Κουταβια και Αναπτυξη


lovezizou

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2007
61
0
Μολις διαβασα ενα κειμενο απο εναν εκτροφεα οπου λεει μεταξυ των αλλων οτι τα κουταβια δεν πρεπει ποτε να παιζουν σε γλιστερες επιφανειες γιατι στραβωνουν τα ποδια και τα πελματα.

Επισης λεει οτι δεν πρεπει ποτε να παιζουμε tug 'η να πιεζουμε τα σαγονια του μεχρι να γινει 11 μηνων γιατι ειναι ακομα μαλακα και μπορει να καταστρεψουμε την δαγκωματια του.

Τελος, λεει να δινουμε χαπακι για παρασιτα καθε 6 εβδομαδες μεχρι να γινει 9 μηνων.

Ολα αυτα με πανικοβαλανε γιατι

α) το σπιτι μας εχει μαρμαρο και εκει παιζει. Τον εχω καταστρεψει ?
β) το αγαπημενο του παιχνιδι ειναι το tug of war και συχνα επεξεργαζομαι τα δοντια του για να το συνηθησει
γ) Ο κτηνιατρος του εδωσε το τελευταιο χαπι αποπαρασιτωσης οταν ηταν 3 1/2 μηνων και απο τοτε δεν του εχει δωσει τιποτα

Τι πιστευετε για ολα αυτα απο την εμπειρια σας ? Οταν εχεις ενα κουταβι ειναι εξαιρετικα δυσκολο να εχεις μοκετες και χαλιά...αρα πως και που να παιζει? Ειναι δυνατον να μην παιζεις tug μαζι του? Μηπως τοση αποπαρασιτωση ειναι υπερβολη ή χρειαζεται? [/quote]
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
lovezizou said:
το σπιτι μας εχει μαρμαρο και εκει παιζει. Τον εχω καταστρεψει ?
Οι γλιστερές επιφάνειες δημιουργούν συνήθως τραυματισμούς στο κουτάβι, οι οποίοι μπορεί να οδηγήσουν σε μόνιμα ορθοπεδικά προβλήματα.

lovezizou said:
το αγαπημενο του παιχνιδι ειναι το tug of war
Στο στόμα των κουταβιών υπάρχουν δόντια που είναι έτοιμα να πέσουν και άλλα που αναπτύσσονται. Γι’ αυτό το λόγο θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί με τα παιχνίδια έλξης (διελκυστίδα) και να μην ενθαρρύνουμε το βίαιο παιχνίδι.

lovezizou said:
Ο κτηνιατρος του εδωσε το τελευταιο χαπι αποπαρασιτωσης οταν ηταν 3 1/2 μηνων και απο τοτε δεν του εχει δωσει τιποτα
Οι εκτροφείς αρχίζουν την αποπαρασίτωση του κουταβιού περίπου την 4η εβδομάδα της ζωής του και η θεραπεία επαναλαμβάνεται κάθε δύο ή τρεις εβδομάδες μέχρι το σκυλάκι να γίνει 3 μηνών. Η αποπαρασίτωση συνεχίζεται ισοβίως και η συχνότητα της είναι ανάλογη του φαρμακευτικού προϊόντος που χρησιμοποιείται.
:wink:
 


lovezizou

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2007
61
0
Οι γλιστερές επιφάνειες δημιουργούν συνήθως τραυματισμούς στο κουτάβι, οι οποίοι μπορεί να οδηγήσουν σε μόνιμα ορθοπεδικά προβλήματα.
Αρα ενδεχεται να του εχω κανει ηδη ζημια. :shock: :( Τι θα μπορουσα να βαλω ομως πανω απο το μαρμαρο που να μην μαζευει οταν τρεχει ( οπως ενα χαλι) ? Ποσο πιθανα εναι αυτα τα προβληματα?



