Κούνημα κεφαλιού.


Akitakiaaa

Member
5 Ιουνίου 2022
12
3
25
καλημέρα σε όλους! Σήμερα καθώς κάναμε την πρωινή μας βόλτα άρχισε να κουνάει το κεφάλι του (σαν τίναγμα) . Σαν κάτι να τον ενοχλούσε. Πήγα κοντά του μήπως ήταν κάποιο αγκάθι ή κάποιο έντομο αλλά τίποτα. Τώρα έχουμε γυρίσει σπίτι δεν έχει πριστει ή κάτι τέτοιο (από τυχόν τσίμπημα) απλά δείχνει ότι τον ενοχλεί ακόμα όχι όμως όσο πριν. Εγώ καθάρισα το αυτάκι του με βαμβάκι και νερό δεν είχε τίποτα…πεντακάθαρο..κοίταξα και για κάποιο άλλο σώμα τίποτα. Εξάλλου έχει και παρα πολύ τρίχα δεν ξέρω αν είναι εφικτό να περάσει κάτι μέσα. Υπάρχει περίπτωση να ακούμπησε κάποιο φυτο όπως μύριζε και να του προκάλεσε ερεθισμό τοπικά στο αυτί; Γιατί στο υπόλοιπο σώμα δεν έχει κάτι…μόνο το ένα του αυτί δείχνει ότι τον «τρώει».
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
καλημέρα σε όλους! Σήμερα καθώς κάναμε την πρωινή μας βόλτα άρχισε να κουνάει το κεφάλι του (σαν τίναγμα) . Σαν κάτι να τον ενοχλούσε. Πήγα κοντά του μήπως ήταν κάποιο αγκάθι ή κάποιο έντομο αλλά τίποτα. Τώρα έχουμε γυρίσει σπίτι δεν έχει πριστει ή κάτι τέτοιο (από τυχόν τσίμπημα) απλά δείχνει ότι τον ενοχλεί ακόμα όχι όμως όσο πριν. Εγώ καθάρισα το αυτάκι του με βαμβάκι και νερό δεν είχε τίποτα…πεντακάθαρο..κοίταξα και για κάποιο άλλο σώμα τίποτα. Εξάλλου έχει και παρα πολύ τρίχα δεν ξέρω αν είναι εφικτό να περάσει κάτι μέσα. Υπάρχει περίπτωση να ακούμπησε κάποιο φυτο όπως μύριζε και να του προκάλεσε ερεθισμό τοπικά στο αυτί; Γιατί στο υπόλοιπο σώμα δεν έχει κάτι…μόνο το ένα του αυτί δείχνει ότι τον «τρώει».
Με νερο καθαριζεις το αυτι του? Δεν βαζουμε νερο ποτε σταυ αυτια καθαριστικο δεν εχεις? Αλλα δεν χρειαζεται να μπει κατι μεσα για να τον ενοχλει μαλλον παει να αρχισει ωτιτιδα. Αν δεν εχεις καθαριστικο για αυτια να παρεις οπωσδηποτε.
 
  • Like
Reactions: Akitakiaaa


Akitakiaaa

Member
5 Ιουνίου 2022
12
3
25
δεν το έβρεξα…έβρεξα λίγο το βαμβάκι και αυτό όχι πολύ ίσα ισα να έχει μια υγρασία και το έκανα έξω έξω. Μήπως κάτι τον είχε ερεθίσει. Γιατί το έκανε ξαφνικά στην βόλτα και απότομα. Δεν μου έχει ξανατύχει
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
δεν το έβρεξα…έβρεξα λίγο το βαμβάκι και αυτό όχι πολύ ίσα ισα να έχει μια υγρασία και το έκανα έξω έξω. Μήπως κάτι τον είχε ερεθίσει. Γιατί το έκανε ξαφνικά στην βόλτα και απότομα. Δεν μου έχει ξανατύχει
Τον εκανες μπανιο πριν λιγες μερες? Τα αυτια του επειδη ειναι πανω καλο ειναι να καθαριζονται μετα το μπανιο με καθαριστικο . Εγω γενικα πιστευω οτι καθε μηνα ειναι καλο να καθαριζουμε αυτια και ας μην εχουν θεμα αλλα καποιοι εχπυν αλλη αποψη. Γενικα αυτο που γραφεις αν το συνεχισει καλο ειναι να πας γιατρο αν υπαρχει εστω μικρη υποψια οτι μπηκε κατι καο αν δεν μπηκε τοτε θα σας δωσει την αναλογη θεραπεια.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Καλό θα ήταν, να μιλήσεις με τον γιατρό σου, μήπως πέρασε κάποιο άγανο στο αφτάκι του.
Αν έχει προχωρήσει προς τα μέσα, είναι πολύ επικίνδυνο, οπότε καλύτερα να αποκλείσεις το ενδεχόμενο.
 


