Κουταβι και τουαλέτα vol 2..


EiriniKt

Active Member
9 Μαρτίου 2023
27
12
Καλημέρα παιδιά.
Έχω ενα κουταβι 4 μηνων τωρα, παλευουμε 2 μηνες με την τουαλετα, σε 15 μερες θα μπορει να αρχισει τις βολτες αφου μολις τελειωσε τα εμβολια του.
Την πανα δε την εμαθε ποτέ.Τον βλεπω να τα κανει αλλου τον προλαβαινω του φωναζω οχι τον πηγαινω στην πανα, αλλα ΤΙΠΟΤΑ.
Πηγαινει απο μονος του στο μπαλκονι αλλα θελω να του το κοψω, θελω να μαθει να πηγαινει στη βολτα κι οχι να του μεινει χουι να τα κανει σε ολο το μπαλκονι.Το βραδυ που κοιμαται στο κρεβατι δε λερωνει, ή αν του ρθει θα κατεβει απ το κρεβατι να τα κανει (εκτος πανας φυσικα) και θα ξαναανεβει.
Την πανα μεταξυ αλλων την κανει και χαρτοπολεμο, αλλες φορες παει και ξαπλωνει πανω..Την εχω βρεξει λιγο και με τα ουρα του μηπως και καταλαβει αλλα δεν.
Τελευταια του πηρα κρειτ και οσο ειναι εκει μεσα κρατιεται δεν κανει τιποτα, αλλα με το που τον βγαλω παει στη μεση του δωματιου και τα κανει.Οποτε παλι καταληγουμε στο να τον πιανω στα πρασα να τον μαλωνω να του δειχνω το σωστο σημειο αλλα ρε παιδια δε καταλαβαινει..Ειμαι στη φαση που πλεον δε τον αφηνω να βγει στο μπαλκονι και προσπαθω να τον προλαβαινω μεσα για να τον πηγαινω στην πανα.Οταν τον δω οτι παει να τα κανει πχ αρχιζει να μυριζει, παω κοντα για να τον βαλω απευθειας στην πανα κι απλα του κοβεται και δε κανει τιποτα :)
Καμια αλλη ιδεα;
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
818
668
Ιδεα για την πανα παλι? Τα εκανες αυτα που σου ειπαμε? Μαλλον οχι γιατι να μου λες οτι μολις βγανει απο το κρειτ παει στη μεση του δωματιου δεν ειναι λογικο. Βαλτου το λουρι οταν τον βγαλεις πατε στην πανα και περιμενε εκει μεχρι να τα κανει. Το ιδιο και το βραδυ οταν σηκωθει απο το κρεβατι. Δεν ειναι καμια επιστημη. Με το να τον "πιανεις στα πρασα " και να τον πας στην πανα και απλα να φευγει αυτος δεν γινεται κατι. Δεν ξερω που μενεις αλλα αφου τελειωσε με τα εμβολια εγω θα τον εβγαζα βολτα οχι παρκα και τετοια αλλα εστω να βγαινει λιγο εξω. Εσυ βεβαια αν θες να προσεξεις πολυ η ειναι επικινδυνη η περιοχη ενταξει
 


EiriniKt

Active Member
9 Μαρτίου 2023
27
12
Οπως ειπα, οταν τον βγαζω απ το κρειτ τον παω στην πανα και απλα δε κανει τιποτα οσο ειμαι κοντα του.
Θελει να περπατησει γυρω γυρω και στο τελος παει σε ακυρο σημειο, το ιδιο γινεται και με το λουρι.

Αυτα μου ειπατε να κανω αυτα κανω, επιστημη δεν ειναι αλλα δεν ειμαι και εκπαιδευτης παιδια ουτε ο σκυλος ειναι ρομποτ.
 


EiriniKt

Active Member
9 Μαρτίου 2023
27
12
Επισης απ τη στιγμη που θα φαει μπορει να περασει καμια ωρα μεχρι να τα κανει, και το κατουρημα επισης το κανει σε ακυρες στιγμες.
Οι μονες φασεις που μπορω δηλαδη να τον προλαβω ειναι το πρωι με το που ξυπναει και μολις βγαινει απ το κρειτ το μεσημερι αλλα δε ξερω αν αυτο επαρκει
Και αυτο ειναι και η απορια μου τωρα που θα ξεκινησει βολτες, οκ να τον βγαζω πρωι μεσημερι που σιγουρα εχει κρατηθει ηδη καποιες ωρες και θελει να τα κανει, αλλα οι υπολοιπες φορες;
Το κατουρημα το κανει ανα ωρα ..
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
818
668
Επισης απ τη στιγμη που θα φαει μπορει να περασει καμια ωρα μεχρι να τα κανει, και το κατουρημα επισης το κανει σε ακυρες στιγμες.
Οι μονες φασεις που μπορω δηλαδη να τον προλαβω ειναι το πρωι με το που ξυπναει και μολις βγαινει απ το κρειτ το μεσημερι αλλα δε ξερω αν αυτο επαρκει
Και αυτο ειναι και η απορια μου τωρα που θα ξεκινησει βολτες, οκ να τον βγαζω πρωι μεσημερι που σιγουρα εχει κρατηθει ηδη καποιες ωρες και θελει να τα κανει, αλλα οι υπολοιπες φορες;
Το κατουρημα το κανει ανα ωρα ..
Αμα το κανει και τον επιβραβευεις πολυ δεν θα θελει να πηγαινει αλλου. Επισης καποια σκυλια με το που πανε εξω δεν ξανα κανουν ποτε σπιτι. Καποια τους ερχεται με το γρασιδι ας πουμε
 
  • Like
Reactions: EiriniKt


EiriniKt

Active Member
9 Μαρτίου 2023
27
12
Τον καταφερα απο χθες και τον πηγα 3 φορες και τα εκανε στην πανα, δειχνοντας μεγαλυτερη υπομονη με το λουρι
Σημερα παλι 2 φορες δε τον προλαβα, τα εκανε σε ακυρη στιγμη -εκτος πανας.
Κι επισης παει και ξαπλωνει πανω στην πανα.
Εχω διαβασει οτι εκει που κοιμουνται ή ξαπλωνουν δε τα κανουν, αυτος γενικα στο κρεβατι δε τα χει κανει ποτε , αλλα στην πανα ενω ειναι κατουρημενη παει και ξαπλωνει πανω..
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
818
668
Τον καταφερα απο χθες και τον πηγα 3 φορες και τα εκανε στην πανα, δειχνοντας μεγαλυτερη υπομονη με το λουρι
Σημερα παλι 2 φορες δε τον προλαβα, τα εκανε σε ακυρη στιγμη -εκτος πανας.
Κι επισης παει και ξαπλωνει πανω στην πανα.
Εχω διαβασει οτι εκει που κοιμουνται ή ξαπλωνουν δε τα κανουν, αυτος γενικα στο κρεβατι δε τα χει κανει ποτε , αλλα στην πανα ενω ειναι κατουρημενη παει και ξαπλωνει πανω..
Μπραβο που προσπαθησες με το λουρι. Οταν τα κανει πως τον επιβραβευεις? Επισης το οτι τα κανει και παει και ξαπλωνει πανω δειχνει γενικα οτι δεν τον πειραζει να ειναι σε λερωμενο χωρο που δυσκολευει γενικα την εκπαιδευση. Εχει να κανει και με το που βρισκονταν οσο ηταν κουταβια το αν θα ξαπλωνουν εκει που τα κανουν.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
818
668
Ξανα προτινω αφου δεν παει μονος του στην πανα μεσα στο σπιτι να του βγαλεις μια στο μπαλκονι για να μην μπορει κιολας να ξαπλωνει πανω. Ετσι αφου ουτως η αλλως ειπες οτι του αρεσει να τα κανει εκει νομιζω αμα τον πηγαινεις εκει με το λουρακι θα του βγαινει πιο ευκολα
 




EiriniKt

Active Member
9 Μαρτίου 2023
27
12
Λοιπον τον αρχισα καο βολτες οπως μου ειπατε, τον εβγαλα το μεσημερι αμεσως μετα τη δουλεια που κρατιοταν ο καημενος για ωρες στο κρειτ και τα εκανε αμεσως.
Μετα βεβαια ξανακατουρησε το σπιτι αλλες 2 φορες παλι εκτος πανας, παει σε ανυποπτο χρονο για κατουρημα, δεν παει πχ μετα το νερο και δε τον προλαβαινω...
Θα τον ξαναβγαλω και το βραδυ.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
818
668
Λοιπον τον αρχισα καο βολτες οπως μου ειπατε, τον εβγαλα το μεσημερι αμεσως μετα τη δουλεια που κρατιοταν ο καημενος για ωρες στο κρειτ και τα εκανε αμεσως.
Μετα βεβαια ξανακατουρησε το σπιτι αλλες 2 φορες παλι εκτος πανας, παει σε ανυποπτο χρονο για κατουρημα, δεν παει πχ μετα το νερο και δε τον προλαβαινω...
Θα τον ξαναβγαλω και το βραδυ.
Πολυ ευχαριστο το οτι πηγε εξω. εμενα ας πουμε που εμαθε την πανα κατευθειαν τον ειχα ποση ωρα εξω και δεν τα εκανε για πολυ καιρο. Αφου εκανε την αρχη οσο μεγαλωνει και κρατιεται και πιο πολυ θα μαθει μια χαρα
 
  • Like
Reactions: EiriniKt


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
527
287
25
instagram.com
Λοιπον τον αρχισα καο βολτες οπως μου ειπατε, τον εβγαλα το μεσημερι αμεσως μετα τη δουλεια που κρατιοταν ο καημενος για ωρες στο κρειτ και τα εκανε αμεσως.
Μετα βεβαια ξανακατουρησε το σπιτι αλλες 2 φορες παλι εκτος πανας, παει σε ανυποπτο χρονο για κατουρημα, δεν παει πχ μετα το νερο και δε τον προλαβαινω...
Θα τον ξαναβγαλω και το βραδυ.
Μιλάμε για κουταβάκι 4 μηνών στις πρώτες βόλτες,είναι δύσκολο να μη τα κάνει μέσα και να μη κρατιέται.
Στο ίντερνετ λέει ότι το κουτάβι μπορεί να κρατιέται όσες ώρες είναι οι μήνες του. Κοίτα αφού δε τα κάνει στο crate,είναι πρώτο καλό. Αλλά ότι ξαπλώνει στα κατουρα της πανας είναι περίεργο. Θα έβγαζε νόημα αν κατουραγε και στο crate.
Σίγουρα θα σου κατουράει και στο σπίτι.
Δε ξέρω αν το είχα προτείνει σε σένα. Δοκίμασε ορμόνες της trixie για αυτό το πράγμα. Εμάς δούλεψε.
6 μηνών και ακόμα τα κάνουμε στο σπίτι,αλλά σιγά σιγά ελαχιστοποιούμε τις φορές.
 
  • Like
Reactions: EiriniKt


EiriniKt

Active Member
9 Μαρτίου 2023
27
12
Γενικα ναι δε λερωνει εκει που κοιμαται, οπως και το βραδυ που κοιμαται στο κρεβατι μου κατεβαινει παντα για να τα κανει .
Και στο κρειτ κρατιεται.
Τωρα με την πανα δε μπορω να καταλαβω, αλλες φορες παει ξαπλωνει πανω , αλλες φορες την κανει χαρτοπολεμο.
Θα δοκιμασω τις ορμονες.
Με το χοντρο το εχουμε βρει, παει σχεδον συγκεκριμενες ωρες και τον κατεβαζω τοτε για βολτα, με το κατουρημα τωρα ειναι προβλημα που πάει οποτε να ναι.Θα επιμεινω στην πανα μπας και.
Ευχαριστω παιδια!
 


EiriniKt

Active Member
9 Μαρτίου 2023
27
12
Καλημέρα παιδια.
Συνεχιζουμε κανονικα με τις βολτες, 3 φορες την ημερα σιγουρα, και σχεδον παντα θα τα κανει στη βολτα.
Το θεμα ειναι το κατουρημα που συνεχιζει να το κανει ενδιαμεσα και να μη τον προλαβαινω, ειδικα το πρωι ρε παιδια ξυπναω τρεχω να ετοιμαστω να τον παω, και μεσα σε αυτα τα 2 λεπτα θα εχει ηδη κατουρησει το πατωμα..
Τωρα για το χοντρο, ενω του μειωσα την ποσοτητα τροφης, και τον ταιζω τελευταια φορα αργα απογευμα κι οχι βραδυ, θα τα κανει σιγουρα μεσα στη νυχτα ξανα.Τετοια παραγωγη δε ξερω πως την καταφερνει.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
818
668
Καλημέρα παιδια.
Συνεχιζουμε κανονικα με τις βολτες, 3 φορες την ημερα σιγουρα, και σχεδον παντα θα τα κανει στη βολτα.
Το θεμα ειναι το κατουρημα που συνεχιζει να το κανει ενδιαμεσα και να μη τον προλαβαινω, ειδικα το πρωι ρε παιδια ξυπναω τρεχω να ετοιμαστω να τον παω, και μεσα σε αυτα τα 2 λεπτα θα εχει ηδη κατουρησει το πατωμα..
Τωρα για το χοντρο, ενω του μειωσα την ποσοτητα τροφης, και τον ταιζω τελευταια φορα αργα απογευμα κι οχι βραδυ, θα τα κανει σιγουρα μεσα στη νυχτα ξανα.Τετοια παραγωγη δε ξερω πως την καταφερνει.
Ενταξει μωρο ειναι υπομονη κανε θα τελειωσει
 
  • Like
Reactions: EiriniKt


EiriniKt

Active Member
9 Μαρτίου 2023
27
12
Ενταξει μωρο ειναι υπομονη κανε θα τελειωσει
Δε με πειραζει να καθυστερησει να μαθει, απλα ανησυχω μηπως τον μαθαινω λαθος και δεν εκπαιδευτει σωστα.Αρα συνεχιζω με τον ιδιο τροπο;
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
818
668
Δε με πειραζει να καθυστερησει να μαθει, απλα ανησυχω μηπως τον μαθαινω λαθος και δεν εκπαιδευτει σωστα.Αρα συνεχιζω με τον ιδιο τροπο;
Για το μεσα στη νυχτα δεν μπορεις να κανεις κατι. Για το πρωι μπορεις με το που ξυπνησεις να τον βαλεις κρειτ η στο λουρι.
 
  • Like
Reactions: Sammie and EiriniKt


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3