Κρεβάτι σκυλου προτάσεις


Grizzly

Active Member
7 Οκτωβρίου 2019
28
68
39
Καλησπέρα σε όλους :giggle: Χρειάζομαι τα φώτα σας σχετικά με την επιλογή ενός κρεβατιού (ή έστω στρώματος) σκύλου.

Όταν υιοθέτησα τον Grizzly (30κιλο πιτμπουλοειδες), αγόρασα το παρακάτω κρεβάτι.

IMG_20200221_153244.jpg

Ήταν μεγάλο και άνετο, με μπόλικη γέμιση και με πολύ βολικό κι ανθεκτικό "χείλος" γύρω γύρω προκειμένου να ακουμπάει την κεφαλα του :p

Όμως.. δεν κράτησε πολύ. Παρά το γεγονός ότι προσέχει το κρεβάτι του (δεν το δαγκώνει κτλ) και παρά το γεγονός ότι υποτίθεται πως προορίζεται για εξωτερικό χώρο (ενώ βρίσκεται αποκλειστικά μέσα στο σπίτι), μέσα σε 2-3 μήνες είχε γίνει χάλια. Το έχω πλύνει μόλις 3 φορές (στους 10 μήνες) στους 30 βαθμούς.

Η αδιάβροχη επένδυση (εσωτερικά) έχει γίνει σκόνη, το ύφασμα εξωτερικά έχει φθαρεί λες κι έχουν περάσει χρόνια και το τριβαμε με γυαλοχαρτο και η γέμιση έχει κλαταρει σε σημείο που όσο κι αν την αναφουρφουλιαζω :LOL: δεν επανέρχεται με τίποτα. Γενικά το σκυλί δεν βολεύεται.

Ψάχνω να βρω ένα παχύ στρώμα/κρεβάτι σκυλου που να αντέχει το βάρος του (να μην γίνεται πίτα μόλις ξαπλώνει πάνω). Ιδανικά θα ήθελα να έχει ένα επίσης παχύ χείλος (έστω σε μια πλευρά) για την κεφαλα του. Και γενικά να είναι ποιοτικό κι ανθεκτικό!

Έχω σκεφτεί μέχρι και να φτιάξω εγώ κάτι με memory foam π.χ.

Έχει κανείς να μου προτείνει κάτι?
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Ένα βρεφικό στρωμα 1,20 (με 15 ευρω καθαρισες) και σεντονακι η φλισ κουβερτα το χειμωνα. Τα βγαζεις και τα πλενεις.
 
  • Like
Reactions: Grizzly


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.225
7.768
Και κατω απο το σεντονακι, μπορεις να ραψεις μια θηκη απο καραβοπανο ή γενικα ανθεκτο υφασμα με φερμουαρ, να βγαζεις πλενεις και την θηκη οποτε θες.
 
  • Like
Reactions: Grizzly


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Πάντως όταν ξαναψωνίσεις κάτι του εμπορίου, διάλεξε κάτι, που να αφαιρείται το εξωτερικό μέρος και να πλένεται. Οσο πιο "αδιάβροχο" τόσο δεν θα κρατάει και τρίχες πάνω του, άσχετα αν πλένεται ή όχι.

Εμένα πχ, μου αρέσει αυτό:
 
  • Like
Reactions: Grizzly


Grizzly

Active Member
7 Οκτωβρίου 2019
28
68
39
Ένα βρεφικό στρωμα 1,20 (με 15 ευρω καθαρισες) και σεντονακι η φλισ κουβερτα το χειμωνα. Τα βγαζεις και τα πλενεις.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Το είχα σκεφτεί και αυτό αλλά ψάχνοντας στο internet είδα ότι γενικά είναι σχετικά λεπτά και καθώς δεν προορίζονται για 30 κιλά πλάσμα.. φοβόμουν ότι θα κλαταρουν :rolleyes:
 


Grizzly

Active Member
7 Οκτωβρίου 2019
28
68
39
Πάντως όταν ξαναψωνίσεις κάτι του εμπορίου, διάλεξε κάτι, που να αφαιρείται το εξωτερικό μέρος και να πλένεται. Οσο πιο "αδιάβροχο" τόσο δεν θα κρατάει και τρίχες πάνω του, άσχετα αν πλένεται ή όχι.

Εμένα πχ, μου αρέσει αυτό:
Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Και σε αυτό που έχω αφαιρείται το εξωτερικό κάλυμμα (έτσι το πλένω). Και υποτίθεται πως είναι και αδιάβροχο.. αλλά δε! Έχει μια πλαστικοποιημένη επένδυση εσωτερικά το ύφασμα, η οποία με την χρήση σαν να κρακαρισε και τώρα πλέον είναι σχεδόν σκόνη (που έχει αποκολληθεί).

Αυτά τα jumbo τα έχω δει αλλά είναι πολύ λίγη η γέμιση. Τα ζουλαω πανευκολα με τα δάχτυλα μου. Αν ξαπλώσει πάνω ο παχουλός τα έχει κάνει πίτα :LOL:
 


Grizzly

Active Member
7 Οκτωβρίου 2019
28
68
39
Και κατω απο το σεντονακι, μπορεις να ραψεις μια θηκη απο καραβοπανο ή γενικα ανθεκτο υφασμα με φερμουαρ, να βγαζεις πλενεις και την θηκη οποτε θες.
Κάπως έτσι σκεφτόμουν κι εγώ στην περίπτωση που το έφτιαχνα μόνη μου. Θα χρειαστεί σίγουρα ένα αδιάβροχο κάλυμμα για κάθε περίπτωση!!
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.225
7.768
Εαν εχεις ορεξη και χρονο....για μαστροχαλασματα , αυτοσχεδιασε με τα σκουπιδια σου....
Το στρωμα του δικου μου το εφτιαξα απο 3 μαξιλαρια φουσκωτα υπνου ραμενα σφιχτα στη σειρα. Βγηκε 60 επι 90 οσο πρεπει για το κρεητ.
Πριν ειχα ενα με 2 στρωσεις μαξιλαρια . Κοιμομουν και εγω πανω, τοσο φουσκωτο. Μαξιλαρια βρισκεις και παφθηνα.
Το αλλο στρωμα το εφτιαξα με ενα παπλωμα παλιο διπλωμενο. Ο δικος μου τα θελει αφρατα γενικα, οχι σκληρα.
Φυσικα εγιναν πολυ πειραματισμοι, μεχρι να βρω το σωστο γι αυτο ανεφερα τα μαστροχαλασματα :LOL:

Πηρα λονετα με 8-9 ευρω το 1 επι 2,80, οχι τοσο σκληρο υφασμα, αλλα ο δικος μου δε τα χαλαει, ευκολο στο ραψιμο και εφτιαξα θηκη. Πλενω οποτε το θυμηθω, τριχα δεν πολυχανουμε, ουτε μαζευει αυτο το υφασμα. Στα συν, καθε φορα που αλλαζω χρωματα στο σαλονι, φτιαχνω και ασορτι θηκη :LOL:
 
  • Love
Reactions: Grizzly


Grizzly

Active Member
7 Οκτωβρίου 2019
28
68
39
Εαν εχεις ορεξη και χρονο....για μαστροχαλασματα , αυτοσχεδιασε με τα σκουπιδια σου....
Το στρωμα του δικου μου το εφτιαξα απο 3 μαξιλαρια φουσκωτα υπνου ραμενα σφιχτα στη σειρα. Βγηκε 60 επι 90 οσο πρεπει για το κρεητ.
Πριν ειχα ενα με 2 στρωσεις μαξιλαρια . Κοιμομουν και εγω πανω, τοσο φουσκωτο. Μαξιλαρια βρισκεις και παφθηνα.
Το αλλο στρωμα το εφτιαξα με ενα παπλωμα παλιο διπλωμενο. Ο δικος μου τα θελει αφρατα γενικα, οχι σκληρα.
Φυσικα εγιναν πολυ πειραματισμοι, μεχρι να βρω το σωστο γι αυτο ανεφερα τα μαστροχαλασματα :LOL:

Πηρα λονετα με 8-9 ευρω το 1 επι 2,80, οχι τοσο σκληρο υφασμα, αλλα ο δικος μου δε τα χαλαει, ευκολο στο ραψιμο και εφτιαξα θηκη. Πλενω οποτε το θυμηθω, τριχα δεν πολυχανουμε, ουτε μαζευει αυτο το υφασμα. Στα συν, καθε φορα που αλλαζω χρωματα στο σαλονι, φτιαχνω και ασορτι θηκη :LOL:
Σε ευχαριστώ πολύ (y)(y)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.752
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π