Akitakiaaa

Member
5 Ιουνίου 2022
12
3
25
Τον εκανες μπανιο πριν λιγες μερες? Τα αυτια του επειδη ειναι πανω καλο ειναι να καθαριζονται μετα το μπανιο με καθαριστικο . Εγω γενικα πιστευω οτι καθε μηνα ειναι καλο να καθαριζουμε αυτια και ας μην εχουν θεμα αλλα καποιοι εχπυν αλλη αποψη. Γενικα αυτο που γραφεις αν το συνεχισει καλο ειναι να πας γιατρο αν υπαρχει εστω μικρη υποψια οτι μπηκε κατι καο αν δεν μπηκε τοτε θα σας δωσει την αναλογη θεραπεια.
Όχι όχι έχει πάνω από μήνα να κάνει μπάνιο. Και είναι μόνο στο ένα του αυτάκι δεν φαίνεται να τον ενοχλεί κάτι άλλο.
 


Akitakiaaa

Member
5 Ιουνίου 2022
12
3
25
Καλό θα ήταν, να μιλήσεις με τον γιατρό σου, μήπως πέρασε κάποιο άγανο στο αφτάκι του.
Αν έχει προχωρήσει προς τα μέσα, είναι πολύ επικίνδυνο, οπότε καλύτερα να αποκλείσεις το ενδεχόμενο.
το σκέφτηκα αλλά το αυτί του είναι τόσο πυκνό με τρίχα μπροστά που νομίζω ότι και να περνούσε θα φαινόταν έστω η άκρη. Δηλαδή εγώ για να κοιτάξω έστω μέσα έκανα πολύ μεγάλη προσπάθεια να περασω τις τρίχες του. έχω στείλει ήδη στον γιατρό μας για να μου πει και εκείνος απλά ήθελα να ακούσω και την γνώμη σας.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Αν δεν είναι άγανο (το βλέπει γιατρός), τότε πιθανόν ωτίτιδα, που θεραπεύεται με σταγόνες/αλοιφές τύπου surolan, oridermil κλπ. Κόλλα τη μύτη σου στο αυτί και μύρισέ, αν βρωμάει πιθανόν να είναι κάποια τέτοια φλεγμονή.
Με νερό δεν καθαρίζουμε αυτί, αλλά με ειδικά καθαριστικά όπως το Epiotic.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Είτε άγανο είτε ωτίτιδα, γιατρός πρέπει να το δει. Με το ειδικό εργαλειάκι-μεγενθυντικό φακό που έχει κ φως στο τέλος του είναι εμφανή κ τα δύο.

Εσύ με γυμνό μάτι σπάνια να μπορέσεις να δεις κάτι (εκτός κ αν είναι κανένα μεγαλουτσικο αγανο έξω-έξω). Όντως η ωτίτιδα - αλλά κ το ξένο σώμα μετά από λίγο καιρό - κάνουν το αυτί να μυρίζει.

Η αντιμετώπιση για ό,τι από αυτά κ να'ναι θα αποφασιστεί από το γιατρό. Γιατί και ωτίτιδα από ωτίτιδα διαφέρει κ το αγανο/ξένο σώμα εξαρτάται από το πού είναι κ τι έχει προκαλέσει στο αυτί. Μην καθαρίσεις τίποτα τώρα γιατί αν είναι ξένο σώμα μπορεί να το σπρώξεις πιο μέσα.

Υπόψιν ότι κ τα δύο (άγανο, ωτίτιδα) είναι συνηθισμένα κ μια χαρά αντιμετωπίσιμα αλλά αν αφεθούν χωρίς αντιμετώπιση μπορεί να δημιουργήσουν μεγάλη ιστορία. Εώς κ τη μεγαλύτερη δυνατή ιστορία - ιφ γιου νόου γουατ άι μην. Οπότε πήγαινε μια βόλτα, για αυτό υπάρχουν οι γιατροί (ελπίζουμε βσκ να τους έχουμε μόνο για αυτά).

Υ.Γ. Υγρασία στο αυτί ΠΟΤΕ, αν δεν είναι καθαριστικό. Αυτό είναι που κάνει ωτιτιδες.
 


ΡΟΥΛΗΣ

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2018
163
62
64
Eμένα ο δικός μου εκανε το ίδιο κάθε Ανοιξη,φέτος δεν το έκανε,την πρώτη φορά με ξάφνιασε και τον πηγα στον κτηνιατρο,του εκανε μια αντιαλλεργική ένεση και σταμάτησε,το εκανε και την επόμενη χρονιά,πάλι τα ίδια,μετά δεν το έχω ξανά παρατηρήσει.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Eμένα ο δικός μου εκανε το ίδιο κάθε Ανοιξη,φέτος δεν το έκανε,την πρώτη φορά με ξάφνιασε και τον πηγα στον κτηνιατρο,του εκανε μια αντιαλλεργική ένεση και σταμάτησε,το εκανε και την επόμενη χρονιά,πάλι τα ίδια,μετά δεν το έχω ξανά παρατηρήσει.
Ασε και εμεις τα ιδια τωρα παλιοαλλεργιες
 
  • Like
Reactions: ΡΟΥΛΗΣ


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU