Κουτσαίνει όταν κουράζεται


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Καλημερα σε ολους...Οταν ο σκυλος μου ηταν 3-4 μηνων του ειχα χτυπησει κατα λαθος τα πισω του ποδια χαμηλα και απο τοτε κουτσαινε και στα 2 για κανα 2μηνο.Τον ειχα παει σε κτηνιατρο και μου ειπε οτι θα του περασει απο μονο του και οντως ετσι εγινε.Στο διαστημα αυτο αλλα και τους επομενους μηνες ο σκυλος οταν κατεβαινε τις σκαλες σηκωνε το πισω αριστερο του ποδι και κατεβαινε με τα αλλα 3.Αν και ειμαι στον 1ο οροφο,αποφευγα παντα να τον αφηνω να ανεβοκατεβαινει τα σκαλια,αλλα οποτε τον αφηνα δοκιμαστικα να κατεβει 3-4 σκαλια,κουτσαινε το ιδιο ποδι.Στην αρχη νομιζα οτι θα του εχει μεινει απο το παλιο χτυπημα αλλα επειδη υπηρξαν καποιες φορες που οταν ο σκυλος κουραζοταν εξω απο παιχνιδι οταν γυρνουσαμε σπιτι κουτσαινε το ιδιο ποδι.Τον πηγα σε 2ο κτηνιατρο πριν κανα 2μηνο να παρω 1 γνωμη.Τον εξετασε ψηλαφιζοντας το ποδι του τουλαχιστον για 5 λεπτα και ειπε οτι ολα φαινονται 1 χαρα,αρθρωσεις,τενοντες κλπ.Δεν μου ειπε καν να κανουμε ακτινογραφια.Ειπε οτι ισως ειναι κατι ψυχολογικο.Χθες λοιπον που ο σκυλος βγηκε για 3η φορα εξω,επαιξε κανα μισαωρο τουλαχιστον με αλλο σκυλο και ηταν σχετικα κουρασμενος οταν ηρθαμε σπιτι δεν πατουσε καθολου το ποδι του και το τεντωνε για να μην τον πονα.Το βραδυ αλλαζε στασεις στον υπνο συνεχεια.Πιεζα διαφορα σημεια του ποδιου του μηπως βρω το σημειο που τον πονα και οντως βρηκα 1 σημειο που οταν το ακουμπουσα τεντωνε το ποδι του,ειναι κοντα στο γονατο.Τωρα ο σκυλος κοιμαται αλλα τον ειδα και κουτσαινει ακομα,τις αλλες φορες περνουσε σε λιγες ωρες.Ελπιζω να μην ειναι δυσπλασια γονατου.Δυστηχως οταν ηταν μικρος επαιζε με τις ωρες και ισως φταιει αυτο.Λογικα θα του περασει τις επομενες ωρες αλλα το προβλημα παραμενει.Πιστευω οτι πρεπει να βρω 1 καλο ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟ κτηνιατρο γιατι ο 2ος που τον ειχα παει να τον δει δεν ξερω αν ειναι ορθοπεδικος αλλα και να ειναι δεν ειναι απο τους καλυτερους,μαλλον βαφτιζονται απο μονοι τους ορθοπεδικοι.Πως δηλαδη δεν εχει τιποτα?Το σκυλακι ειναι jack russell 14 μηνων.Μπορειτε να μου συστησετε καποιον σοβαρο-καλο ορθοπεδικο?Δεν ξερω ποιον να εμπιστευτω.Μενω Αιγαλεω...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Καλό θα ήταν να βρεις καλό ορθοπεδικό, ίσως χρειαστούν ακτινογραφίες, πάντως εμένα απ' αυτά που περιγράφεις μού φαίνεται πως κάτι τρέχει με το γόνατο.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Υπηρξαν φορες που ο σκυλος επαιζε με αλλον σκυλο ακομα και 2 ωρες αλλα μετα δεν κουτσαινε σπιτι.Ειχα διαβασει 1 αρθρο οτι η δυσπλασια πρεπει να αντιμετωπιζεται εγκαιρα μεχρι τους 12 πρωτος μηνες ζωης του σκυλου.Αλλα νομιζω οτι μπορει να βγει λανθασμενο αποτελεσμα οταν ο σκυλος ειναι μικρος.