Κτηνιατρική Κλινική


DrazorV

Member
10 Αυγούστου 2020
13
12
26
Θα ήθελα να βρω μερικές κτηνιατρικες κλινικές που να πραγματοποιούν χειρουργεία η να παρέχουν πρώτες βοήθειες σε περίπτωση ανάγκης στα βόρεια προστασία της Αθήνας. Ελπίζω να μην τα χρειαστώ ποτέ αλλά καλό είναι να γνωρίζω τι υπάρχει.
Πιο πολύ θα με ενδιέφερε να μου πείτε από δικές σας εμπειρίες, κλινικές που σας άφησαν ευχαριστημένους αλλά και αν ήταν οικονομικές η όχι.
Ευχαριστώ για όποια πληροφορία
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Καλά κάνεις και το ψάχνεις εκ των προτέρων, αχρείαστο να είναι.
Αν ο μη γένοιτο προκύψει ανάγκη, μέσα στην νύχτα ή γενικά εκτός ωραρίου, δυστυχώς τα κόστη είναι απερίγραπτα.

Βόρεια πχ χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία και χωρίς να συστήνω, απλώς ως πληροφόρηση, είναι η κλινική του Φλαράκου που σίγουρα διανυκτερεύει. Μου έχουν πει, ότι δεν χρειάζεται να πάρεις τηλέφωνο. Σηκώνεσαι και πας.
Και ο Κτενάς νομίζω έχει τέτοιο χειρισμό.
Καλύτερα ρώτα και τους δύο αν ισχύει ότι δουλεύουν 24/7, να είσαι σίγουρος.
 
  • Like
Reactions: DrazorV


DrazorV

Member
10 Αυγούστου 2020
13
12
26
Καλά κάνεις και το ψάχνεις εκ των προτέρων, αχρείαστο να είναι.
Αν ο μη γένοιτο προκύψει ανάγκη, μέσα στην νύχτα ή γενικά εκτός ωραρίου, δυστυχώς τα κόστη είναι απερίγραπτα.

Βόρεια πχ χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία και χωρίς να συστήνω, απλώς ως πληροφόρηση, είναι η κλινική του Φλαράκου που σίγουρα διανυκτερεύει. Μου έχουν πει, ότι δεν χρειάζεται να πάρεις τηλέφωνο. Σηκώνεσαι και πας.
Και ο Κτενάς νομίζω έχει τέτοιο χειρισμό.
Καλύτερα ρώτα και τους δύο αν ισχύει ότι δουλεύουν 24/7, να είσαι σίγουρος.
Ευχαριστω πολυ θα τα κοιταξω και τα 2.
 
  • Like
Reactions: mareco


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Μια κλινική στα βόρεια, που εφημερεύει καθημερινά, είναι η Πλακεντία.
Τους χρειάστηκα τον Αύγουστο του 2019, μετά από ένα ατύχημα της μικρής, μας δέχθηκαν άμεσα, την εξέτασαν διεξοδικά και έβγαλαν και τις απαραίτητες ακτινογραφίες.

Αν και έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για την συγκεκριμένη κλινική, δεν μπορώ να μην αναφέρω το εξής: την κατέβασαν στο ακτινολογικό και αφού διαπίστωσαν πως κανένας από τους 2 δεν μπορούσε να την ακινητοποιήσει, μου ζήτησαν να πάω να την κρατήσω εγώ. Ένα μαλτέζ, 5 μηνών...
Δεν ξέρω αν ήταν το μικρό της μέγεθος που αποτέλεσε το πρόβλημα, δεν ξέρω αν ήταν συνηθισμένο ή ατυχές συμβάν, αλλά στην περίπτωση που εγώ δεν θα μπορούσα να δεχθώ την ακτινοβολία (ή να της επιβληθώ), η εναλλακτική της νάρκωσης, δεν μου άρεσε και τόσο, να είμαι ειλικρινής.
Να προσθέσω επίσης, πως ως νέα κηδεμόνας, δεν έχω άλλες εμπειρίες ή μέτρο σύγκρισης, οπότε αυτό που εμένα, ενδεχομένως με προβληματίζει, σε άλλους να φαίνεται λογικό και συνηθισμένο.

Ως γενικότερη εικόνα, είναι ένας αρκετά προσεγμένος χώρος, με ευγενικό προσωπικό. Τιμολογιακά, η παραπάνω επίσκεψη κόστισε γύρω στα €80, αν θυμάμαι καλά.
 
  • Like
Reactions: DrazorV


DrazorV

Member
10 Αυγούστου 2020
13
12
26
Μια κλινική στα βόρεια, που εφημερεύει καθημερινά, είναι η Πλακεντία.
Τους χρειάστηκα τον Αύγουστο του 2019, μετά από ένα ατύχημα της μικρής, μας δέχθηκαν άμεσα, την εξέτασαν διεξοδικά και έβγαλαν και τις απαραίτητες ακτινογραφίες.

