Κτηνιατρική Σχολή


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Ένα αξιοπερίεργο (μιάς και το έφερε η κουβέντα) είναι πως εγώ έχω κάνει περισσότερα "χειρουργεία"/νεκροψίες στο (Αμερικάνικο δημόσιο) λύκειο από ότι κάνουν στη σχολή της θεσσαλονίκης ΟΛΑ τα χρόνια οι φοιτητές.
Αν ήταν καλή σχολη, αυτό ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να συνέβαινε. Είναι τρελό!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Στελλα..αν συνεχισουμε αυτον τον διαλογο που ειναι "κυπριακο" εδω και πολλα χρονια για σπουδες Ελλαδα vs εξωτερικο..
εγω ειμαι στο δευτερο.., αλλα σεβομαι τον αγωνα που εκαναν για να περασουν ειδικα το παλιο συστημα..και δεν ειναι ολα καλα στο εξωτερικο..αλλα συγκεκριμενα πανεπιστήμια.., ενω στην Ελλαδα σχεδον ολα..
Αλλα υστερουν αλλου..ειναι μεγαλη κουβεντα..και πολυ offtopic..
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Αν ήταν καλή σχολη, αυτό ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να συνέβαινε. Είναι τρελό!
και γω απο ξενες δημοσιευσεις το στηριζω αυτο που λεω γι αυτο σου λεω αυτα μας φαγανε. Τελος παντων ειμαι offtopic εντελως σταματαω
 






kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
(το συστημα με τα 14 και 10 πανελλαδικα ηταν δυσκολοτερο των 4 μαθηματων...)

ενταξει...σβηστε το!:D
αχαχαχαχαχα ήμουν σίγουρη ότι θα μιλήσεις..:p:p

εμεις ομως δεν ειχαμε ευκαιρια να δωσουμε και θρησκευτικα..:p:p

το σκισαμε το offtopic..:D
 




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
και γω απο ξενες δημοσιευσεις το στηριζω αυτο που λεω γι αυτο σου λεω αυτα μας φαγανε. Τελος παντων ειμαι offtopic εντελως σταματαω
Καλά ας μην ανακατεύουμε το πολυτεχνείο τώρα γιατί ακόμη κι εγώ μπερδεύτικα.

Αν θέλεις να μάθεις για την πραγματική ποιότητα της ΟΠΟΙΑΣ σχολής, συζήτα με μερικά άτομα που την τελείωσαν. Από εκεί έχω πάρει αυτήν την ιδέα (πως η κτηνιατρική είναι για τα μπάζα στην Ελλάδα).
Και φυσικά από τα μαθήματα που κάνουν (και προπαντώς ΔΕΝ κάνουν ενώ θα έπρεπε).

Έχουμε βγει ΠΟΛΥ οφ τόπικ βάι δε ουέη...

Ας μπουν στα site αντίστοιχων σχολών του εξωτερικού οι φοιτητές της Θεσσαλονίκης και να διαβάσουν το curiculum (τα μαθήματα) που κάνουν εκεί. Θα πάθουν την πλάκα τους (ιδίως στης μεγάλες Αμερικάνικες σχολές)!
 
Last edited:






Μιχαελα

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2009
412
0
αχ λεω και γω ποτε ανοιξα θεμα..λοιπον θα απαντησω σε οσα θυμαμαι..λοιπον αρχικα κτηνιατρικη σπουδαζω και πιστεψτε με ειναι πολυ δυσκολη σχολη και χωρις να ξεπατωθεις δεν γινεσαι κτηνιατρος.πολυ απλα.τωρα περι ειδικοτητων υπαρχουν στατιστικα στοιχεια δεν θυμαμαι απο που τα πηρε ο καθηγητης μας και μας εδειξε πως δεν υπαρχει ελληνας με αναγνωρισμενη ειδικοτητα κτηνιατρικης.ο αριθμος ορισμενων κτηνιατρων που καταφεραν να παρουν ειδικοτητα ειναι περιορισμενος μιλαω για δεκα το πολυ ατομα..δεν θα μπω στην διαδικασια υποστηριξης της αποψης μου απλα ενημερωτικα το ειπα για να μην πιανομαστε κοροιδα και πληρωσουμε 50 ευρω επισκεψη σε εναν υποτιθεμενο χειρουργο κτηνιατρο.ουτε χειρουργικηγ ειδικοτητα δεν εχει παρει κανενας ελληνας που εργαζεται στην ελλαδα και το τονιζω αυτο και ειμαι απολυτως σιγουρη..
και κατι αλλο δεν μπορεις να κρινεις την κτηνιατρικη σχολη οταν δεν εχεις παρακολουθησει τα ΜΑΘΗΜΑΤΑ!σας πληροφορω οτι 4 ημερες την εβδομαδα και παρακολουθουμε χειρουργεια και εξασκηση κανουμε σε νεκρα ζωα και οτιδηποτε αλλο ειναι απαραιτητο για την εκπαιδευση μας..δεν παιρνεις πτυχιο χωρις να διαβασεις γι'αυτο δεν υπαρχουν κακοι κτηνιατροι που να εχουν αποφοιτησει απο ελληνικο πανεπιστημιο..μπορει να μην κανουν τη δουλεια τους με αγαπη αλλο αυτο..εννοω οτι σωστη εκπαιδευση παιρνουν ειναι απλα δικαιωμα τους να μην την εφαρμοσουν στην μετεπειτα ζωη τους..
και κατι αλλο υποτιθεμενος κτηνιατρος ορθοπαιδικος εχει προτεινει ευθανασια σε ροττβαιλες με δυσπλασια ισχυου ισχυριζομενος πως δεν θεραπευεται..εαν δεν τυγχαινε να ειμαι φιλη του συγκεκριμενου ανθρωπου το σκυλακι θα ηταν νεκρο τωρα λογο ανυπαρκτης ειδικοτητας..ευτυχως αξιολογοι καθηγητες της σχολης ανελαβαν την εγχειρηση και χωρις χρηματα..μονο 30 ευρω πληρωσε για τα φαρμακα που χρησιμοποιηθηκαν..
δεν θελω να επεκταθω αλλο απλα με την συμπεριφορα καποιων ενοιωσα να θιγομαι ως μελλουσα κτηνιατρος..
και η ειδικοτητα στο εξωτερικο..ειναι πολυ δυσκολο να την παρεις..κανεις αιτηση σε πανεπιστημιο και αν σε επιλεξουν καλως διαφορετικα..επισης δεν εχουν ολοι τα χρηματα να πανε εξωτερικο για τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα..
αναγνωριζω επισης πως υπαρχουν κτηνιατροι που δεν αγαπανε τα ζωα..κτηνιατρος που χρεωνει 20 ευρω για να κανει ενα εμβολιο το οποιο πληρωσε 1,50 ευρω δεν ειναι καλως κτηνιατρος..ειναι επιχειρηματιας γι'αυτο προσπαθω με καθε τροπο να μην γινω τετοιος ανθρωπος γιατι τα αγαπαω τα ζωα και δεν υπαρχει λογος τοσο μεγαλης οικονομικης επιβαρυνσης στους ιδιοκτητες τους..αυτα απο μενα..
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
δεν θα μπω στην διαδικασια υποστηριξης της αποψης μου
Γιατι καλέ? Τι νόημα έχει μια άποψη χωρίς υποστήριξη? Σε φόρουμ συζήτησης είσαι! :)

κατι αλλο δεν μπορεις να κρινεις την κτηνιατρικη σχολη οταν δεν εχεις παρακολουθησει τα ΜΑΘΗΜΑΤΑ!
Κρίνουμε εκ του αποτελέσματος! Οπως κρίνουμε και όλους τους υπόλοιπους επαγγελματίες! (αλίμονο αν έπρεπε καποιος να βγάλει όλες τις σχολές για να κάνει ένα σχόλιο για τον επαγγελματία που τον εξυπηρετεί!:)


δεν παιρνεις πτυχιο χωρις να διαβασεις γι'αυτο δεν υπαρχουν κακοι κτηνιατροι που να εχουν αποφοιτησει απο ελληνικο πανεπιστημιο..μπορει να μην κανουν τη δουλεια τους με αγαπη αλλο αυτο..εννοω οτι σωστη εκπαιδευση παιρνουν ειναι απλα δικαιωμα τους να μην την εφαρμοσουν στην μετεπειτα ζωη τους..
Για μένα είνα ακόμα χειρότερος αυτός που ξέρει και δεν εφαρμόζει, παρά αυτός που δεν ξέρει!
 


