Κτηνιατρική Σχολή


Μιχαελα

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2009
412
0
ποιες ειναι οι ειδικοτητες της κτηνιατρικης ειναι υποχρεωτικο οπως στην ιατρικη να παιρνεις ειδικοτητα πρωτη φορα το ακουω
δεν ειναι υποχρεωτικο διοτι ο κτηνιατρος δεν κανει οσο περιπλοκες εγχειρησεις θα κανεοι ενας γιατρος κυριως λογο κοστους και ελλειψης ειδικευσης..ο γενικος κτηνιατρος μπορει να κανει περισσοτερα απο τον γενικο γιατρο χωρις να εχει παρει ειδικοτητα..και εγχειρησεις και στειρωσεις και να ξεγενναει και σπερματεγχυση και αλλα πολλα..επομενως κατα τη γνωμη μου η κτηνιατρικη ειδικοτητα δεν ειναι απαραιτητη για το μεσο κτηνιατρο αλλα οσοι τα καταφερνουν και την παιρνουν καλως την παιρνουν και ξερουν καποια πραγματα παραπανω στο αντικειμενο που τους ενδιαφερει..
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
δεν ειναι υποχρεωτικο διοτι ο κτηνιατρος δεν κανει οσο περιπλοκες εγχειρησεις θα κανεοι ενας γιατρος κυριως λογο κοστους και ελλειψης ειδικευσης..ο γενικος κτηνιατρος μπορει να κανει περισσοτερα απο τον γενικο γιατρο χωρις να εχει παρει ειδικοτητα..και εγχειρησεις και στειρωσεις και να ξεγενναει και σπερματεγχυση και αλλα πολλα..επομενως κατα τη γνωμη μου η κτηνιατρικη ειδικοτητα δεν ειναι απαραιτητη για το μεσο κτηνιατρο αλλα οσοι τα καταφερνουν και την παιρνουν καλως την παιρνουν και ξερουν καποια πραγματα παραπανω στο αντικειμενο που τους ενδιαφερει..
ποιος το λεει οτι ενας αποφοιτος κτηνιατρος μπορει να κανει περισσοτερα απο εναν αποφοιτο γιατρο μιχαελα αυτα ειναι γενικοτητες και ανακριβειες ο σκυλος και τα περισσοτερα ζωα ειναι πολυ απλουστεροι οργανισμοι απο τον ανθρωπο καθως και η ανθρωπινη ζωη σημαντικοτερη μην τρελαθουμε τελειως
 


Μιχαελα

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2009
412
0
ποιος το λεει οτι ενας αποφοιτος κτηνιατρος μπορει να κανει περισσοτερα απο εναν αποφοιτο γιατρο μιχαελα αυτα ειναι γενικοτητες και ανακριβειες ο σκυλος και τα περισσοτερα ζωα ειναι πολυ απλουστεροι οργανισμοι απο τον ανθρωπο καθως και η ανθρωπινη ζωη σημαντικοτερη μην τρελαθουμε τελειως
προφανος δεν καταλαβες αυτο που εννοουσα..εννοουσα οτι ο αποφοιτος κτηνιατρος εχει την αδεια να κανει και εγχειρησεις και τα αλλα πραγματα που ειπα ενω ο γιατρος χρειαζεται ειδικοτητα..και οκ κατα τη γνωμη σου ο ανθρωπινος οργανισμος ειναι πολυπλοκοτερος και σημαντικοτερος απο τον οργανισμο των ζωων αλλα αυτο που οι φοιτιτες ιατρικης μαθαινουν σε 7 χρονια για εναν οργανισμο οι φοιτητες κτηνιατρικης μαθαινουν σε 5 χρονια για δεκαδες οργανισμους οποτε σκεψου πρωτα πριν μιλησεις..και δεν χρειαζεται να υποβαθμιζεις τοσο τον κτηνιατρο και την ζωη των ζωων γιατι και εμεις ζωα ειμαστε με πιο εξεληγμενο εγκεφαλο και ειμαι πολυ συνειδητοποιημενη για το επαγγελμα μου καθως ξερω πως δεν προκειται να κανω μεταμοσχευση καρδιας σε ενα σκυλο λογο οικονομικης δυσκολιας και ιδιοκτητων σαν εσενα που δεν θεωρουν τη ζωη του σκυλου αξια
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ούτε ο γιατρός, ούτε ο κτηνίατρος βγαίνοντας από την σχολή( οπου και να είναι αυτή η σχολή στον κόσμο) έχει την εμπειρία, την ικανότητα και φυσικά την αυτοπεπίθηση να κάνει αυτά που έχει διαβάσει κι έχει δοκιμάσει όσο ήταν φοιτητης και η ευθύνη βάρυνε άλλους!

Από κει και πέρα, αντίστοιχες είναι οι γνώσεις που έχει ο απόφοιτος ως προς το αντικείμενό του, απλά επειδή ο γιατρός έχει να κάνει με ανθρώπους η εξειδίκευση είναι προαπαιτούμενη!
 




kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
προφανος δεν καταλαβες αυτο που εννοουσα..εννοουσα οτι ο αποφοιτος κτηνιατρος εχει την αδεια να κανει και εγχειρησεις και τα αλλα πραγματα που ειπα ενω ο γιατρος χρειαζεται ειδικοτητα..και οκ κατα τη γνωμη σου ο ανθρωπινος οργανισμος ειναι πολυπλοκοτερος και σημαντικοτερος απο τον οργανισμο των ζωων αλλα αυτο που οι φοιτιτες ιατρικης μαθαινουν σε 7 χρονια για εναν οργανισμο οι φοιτητες κτηνιατρικης μαθαινουν σε 5 χρονια για δεκαδες οργανισμους οποτε σκεψου πρωτα πριν μιλησεις..και δεν χρειαζεται να υποβαθμιζεις τοσο τον κτηνιατρο και την ζωη των ζωων γιατι και εμεις ζωα ειμαστε με πιο εξεληγμενο εγκεφαλο και ειμαι πολυ συνειδητοποιημενη για το επαγγελμα μου καθως ξερω πως δεν προκειται να κανω μεταμοσχευση καρδιας σε ενα σκυλο λογο οικονομικης δυσκολιας και ιδιοκτητων σαν εσενα που δεν θεωρουν τη ζωη του σκυλου αξια
για την κτηνιατρικη εχω γραψει και παλιοτερα σε διαφορα ποστ με πολυ κολακευτικα σχολια και την εχω πολυ ψηλα τσεκαρε το αν θες. Οσο για το τι ιδιοκτητης ειμαι εγω δεν σου επιτρεπω να εκφερεις αποψη απο τη στιγμη που δε με γνωριζεις και δεν ξερεις τι εχω θυσιασει για τα ζωα μου. Αν με γνωρισεις και κρινεις οτι δεν ειμαι καλος και αξιος ιδιοκτητης ευχαριστως να δεχτω την κριτικη σου.

Ούτε ο γιατρός, ούτε ο κτηνίατρος βγαίνοντας από την σχολή( οπου και να είναι αυτή η σχολή στον κόσμο) έχει την εμπειρία, την ικανότητα και φυσικά την αυτοπεπίθηση να κάνει αυτά που έχει διαβάσει κι έχει δοκιμάσει όσο ήταν φοιτητης και η ευθύνη βάρυνε άλλους!

Από κει και πέρα, αντίστοιχες είναι οι γνώσεις που έχει ο απόφοιτος ως προς το αντικείμενό του, απλά επειδή ο γιατρός έχει να κάνει με ανθρώπους η εξειδίκευση είναι προαπαιτούμενη!
φοιβο συμφωνω μαζι σου

Γιατί; :confused:
τι εννοεις γιατι γιατι ειναι ετσι απλα με ενα γενικο μαθημα βιολογιας και ανατομιας θα το δεις
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Καλα τα λες,συνεχισε ετσι οπως τα λες ειναι,απλα πρεπει να ξεχωρισουμε ορισμενα πραγματα και να μην τα συνδεουμε,το οτι βγαινουν πολλοι κακοι γιατροι στην Ελλαδα φταιει η νοοτροπια μας και μονο,οποιος θελει και στην Γουαδελουπη να παει θα γινει γιατρος,αλλα αν ειναι ολοι μερα καταληψεις,και καφεδες,και μετα πουλαει σκυλοτροφες,παιρνει και ενα σκαφος και βγαζει γουστα?ευτυχως ο δικος μου εμαθε απο τον πατερα του,και ο γιος του αναλαμβανει το ιατρειο σε μερικα χρονια,μιλαμε για 3 γενιες εμπειριας(εμβολιο 8 ευρω,επεμβαση 20 ευρω)την οποια δεν εκμεταλευεται,και ειναι καθε μερα και οι 3 εκει(ο παππους ειναι 87 χρονων).
 