Τι να πω,ελπιζω να μην ειναι δυσπλασια και ειναι πλεον αργα για να θεραπευτει...Απ'οτι γνωριζω η δυσπλασια δεν εξαλειφεται τελειως ποτε,απλα την κραταμε σε χαμηλο επιπεδο δινοντας φαρμακα και για τις βαριες μορφες γινεται χειρουργειο.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δεν νομίζω ότι είναι δυσπλασία όπως έγραψα παραπάνω, μάλλον το γόνατο είναι, αλλά όταν κάνετε ακτινογραφίες, κάντε και για δυσπλασία ισχίων καλού-κακού
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Last edited:


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Μαλλον αυτο θα ειναι.Δυστηχως αν οχι ολοι οι κτηνιατροι οι περισσοτεροι δεν λειτουργουν.Αδικα πηρα σε 2 τηλεφωνο που ειναι κοντα μου.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Λοιπον τα νεα δεν ειναι καλα.Σημερα πηγα τον σκυλο σε ορθοπεδικο γιατι με τους κτηνιατρους της γειτονιας δεν εβγαλα ακρη.Ο 1ος ειναι του στυλ,1 χαρα ειναι,δεν βαριεσαι και ο 2ος τον εξετασε πριν 2 μηνες ψηλαφιζοντας το ποδι του αλλα δεν του βρηκε τιποτα,το απεδωσε ως ψυχολογικο και δεν εκανε καν 1 ακτινογραφια.Σημερα ο γιατρος τον ναρκωσε(νομιζω μερικη ναρκωση) για να ελεγξει το ποδι του,μετα εβγαλε ακτινογραφια η οποια εδειξε οτι ο σκυλος εχει δυσπλασια 2ου βαθμου,αυτο που φοβομουν και ηλπιζα να μην εχει.Μου εδωσε μερικα αντιφλεγμονωδη χαπια για να περασει ο πονος του σκυλου και ειπε να δουμε πως θα παει γιατι υπαρχει περιπτωση να εχει γινει ζημια σε καποιο σημειο του τετρακεφαλου.Ειπε οτι θα πρεπει να του δινω συμπληρωματικα χαπια γλουκοζαμινης-χονδροιτινης η μπορω να του αλλαξω τροφη σε Hills J/D.Η τροφη ειναι 20 ευρω ακριβοτερη απο αυτην που δινω,βασικα 10 ευρω γιατι την βρηκα απο 74 που την δινει ο κτηνιατρος στα 64 ευρω και θα μου κραταει περιπου 4 μηνες.
Τα χαπια κοστιζουν 45 ευρω και κρατουν 3 μηνες (90 χαπια).Διαβασα τα συστατικα της Hills και ειναι για τα μπαζα σε σχεση με την Acana adult που του δινω.Η Hills εχει το ιδιο ποσοστο γλουκοζαμινης αλλα διπλασιο ποσοστο χονδροιτινης σε σχεση με την Acana.Πιστευω οτι τα χαπια θα κανουν καλυτερη δουλεια,αλλα δεν ξερω 2 πραγματα.
1)Αν τα χαπια πειραζουν τον οργανισμο του σκυλου και 2)Θα πρεπει να δινω την δοσολογια που θα μου πει ο κτηνιατρος,η λιγοτερη γιατι η Acana εχει ηδη γλουκοζαμινη 700 mg/kg και χονροιτινη 500 mg/kg.
Θα ηθελα να ακουσω γνωμες και εμπειριες...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.638
7.746
Διαβασα τα συστατικα της Hills και ειναι για τα μπαζα σε σχεση με την Acana adult που του δινω.Η Hills εχει το ιδιο ποσοστο γλουκοζαμινης αλλα διπλασιο ποσοστο χονδροιτινης σε σχεση με την Acana.Πιστευω οτι τα χαπια θα κανουν καλυτερη δουλεια,αλλα δεν ξερω 2 πραγματα.
Η j/d είναι θαυματουργή σε τέτοιες περιπτώσεις, ο σκύλος μου ο οποίος έχει πρόβλημα οστεοαρθροίτιδας έχει κάνει μεγάλη βελτίωση με την τροφή αυτή και μόνο.