Μιχαελα

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2009
412
0
οταν λεω οτι δεν θα υποστηριξω την αποψη μου εννοω πως δεν θελω να υπερασπιζομαι ολους τους κτηνιατρους και δεν εχω και λογο να το κανω..απλα το συγκεκριμενα μηνυματα ειπα γιατι τα εγραψα..για να μην παραπληροφορουνται καποιοι και κανουν πλουσιους τους κτηνιατρους τους..και αν μου επιτρεπεις πως κρινεις μια σχολη με βαση τις επιλογες των αποφοιτων τους??δεν ειναι σωστο να λες πως υπαρχουν κακοι κτηνιατροι αρα η κτηνιατικη σχολη δεν ειναι καλη..επισης κατι αλλο που θελω να πω ειναι πως μεγαλο μερος των κτηνιτρων αποφοιτουν σε χωρες οπως αλβανια βουλγαρια ρουμανια και λοιπα και γι'αυτο το λογο ειναι ανικανοι να κανουν μια απλη διαγνωση ποσο μαλλον θεραπεια..
και αυτοι που εχουν γνωσεις και επιλεγουν να μην τις εφαρμοσουν κατ'εμε ειναι χειροτεροι απο αυτους που δεν εχουν και παρ'ολα αυτα εφαρμοζουν διαφορες μεθοδους θεραπειας και διαγνωσης ασθενειων..
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Πάντως Μιχαέλα μου...σε καταλαβάινω.έχω φίλη η οποία τελείωσε τη Κτηνιατρική Σχολή..και της βγήκε ο πάτος..πολλά χρόνια...κάθε καλοκαίρι που γύριζε Αθήνα δούλευε σε κτηνιάτρους...μας έλεγε για τις ταλαιπωρίες...όλα.
Αλλά αυτο με την ειδικότητα...με μπέρδεψες γιατι η ίδια έκανε ειδικόητα ...για σπερματεγχύσεις...κατάψυξη σπέρματος...μαιευτικη νομίζω ή κάτι τέτοιο.
 


Μιχαελα

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2009
412
0
δεν αναφερομουν σε τετοια ειδικοτητα την οποια παιρνεις και εδω πλεον αν δεν κανω λαθος..εννοουσα ειδικοτητες οπως ορθοπαιδικος καρδιοχειρουργος γενικος χειρουργος και παρομοιες..μαιευτικη λεγεται αν ειναι αυτο που καταλαβα η εξειδικευση σε τεχνιτη γονιμοποιηση..αν ειναι κατι αλλο συγνωμη που δεν το καταλαβα:rolleyes:
αυτο θελω να πω πως ενω ξεπατωνομαστε ερχονται καποιοι απο το πουθενα και μας λενε πως πηγαινουμε σε αθλιες σχολες και δεν γνωριζουμε και δεν μαθαινουμε τιποτα και εχουμε μηδαμινο επιπεδο γνωσεων..

α και η μαιευτικη οπως και η ιχθυολογια και λοιπα δεν θεωρουνται ειδικοτητες..ειναι μεταπτυχιακα απο τα οποια εμβαθυνεις τις γνωσεις σου..
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
α και η μαιευτικη οπως και η ιχθυολογια και λοιπα δεν θεωρουνται ειδικοτητες..ειναι μεταπτυχιακα απο τα οποια εμβαθυνεις τις γνωσεις σου..
Αυτο εννοούσα..μαιευτικη...τεχνητη γονιμοποίηση κλπ.
Δεν ήξερα ότι δεν θεωρείται ειδικότητα...!!:)

Δηλαδή να ρωτήσω κάτι...λέμε πχ ότι υπάρχει στην Αθήνα ένας κτηνίατρος ό οποίος είναι ορθοπεδικός.
Αυτο σημαίνει ότι δεν έχει πάρει επίσημη ειδικότητα αλλά έτυχε να είναι καλός και να έχει εμπειρία στα ορθοπεδικά????
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
δεν ειναι σωστο να λες πως υπαρχουν κακοι κτηνιατροι αρα η κτηνιατικη σχολη δεν ειναι καλη..
Καλα μην το παίρνεις προσωπικά.... κι εμείς ελληνικό πανεπιστήμιο βγάλαμε και ξέρουμε πως λειτουργούν τα πράγματα! Υπάρχουν και καλοί, υπάρχουν και άσχετοι (πολλοι απο το τελευταίο, εξου και τα σχόλια για τη σχολή)! Και στην ορθοπεδική υπάρχουν εξαίρετοι επιστήμονες που έχουν σώσει πολλά σκυλιά! (τωρα αν έχουν ελληνική ή ξένη ειδικότητα ή καθόλου ειδικότητα απλά πολλή εμπειρία, εμένα προσωπικά ποσως με ενδιαφέρει! :) )
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
α και η μαιευτικη οπως και η ιχθυολογια και λοιπα δεν θεωρουνται ειδικοτητες..ειναι μεταπτυχιακα απο τα οποια εμβαθυνεις τις γνωσεις σου..
ποιες ειναι οι ειδικοτητες της κτηνιατρικης ειναι υποχρεωτικο οπως στην ιατρικη να παιρνεις ειδικοτητα πρωτη φορα το ακουω
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Καλά και μένα δεν με ενδιαφέρει...αν μου έχει αποδείξει ο γιατρός ότι ξέρει τη δουλειά του καλά και ενδιαφέρεται να τη "'ψαχνει" γενικά...τότε ποσως με ενδιαφερει αν έχει η δεν έχει ειδικότητα..
Απο περιέργεια ρωτάω..
 


tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
Να προσπαθησω να βοηθησω να ξεμπερδεψουμε καποια πραγματα.
Ο αποφοιτος της κτηνιατρικης σχολης ειναι γενικος κτηνιατρος.Εχει το δικαιωμα να ασκησει την επιστημη του σε ολα τα επιμερους αντικειμενα της σπουδης του.
-Το οτι εχει διδαχτει Ορθοπεδικη,δεν τον κανει εξειδικευμενο ορθοπεδικο.
-Το οτι εχει διδαχθει Μαιευτικη,δεν τον κανει εξειδικευμενο μαιευτηρα.
Για να γινει εξειδικευμενος σε μια ειδικοτητα,οφειλει να παρακολουθησει και να αποφοιτησει ενα ειδικο προγραμμα μεταπτυχιακο πανω σε οποια ειδικοτητα τον ενδιαφερει.
Το προβλημα υπαρχει επειδη πολλες ειδικοτητες δεν ειναι κατοχυρωμενες.Κατι που ισχυε μεχρι πριν μερικα χρονια και στην οδοντιατρικη σχολη (που εχω τελειωσει).Ετσι λοιπον,ο καθενασ ειναι οτι δηλωσει.Μονον οταν κατοχυρωθουν οι ειδικοτητες στην κτηνιατρικη θα μπορουμε με ασφαλεια να ξερουμε ποιος ειναι τι.Οσοι βεβαια εχουν ειδικοτητα απο πανεπιστημια του εξωτερικου,δικαιως αυτοαποκαλουνται ειδικοι.Ακομη, εαν η κτηνιατρικη σχολη κανει μεταπτυχιακα προγραμματα πανω σε καποιο αντικειμενο παλι δικαιως οι αποφοιτοι αυτων των μεταπτυχιακων προγραμματων αυτοαποκαλουνται ειδικοι.

Υπαρχει βεβαια και μια κατηγορια κτηνιατρων με πειρα πολλων ετων πανω σε ενα αντικειμενο,που ειναι αποτελεσματικοι,ισως οσο και ενας ειδικος,αλλα αυτο μονο σαν αποτελεσμα πολυετους εμπειριας και οχι εξειδικευμενης σπουδης.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3