Αν και έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για την συγκεκριμένη κλινική, δεν μπορώ να μην αναφέρω το εξής: την κατέβασαν στο ακτινολογικό και αφού διαπίστωσαν πως κανένας από τους 2 δεν μπορούσε να την ακινητοποιήσει, μου ζήτησαν να πάω να την κρατήσω εγώ. Ένα μαλτέζ, 5 μηνών...
Δεν ξέρω αν ήταν το μικρό της μέγεθος που αποτέλεσε το πρόβλημα, δεν ξέρω αν ήταν συνηθισμένο ή ατυχές συμβάν, αλλά στην περίπτωση που εγώ δεν θα μπορούσα να δεχθώ την ακτινοβολία (ή να της επιβληθώ), η εναλλακτική της νάρκωσης, δεν μου άρεσε και τόσο, να είμαι ειλικρινής.
Να προσθέσω επίσης, πως ως νέα κηδεμόνας, δεν έχω άλλες εμπειρίες ή μέτρο σύγκρισης, οπότε αυτό που εμένα, ενδεχομένως με προβληματίζει, σε άλλους να φαίνεται λογικό και συνηθισμένο.

Ως γενικότερη εικόνα, είναι ένας αρκετά προσεγμένος χώρος, με ευγενικό προσωπικό. Τιμολογιακά, η παραπάνω επίσκεψη κόστισε γύρω στα €80, αν θυμάμαι καλά.
Τέλεια σε ευχαριστώ για την λεπτομερή απάντηση. Για περίθαλψη και εξετάσεις ακούγεται αρκετά οικονομικό
 
  • Like
Reactions: p__nat


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Αν κάτι ΔΕΝ είναι η Πλακεντία, είναι οικονομική.
Μιλάμε βέβαια πάντα, για συνθήκες εκτάκτου ανάγκης και δη εκτός ωραρίου έτσι;
Γιατί αλλιώς, πας στον γιατρό σου.
Trust me...μη σου τύχει, πέσεις στην ανάγκη και δεν έχεις κομπόδεμα στην άκρη.
Η Πλακεντία σπάει τα κοντέρ σ' αυτές τις περιπτώσεις.
 
  • Like
Reactions: saras


DrazorV

Member
10 Αυγούστου 2020
13
12
26
Αν κάτι ΔΕΝ είναι η Πλακεντία, είναι οικονομική.
Μιλάμε βέβαια πάντα, για συνθήκες εκτάκτου ανάγκης και δη εκτός ωραρίου έτσι;
Γιατί αλλιώς, πας στον γιατρό σου.
Trust me...μη σου τύχει, πέσεις στην ανάγκη και δεν έχεις κομπόδεμα στην άκρη.
Η Πλακεντία σπάει τα κοντέρ σ' αυτές τις περιπτώσεις.
Δεν εχω ιδέα για τις τιμες γενικα, το 80αρι δεν μου ακούστηκε υπερβολικό για εκτατή ανάγκη όπως ειπες και εσυ.
 


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Για έκτατη ανάγκη με νοσηλεία τριήμερη η τιμή ήταν 14πλάσια για εμάς. Οκ, σταν συν, η παροχή οξυγόνου και η 24ωρη παρακολούθηση από προσωπικό ( ιατροί και νοσηλευτές ) που διανυκτερεύει. Στα πλην, κλασικά εξετάζουν οι εφημερεύοντες νέοι ειδικευόμενοι κτηνίατροι.
 
  • Like
Reactions: DrazorV




p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
80 ευρώ η ακτινογραφία και η εξέταση; Μόνο;
Υποθέτω πως η χρέωση αλλάζει ανάλογα με την ώρα της επίσκεψης. Εγώ δεν πήγα σε αργία, ή μεταμεσονύχτια, πήγα στις 13.30 εργάσιμης μέρας, με την διαφορά ότι ήταν 14 Αυγούστου και όσοι ήταν στην δική μου λίστα, ήταν κλειστοί λόγω διακοπών. Αν το ίδιο περιστατικό συνέβαινε την επόμενη μέρα, η χρέωση ίσως να ήταν διαφορετική.

Με την ευκαιρία, να πω και το εξής: στην λίστα μου είχα και μια κλινική, στα νότια που διαμένω, η οποία ανακοινώνει στην ιστοσελίδα της ότι αντιμετωπίζει και έκτακτα περιστατικά, κατόπιν τηλεφωνήματος. Επικοινώνησα και μαζί τους, πριν καταλήξω στην Πλακεντία, για να λάβω την απάντηση πως έκλειναν εκείνην την ώρα και να τους πήγαινα τον σκύλο κατά τις 18.00 που θα άνοιγαν.

@DrazorV Σημείωσε αν θέλεις και αυτόν τον σύνδεσμο, που αναφέρει κτηνιατρικά κέντρα σε όλην την Αττική και εύχομαι να είναι αχρείαστος!!
"24ωρα Κτηνιατρεία για περιπτώσεις ανάγκης"
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.791
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf