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ένα κουτάβι που έφυγε από την τοκετοομαδα του δέκα μέρες πριν γίνει εφτά εβδομάδων, δηλαδή έφυγε 39 ημερών, δεν το θεωρώ οριακά μικρό, το θεωρώ ανεύθυνα μικρό. Σήμερα, που είναι περίπου 55-56 ημερών, ναι, θα μπορούσε, οριακά (και νόμιμα πλέον) να αφήσει μάνα και τοκετοόμαδα για το καινούριο του σπίτι. Στα υπόλοιπα συμφωνώ με Μάρθα & Σίλβα.
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Αν έχω καταλάβει καλά, την προηγούμενη Τρίτη, πριν μια βδομάδα, το κουτάβι ήταν 7 εβδομάδων και είχε ήδη περάσει στο σπίτι της Βάλιας δέκα ημέρες. Δηλαδή σύμφωνα με αυτά που έχω καταλάβει το κουτάβι σήμερα είναι 8 εβδομάδων (55-56 ημερών) και βρίσκεται στο σπίτι της Βάλιας 16-17 μέρες...
Έχεις δίκιο, ας περιμένουμε να μας το διευκρινήσει.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ύπνος βαθύς συνεχόμενος αδιάλειπτως ΜΕ κουταβι δεν υπάρχει (εγω δεν τον εχω ουτε με το ενήλικο :cry: μα θα σηκωθει να γλυφτει στις 5 μα θα με "μαστιγωσει" οποτε τιναξει ταυτια της μα θα ερθει να με σπρωξει για να χωθει στο κρεββατι μα θα με πατήσει κλπ χαριτωμενα)...
Αυτο που έκανα εγω τότε, γιατι πολυ απλα ήθελα να κοιμηθω (κ οι δικοι μου κ οι γείτονες κ η γειτονιά ολόκληρη), ηταν να την έχω σε ενα κουτί (δε ξερω πως αλλιως να το χαρακτηρισω) μεγάλο ψηλο - να μην μπορει να βγει- ακριβως διπλα μου, κολλητα με το κρεββατι,κ οταν ξεκίναγε τα κουλα απλα απλωνα το χερι μου μεσα στο κουτι της, την χαιδευα οπου επιανα πρώτα της μιλαγα κ λιγο κ ξανακοιμοταν αμεσα...
αυτο να τραβηξε μαξιμουμ δυο βδομάδες (?) αν θυμαμαι καλα...μετα το πηγαινε σερί...νομίζω απλα αισθανόταν ανασφαλης, κ λογικο δλδ ηταν, ξαφνικα χανουν την μανα τους τα αδελφια τους, βρίσκονται σε εναν αγνωστο χωρο με ενα τσουρμο αγνωστους ανθρωπους που ποιος ξερει τι ζητανε απαυτα...κ γω δλδ να ημουν στην θεση τους, φρικαρισμενη θα ημουν...

Οσον αφορα τα κακά κ οτι ξυπνάει στις 4:30 απλα ταιζε την αργοτερα απτις 8 (πραγματικα κ γω 4 φορες ταιζα τότε,μεχρι 6 μηνων νομίζω, μετά 3 κ αφου περασε τους 18 μηνες 2) -χωρια οτι μεσολαβουν πολλες ωρες μεταξυ 20:00 κ 6:30, παιζει δλδ κ να πειναει κ να ξυπναει, επίσης πολλα κανουν εμετο γαστρικα υγρα οταν περνανε πολλες ωρες αναμεσα απτα γευματα τους- κ μην πεσετε για υπνο πριν (τα) κανει...κατι...
(συνηθως 1,2 ωρες μετα απο παιχνιδι υπνο φαι θελουν να τα κανουν, μα τσισα μα κακα, κατι θα κανουν)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf