Κούρεμα?Μπανάκι?


alani-jm

Well-Known Member
23 Ιουλίου 2017
49
55
35
Λοιπον καλησπερα και χρονια πολλα.Εχω την μικρη μου κοκωνι με τσιουαουα με λυκο και οτι αλλο υπηρχε σε εκεινο το παρτι και βγηκε αυτη η γλυκα που τωρα ειναι 8 μηνων που λατρευει το μπανιο και το πιστολακι (οποτε δεν ειναι δυσκολο το μπανιο μας μια φορα στον 1,5 μηνα).Επισης οπως βλεπετε ειναι κοντοτριχη και στο διαστημα των 5,5 μηνων που την εχω εχει μαδησει 2 φορες τρομερα.
Στο θεμα μας
Θελω να κοψουν τις τριχες στην κοιλιτσα της,τα αυτακια της και στα γενετικα της και τον πρωκτο και δεν ξερω αν κουρευεται η μικρη η οχι αλλα αυτα που ανεφερα τα θελω.Επισης θελω ενα καλο μπανιο με βουρτσισμα και συμβουλες απο τον ανθρωπο που θα την αναλαβει.
Βρισκομαι στα βορεια προαστεια (μαρουσι) και εχω μπερδευτει με τους groomer συμφωνα με αυτα που λενε στα site τους οποτε θα ηθελα αν γνωριζεται καποιον αποδεδειγμενα που να κανει σωστη δουλεια και να δινει συμβουλες/πληροφοριες.Ευχαριστω
 




Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Εσύ το θέλεις... η σκυλίτσα σου το θέλει; Το τρίχωμα του σκύλου δεν είναι για διακόσμηση
 
Last edited:


alani-jm

Well-Known Member
23 Ιουλίου 2017
49
55
35
Ναι,δεν ξερω αν κουρευετε το τριχωμα της επειδη ειναι κοντοτριχη αλλα θελω ενα τριμαρισμα στα σημεια που ανεφερα για να καθαρισουν.Δεν το κανω για διακοσμηση.Γι αυτο ζητησα καποιον δοκιμασμενο επαγγελματια για να με ενημερωσει τι γινετε και τι οχι και επισης να με συμβουλεψει για το τριχωμα της.Δεν θελω να την διακοσμησω ουτε να την βαψω.Θελω επαγγελματια να ενημερωθω
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Θελω επαγγελματια να ενημερωθω
Στον οποίον επαγγελματία, θα πας μ'αυτή,την νοοτροπία;
... δεν ξερω αν κουρευεται η μικρη η οχι αλλα αυτα που ανεφερα τα θελω.
Γιατί δεν συνάδει η μιά σου φάση, με την άλλη!
Δεν ξέρω τι μπορεί να σε μπερδεύει στα site τους, αλλά...διάλεξε έναν που να σε βολεύει και απλώς, πήγαινε.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Εγώ ως ιδιοκτητρια κοντότριχου σκύλου ξέρω τα εξής.
Δεν πειράζουμε το τρίχωμα παρά μόνο σε περίπτωση χειρουργικής επέμβασης. Καθαριζουμε το τρίχωμα καθημερινά με βούρτσα ή με γάντι μασάζ, αν έχει λερωθεί πολύ χρησιμοποιηούμε κ ένα υγρό πανάκι. Αν είναι πιο χνουδωτά κάποια σημειά, αυτά τα χτενίζουμε προσεκτικά. Τώρα, αν νομίζεις ότι χρειάζεσαι επαγγελματία, χωρίς να σκοπεύεις να πας το σκυλάκι σου σε έκθεση, ελπίζω να βρεθεί και να σου δώσει καλές κ χρήσιμες συμβουλές. Αρκεί να μην σε ξεπαραδιάσει άνευ αιτίας .
 
  • Like
Reactions: alani-jm


alani-jm

Well-Known Member
23 Ιουλίου 2017
49
55
35
Στα site τους με μπερδευει οτι ο καθενας γραφει τους τροπους που γινετε ολη η διαδικασια και ειναι διαφορετικη σε 3 τουλαχιστον,τα υλικα που χρησιμοποιουν (aloe vera,ετοιμα σαμπουαν,ειδικα χειροποιητα σαμπουαν,θεραπειες spa για αλεργιες) σε διαφορετικους ολα αυτα οποτε δεν ξερω τι να διαλεξω και επισης ο ενας αναγραφει τα κουρεματα τουλαχιστον στις περιοχες που λεω και μετα αναλογα τις αναγκες του σκυλου.Οποτε ζηταω την εμπειρια καποιου ανθρωπου απο εδω μεσα
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Καλησπέρα ! Νομίζω το σκυλάκι σου είναι αρκετά κοντοτριχο ! Δεν ενδείκνυται κούρεμα του τριχωματος του . Καλό βούρτσισμα κ οι περιοχές που σε απασχολούν καθάρισμα με υγρο πανάκι !
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
(aloe vera,ετοιμα σαμπουαν,ειδικα χειροποιητα σαμπουαν,θεραπειες spa για αλεργιες)
Οτι σηκώνει η τσέπη σου, για αρχή. Εκτός φυσικά από τις θεραπείες για αλλεργίες, που δεν χρειάζεσαι κάποιον να σου πει, αν πρέπει ή δεν πρέπει.
Μετά, ότι σου ταιριάζει συμπεριφορικά.
Δοκίμασε και 2-3. Η και παραπάνω. Δεν χάνεις τίποτα.
Στο τέλος, κάπου θα καταλήξεις μόνιμα, συνδιαστικά.
Κάπως έτσι, κάναμε όλοι.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.744
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π