ntora

Active Member
16 Ιανουαρίου 2010
25
1
Thessaloniki
ntora.deviantart.com
"απλουστερο;"

ο σκυλος και τα περισσοτερα ζωα ειναι πολυ απλουστεροι οργανισμοι απο τον ανθρωπο καθως και η ανθρωπινη ζωη σημαντικοτερη μην τρελαθουμε τελειως
Ενίσταμαι αγαπητε. Ο σκυλος καθως και ολοι οι οργανισμοι στην οικογένεια των θηλαστικών τουλάχιστον, εχουν τεραστια πολυπλοκότητα και ποικιλία, οπότε Τεράστιες διαφορές. Αν λάβεις υπόψη σου τι περιλαμβάνουν τα Θηλαστικά (από κυνοειδή και μαρσιποφόρα μέχρι τα κητοειδή της θάλασσας) θα καταλάβεις ποσο πιο δυσκολο ειναι ενας κτηνίατρος να μπορεί να βοηθήσει αυτά. Κατόπιν προσθεσε σε αυτα και τα πτηνά, τα ερπετά, τα ψάρια και τις μέλισσες και θα καταλάβεις οτι οσο πιο σημαντική και να είναι η ανθρώπινη ζωή απο των ζώων, το συνολο της γνωσης κτηνιατρικής είναι πολύ μεγαλύτερο.
Το έχουν ολοι οι απόφοιτοι κτηνίατροι; Αλλο θεμα συζήτησης... Αλλα ο σκύλος απλούστερος από τον άνθρωπο; Μην τρελαθουμε…
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Ευτυχώς, γιατί η σχολή στην χώρα μας είναι για τα μπάζα. Αν δεν πάνε έξω (και συνεχίσουν να παίρνουν μέρος σε σεμινάρια για πάρα πολλά χρόνια) δεν έχουν καμιά ελπίδα να γίνουν καλοί γιατροί μόνο με το ένα Ελληνικό πτυχίο. Αυτή είναι η πραγματικότητα.

Οι φοιτητές της κτηνιατρικής, όσο πιο σύντομα το συνηδειτοποιήσουν αυτό, τόσο τό καλύτερο για την πορεία τους ως επιστήμονες.

Ένα αξιοπερίεργο (μιάς και το έφερε η κουβέντα) είναι πως εγώ έχω κάνει περισσότερα "χειρουργεία"/νεκροψίες στο (Αμερικάνικο δημόσιο) λύκειο από ότι κάνουν στη σχολή της θεσσαλονίκης ΟΛΑ τα χρόνια οι φοιτητές.

Σπουδαζω στην Κτηνιατρικη Σχολη του Αριστοτελιου Πανεπηστημιου Θεσσαλονίκης και ως τωρα ειμαι εγω και παρα πολλα ατομα ΑΚΡΩΣ ικανοποιημενα τοσο απο το προγραμμα ,το περιεχομενο και τον τροπο που γινονται τα μαθηματα οσο και απο τις προοπτικες επαγγελματικης απασχολησης που θα ακολουθησουν μετα την ολοκληρωση των σπουδων μας........Πιστευω αυτο τα λεει ολα.......


Αυτο που λες οτι με απλα ενα πτυχιο δεν υπαρχει περιπτωση να γινει καποιος καλος κτηνιατρος ,συγγνωμη για τον τροπο που θα το πω,αλλα καλυτερα θαταν να βουταμε την γλωσσα στο μυαλο πριν πουμε οτιδηποτε για να μην εκτεθουμε κιολας.......Ποιος σου ειπε οτι ο καθε αλλος γιατρος(γιατι και οι κτηνιατροι γιατροι ειναι) με το πτυχιο και την αναγκαστικη ειδικοτητα που θα παρει αυτοματος ειναι επιτυχημενος....Αυτο ισχυει για καθε επιστημονικο εππαγγελμα.........

Και ναι,απο την στιγμη που στο Ελλαντα δεν υπαρχουν οι καταλληλες εππαγγελματικες και αλλες υποδομες για μεταπτυχιακο σαυτην την επιστημη,αναγκαστικα ολοι οσοι πραγματικα ενδιαφερονται να ασκησουν το λειτουργημα αυτο θα παν σε ενα πανεπηστημιο του εξωτερικου για την αναλογη ειδικοτητα.........

Το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει περιπτωση να βρεθει στην Ελλαδα κτηνιατρος που να πειναει....Προσωπικα δεν με ενδιαφερει μιας και ηταν το ονειρο μου απο το δημοτικο να γινω κτηνιατρος και καθε αλλο παρα επαγγελματικα το αντιμετωπιζω.......

Δεν εχουμε ολοι (οι μαλλον οι γονεις μας) την οικονομικη ανεση για να τρεχουμε εξαρχης στην Αμερικη και την Ευρωπη για σπουδες....ο καθενας προσπαθει με τις δυναμεις του...και στο τελος ανταμοιβεται......

ΥΓ: συγγνωμη αν σε καποιο σημειο εγινε ξανα λογος για τα παραπανω αλλα δεν μπηκα στον κοπο να διαβασω ολες τις σελιδες

ΥΓ2: συγγνωμη αν φανηκα επιθετικος,δεν το ηθελα αλλα ειμα παθιασμενος με το επαγγελμα μου....
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Ενίσταμαι αγαπητε. Ο σκυλος καθως και ολοι οι οργανισμοι στην οικογένεια των θηλαστικών τουλάχιστον, εχουν τεραστια πολυπλοκότητα και ποικιλία, οπότε Τεράστιες διαφορές. Αν λάβεις υπόψη σου τι περιλαμβάνουν τα Θηλαστικά (από κυνοειδή και μαρσιποφόρα μέχρι τα κητοειδή της θάλασσας) θα καταλάβεις ποσο πιο δυσκολο ειναι ενας κτηνίατρος να μπορεί να βοηθήσει αυτά. Κατόπιν προσθεσε σε αυτα και τα πτηνά, τα ερπετά, τα ψάρια και τις μέλισσες και θα καταλάβεις οτι οσο πιο σημαντική και να είναι η ανθρώπινη ζωή απο των ζώων, το συνολο της γνωσης κτηνιατρικής είναι πολύ μεγαλύτερο.
Το έχουν ολοι οι απόφοιτοι κτηνίατροι; Αλλο θεμα συζήτησης... Αλλα ο σκύλος απλούστερος από τον άνθρωπο; Μην τρελαθουμε…

προσωπικα πιστευω πως οποιοσδηποτε εχει αυτη την αντιμετωπιση στην ζωη των σκυλων,γατων κλπ πραγματικα δεν τα αγαπαει τα ζωα αυτα....

σορρυ κιολας
 


ntora

Active Member
16 Ιανουαρίου 2010
25
1
Thessaloniki
ntora.deviantart.com
προσωπικα πιστευω πως οποιοσδηποτε εχει αυτη την αντιμετωπιση στην ζωη των σκυλων,γατων κλπ πραγματικα δεν τα αγαπαει τα ζωα αυτα....

σορρυ κιολας
Γιατι;; δεν σε κατάλαβα... μηπως με παρεξηγησες;
 




Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Γιατι;; δεν σε κατάλαβα... μηπως με παρεξηγησες;
οχι,απλα αυτη ειναι η ιδεα που εχω εγω για τα ζωα...απο μικρος ειχα σκυλια και ειμαι πολυ δεμενος γιαυτο μη με παρεξηγεις...πιστευω πως αν καποιος λεει "ε σκυλι ειναι,θα πεθανει....θα παρω αλλο μετα" περισσοτερο σαν αγγαρεια το βλεπει παρα ως κατι με αγαπη.....
 


ntora

Active Member
16 Ιανουαρίου 2010
25
1
Thessaloniki
ntora.deviantart.com
Σορρυ εγω απλα ηθελα να πω οτι δεν υπαρχει "λιγοτερο πολυπλοκος" σκύλος!

Η διαμάχη Κτηνιατρικής με Ιατρική για το ποιος έχει πιο δύσκολο έργο/μεγαλύτερο όγκο γνώσης είναι αέναη.
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Σορρυ εγω απλα ηθελα να πω οτι δεν υπαρχει "λιγοτερο πολυπλοκος" σκύλος!

Η διαμάχη Κτηνιατρικής με Ιατρική για το ποιος έχει πιο δύσκολο έργο/μεγαλύτερο όγκο γνώσης είναι αέναη.

εγω δεν εκανα καποια συγκριση....εγω ξερω οτι πλεον εχω διαμορφωσει μια Χ εικονα και αποψη και για τα 2 επαγγελματα γιαυτο και διαλεξα την Κτηνιατρικη σχολη :)
Τωρα το τι θα πουν η πως θα την κρινουν αλλοι ποσος με ενδιαφερει...εγω σκοπευω να την τελειωσω και να κανω οτι καλυτερο μπορω....
 


ntora

Active Member
16 Ιανουαρίου 2010
25
1
Thessaloniki
ntora.deviantart.com
οχι,απλα αυτη ειναι η ιδεα που εχω εγω για τα ζωα...απο μικρος ειχα σκυλια και ειμαι πολυ δεμενος γιαυτο μη με παρεξηγεις...πιστευω πως αν καποιος λεει "ε σκυλι ειναι,θα πεθανει....θα παρω αλλο μετα" περισσοτερο σαν αγγαρεια το βλεπει παρα ως κατι με αγαπη.....
Αρα με παρεήγησες. Γιατι, εκτος απο φοιτήτρια Κτηνιατρικής (απο επιλογη, κατατακτήριες, 2ο πτυχίο) ΛΑΤΡΕΥΩ τα ζωά ( για κάποιους παθολογικά)και πιστευω οτι έχουν πολυ περισσότερα δικαιώματα απο οσα αγωνιζόμαστε αυτη τη στιγμή να προστατέψουμε!

Δες αυτο, με εκφράζει απόλυτα --> Απο το τελευταίο τεύχος της Κτηνιατρικής Ενημέρωσης Tα δικαιώματα των ζώων μέσα από την Eπιστήμη της Συμπεριφοράς τους Άρθρο του Λ. Σαμπράκου, Iατρού-Kτηνίατρου
 
Last edited:


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Αρα με παρεήγησες. Γιατι, εκτος απο φοιτήτρια Κτηνιατρικής (απο επιλογη, κατατακτήριες, 2ο πτυχίο) ΛΑΤΡΕΥΩ τα ζωά 9 για κάποιους παθολογικά)και πιστευω οτι έχουν πολυ περισσότερα δικαιώματα απο οσα αγωνιζόμαστε αυτη τη στιγμή να προστατέψουμε!

Δες αυτο, με εκφράζει απόλυτα --> Απο το τελευταίο τεύχος της Κτηνιατρικής Ενημέρωσης Tα δικαιώματα των ζώων μέσα από την Eπιστήμη της Συμπεριφοράς τους Άρθρο του Λ. Σαμπράκου, Iατρού-Kτηνίατρου

ε τοτε συγγνωμη για την παρεξηγηση :)
 




PROKROUSTIS

New Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1
0
Εγινα μελος μονο και μονο για να απαντησω στο συγκεκριμενο θεμα χωρις καμια διαμαχη με κανεναν.

Ειμαι φοιτητης της κτηνιατρικης στο Κοσιτσε της Σλοβακιας και θελω να πω στη μιχελα αν δεν κανω λαθος πως στα πανεπιστημια του εξωτερικου δεν μπορεις να εισαι αιωνιος φοιτητης και να δινεις ενα μαθημα οσες φορες θελεις εσυ....
Στο Ηνωμενο Βασιλειο εχεις δικαιωμα να δωσεις δυο φορες εξετασεις το μαθημα ενω στη σχολη που ειμαι εγω ειναι τρεις.