Επειδή βλέπω ότι έχεις μια τάση να αυτοσχεδιάσεις εγώ θα έλεγα να μείνεις πιστός σε αυτά που σου συνέστησε ο ορθοπεδικός που τον πήγες και θα δεις σίγουρα βελτίωση.
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Γεια σου κ ο δικός μου σκύλος έχει δυσπλασία όπου την διέγνωσαν ακριβώς μόλις έγινε 1χρονου χωρίς να εχω δει συμπτώματα (ΚΑΝΕΝΑ) πριν από την στιγμή που είδα να σηκώνει το πόδι το αριστερό..Τον πήγα σε δυο από τους καλύτερους ορθοπεδικούς κ διαπιστώθηκε η δυσπλασία του ισχίου 2ου βαθμού που αυτό σημαίνει ότι δεν γίνετε η εγχείρηση της 3πλης οστεοτομη . Εγώ αποφάσισα να του κάνω μόνο φαρμακευτική αγωγή με τροφή κ απώλεια βάρους, απο την πρώτη εβδομάδα που πήρε τα χάπια αντιφλεγμονώδες κ του άλλαξα την τροφή σε J/D δεν κουτσαίνει ποτέ μέχρι τώρα που έχουν περάσει 3-4μηνες περίπου αλλα δεν ειναι τοσο υπερκινητικός οσο ο δικός σου γιατί εχω γαλλικό μπουλντογκ. Θα σου πρότεινα να πάρεις την J/D κ να μην του δώσεις τπτ αλλο κ θα δεις γρήγορα κ καλά αποτελέσματα.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Ευχαριστω παιδια,μπορω να την παρω αυριο κιολας.Την κανονικη πρεπει να παρω,(Prescription diet)?Υπαρχει και η J/D Reduced calorie που νομιζω οτι ειναι πιο light...Υπαρχει ανιστοιχη τροφη και της Royal Canin,την εχετε δοκιμασει?
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Θα την αγορασω αυριο,υπαρχουν ομως 2 Hills J/D.H Prescription Diet και η Reduced Calorie που ειναι νομιζω light.Την 1η πρεπει να παρω?
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Κάντου ένα τηλέφωνο το πρωί, να τον ρωτήσεις, πριν πας για ψώνια.
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Και εγώ που τον ρώτησα μου είπε απλά οτι η μια ειναι για αδυνάτισμα δεν εχουν μεγάλη διαφορά στο πως θα ανταπεξέλθει στη θεραπεία, οπότε οτι νομίζεις εσύ. Την ρουαλ δεν την εχω δοκιμάσει ουτε εγω αν την εχει κάποιος θελω κ εγω να μάθω.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Τον ρωτησα χθες για να ειμαι σιγουρος και πηρα την Prescription Diet.Λογικα η Reduced calorie ειναι πιο ελαφρια για σκυλους στειρωμενους που μπορει να εχει αλλαξει ο μεταβολισμος τους και παχαινουν ευκολα και για ηλικιωμενα σκυλια.Επειδη πρεπει να δινω στον σκυλο 1 χαπι αντιφλεγμονωδες καθε μεσημερι ειναι καλο ο σκυλος να εχει φαει αλλα εδω και πολυ καιρο δεν τρωει πλεον πρωι-μεσημερι αλλα απογευμα προς βραδυ μετα απο βολτες που ειναι κουρασμενος.Πριν λιγο του εβαλα 50 γραμμαρια ξηρα,μιση Acana και μιση Hills για να προσαρμοστει αλλα ο απατεωνας εφαγε μονο την Hills επειδη ειναι πιο γευστικη.Δεν προκειται να ξαναακουμπησει την Acana,μαλλον θα την φαει καποιο αδεσποτακι κανα 2κιλο που εμεινε.Αυτο κανει οταν του αλλαζω μαρκα ξηρας.
Δεν κανει ομως να τον εχω καθολου ελευθερο χωρις λουρι γιατι με το που τρεξει λιγο κουτσαινει.Ο κτηνιατρος ειπε καθολου λυτος οσο ειναι σε αγωγη χθες που μιλησαμε .Πιο μικρες βολτες,προσπαθω να τον διορθωνω να μην τραβαει και βαζει πολυ παραπανω δυναμη στα πισω του ποδια.Επισης να μην ανεβοκατεβαινει σε κρεβατια και καναπεδες,αλλα ειναι δυσκολο να περιορισεις τετοιον σκυλο.Μονο σε crate το οποιο δεν το εχει μαθει ακομα καλα η δεσιμο.Ελπιζω σε κανα μηνα να ειναι καλυτερα αλλα σιγουρα δεν θα μπορω να τον αφηνω να παιζει πολλη ωρα οπως πριν...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Ελπιζω σε κανα μηνα να ειναι καλυτερα αλλα σιγουρα δεν θα μπορω να τον αφηνω να παιζει πολλη ωρα οπως πριν...
Μη σε στενοχωρεί αυτό. Θα προσαρμοστείτε και οι δύο.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Στεναχωρηθηκα αρκετα με το θεμα,ειδικα με το που διαγνωστηκε η δυσπλασια ισχυου.Ηλπιζα να μην εχει και να ειναι καποιος τραυματισμος που θα περνουσε.Αν ηταν 3ου η 4ου βαθμου θα χρειαζοταν λογικα επεμβαση και δεν θα ειχα τα χρηματα,τουλαχιστον απεφυγα αυτο.Δεν πρεπει ομως στο μελλον να χειροτερεψει.Δυστυχως ντρεπομαι για τον τελειως λαθος τροπο που απεκτησα τον 1ο μου σκυλο και δικαιολογω ελαχιστα τον εαυτο μου γιατι δεν γνωριζα σχεδον τιποτα περι σκυλου-Pedigree κλπ.Τουλαχιστον απερριψα την ιδεα να παρω σκυλο απο πετσοπ αλλα επεσα θυμα των Παπυμμιλαδων.Ομως εχω αγαπησει τον σκυλο και θα κανω οτι χρειαστει για το καλυτερο.Αν αποκτησω 2ο σκυλο καποια στιγμη,θα ειναι καποιο ημιαιμο ενηλικο καλυτερα απο την αποψη οτι θα εχει εμφανισει το οποιοδηποτε προβλημα εχει,αν και οι περισσοτεροι υιοθετουν 1 σκυλο απο κουταβι.Αν αργοτερα ειμαι καλα οικονομικα γιατι τωρα ειμαι χαλια και σκαλωσω να παρω ρατσα θα παρω μετα απο ψαξιμο ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΕΚΤΡΟΦΕΑ.......
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Οσο για τις εγχειρήσεις το εχω ψάξει πολυ κ δεν νομίζω οτι στην ηλικία που ειναι υπάρχει καποια που να τον εκανε να νιωθει καλύτερα απο οτι με την τροφή( γνωμη μου). Οι εγχειρήσεις είναι 3-4, ξεκιναμε με την εκτομη του κτενιτη (300-600€) αλλα υπαρχει κ η διατομη του κτενιτη η τενοντα, συνεχιζουμε με την εκτομη της κεφαλης του μηριαίου οστου (θεωρειτε παλιομοδητικη κοντα στα 1000€), μετα ειναι η 3πλη οστεοτομη της πυέλου (δηλαδη κοβουμε την λεκανη σε 3σημεια κ τη γυρναμε ετσι ωστε να κουμποσει καλυτερα στην κοτυλη) που δεν γινετε αν ειναι σε μεγαλο βαθμο η δυσπλασια γιατι δεν θα εχει αποτελεσματα (1300-2000€), τελος ειναι η αρθροπλαστικη που δεν γινετε στα δικα μας σκυλια στην ελλαδα γιατι κανεις δεν προμηθευτε τοσο μικρα σε μεγεθος εξαρτηματα(μεταλικες κεφαλες) λογο κοστους οποτε την ξεχναμε (τιμη: 2000-4000€).

Ελπιζω να καταλαβες περι τινος προκειτε για αυτο κ εγω ακουλουθω μονο φαρμακευτικη αγωγη !
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.111
Μηνύματα
895.743
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π