Κτηνιατρος-ξυρισμα


Konstantinos92

Active Member
3 Δεκεμβρίου 2016
37
17
Καλησπερα παιδια..ισως ειναι λιγο χαζο αυτο που ρωταω..απλα θελω να ειμαι σιγουρος..σημερα ο κτηνιατρος για να παρει αιμα απο τον σκυλο μου(ακιτα ινου)του ξυρισε ενα μερος απο το ποδι του..γυρω στα 20εκ περιπου(πολυ κατα τη γνωμη μου για μια βελονα).Εχω διαβασει πως σε σκυλους με διπλο τριχωμα υπαρχει περιπτωση να μην ξαναβγει,εσας ποια ειναι γνωμη σας?
 




Kahlan

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2011
170
208
Φυσικά θα ξαναβγεί δεν είναι κάτι. Όσο για το ξύρισμα δεν γίνεται μόνο για να είναι καθαρή η περιοχή που θα μπει η βελόνα αλλά επίσης για να είναι ευκολότερο να εντοπιστεί η φλέβα.
 


Konstantinos92

Active Member
3 Δεκεμβρίου 2016
37
17
μια χαρά θα ξαναβγεί...
Φυσικά θα ξαναβγεί δεν είναι κάτι. Όσο για το ξύρισμα δεν γίνεται μόνο για να είναι καθαρή η περιοχή που θα μπει η βελόνα αλλά επίσης για να είναι ευκολότερο να εντοπιστεί η φλέβα.

Καλως..ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας..Να ειστε καλα
 
  • Like
Reactions: GRDANE




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
ας πούμε και μια κουβέντα παραπάνω...
το ιατρικό πρωτόκολλο λέει για ξύρισμα για λόγους που προαναφέρθηκαν ...
θεωρώ όμως οτι ο ιατρός που έχει εμπειρία, μπορεί και πρέπει να βρίσκει φλέβα και με τρίχα...
ειδικά σε σκυλιά που κατεβαίνουν σε εκθέσεις θα ήταν εξαιρετικά προβληματικό να ξυρίζονται κάθε φορά που τους κάνουν λήψη αίματος..
 


Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
ας πούμε και μια κουβέντα παραπάνω...
το ιατρικό πρωτόκολλο λέει για ξύρισμα για λόγους που προαναφέρθηκαν ...
θεωρώ όμως οτι ο ιατρός που έχει εμπειρία, μπορεί και πρέπει να βρίσκει φλέβα και με τρίχα...
ειδικά σε σκυλιά που κατεβαίνουν σε εκθέσεις θα ήταν εξαιρετικά προβληματικό να ξυρίζονται κάθε φορά που τους κάνουν λήψη αίματος..
Ακριβώς το ίδιο σκέφτομαι και εγώ..
Είναι μεγάλη απορία,αν μπορούν οι κτηνίατροι να δουν φλέβα παραβλέποντας την τρίχα..
Πιστεύω πως ΑΠΟΚΛΕΊΕΤΑΙ το ξύρισμα να είναι μονόδρομος..
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
ε οχι, το ξύρισμα δεν είναι μονόδρομος....:sneaky:
ο δικός μου κτηνίατρος-και ο νυν αλλά και ο προηγούμενος- δεν ξυρίζει ποτέ τα σκυλιά μου
 


Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
ε οχι, το ξύρισμα δεν είναι μονόδρομος....:sneaky:
ο δικός μου κτηνίατρος-και ο νυν αλλά και ο προηγούμενος- δεν ξυρίζει ποτέ τα σκυλιά μου
Άρα είναι ζήτημα που εξαρτάται αποκλειστικά από τις γνώσεις του κτηνίατρου..
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Άρα είναι ζήτημα που εξαρτάται αποκλειστικά από τις γνώσεις του κτηνίατρου..
θεωρώ πως ναι..
εξαρτάται επίσης και απο το γεγονός οτι τα σκυλιά κατεβαίνουν σε 6-7 εκθέσεις το χρόνο και δεν μπορούν να είναι ξυρισμένα
 
  • Like
Reactions: Spyros-Akita


Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
θεωρώ πως ναι..
εξαρτάται επίσης και απο το γεγονός οτι τα σκυλιά κατεβαίνουν σε 6-7 εκθέσεις το χρόνο και δεν μπορούν να είναι ξυρισμένα
Ακριβώς αυτό. Εξού και η απορια μου,μιας και η συμμετοχή σκύλων με έλλειψη τρίχας νομίζω δεν υφίσταται.
Παρόλα αυτά και σε εκθέσεις να μην πηγαίνουν, η ανάκτηση τοιχώματος διπλού μανδύα είναι παρα πολυ δύσκολη. Θεωρείται πως ένα ξυρισμένο σκυλι με διπλό μανδύα θέλει πάνω από 2 χρόνια να ξανά επανέλθει,έχω διαβάσει.
 
  • Like
Reactions: Konstantinos92




Konstantinos92

Active Member
3 Δεκεμβρίου 2016
37
17
ας πούμε και μια κουβέντα παραπάνω...
το ιατρικό πρωτόκολλο λέει για ξύρισμα για λόγους που προαναφέρθηκαν ...
θεωρώ όμως οτι ο ιατρός που έχει εμπειρία, μπορεί και πρέπει να βρίσκει φλέβα και με τρίχα...
ειδικά σε σκυλιά που κατεβαίνουν σε εκθέσεις θα ήταν εξαιρετικά προβληματικό να ξυρίζονται κάθε φορά που τους κάνουν λήψη αίματος..
Και εγω αυτο πιστευω..δεν γινεται να ξυριζεις εστω και στο ελαχιστο εναν σκυλο με διπλο τριχωμα για μια απλη εξεταση αιματος..Για αυτο εθεσα και το ερωτημα,εμενα δν μου φαινεται σωστο και γενικα μου εχει κακοφανει..Γενικα πιστευω πως ειναι δυσκολο να βρεις εναν κτηνιατρο που να σου κανει 100%,εχω παει σε 4 μεχρι στιγμης..ο ενας βαριεται να εξετασει,ο αλλος κακομεταχειριζεται το ζωο,ο αλλος κοιταει πως να βγαλει ολο και περισσοτερα(μαυρα τις περισσοτερες φορες)και το κακο ειναι πως δν εχω μεταφορικο και επιλογες μου περιοριζονται.
 




elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Λεγε μου τετοια...
1. Μην πανικοβάλλεσαι. Τα 2 χρόνια είναι για κανονικό κούρεμα στο σώμα όχι στο πόδι.
2. Σε 1-2 μήνες θα είναι εντάξει (εμείς έχουμε τριπλό μανδύα και τόσο μας πήγαινε).
3. Τα 20εκ. είναι όντως υπερβολικά. Δεν χρειάζονται (όταν χρειάζονται) παραπάνω από 1-2εκ. εκτός κι αν μιλάμε για ορό ή χειρουργείο.
 
  • Like
Reactions: Orilis


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf