Κριθαράκι!!!


antoniaantoniou

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
131
6
Ο Μάρκο έβγαλε κριθαράκι! Είχε 2-3 μέρες που έτριβε το μάτι του και χθες το βράδυ έβγαλε ένα εξογκωματάκι πάνω από το βλέφαρό του. Τον πήγα σήμερα στον κτηνίατρο και μου είπε ότι είναι κριθαράκι, κάτι αντίστοιχο που βγάζουμε κι εμείς οι άνθρωποι. Μου έδωσε μια αλοιφή για πρωί βράδυ, η οποία δεν είναι επικίνδυνη να μπαίνει και μέσα στο μάτι. Λέγεται Terramycin.
Α και κάτι άλλο ευχαριστο, ο μάρκο έχει πάρει 2 κιλά στον τελευταίο 1,5 μήνα! Τον Μάρτιο που τον είχα πάει για εξέταση του θυροειδή, να δούμε που βρίσκεται, από 0,8 που ήταν η θυροξίνη του είχε φτάσει στα 3,5, που είναι το μέσο φυσιολογικό. Συνεχίζει βέβαια την αγωγή με Thyro 4 μέχρι να περάσει ένας χρόνος που κάνει τη θεραπεία για να δει ο γιατρός αν θα του μειώσει τη δόση. Του δίνω εδώ κι ένα μήνα και πρεβιοτικά Viyo veterinary και μάλλον από αυτά πήρε λίγο τα πάνω του. Ο κτηνίατρος μου είπε να συνεχίσω να του δίνω παρόλο που πήρε βάρος.
Τέλος πάντων, ξέφυγα από το θέμα το οποίο άρχισα. Το κριθαράκι, λοιπόν, είναι κάπως έτσι.
P120411_16.180004..jpgP120411_16.190002..jpg
 






antoniaantoniou

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
131
6
Ευχαριστώ πολύ! Την αλοιφή δεν την αφήνει πάνω στο μάτι του όμως. Τρίβει το μάτι του με το πόδι του και μετά τη γλύφει. Δεν ξέρω τι να του κάνω. Με το που του την βάζω τον έχω από πίσω για να μην την πειράξει αλλά βρίσκει αυτός τρόπο και την βγάζει λίγο αργότερα. Ας ελπίσουμε ότι θα του περάσει γρήγορα και να κάνει δράση η αλοιφή όσο προλαβαίνει και μένει πάνω στο ματάκι του.
 




aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Βγαζουν και τα σκυλια κριθαρακι;;
Πρωτη φορα το ακουω!

Περαστικά :)
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Ευχαριστώ πολύ! Την αλοιφή δεν την αφήνει πάνω στο μάτι του όμως. Τρίβει το μάτι του με το πόδι του και μετά τη γλύφει. Δεν ξέρω τι να του κάνω. Με το που του την βάζω τον έχω από πίσω για να μην την πειράξει αλλά βρίσκει αυτός τρόπο και την βγάζει λίγο αργότερα. Ας ελπίσουμε ότι θα του περάσει γρήγορα και να κάνει δράση η αλοιφή όσο προλαβαίνει και μένει πάνω στο ματάκι του.
Αν με το που του βάλεις την αλοιφή τον βγάλεις βόλτα ?
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.889
Αν με το που του βάλεις την αλοιφή τον βγάλεις βόλτα ?
Αυτό είναι ένα πολύ καλό κόλπο. Βάζεις αλοιφή και βγαίνεις βόλτα. Οσο μεγαλύτερη, τόσο καλύτερα.
Περαστικά του και να πηγαίνει πάντα, απ'το καλό στο καλύτερο :)
 


antoniaantoniou

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
131
6
Σας ευχαριστούμε πολύ όλους!! Σωστό αυτό με τη βόλτα. Αν τον δω να το ξαναπειράζει θα τον βγάζω έξω, δεν το είχα σκεφτεί. Αν και εδώ και μία ώρα που του έβαλα δεν το έχει πειράξει. Πάει ο καημένος να το ξύσει, του λέω μη και σταματάει και με κοιτάει με τα ματάκια του λες και κάνει κάτι κακό. Κρίμα...
 


antoniaantoniou

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
131
6
Βγαζουν και τα σκυλια κριθαρακι;;
Πρωτη φορα το ακουω!
Η μαμά μου όταν το είδε είπε πως είναι κριθαράκι και την κοροϊδεύαμε όλοι. Και μόλις μου είπε ο γιατρός ότι είναι κριθαράκι άρχισα να γελάω. Τελικά οι μαμάδες έχουν δίκιο σε πολλά κι ας ακούγονται παράλογα!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.894
Μέλη
19.935
Νεότερο μέλος
Markela@