Κουταβι απο το εξωτερικο




balaso

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
234
24
Ας παρουμε τα πραγματα απο την αρχη...
Η πρωτη εμπειρια του σιγουρα ΔΕΝ ηταν σε εναν σκοτεινο χωρο αποσκευων οπως λες μονο του.
Το κουταβι συνοδευοταν σε ολη την διαδρομη απο αεροσυνοδο τον οποιο φυσικα πληρωσαμε.
Η εκτροφεας συνεργαζεται με διαφορους αεροσυνοδους προκειμενου να μεταφερουν αυτοι το κουταβι για να μην ειναι σε cargo.

Παμε παρακατω...
Τους γονεις του κουταβιου, σαφως και μπορεις να τους δεις απο φωτογραφιες, βιντεο, εκθεσεις που ελαβαν μερος, τα pedigree τους, τις ιατρικες εξετασεις που εκαναν και ολα αυτα.
Επισης μπορεις να ρωτησεις κ αλλους ανθρωπους να σου πουν τη γνωμη τους οταν αποφασισεις σε ποιον εκτροφεα θα απευθυνθεις. Το αν ειναι puppy mill η σοβαρο εκτροφειο, φαινεται απο πολλα πραγματα...

Και για να περασουμε στο τελευταιο...
Το οτι δεν στελνει καποιος εκτροφεας κουταβια και θελει να πας εσυ να το παρεις απο εκει, οσο μακρια κ να μενεις, δεν δειχνει τιποτα απολυτως κατα την γνωμη μου.
Δηλαδη αυτος που καταλαβαινει οτι δεν ειναι και τοσο ευκολο για ολους να ταξιδεψουν σε μια χωρα για τον α η β λογο θελει απλα να βγαλει λεφτα;
Τοτε γιατι σου κανει ''ανακριση'' για τα χιλια μυρια οσα και δεν σου λεει ...Α οκ..θα στο στειλω με τη μια;
Γιατι ρωταει σε τι σπιτι μενεις;
Γιατι ζηταει φωτογραφιες του χωρου;
Γιατι ρωταει αν ξερεις και τι ξερεις για την φυλη;
Γιατι θελει να ξερει αν ειχες η εχεις ζωο της ιδιας ρατσας στο σπιτι σου;
Γιατι επιμενει να το πηγαινεις σε εκθεσεις (εφοσον ειναι εκθεσιακο);
Γιατι θελει να ''παρακολουθει'' την αναπτυξη του σε βαθος χρονου;

Αυτος που θελει να βγαλει λεφτα φαινεται αλλιως....

-Γεια σας τι μπορω να κανω για σας;
-θελω αυτο το κουταβι...
-Πολυ καλη επιλογη κοστιζει τοσα περαστε στο ταμειο.
-Ευχαριστω γεια σας!

Αν θεωρεις οτι ειναι το ιδιο, τοτε οκ, θελει απλως να βγαλει λεφτα.
Καλησπέρα
Ωραίες οι απόψεις σου, εφόσον σε καλύπτουν καλά έκανες και πήρες το σκύλο σου έτσι. Εγώ προτιμώ να πάω να γνωρίσω τους εκτροφείς , τα σκυλιά τους, και τους χώρους που βρίσκονται από κοντά, και όχι από ότι ακούω από τους άλλους.
Κανένας δεν θα ήθελε να δώσει σχεδόν μισά λεφτά επιπλέων η και παραπάνω από ότι κοστίζει το κουτάβι για εισιτήρια. Ο καθένας μπορεί να το ερμηνεύσει αυτό όπως νομίζει.
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Βασικα δεν ειναι η αποψη μου..
Ειναι αυτο που εγινε και αν δεν γινοταν ετσι, προφανως δεν θα επαιρνα ουτε εγω κουταβι απο εξω.
Καλα κανεις και δε γουσταρεις να ακους αποψεις αλλων..Απλα σε μενα επαιξε ρολο το ποσο ηξερα αυτους που μου μιλησαν για την εκτροφεα και ποση εμπιστοσυνη τους ειχα.
Αλλος ενας καθοριστικος παραγοντας φυσικα.
Απο κει και περα ενταξει οσοι δεν θελουν ετσι, το κανουν αλλιως...Καθενας μας κανει τις επιλογες του. :)
(Σωστες η οχι)
 


balaso

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
234
24
Βασικα δεν ειναι η αποψη μου..
Ειναι αυτο που εγινε και αν δεν γινοταν ετσι, προφανως δεν θα επαιρνα ουτε εγω κουταβι απο εξω.
Καλα κανεις και δε γουσταρεις να ακους αποψεις αλλων..Απλα σε μενα επαιξε ρολο το ποσο ηξερα αυτους που μου μιλησαν για την εκτροφεα και ποση εμπιστοσυνη τους ειχα.
Αλλος ενας καθοριστικος παραγοντας φυσικα.
Απο κει και περα ενταξει οσοι δεν θελουν ετσι, το κανουν αλλιως...Καθενας μας κανει τις επιλογες του. :)
(Σωστες η οχι)
Καλημέρα
Αν συνεχίσουμε να μιλάμε θα βρούμε πολλούς καθοριστικούς παράγοντες για να αποκτήσει κάποιος σκύλο από εξωτερικό. Η χριστίνα δεν είπε ότι έχει κάποιον γνωστό ,και πιστεύω ότι η άποψη καθενός διαφέρει για το ίδιο θέμα. Ολοι εμεις που δινουμε οποιαδήποτε συμβουλή θα πρεπει να προσεχουμε τι λεμε και να μην τα βλεπουμε ολα ωραια και καλα,γιατι δεν θα εχει επιπτώσεις σε εμάς παρά μόνο σε αυτόν σου θα πάρει το σκύλο .θέλω να καταλήξω ότι είναι πιο ασφαλές να σχηματίσει ο καθένας με τα ίδια του τα μάτια γνώμη,γιατι για τον καθενα η ποιότητα ορίζεται διαφορετικά.
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Ο καθενας εχει διαφορετικες προτεραιοτητες οσο αφορα την επιλογη εκτροφεα αρχικως και σκυλου στη συνεχεια. Το ιδανικο π.χ για μενα θα ηταν να καταληξει καποιος σε 2 με 3 εκτροφεια που εχουν σκυλους που τον ικανοποιουν ή νομιζει οτι τον ικανοποιουν και στη συνεχια να τα επισκεφθει ολα και στο τελος να αποφασισει και να παει να τον παρει απο κει. Αυτο ομως ειναι το ιδανικο, ισως ομως μη πραγματικο για τους περισσοτερους.

Απο κει και περα νομιζω οτι οι περισσοτεροι εκτροφεις στελνουν κουταβια και οι περισσοτεροι απο εμας προτιμουν να μην πανε εξω για να τα φερουν γιατι ειναι πολυ πιο ευκολο. Εγω προσωπικα εαν δεν εβρισκα κουταβι στην ελλαδα το πρωτο που θα εκανα ειναι να ζητησω απο καποιον ελληνα εκτροφεα που συμπαθω και σεβομαι να μου συστησει καποιον στο εξωτερικο και αν γινοταν να γλυτωσω το ταξιδι θα ημουν χαρουμενος.
Δεν υπαρχει λογος να προσπαθουμε να δειξουμε για το ποιος ειναι βασιλικοτερος του βασιλεως.
 


Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
Ρε παιδια τις μας οδηγεί να παρουμε σκυλο από το εξωτερικό?

- δεν βρισκουμε εκτροφη του σκυλου στην Ελλαδα
- Δεν μας κανουν οι εκτροφές που έχουμε δει εδώ γιατί ψαχνουμε κάποια αλλα πράγματα

Το αν θα ταξιδεψω να το δω από κοντά εξαρταται από πολλά πραγματα όπως το χρήμα, ο χρόνος,αν το θέλω για κάποια συγκεκριμενη εργασία ή όχι. Φυσικά αν υπάρχει αναγκη να το κάνω που για καποια εκτροφεία του εξωτερικού βαζεις και το χερι σου στην φωτιά ότι θα σου στειλουν καλό σκύλο γιατί δεν παιζουν με την υστεροφημια τους και δεν χρειαζεται να ταξιδεψεις σωνει και καλά . Φυσικά για να παρεις σκυλο απο αυτα τα εκτροφεία είναι και δύσκολο αλλά και ένα γνωστός θα μπορούσε να βοηθήσει .
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα
Αν συνεχίσουμε να μιλάμε θα βρούμε πολλούς καθοριστικούς παράγοντες για να αποκτήσει κάποιος σκύλο από εξωτερικό. Η χριστίνα δεν είπε ότι έχει κάποιον γνωστό ,και πιστεύω ότι η άποψη καθενός διαφέρει για το ίδιο θέμα. Ολοι εμεις που δινουμε οποιαδήποτε συμβουλή θα πρεπει να προσεχουμε τι λεμε και να μην τα βλεπουμε ολα ωραια και καλα,γιατι δεν θα εχει επιπτώσεις σε εμάς παρά μόνο σε αυτόν σου θα πάρει το σκύλο .θέλω να καταλήξω ότι είναι πιο ασφαλές να σχηματίσει ο καθένας με τα ίδια του τα μάτια γνώμη,γιατι για τον καθενα η ποιότητα ορίζεται διαφορετικά.

Προσεχω παντα τι λεω και δεν ειπα ΠΟΤΕ οτι ΠΑΝΤΑ ειναι ΟΛΑ ωραια και καλα....
Θα σε παρακαλουσα να διαβαζεις προσεκτικοτερα.
Αλλα ακομη κ ετσι να ηταν, εγω να μην τα φτιαξω ολα ωραια και καλα για καποιον που θελει να φερει κουταβι απο εξω, αλλα ολοι οι υπολοιποι η οσοι τελος παντων αλλοι, μπορουν καλιστα να τα φτιαξουν ολα ωραια και καλα για ελληνες εκτροφεις ε;
Και φυσικα ΔΕΝ γινετε να γινει τιποτα ασχημο επειδη ειναι ελληνες εκτροφεις ε;
Απο ελλαδα (το γραφω με μικρο γτ ετσι γουσταρω) ΔΕΝ υπαρχει ποτε κανενα προβλημα ετσι;
Απο το εξωτερικο ειναι ολα puppy mills....
Κ μη μου πεις οτι μισω τους ελληνες εκτροφεις γτ εχω ηδη σκυλι απο εναν.

Στην τελικη κ γνωστο να μην εχει μπορει να βρει...
Αν κατι πραγματικα το θελεις, μπορεις να βγαλεις ακρη....
ΔΕΝ γουσταρω να εκμηδενισω τους ελληνες εκτροφεις γτ καποιοι αξιζουν ΠΟΛΛΑ και εχουν προσφερει αλλα τοσα, αλλα απο την αλλη μερια εφοσον εχω προσωπικη εμπειρια απο εκτροφειο εξωτερικου, μπορω να εκφραζω την αποψη μου ανετα και χαλαρα και χωρις λογοΚΡΙΣΙΕΣ.
;)
 


balaso

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
234
24
Προσεχω παντα τι λεω και δεν ειπα ΠΟΤΕ οτι ΠΑΝΤΑ ειναι ΟΛΑ ωραια και καλα....
Θα σε παρακαλουσα να διαβαζεις προσεκτικοτερα.
Αλλα ακομη κ ετσι να ηταν, εγω να μην τα φτιαξω ολα ωραια και καλα για καποιον που θελει να φερει κουταβι απο εξω, αλλα ολοι οι υπολοιποι η οσοι τελος παντων αλλοι, μπορουν καλιστα να τα φτιαξουν ολα ωραια και καλα για ελληνες εκτροφεις ε;
Και φυσικα ΔΕΝ γινετε να γινει τιποτα ασχημο επειδη ειναι ελληνες εκτροφεις ε;
Απο ελλαδα (το γραφω με μικρο γτ ετσι γουσταρω) ΔΕΝ υπαρχει ποτε κανενα προβλημα ετσι;
Απο το εξωτερικο ειναι ολα puppy mills....
Κ μη μου πεις οτι μισω τους ελληνες εκτροφεις γτ εχω ηδη σκυλι απο εναν.

Στην τελικη κ γνωστο να μην εχει μπορει να βρει...
Αν κατι πραγματικα το θελεις, μπορεις να βγαλεις ακρη....
ΔΕΝ γουσταρω να εκμηδενισω τους ελληνες εκτροφεις γτ καποιοι αξιζουν ΠΟΛΛΑ και εχουν προσφερει αλλα τοσα, αλλα απο την αλλη μερια εφοσον εχω προσωπικη εμπειρια απο εκτροφειο εξωτερικου, μπορω να εκφραζω την αποψη μου ανετα και χαλαρα και χωρις λογοΚΡΙΣΙΕΣ.
;)
Δεν μίλησε κανείς για Ελληνες εκτροφείς ,αφού κιόλας δεν υπάρχουν για μπορντερ στην Ελλάδα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf