Κουταβι-δαγκωμα


Sofia1

Member
28 Μαϊου 2021
15
14
24
Καλησπέρα. Έχω ένα κουταβι ημιαιμο 5 μηνων κοριτσάκι. Είναι πολύ κοινωνικη και χαδιάρα με όλο τον κόσμο και σχετικά ησυχη στο σπιτι. Όμως παρολο που δεν είχαμε ποτέ θέμα με το δάγκωμα (εννοώ ότι δεν δάγκωνε δυνατά ή όποτε δαγκωνε της έδινα το παιχνιδι της και σταματούσε) έχει αρχίσει εδώ και λίγες μέρες και δαγκώνει δυνατά και δεν σταματάει με κανέναν τρόπο. Δοκίμασα να της δώσω το παιχνίδι δεν το θέλει. Δοκίμασα να απομακρύνω τα χέρια μου αρχίζει και μου δαγκώνει τα πόδια. Δοκίμασα να βγάλω φωνή πόνου παλι δεν σταματούσε. Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει. Αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει ή να μου δώσει κάποια συμβουλή πραγματικά θα το εκτιμούσα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Τίποτα δεν φταίει.
Ολα είναι απολύτως φυσιολογικά :)

Καλώς ήρθες στον σκυλόκοσμο :LOL:

Προσπάθησε με όμορφο τρόπο, γιατί το σκυλάκι δεν κάνει κάτι κακό, να κατευθύνεις το δάγκωμά της σε κάτι άλλο. Εχεις καμιά γάτα στο σπίτι; Μικρότερο αδερφό που δεν πολυσυμπαθείς πχ; :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Στα σοβαρά, δώσε της παιχνίδια που να ενδείκνυνται για μασούλημα. Και παιχνίδια τύπου "tug of war". Googlαρέ το για να καταλάβεις τι εννοώ, αν δεν ξέρεις τι ακριβώς είναι. Αν και, το tug of war προυποθέτει συμμετοχή σου και τρόπο, κυρίως για να το σταματήσεις. Μπορείς επίσης, όταν το παρακάνει και αρχίζει ο αιματοκρίτης σου να πέφτει, να την στέλνεις στο crate της (έχει; πρέπει να έχει), για να ηρεμεί κάπως. Ισως. Βάλτης μαζί εκεί μέσα, κι ένα παιχνίδι τύπου kong ή και πάλι μασουλητήρι, να απασχολεί τα σαγονάκια της.

Γενικά, καλό είναι να επενδύσεις σε μερικά εκπαιδευτικά μαθήματα για τα βασικά. Και αν είσαι Αθήνα και σου περισσεύουν και δυό δραχμές παραπάνω, σκέψου να κάνετε μαζί και κάτι όπως agility πχ, για να εκτονώνει και την κουταβοενέργειά της.

Φωτογραφιούλα;
Ονοματάκι;
Της μικρής. Οχι δικά σου :giggle:
Η ιστορία της για το πως βρέθηκε να γεύεται το κρέας σου; :ROFLMAO:
 


Sofia1

Member
28 Μαϊου 2021
15
14
24
Καλημέρα. Αρχικά να πω ότι παιχνίδια tug of War παίζουμε συχνά διότι λόγω συνθηκών είμαι συνεχώς σπιτι οπότε από παιχνίδια έχουμε παίξει τα πάντα!! φυσικά δαγκώνει και τον μικρότερο αδερφό μου (αλλά τότε δεν θέλω να την μαλωνω) χαχαχα. Γενικά έχω πολύ υπομονή προσπαθώ να καταλάβω τι την ενοχλεί ή τι θέλει και δοκιμάζω διάφορους τρόπους και διάφορα παιχνίδια για να σταματήσει να δαγκώνει. Την βασική εκπαίδευση την έχουμε κάνει μαζι και πραγματικά δέχεται πολύ εύκολα όλες τις εντολές. Crate δεν της έχω αλλα την αφήνω στο δωμάτιο μου που είναι το κρεβάτι της και κάθεται πολύ ησυχη. Μόλις της ανοιξω να βγει αρχίζει πάλι από την αρχή.

Η ιστορία με το εντονο δάγκωμα άρχισε πριν λίγες μέρες και πάντα το βράδυ. Αρχίζει να τρέχει γύρω γύρω και θελει να την κυνηγάω και να παίζουμε αλλά μόλις πάω να καθίσω ή μόλις σταματάω για νερό (γιατι πραγματικά μου κανει τρελή γυμναστικη αυτό το κορίτσι) τότε αρχίζει να πηδαει πάνω μου και να δαγκώνει χωρίς να σταματάει με καμια εντολή και κανένα παιχνίδι.

Σας βάζω και μια φωτογραφία του κοριτσιού μου το όνομα της είναι Abby!!
 

Attachments

Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Ωωωω...ελαφίτσα είναι!!! :love:
Οτι πρέπει κορμάκι για agility ;)

Δεν της συμβαίνει τίποτα. Είναι φυσιολογικό. Οσο δεν της το ενισχύεις, θα το μειώνει καλώς εχόντων.
Στο μεταξύ, μπορείς ανάμεσα σε σένα και την Abby, να χρησιμοοποιείς προστατευτικά τον αδελφό :LOL:
 
  • Like
Reactions: Sofia1


Sofia1

Member
28 Μαϊου 2021
15
14
24
Ελαφιτσα;;; δεν μου έχει πει κανένας για το τι ράτσα είναι περίπου.
Θα το ψάξω γιατί πραγματικά δεν ήξερα για το agility. Είναι η πρώτη φορά που έχω σκυλακι και καταλαβαίνεις νιώθω λίγο χαζή που δεν μπορώ να την καταλάβω ακόμα αν και την έχω 3 μήνες οπότε πιστεύω με τον καιρό θα φτιάξουν όλα.

Χαχαχα πολύ καλή ιδέα θα το δοκιμάσω!!
 

Attachments