Αρα για το αν γνωριζει ενας αποφοιτος σχολης κτηνιατρικης του Κοσιτσε για παραδειγμα που ανηκει στη κατηγορια του "και τα λοιπα για εσενα" ας το κρινει η δουλεια και ο κοσμος που θα εχει ο καθε κτηνιατρος...
Να σε ενημερωσω πως η σχολη μου περασε απο την επιτροπη της EAEVE το 2007 (πρεπει να γνωριζεις τι ειναι) και πως δεν βρηκανε κατι το μεμπτο οσον αφορα τη λειτουργια της. Η αναφορα μπορει να βρεθει και μεσω του νετ.

Οσον αφορα το Ηνωμενο Βασιλειο θελω να σε πληροφορησω πως οι πιθανοτητες να εισαχθεις στη σχολη ειναι απο ελαχιστες μεχρι απειροελαχιστες ειτε εχεις 20 στα μαθηματα ειτε οχι.... επειδη οι βαθμοι δεν ειναι αρκετοι για να τους πεισεις στη συνεντευξη αν σου δωσουν το δικαιωμα να τη δωσεις... Θα πρεπει να αποδειξεις εμπρακτα την αγαπη σου για τα ζωα και για το επαγγελμα σου προσφεροντας εθελοντικη εργασια....

Συνεχιζω για τα υπολοιπα μελη

Με το πτυχιο δεν γινεσαι Θεος και ειδικοτερα με τα ζωα, το πτυχιο απλα σου δινει τα εφοδια να ξεκινησεις να ασχολεισαι με το επαγγελμα και να προσφερεις καποιες βασικες υπηρεσιες. Το πτυχιο δεν ειναι αρκετο για να μπορεσεις να ανταπεξελθεις πληρως στα καθηκοντα σου και για αυτο το λογο καποιος νοημων θα επιδιωξει τη συνεργασια του με καποιον εμπειρο στην αρχη και μετα να προχωρησει μονος του. Το αν θα γινει καποιος ικανος κτηνιατρος ή επιχειρηματιας εξαρταται καθαρα απο τον ιδιο και τη γαλουχηση που εχει απο το πανεπιστημιο.

Και ναι αγαπητα μελη υπαρχουν ειδικοτητες στη κτηνιατρικη αλλα οχι στην Ελλαδα μπορει ομως ενας κτηνιατρος να ακολουθησει μια ειδικοτητα στο εξωτερικο και στη συνεχεια να παρει το διπλωμα.

Ολα ειναι θεμα θελησης απο το καθε φοιτητη και τον καθε κτηνιατρο!

Ειμαι κατα του κτηνιατρου (γιατι δεν μπορεις να εισαι πληροφορημενος πληρως για το καθε αντικειμενο) λιγο απ' ολα κατα την αποψη μου ενας κτηνιατρος που σεβεται το λειτουργημα του θα ασχοληθει με καποιο συγκεκριμενο ειδος και οχι με ολα. Αν καποιος θελει να ασχοληθει με τα ζωα συντροφιας ας μεινει εκει και ας αφησει την ειδικοτητα των εξωτικων πτηνων για αυτον που την εχει επιλεξει.
Υπαρχουν κτηνιατροι στην Ελλαδα εστω και λιγοι χωρισμενοι σε ειδικοτητες οι οποιοι θα συμβουλεψουν τον εκαστοτε ιδιοκτητη για το που θα πρεπει να απευθυνθει για το ειδος που διαθετει (τουλαχιστον ετσι θελω να πιστευω).
Το θεμα ειναι αν ο εκαστοτε ιδιοκτητης επιθυμει να πληρωσει το αναλογο ποσο για τη συντροφια του.

Το καταλαβαινω πως ειναι ακομψο-υπερβολη ή ακομα και αμαυρωση του επαγγελματος να αγοραζεις ενα εμβολιο τρια ευρω και να το χρεωνεις 20 αλλα με το χερι στη καρδια οταν πηγαινετε επισκεψη στο γιατρο σας για καποιο προσωπικο σας προβλημα και σας ζηταει ενα α ποσο του το αρνειστε ή θετετε το θεμα προς συζητηση;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.753
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π