Στο στόμα των κουταβιών υπάρχουν δόντια που είναι έτοιμα να πέσουν και άλλα που αναπτύσσονται. Γι’ αυτό το λόγο θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί με τα παιχνίδια έλξης (διελκυστίδα) και να μην ενθαρρύνουμε το βίαιο παιχνίδι.
Αυτο ισχυει και οταν εχει βγαλει ολα τα ενηλικα δοντια?

Μου κανει εντυπωση αυτο με την αποπαρασιτωση γιατι ο γιατρος του ουτε που ασχοληθηκε μετα απο τον 3ο ηνα. Μαλλον αλλος ενας λογος να αλλαξω αμεσα..... :evil:

Σορυ για οοολες αυτες τις ερωτησεις αλλα ειναι ο πρωτος σκυλος μου και οσο και να διαβαζω και να ψαχνω παντα κατι βρησκω.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Η ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ πλειοψηφία των γιατρών ενδιαφέρετε για ένα μόνο πράγμα.

να μην πεθάνει το ζώο στα χέρια τους

δεν τους ενδιαφέρει εαν αναπτυχθεί σωστά , δεν τους ενδιαφέρει τι τρώει (εκτός και εαν πουλάει αυτός τροφή) δεν τους ενδιαφέρει εαν θα στραβώσει δόντια κ.λ.π.

στο θέμα επιφάνειας η rottie σου απάντησε και πρέπει να σε κάλυψε.

στην ερώτηση σου

Τι θα μπορουσα να βαλω ομως πανω απο το μαρμαρο που να μην μαζευει οταν τρεχει ( οπως ενα χαλι)
η απάντηση είναι

α) μοκέτα η οποία να καλύπτει όλο το δωμάτιο άρα είναι δυσκολότερο να διπλωθεί

β) ταινία διπλής όψης στο χαλί που ήδη έχεις.

κολλάει στο χαλί ΚΑΙ στο πάτωμα και δεμ αφήνει το χαλί να ανασηκωθεί εύκολα.

προσωπικά έδινα DRONTAL κάθε μήνα μέχρι τους πρώτους 6 μήνες και αργότερα κάθε τρίμηνο.

ύστερα από κάποιες συζητήσεις που έκανα με κάποιον πολύ παλιό εκτροφέα τον οποίο ΣΕΒΟΜΕ
δίνω πλέον κάθε μήνα μέχρι τον 1 χρόνο και κάθε τρίμηνο ύστερα
 


lovezizou

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2007
61
0
Ευχαριστω πολυ για ολες τις πληροφοριες. Το πρωτο βημα ειναι να δει ο Μαρκο καινουργιο γιατρο ( θενκς Rottie ) και μετα να παρω αντιολισθητικα για χαλιά και ενα κερακι που ειναι για τα πατουσακια του που τον βοηθα να μην γλυστραει στα μερη που δεν θα μπει χαλι διοτι ακομα και στο μπαλκονι εχουμε μαρμαρο.
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
609
2
Athens
Για τα μπαλκόνια και βεράντες υπάρχει το πράσινο γκαζόν – χαλάκι (πλαστικό), καθαρίζετε και με ηλεκτρική σκούπα και με νερό.
Για τα αγαπημένα παιχνίδια έλξεις να φροντίζεις τα αντικείμενα να είναι μαλακά – από ύφασμα, σκοινί. λάστιχο.
 


lovezizou

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2007
61
0
...και φανταζομαι οτι δεν κανει να τραβαω πολυ δυνατα μαλλον. Ο Μαρκο 'μουλαρωνει' και δεν αφηνει να τραβηξεις απο το στομα οταν παιζουμε ελξεις και καποια παιχνιδια ειναι αδυνατο να του τα παρεις ( πραγμα κακο διοτι αν δεν τραβηξεις θα κερδιζει συνεχεια που αυτο ισως δημηουργησει αλλα προβληματα).
 


Βασίλης

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2007
143
0
THESSALONIKI
Νομίζω οτι όσο είναι κουτάβι θα πρέπει να κερδίζει στα παιχνίδια με τις έλξεις, γιατι έτσι θα δείχνει ενδιαφέρον για παιχνίδι!

