Κούρεμα γερμανικού ποιμενικου


τακις

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
47
2
Καλησπέρα,εχω το εξης πρόβλημα.Πρινλιγες μερες κανονισα καλλωπισμό για τη μισα 4 χρονων γερμανικό ποιμενικόμακρυτριχο.Αφου διευκρινησα το οτι δεν θα ακουμπησει μηχανη κουρεματος το σκυλι αφησα τη μανα μου να παει με το σκυλί στο κομμωτήριο.Αυτο που ειδα μετα με αφησε άφωνο..το σκυλι να έχει χασει αρκετο τριχωμα και να μαδαει σαν τρελλό.Απο οτι μου ειπαν επεσε λιγο ψαλίδι παρ ολαυτα ανησυχώ πολυ, θα γινει το τριχωμα του οπως πριν; καθε σχολιο δεκτό ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
θα αργησει κανα 6μηνο+ αλλα θα ξαναγινει , στη δικια μου (Rottweiler βεβαια) εκανα υπερηχο και τη ξυρησαν , και τωρα μετα απο 3 μηνες αρχισει να ξαναγεμιζει
 


Kahlan

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2011
170
208
Σε ποια σημεία δηλαδή χρησιμοποιήθηκε ψαλίδι? Το ότι μαδάει παραπάνω δικαιολογείται αν είναι φρεσκομπανιαρισμένος.
Στο δικό μου ημίαιμο γερμανικό ποιμενικό πάντως μια φορά που χρειάστηκε για ιατρικούς λόγους να ξυρίσουμε όλη την πλάτη έκανε 2 χρόνια σχεδόν να επανέλθει το τρίχωμα. Λογικά το δικό σου εφόσον δεν πειράχτηκε ο εσωτερικός μανδύας θα φτιάξει γρηγορότερα.