Κούρεμα και τρίχωμα


ΔΙΑΣ1

Member
6 Απριλίου 2017
21
23
48
Καλησπέρα σε όλη την σκυλοπαρεα
...ας βάλω λοιπόν κι εγώ το δικό μου θέμα ....
έχω τον Δια , κοκονακι 15 μηνών , με υπέροχο χαρακτήρα , πανέμορφος (εννοείτε ) , πανέξυπνος... και ότι και να πω είναι λίγο γι αυτό το σκυλί ... Ας πάμε στην ερώτηση τώρα .. τον κούρεψα τέλη Νοεμβρίου , λογο μεγάλης τριχόπτωσης ( λόγω αλλαγής τριχωματος) , και ενώ μεγαλώνει τι τρίχωμα του κανονικά , υπάρχουν σημεία που δεν μεγαλώνει η τρίχα ....( στο σβέρκο , στην ουρά , και σε κάποια σημεία στην πλάτη του ) ΓΙΑΤΙ ;;;; έχει τόσο όμορφη γούνα ... γιατί εκεί δεν μεγαλώνει ;;;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
καλο ειναι να μην κουρευται ο σκυλος.. Μετα δημιουργουνται (οχι απαραιτητα σε καθε σκυλο) σημεια τριχωματος που αργει να μακρινει ξανα.. Επισης μπορει να κινδυνεψει κ απο εγκαυματα γιατι το σκληρο τριχωμα προστατευει το δερμα κ δρα παραλληλα σαν "εργκοντισιον". Σωστοτερο ειναι ενα καλο βουρτσισμα στις περιοδους αυτες για να μη χαλασει το τριχωμα του με το ξυρισμα..
 


ΔΙΑΣ1

Member
6 Απριλίου 2017
21
23
48
καλο ειναι να μην κουρευται ο σκυλος.. Μετα δημιουργουνται (οχι απαραιτητα σε καθε σκυλο) σημεια τριχωματος που αργει να μακρινει ξανα.. Επισης μπορει να κινδυνεψει κ απο εγκαυματα γιατι το σκληρο τριχωμα προστατευει το δερμα κ δρα παραλληλα σαν "εργκοντισιον". Σωστοτερο ειναι ενα καλο βουρτσισμα στις περιοδους αυτες για να μη χαλασει το τριχωμα του με το ξυρισμα..
Δηλαδή θα αργήσει αλλά θα μακρύνει το τρίχωμα του .... ευχαριστώ πολύ !!!
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Τα σκυλιά με διπλό μανδύα ΔΕΝ κουρεύονται. Σε παρακαλώ μην το ξανακάνεις. Το βούρτσισμα είναι ό, τι καλύτερο. Μπορείς να ψάξεις για furminator.
 
  • Like
Reactions: aliki_s and Orilis


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Αυτό που κουρεύετε χωρίς ιατρικό λόγο, τα σκυλιά σας, είναι απλά τραγικό.
Και μετά, αναρωτιέστε για τις συνέπειες!
 
  • Like
Reactions: Orilis




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
καλο ειναι να μην κουρευται ο σκυλος.. Μετα δημιουργουνται (οχι απαραιτητα σε καθε σκυλο) σημεια τριχωματος που αργει να μακρινει ξανα.. Επισης μπορει να κινδυνεψει κ απο εγκαυματα γιατι το σκληρο τριχωμα προστατευει το δερμα κ δρα παραλληλα σαν "εργκοντισιον". Σωστοτερο ειναι ενα καλο βουρτσισμα στις περιοδους αυτες για να μη χαλασει το τριχωμα του με το ξυρισμα..
Δηλαδή θα αργήσει αλλά θα μακρύνει το τρίχωμα του .... ευχαριστώ πολύ !!!
Οπότε @Δημητρα_kme καταλαβαίνεις, ότι με την συγκαταβατική απάντηση που δίνεις, το μέλος επαναπαύτηκε. Τύπου...ok...εγώ θα το κουρεύω κι ας αργεί να μακρύνει η τρίχα. Μικρό το κακό!
 








haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Πως ειναι εφικτο να τραυματισεις ενα σκυλι με το furminator?
Για να πω την αλήθεια δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ επειδή αφαιρεί την τρίχα. Απλά μου φαίνεται ότι έχει μυτερά δόντια και χρειάζεται κάποιο συγκεκριμένο χειρισμό, ας πούμε να μην το πιέζεις πολύ στο δέρμα του σκύλου. Αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα αν το χρησιμοποιείς :)
 


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Η μόνη περίπτωση να τραυματιστεί το ζώο από το furminator, είναι να το πιέζεις πολύ πάνω στο δέρμα και να βουρτσίζεις πολλή ώρα στο ίδιο σημείο. Αν ακολουθεί κανείς τις οδηγίες χρήσης και δεν κάνει του κεφαλιού του, δε θα έχει θέμα.

Σημαντικό είναι δε, ότι το furminator βοηθά πολύ στην αφαίρεση νεκρής τρίχας αν το χρησιμοποιήσεις σωστά, αλλά δεν σταματά εντελώς την πτώση τρίχας. Αυτή θα σταματήσει μόλις τελειώσει ο κύκλος αλλαγής τριχώματος. Το επισημαίνω αυτό, γιατί υπάρχει κόσμος που νομίζει ότι θα πάρει το furminator, θα περάσει κάμποσα χέρια το σκύλο την πρώτη εβδομάδα μαδήματος και ξένοιασε μετά. Τσουκ. :p Τριχούλες πάλι μαζεύουμε.

Η μόνη παρενέργεια ακόμα και με τη σωστή χρήση του, είναι ότι αφήνει το σκυλί σαν αδυνατισμένο. Χάνει δηλαδή την πυκνή "χαίτη". Είναι πιο έντονο σε σκυλιά με μέση έως μακριά τρίχα. Λογικά σε πιτμπουλάκι πχ ή ντόμπερμαν δε θα φανεί καθόλου αλλαγή. Αυτό σιγά σιγά φτιάχνει πάλι, αλλά παίρνει λίγο χρόνο (1-2 μήνες βαριά). Αν το σκυλί κατεβαίνει σε εκθέσεις μορφολογίας, που έχει σημασία το πυκνό - αφράτο τρίχωμα, φαντάζομαι ότι η χρήση της συγκεκριμένης βούρτσας δεν ενδείκνυται.
 
  • Like
Reactions: Giannis_Rottie


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Δεν έχετε δει σκύλο γδαρμένο, από την μανία του ηλίθιου ιδιοκτήτη, να το αφήσει καραφλό, για να μην μαδάει!
Δεν έπρεπε να μπορεί να το βρει ο κάθε επικίνδυνος, όπως και πολλά άλλα "εργαλεία" διαφόρων τύπων.
Ένα απλό, συστηματικό βούρτσισμα, είναι υπέρ αρκετό. Τίποτα άλλο δεν χρειάζεται.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
ύστερα μου φαίνεται ότι η αφαίρεση όλου του υπομανδύα δεν είναι και τόσο καλό. Αυτό αφαιρεί μόνο τη νεκρή τρίχα ή όλες?
 


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
ύστερα μου φαίνεται ότι η αφαίρεση όλου του υπομανδύα δεν είναι και τόσο καλό. Αυτό αφαιρεί μόνο τη νεκρή τρίχα ή όλες?
Από όσο έχω παρατηρήσει μετά από 2 χρόνια χρήσης, μόνο τη νεκρή τρίχα. Μετά σταματάει να βγάζει. Αυτό όπως είπα και πριν, με σωστή χρήση και σε φυσιολογικά πλαίσια. Όχι να θέλουμε να τσουρομαδήσουμε το σκύλο.