Το παιχνίδι είναι πολύ σημαντικό εργαλείο στην εκπαίδευση!
 


perla

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
136
0
Το καλύτερο είναι να μάθει σιγά σιγά να το αφήνει μόνος του αφού τραβάτε και οι δύο
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
609
2
Athens
Στην αρχή αφήνεις το κουτάβι να κερδίζει, για να έχει ενδιαφέρον και ενθουσιασμό. Του μαθαίνεις και το «άστο», μην τραβάς για να αφήνει με το ζόρι γιατί μπορεί να χάσει δόντι, κανονικά πρέπει να αφήνει το παιχνίδι με «άστο» (ή κάποια άλλη λέξη που να διαλέξεις εσύ και να είναι πάντα ίδια).
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
62
Chania
www.chaniatown.gr
perla said:
Το καλύτερο είναι να μάθει σιγά σιγά να το αφήνει μόνος του αφού τραβάτε και οι δύο

Αν δεν αφήνει από μόνο του προσπάθησε να κάνεις ανταλλαγή , έχε κοντά σου κάποιο άλλο αγαπημένο του αντικείμενο και δώσε του, το θα δεις ότι δέχεται αμέσως την συναλλαγή
μπορείς να χρησιμοποιήσεις και κάποια λιχουδιά σιγά σιγά θα μάθει να αφήνει
 


lovezizou

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2007
61
0
Ευχαριστω ολους για τα πολυ καλα tips.




Οσο αναφορα την αποπαρασιτωση και τους γιατους που ανεφερες Μακη, ειχαμε ενα "επεισοδιο" αυτες τις ημερες που επιβεβαιωνει την ελειψη επαγγελματισμου πολλων κτηνιατρων.


Οπως ανεφερα και πριν, το τελευταιο χαπι αποπαρασιτωσης ειχε δωθει στον Μαρκο οταν ηταν 3 1/2 μηνων, οπου (μετα το χαπι) διαπιστωσα οτι ειχε roundworms και ενημερωθηκε και ο γιατρος του. Εκ τοτε, δεν δωθηκε αλλο χαπι. Ο γιατρος του δεν υποπτευθηκε τιποτα οταν ανεφερα τις διαρροιες και τα μονιμα μαλακα κακα.

Πριν 2 ημερες αρχισε να παρουσιαζει διαρροια με αιμα και εμετο. Πανικοβλητη πηρα την κτηνιατρο και μου προτεινε τα εξης : να αλλαξει φαγητο αμεσα και να παει σε Eukaneba που θεωρει εξαιρετικη (!) Οταν την ρωτησα αμα ειναι φρονιμο να αλλαξω πανω στη κριση μου λεει να κανω λιγο ρυζι για 1 ημερα και μετα να αλλαξω.

Παιρνω τον Μαρκο και παμε σε αλλο γιατρο οπου τηλεφωνικως μου ειχε πει να φερω δειγμα απο τα κοπρανα και αμεσως τα εβαλε στο μικροσκοπιο οπου διαπιστωθηκε φυσικα οτι δεν ειχε απαλλαγει ποτε απο roundworms. Τοσο απλα. Καναμε και εξετασεις για προτοζωα οπου περιμενοθμε αποτελεσματα αλλα το σημαντικο ειναι οτι ξεκινησε θεραπεια οπου επρεπε να ειχε γινει πολυ καιρο συμφωνα με ολα τα συμπτωματα που ειχε.

Και εδω αναρωτιεμαι - καλα εγω που δεν ηξερα (κακως) διοτι δεν ειχα εμπειρια. Τωρα ξερω και παρ'ολο που δεν ειμαι γιατρος αμα ξανασυναντησω αναλογα προβληματα πλεον, θα μπορω αμεσως να υποπτευθω 2-3 πραγματα. Οι κτηνιατροι ομως γιατι ειναι τοσο δυσκολο να το κανουν? Πως ειναι δυνατον να αγνοουν τοσο σημαντικα και βασικα πραγματα οπως η σωστη αποπαρασιτωση? Και τελος, γιατι το μονο που τους απασχολει ειναι να σπρωξουν τα φαγητα που παιρνουν ποσοστα?

[/quote]
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Η ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ πλειοψηφία των γιατρών ενδιαφέρετε για ένα μόνο πράγμα.

να μην πεθάνει το ζώο στα χέρια τους

δεν τους ενδιαφέρει εαν αναπτυχθεί σωστά , δεν τους ενδιαφέρει τι τρώει (εκτός και εαν πουλάει αυτός τροφή) δεν τους ενδιαφέρει εαν θα στραβώσει δόντια κ.λ.π.
8 post πιο πάνω είναι η απάντηση που περιμένεις
 


perla

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
136
0
Σχετικά με την ασχετοσύνη των κτηνιάτρων, αυτή είναι αναμφισβήτητη.Τρεις κτηνίατροι και τέσσερεις ακτινογραφίες χρειάστηκαν για να αποδειχθεί η δυσπλασία :shock: .Αναφορικά με την τροφή, το Σάββατο μου έφεραν orijen και η Περλού την τρώει μια χαρά.Διάβασα τα συστατικά και πραγματικά η τροφή είναι μακράν η καλύτερη.
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
τελικά έχω διαπιστώσει πως αν περιγράψεις τα συμπτώματα που έχει ο σκύλος σου σε ένα φόρουμ(κάποιου επιπέδου εννοείται-σαν κι αυτό :D )εχεις περισσότερες πιθανότητες να βρεις τι πραγματικά έχει παρά όταν θα επισκεφθείς τον κτηνίατρο... :roll:Αυτό δεν σημαίνει ότι θα έδινα φάρμακα στο σκυλί μου που θα μου πρότειναν μέσα από ένα φόρουμ αλλά όσον αφορά στην διάγνωση....νομίζω πως δεν είναι κακό αν έχουμε διαβάσει σε ένα φόρουμ μια γνώμη να του λέμε του γιατρού:''γιατρέ δεν κοιτάμε μήπως έχει και αυτό ή το άλλο?γιατί ενός γνωστού μου το σκυλί που είχε τα ίδια συμπτώματα,είχε τελικά την τάδε ασθένεια κτλ.''-γιατί αν του πεις ότι στο είπαν σε ένα φόρουμ θα σε στραβοκοιτάξει το πιο πιθανό :shock: .
 


perla

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
136
0
Φάρμακα όχι αλλά όταν το συζητάς σε ένα forum σίγουρα πονηρεύεσαι΄και μαθαίνεις από τα παθήματα των άλλων.Όπως εγώ τώρα έχω μάθει πολλά για την δυσπλασία σχετικά με συμπτώματα, θεραπεία, καλό κτηνίατρο μπορώ να το μεταδώσω σε κάποιον εάν χρειαστεί.
 


lovezizou

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2007
61
0
Ετσι ειναι. Τα περισσοτερα - αν οχι ολα - τα καλα tips, τα εχω βρει σε φορουμ με εμπειρους ιδιοκτητες. Αμα ακουγαμε μονο τους περισσοτερους κτηνιατρους..... :?

Δηλαδη, Drontal μπορω να δινω μονη μου εφ'οσον μου το συνεστησε και ο γιατρος ή πρεπει να πηγαινω εκει?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Η αποπαρασίτωση συνεχίζεται ισοβίως και η συχνότητα της είναι ανάλογη του φαρμακευτικού προϊόντος που χρησιμοποιείται. Πρέπει αρχικά να συνεννοηθείς με το γιατρό σου σχετικά με το πρόγραμμα αποπαρασίτωσης που θα ακολουθήσετε και μετά συνεχίζεις μόνη σου ακολουθώντας τις οδηγίες του. :wink: