Κρητικός ιχνηλάτης ή λαγωνικό?!


S

SwkDoG

Guest
"Πόλεμος με προσωπικές αντιπαραθέσεις έχει ξεσπάσει ανάμεσα στον Όμιλο Φίλων Κρητικού Ιχνηλάτη (ΟΦΚΙ) και τον Κυνολογικό Όμιλο Ελλάδας (ΚΟΕ). Αιτία είναι η καταχώρηση του κρητικού κυνηγόσκυλου ως λαγωνικού και όχι ως ιχνηλάτη. Ο ΟΦΚΙ καταγγέλει συγκεκριμένα πρόσωπα και αποδίδει σκοπιμότητα στην ενέργεια αυτή που πρέπει να σημειωθεί ότι δεν είναι πρόσφατη..."

Γνωρίζετε κάτι για το θέμα?...

Ειλικρινά δεν ξέρω αρκετές λεπτομέρειες αλλά είναι κρίμα να μη συμφωνούμε ούτε μεταξύ μας για να πάει ένα βήμα παραπέρα η διάσωση αυτής της αξιοθαύμαστης φυλής... :?

* Το παραπάνω απόσπασμα δημοσίευσης είναι από το E-ARTEMIS .
 




nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
και συνεχιζω εγω.....

....το ιδιο σκυλι δεν θα ειναι.....??? (αλλα με αλλο ονομα :D) (χιουμορρρρρρρρ)

λιγο διαβασα απο το θεμα στο eartemis και το αφησα....ακρη δεν βγαζουν μονοι τους ...εμεις θα βγαλουμε εδω...???...μια ΖΩΗ φαγωμαρα.....


sirelric....που εισαι.....???που γυρνας....???? αναβεις φωτιες με τα bandogs Και την κοπανας μετα...εεε?? :D
τι εκανες με σκυλο ????...μην απαντησεις σε αυτο το τοπικ... :D
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
399
0
Για το ίδιο θέμα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ.

Πληροφορίες για τη φυλή υπάρχουν εδώ: http://www.kritikosichnilatis.gr και πολλά άρθρα επίσης εδώ: http://www.alfa-omega.gr/

Όσον αφορά τη διχογνωμία σχετικά με το όνομα και το στάνταρ δεν ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει.

Από κάτι λίγα που έχω διαβάσει για τα sighthound η φυλή ανήκει στην οικογένεια των λαγονικοειδών της Μεσογείου (όπως τα Ποτένγκο), τα οποία έχουν τετράγωνες αναλογίες ύψους/μήκους σε αντίθεση με τα greyhound που είναι μεγαλύτερα σε μήκος απ' ότι σε ύψος. Επίσης ένας από τους εξπερ στα Σαλούκι, o Dan Belkin, έχει γράψει σε αυτό το άρθρο ότι ένας σκύλος που κυνηγάει σε βραχώδες έδαφος είναι καλύτερο να έχει πατούσες στρογγυλές σαν της γάτας αντί επιμήκεις σαν του λαγού.

Αυτά τα δύο σημεία συμφωνούν με το παλιό στάνταρ του Μπασουράκου.

Πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί έναν κηνυγό - εκτροφέα θα πρέπει να τον ενδιαφέρει τι λέει το στάνταρ αφού τις επιλογές ζευγαρώματος θα τις κάνει σύμφωνα με τις επιδόσεις του κάθε σκύλου στην πράξη και όχι σύμφωνα με εξωτερικά χαρακτηριστικά και θεωρίες.

Επομένως μάλλον βρίσκονται αλλού οι ουσιαστικοί λόγοι της αντιπαράθεσης.
 




S

SwkDoG

Guest
Χρήσιμη η δημοσίευση σου Skylos...

Βέβαια αν ένα πρότυπο φυλής "παραποιηθεί/αλλοιωθεί" έπετε να αλλοιωθεί και η ίδια η φυλή,οπότε είναι σημαντικό!...
Και σε λίγο καιρό ό,τι και να κάνει ο εκτροφέας που γνωρίζει την "πραγματικότητα" η φυλή θα έχει αλλοιωθεί από άλλους που είτε δε θα γνωρίζουν και θα ακολουθούν το πρότυπο είτε επί τούτου θα πάνε την φυλή εκεί που θέλουν.