Φαντάσου ότι στη δικιά μου χρησιμοποιείται μόνο τις περιόδους που μαδάει. Στην αρχή μια φορά στις 7-10 μέρες και μετά μια στις 15-20.
 
  • Like
Reactions: epial and Allendog


spawn1917

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2016
68
36
36
Καλημέρα,
Σκεφτομαι και εγω να τα "ακουμπήσω" για μια furminator αλλά δεν το έχω κάνει γιατί θέλω να ΄ξερω ακιβώς ποιά κάνει για τον τυπάρα μου. Εχω και εγω "μεγαλο θεμα", του είχα πάρει μια αηδεία από τα jumbo αλλά εκτός ότι χάλασε δεν το γούσταρε και κάθολου, νομίζω οτι εχει να κάνει με συνήθεια, εμεις πχ δεν τον αφηνουμε να ανεβει σε καναπεδες και κρεβατια οποτε εχουμε γλυτωσει κατι λιγο. Βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειμαστε "αγρια ΄δύση" με τις τριχομπαλες αλλα και πανω στα ρουχα μας αλλα το ξεραμε απο την πρωτη στιγμη οτι αυτο θα ειναι μια μεγαλη δυσκολια. Αλλα who cares το λουτρινο μας το λατρευουμε και το καθαρισμα του τριχωματος ειναι γιαα την υγεια του.

*αν μπορει καποιος να μου υποδειξει την σωστη furminator θα ηταν πολυ χρησιμο γτ δεν εμπιστευομαι πολυ τους petshopαδες.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
*αν μπορει καποιος να μου υποδειξει την σωστη furminator θα ηταν πολυ χρησιμο γτ δεν εμπιστευομαι πολυ τους petshopαδες.
Εχεις δίκιο. Ενας χασάπης, ένας υδραυλικός, ή ένας λογιστής, θα σε συμβούλευαν καλύτερα :D
 
  • Like
Reactions: linus




ΔΙΑΣ1

Member
6 Απριλίου 2017
21
23
48
Οπότε @Δημητρα_kme καταλαβαίνεις, ότι με την συγκαταβατική απάντηση που δίνεις, το μέλος επαναπαύτηκε. Τύπου...ok...εγώ θα το κουρεύω κι ας αργεί να μακρύνει η τρίχα. Μικρό το κακό!

Όχι λάθος κάνετε παιδιά δεν επαναπαυτηκα στο ότι θα μεγαλώσει η τρίχα και όλα οκ ... αλλά αγχώθηκα ότι δεν θα ξανά βγάλει τρίχωμα , επίσης ούτε ο κτηνίατρος με ενημέρωσε ότι δεν θα έπρεπε να τον κουρεψω , ούτε ήξερα ότι κάνει τόση ζημιά ένα κούρεμα , εξ άλλου γι αυτό μπήκα εδώ για να ενημερωθώ για ότι δεν ξέρω !!!! Ούτε κάνω ήξερα ότι υπάρχει το "furminator" , μια βούρτσα - χτένα για σκύλους έχω ! Τέλος πάντων όπως και να έχει ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες σας !
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ένας απλός μνημονικός κανόνας ειναι: τα σκυλιά που μαδάνε δεν κουρεύομαι και κουρεύονται τα σκυλιά που δεν μαδάνε. Υπάρχουν κάνα δυο εξαιρέσεις, αλλά αφορούν κάποια από αυτά αυτά που δεν μαδάνε. Κάποια από αυτά ούτε και κουρεύονται. Από τα υπόλοιπα, που μαδάνε, σε κανένα δεν επιτρέπεται το κούρεμα. Μόνο κακό τους κάνει. Και ναι μεν όχι θανάσιμο κακό, αλλά στην από δυσφορία (στην καλύτερη περίπτωση) έως και ηλιακό έγκαυμα το καλοκαίρι ή και κρυοπάγημα το χειμώνα (και δεν ξέρω μην έχει και χειρότερα).