Η διαφορά λαγωνικού με ιχνηλάτη σε ευρύτερο πεδίο είναι μεγάλη...αλλά ας μην "ανοίξουμε" τόσο την κουβέντα.

Βέβαια όπως προείπα δε γνωρίζω πολλές λεπτομέρειες ούτε "παρασκήνιο"...
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Έχουμε την χαρά να είναι στην παρέα μας η Μαρία (FAINOMENON).
Νομίζω πως είναι η πλέον αρμόδια να μας διαφωτίσει για το θεμα.
:)
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
παιδια ότι ειχα να πω για το θεμα, το εχω πει απο καιρο...διαβαστε εδω:
http://www.e-artemis.gr/articles/dogs/2003/632/
ο σκυλος είναι λαγοσκυλο = λαγωνικος...Το προτυπο του ΚΟΕ λεει λαγωνικος.
http://www.koe.gr/indexmy.htm
Οι Κρητικοι ελεγαν και λενε τη φυλη λαγωνίκα. Η φυλη ειναι ανεγνωρισμενη επισημα απο την μονη κυνολογικη αρχη της χωρας ως λαγωνικος. Στο ονομα "ιχνηλατης" επιμενουν καποιες αντι-ΚΟΕ φραξιες που επισειουν ακομη το παλιο ακυρο προτυπο Μπασουρακου & παλαι ποτε ΕΚΟ...Ο Μπασουρακος ονομασε τον σκυλο ιχνηλατη διοτι στην Ελλαδα υπαρχει καποιος παρωχημενος νομος που απαγορευει το κυνηγι με λαγωνικους σκυλους, οχι για κυνολογικους λογους. Ο ΚΟΕ εφερε προσφατα στην Κρητη καποιους ειδικους της ΔΚΟ (FCI) για να γνωματευσουν για τον τυπο. Αναμενεται η εκδοση της εκθεσης γνωματευσης αυτης...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
15
earth
εγώ δεν μπορώ να εξάγω ασφαλές κυνολογικό συμπέρασμα ώς αρχάριος:p:p:p

όμως συγκρίνοντας το ύφος του κάθε άρθρου καθώς και τον τύπο των επιχειρημάτων του κάθε αρθρογράφου
καθώς και με την λογική μου σε όσα επιχειρήματα καταλήγουν σε λογικά και όχι κυνοτεχνικά στοιχεία
το μόνο που μπορώ να πώ είναι ότι η Κυρία Γκινάλα παραδίδει δωρεάν μαθήματα:)
όπως και στα πόστ εδώ:)

κατα τα άλλα

γιατί μ' έμαθες και ξέρω
ν' ανασαίνω όπου βρεθώ
να πεθαίνω όπου πατώ
και να μην σε υποφέρω

επίσης να εκφράσω την προσωπική μου άποψη ότι η κίνηση του ΚΟΕ να φέρει κλιμάκιο του fci να εκτιμήσει την κατάσταση δείχνει η πρέπουσα κι από άποψης τάκτ αλλά και από άποψης κυνοτεχνίας

κρίμα πάντως που σε ένα δύσκολο έργο όπως η διάσωση πρωτόγωνων και μάλιστα εγχώριων φυλών να υπάρχει το "αμαν πιά" νεοελληνικό δυσ-δαιμόνιο να τα δυσκολεύει όλα

αναμένοντας και την γνωμάτευση του fci λοιπόν

καλή δύναμη σε όλους:)
 
Last edited:


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
σημειωση: η επισκεψη των Pr. Raymond Triquet (Πρόεδρος της Επιτροπής Προτύπων της FCI) & Pr. Bernard Denis (Πρόεδρος της Επιστημονικής Επιτροπής FCI) στην Κρητη έγινε τον Απριλιο του 2007. Η εκθεση τους σχετικα με τον Κρητικο Λαγωνικο δεν εχει ανακοινωθει ακομη, ενα χρονο μετα...Δεν γνωριζω γιατι.

ευχαριστω για τα καλα σας λογια...μικρη διορθωση, ειναι Γκιναλα με ενα λ!
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
οσον αφορα το αρθρο του Belkin (το οποιο αφορα το Σαλουκι βεβαια, και οχι τον Κρητικο σκυλο) να κανω μερικες διευκρινησεις:
ο ιδιος λεει οτι προτιμα ο σκυλος να εχει λαγοποδία αλλα όχι υπερβολική ("harefoot but not exaggerated"). Oσον αφορα το μηκος του κορμού συμφωνει βεβαια οτι ο ταχυς σκυλος ειναι μακρυς σκυλος και λεει το μηκος (ειδος) του Σαλουκι που προτιμαμε εξαρταται απο το τι θελουμε να κανει ο σκυλος : "Cheetahs have long backs. The sort of back your Saluki has depends on what you want it to do." (επομενως ο μακρυς ο σκυλος τον πιανει τον λαγο) αλλα οπως εγραψα η εργονομια του λαγωνικου ειναι ενας συμβιβασμος αναμεσα στην ταχυτητα και την ευελιξια- δεν μπορει να ειναι σκυλος απολυτης ταχυτητας ο Κρητικος αλλα δεν μπορει να ειναι και βραχυσωμος, αφου ιστορικα ξερουμε οτι συνελαμβανε (και ακομα ορισμενα δειγματα συλλαμβανουν) το θηραμα στην καταδιωξη...Λεει ο αρθρογραφος οτι οι σκυλοι που κυνηγουν σε ανωμαλα εδαφη ειναι βραχυτεροι απο το γκρευχαουντ - δεν λεει οτι ειναι καθεαυτο βραχυσωμοι ή τετραγωνοι. Ο Κρητικος σκυλος κυνηγα σε μικτα εδαφη και γι αυτο , σε συνδυασμό με το γεγονος οτι αρχαιοθεν το ζητουμενο ηταν ενας σκυλος που συλλαμβανε το θηραμα (ακομα διηγουνται Κρητες ιστοριες για σκυλους που κυνηγουν μονοι τους και τους φερνουν το λαγο στο χερι) πιστευω οτι το σωστο ειναι σκυλος λιγο μακρυτερος απο το υψος του...και με τις αλλες λεπτομερειες του προτυπου που συνηγορουν και διευκολυνουν τον ταχυ, συχνο διασκελισμο του...Πιστευω επισης οτι μεγαλη επιδραση (αρνητικη) στην δομη του σκυλου επεφερε το πυροβολο οπλο και ο περιορισμός κατοπιν αυτου του σκυλου σε ρολο ξεφωλιαστη / ξεπεταχτη...Για μενα το ζητουμενο ήταν και ειναι ο αυθεντικος / αρχικος τυπος κατα το δυνατον, αλλιως δεν μιλαμε γι αναβιωση της φυλης. Απο κει και περα, την ευθυνη και το λογο εχουν οι κριτες και οι εκτροφεις...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
15
earth
μήπως τελικά εκεί προέκυψε η διαφωνία?περί αρχικού τύπου ή νέου προσαρμοσμένου στις παρούσες κυνηγετικές συνήθειες?

βέβαια πιστεύω πως μιλώντας για αρχαίες (αρχετυπικές να πώ?) φυλές η αναβίωση είναι σημαντική
ενώ οι κυνηγοί μπορούν να εξυπηρετηθούν από κάποια από τις σύγχρονες φυλές

απλά ελπίζω ότι η διαμάχη ξέσπασε για κάποιον λόγο σχετικό με σκύλους- φυλές κλπ
και όχι άλλους
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
η διαμαχη ξεσπασε αρχικα μεταξυ "μπασουρακικων" και μη και κατοπιν καποιοι θεωρησαν οτι ο ΚΟΕ ερχεται να κανει κουμαντο στη φυλη "τους" ...γενικα ολα αυτα ειναι μοιραιο να συμβαινουν σε μια χωρα χωρις κυνολογικη παραδοση και χωρις κανενα σεβασμο σε πραγματα που αλλου θεωρουνται δεδομενα...γιατι στην Ελλαδα εισαι οτι δηλωσεις. Τελικα δεν εχει σημασια γιατι ξεσπασε. Το θεμα ειναι οτι η κυνολογικη αρχη στην Ελλαδα ειναι μια και οτι οι εκτροφεις αν θελουν να εχουν λογο για τη φυλη οφειλουν να συστησουν σοβαρο και ενεργο ομιλο, να συνεργαστουν μεταξυ τους (ουτοπικο?) και να καθορισουν την πορεια...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.595
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3