Κυνοκομείο πρόβλημα επικοινωνίας


Nessa

New Member
28 Απριλίου 2018
3
3
Καλημέρα! Εδώ και κάποιο διάστημα προσπαθώ να βρω το κυνοκομείο στην Καβάλα αλλά φαίνεται κανείς δε γνωρίζει που είναι, και κανείς μα κανείς δεν απαντάει στα τηλέφωνα!! Πήρα μέσα στη βδομάδα, και σήμερα στο κυνοκομείο και δεν απάντησαν. Πήρα στον Αίσωπο (φιλοζωική) αλλά το τηλέφωνό τους δε λειτουργεί, έστειλα στο φβ δεν απαντάνε, πήρα τον προϊστάμενο περιβαλλοντικής προστασίας, δεν απαντάει, πήρα στο δημαρχείο δεν απαντάνε... Μέχρι και στη δημοτική βιβλιοθήκη πήρα, και δεν απαντάει κανείς!! Κι όλα αυτά μέσα σ' αυτή τη βδομάδα... Το πόιντ: Ξέρει κανείς να μου πει τοποθεσία κυνοκομείου?? Ενδιαφέρομαι να βγάζω βόλτες τα σκυλιά και να προσφέρω ό,τι μπορώ εθελοντικά, και έψησα και φίλους να πάμε μαζί... Αλλά δεν υπάρχει τοποθεσία στο ίντερνετ, και το τηλέφωνό τους δε λειτουργεί και φαίνεται ότι κανείς Καβαλιώτης δεν ξέρει πού είναι... Απλά έχω σοκαριστεί από την αδιαφορία του κόσμου για σωστή ενημέρωση και έστω το στοιχειώδες ενδιαφέρον να γράψουν ΠΟΥ βρίσκονται... Μια οδό, κάτι... Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο κι ευχαριστώ προκαταβολικά.
 
  • Like
Reactions: Vania and Konmac


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Τα κυνοκομεία, ποτέ δεν δίνουν δημόσια [και εύκολα] στοιχεία τοποθεσίας. Για ευνόητους λόγους και καλά κάνουν.
Επιμείνετε λίγο στα τηλέφωνα και τα μυνήματα, με ψυχραιμία όμως. Όταν φροντίζεις δεκάδες σκυλιά, όλη μέρα κάθε μέρα, δεν έχεις τόσο χρόνο για επικοινωνιακή πολιτική. Αν δε, μιλάμε για δημοτικό κυνοκομείο, δεν νομίζω ότι απαντούν εκτός ωραρίου...γραφείου. Ετσι κι αλλιώς, η ενασχόληση με τα σκυλιά, θέλει πολύ υπομονή. Εξασκηθείτε και σε αυτό, όσο περιμένετε κάποια απάντηση.
Μπράβο που σκεφτήκατε να βοηθήσετε μ'αυτόν τον τρόπο. Τα χέρια δεν είναι ποτέ αρκετά. Δείτε μήπως υπάρχουν και αδέσποτα στην περιοχή σας, που μπορείτε στο μεταξύ, επίσης να βοηθήσετε (y):)
 
  • Like
Reactions: Nessa and Vania


Nessa

New Member
28 Απριλίου 2018
3
3
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση! Η αλήθεια είναι ότι δεν σκέφτηκα αυτό που είπατε για την τοποθεσία. Το τηλέφωνο είναι μάλλον εκτός λειτουργίας αυτό το διάστημα γιατί δε χτυπάει κανονικά... Γενικά υπομονή έχω, απλά παίρνω κάθε μέρα εδώ και μια εβδομάδα στο ωράριό τους και δεν κατάφερα να τους βρω. Είναι επείγον, γιατί υπάρχει αδέσποτο(?) σκυλί σε μια περιοχή εδώ κοντά, που πρέπει να το δει κτηνίατρος, κινδυνεύει να το πατήσει αμάξι και δεν πιάνεται... Το ίδιο σε άλλη περιοχή πιο κοντά μου. Μπορώ να τα φιλοξενήσω εγώ για κάποιο διάστημα, αλλά δεν εχω λεφτά για στείρωση..Μίλησα με τη φιλοζωική πριν αρκετό καιρό για βοήθεια και μου είπαν να κάνω καταγγελία... :/
 
  • Like
Reactions: mareco


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Εγω μια φορά το ζήτησα να διαγραφεί..
Αυτό που δεν μπορείς να καταλάβεις εσυ καί θέλεις να με προσβαλεις (πραγμα δύσκολο γιατι ουτε καν σε ξερω) λέγοντάς μου ότι δεν σκέφτομαι τίποτα παραπάνω από τόν εαυτό μου ειναι ότι καί εγώ ευρύ κοινό είμαι που το έμαθα τυχαία...
Και τί προτιμάς? Να βρεις κούτα ,μη πω σακουλα κλεισμένη στα σκουπίδια ή έξω από το κυνοκομειο??
το προβλημα φανταζομαι δεν ειναι κυριως οι κουτες/κουταβια αλλα τι θα ριξουν/κανουν αλλα αρρωστα μυαλα που κυκλοφορουν...
Ωραία μόλις ρωτησα άτομο της φιλοζωικής μας και μου είπε φυσικά , όποιος ρωτάει για σκυλο εκεί τον στέλνει.. ( προφανώς του λέει και το μυστικό κωδικό της πορτας..)
Εαν προσπαθήσουμε να αποφύγουμε τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς η συζήτηση μπορεί μια χαρα να φιλοξενηθεί σε αυτό το νήμα.

Καταλαβαίνω γιατί κάποιος δεν θα θέλει απρόσκλητους επισκεπτες σε καταφυγιο:
πετάνε ζωα μέσα στην περίφραξη για να κατασπαραχθούν από τα ήδη υπάρχοντα.
πετάνε φόλες.
πετάνε...τροφή υπερβολικά καλής ποιότητας...κατι που οδηγεί ξανά τα ζώα να κατασπαραχθούν μεταξύ τους.

αλλά, δεν νοείται αυτό το πράγμα:
Αναφέρεστε σε έναν δημοτικό χώρο που είναι κρυφός στον δημότη;
Πέραν του οτι αφήνει ελευθερους τους ίδιους τους κυνοκόμους να κακομεταχειριστούν τα ζωα χωρις να μπορεί να τους ελεγξει κανεις.

Αν οι κακόβουλοι θελουν να παρατήσουν τα ζωα τους , θα βρουν τροπο να το κάνουν.
Οι υπόλοιποι ας επισκεφτούν μια στο τόσο το καταφύγιο, καλό κάνει(ενδυναμώνει την ικανότητα όρασης:p)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Πέραν του οτι αφήνει ελευθερους τους ίδιους τους κυνοκόμους να κακομεταχειριστούν τα ζωα χωρις να μπορεί να τους ελεγξει κανεις.
Αυτό είναι άλλη παράμετρος, που δεν αφορά το παρόν νήμα. Αν αυτό είναι κάτι που μπορεί να αποδειχθεί, όποιος έχει βρει τρόπο να το αποδείξει, θα βρει και τρόπο, να κάνει κάτι γι'αυτό.


Αν οι κακόβουλοι θελουν να παρατήσουν τα ζωα τους , θα βρουν τροπο να το κάνουν.
Εννοείται. Και τι; Πρέπει εμείς μέσω διαδικτύου σε χρήση...φέιγ βολάν, να τους βοηθάμε; Να τους υποδεικνύουμε το που, μη τυχόν και κάψουν παραπάνω βενζίνη, στο ψάξιμο;
Και δεν είναι η μόνη κατηγορία "ανθρώπων" αυτή, που δεν πρέπει να γνωρίζει τέτοιες τοποθεσίες. Υπάρχουν άλλοι, πολύ χειρότεροι.

Οι υπόλοιποι ας επισκεφτούν μια στο τόσο το καταφύγιο, καλό κάνει(ενδυναμώνει την ικανότητα όρασης:p)
Αυτό ναι και οπωσδήποτε μπράβο, στην κοπέλλα που ξεκίνησε το θέμα και στην παρέα της. Μόνο καλό θα κάνει. Αν και αφού, καταφέρουν να επικοινωνήσουν αυτοπροσώπως, με τον χώρο. Και αν όχι με αυτόν, με όποια φιλοζωική, δραστηριοποιείται στην περιοχή τους.
 
  • Like
Reactions: ioanna a


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Καταλαβαίνω πως το λες Μαρία και τους λόγους που ανέφερες και στο άλλο νήμα, αλλά μου φαίνεται περίεργο.
Μόνο αυτό.
Sorry, δεν μου αρέσει το άλλο θέμα έτσι κι αλλιώς, και δεν θα ήθελα να συμμετέχω εκεί.
Ακούγεται περίεργο ναι, για όποιον δεν ξέρει, πόσο επικίνδυνη μπορεί να αποβεί, μια τόσο απλή πληροφορία.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Να κάνω μια ερώτηση:
Πως επιλέγονται τα σκυλιά που μένουν εντός των κυνοκομειων;

Και κάτι ακομα:
Ποια είναι η διαφορά ανάμεσα σε κυνοκομειο και καταφύγιο;
 
Last edited:


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Να κάνω μια ερώτηση:
Πως επιλέγονται τα σκυλιά που μένουν εντός των κυνοκομειων;
δεν ξέρω για τα Δημοτικά αλλά με το φιλοζωικό της Νίκαιας που είχα μιλήσει παλιότερα , φιλοξενούν τα γέρικα τα άρρωστα που χρειάζονται θεραπεία και γενικά τα ζώα που λόγο συμπεριφοράς δεν μπορούν να μείνουν στον δρόμο.
Αλλά θυμάμαι και εκεί ότι οι εγκαταλείψεις έξω από τον χώρο ήταν πάρα πολλές .
Την Τσίκα μου πχ την είχε πετάξει κάποιος βράδυ μέσα σε μια κλούβα στον κυνοκομείο της Πετρούπολης με κίνδυνο να την κατασπαράξουν τα άλλα.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Πάντως πολλοί στην επαρχία δεν κρύβονται. Δε ξερω γιατί , ίσως δε κάηκε αρκετές φορές η γούνα τους. Με ιδιωτικά καταφύγια μου φαινεται πολύ πιο δικαιολογημένο να κρυφτούν απ΄ότι με δημοτικά.
Να κάνω μια ερώτηση:
Πως επιλέγονται τα σκυλιά που μένουν εντός των κυνοκομειων;
Αναλόγως.
Πρέπει να είναι και κάποια που ξέμειναν από εποχές που νόμιζαν πως θα τα μαζεψουν μέσα στη μάντρα και θα καθαρίσει η πόλη.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Τα σκυλιά που μένουν στα κυνοκομεια επανατοποθετουνται κάποια στιγμή, αν δεν βρεθεί κάποιος να τα υιοθετήσει;
Κυνοκομειο έχει κάθε δημος;
Ποια η διαφορά με το καταφύγιο;
Εθελοντές τα τρέχουν όλα αυτά;
Ποιος τα χρηματοδοτεί;
Ποιος τα ελέγχει;
Οι φιλοζωικες οργανώσεις πως σχετίζονται με τα καταφύγια και τα κυνοκομεια;

Με ιδιωτικά καταφύγια
Υπάρχουν και ιδιωτικά;
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Τα σκυλιά που μένουν στα κυνοκομεια επανατοποθετουνται κάποια στιγμή, αν δεν βρεθεί κάποιος να τα υιοθετήσει;
Κυνοκομειο έχει κάθε δημος;
Ποια η διαφορά με το καταφύγιο;
Εθελοντές τα τρέχουν όλα αυτά;
Ποιος τα χρηματοδοτεί;
Ποιος τα ελέγχει;
Οι φιλοζωικες οργανώσεις πως σχετίζονται με τα καταφύγια και τα κυνοκομεια;


Υπάρχουν και ιδιωτικά;
Αναζήτησε το ΔΙΚΕΠΑΖ ( Διαδημοτικό Κέντρο Περίθαλψης Αδέσποτων Ζώων ) για να πάρεις μια ιδέα με τα "καλά" και τα άσχημα.
 
  • Like
Reactions: anastasiak and vek


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
  1. Τα σκυλιά που μένουν στα κυνοκομεια επανατοποθετουνται κάποια στιγμή, αν δεν βρεθεί κάποιος να τα υιοθετήσει;
  2. Κυνοκομειο έχει κάθε δημος;
  3. Ποια η διαφορά με το καταφύγιο;
  4. Εθελοντές τα τρέχουν όλα αυτά;
  5. Ποιος τα χρηματοδοτεί;
  6. Ποιος τα ελέγχει;
  7. Οι φιλοζωικες οργανώσεις πως σχετίζονται με τα καταφύγια και τα κυνοκομεια;
  8. Υπάρχουν και ιδιωτικά;
1. Κανονικά και σύμφωνα με το νόμο ναι, εκτός απο τις περιπτώσεις που ορίζει ο νόμος π.χ. με μόνιμο πρόβλημα όπως κάποια τυφλά με μόνιμα νευρολογικά απο φόλα κτλ.

2. Όχι όλοι αν και νομίζω ότι όλοι οι δήμοι επιδοτούνται για τη διαχείριση των αδεσπότων και την ύπαρξη κυνοκομείου.

3. Καμία, όπως θέλει το αποκαλεί ο καθένας.

4. Όχι κανονικά έχουν υπαλλήλους με σύμβαση έργου ή μπλοκάκι.

5. Ο κάθε δήμος τα συμπεριλαμβάνει (υποτίθεται) στον προϋπολογισμό του. Κι αν του εγκριθούν πάλι δεν τα δίνουν όλοι στα σκυλιά αυτά που αρχικά ζήτησαν γι'αυτόν τον σκοπό.

6. Επίσημα κανείς. Μόνο αν καταγγείλει κάτι κάποιος επισκέπτης, εθελοντής ή εργαζόμενος.

7. Εθελοντικά βοηθούν το λιγοστό προσωπικό ή την παρουσία κτηνιάτρων. Απο δική μου εμπειρία πηγαίναμε κόσμο που ερχόταν στο γραφείο της φιλοζωικής ζητώντας να δει σκυλιά διαθέσιμα για υιοθεσία, αλλά και πηγαίναμε με βάρδιες για να βοηθήσουμε το πλύσιμο των κλουβιών και το τάισμα 90 πάνω κάτω σκυλιών που ήταν ευθύνη των 2 υπαλλήλων που δούλευαν 4 ωρο. Αυτά όλα γίνονταν όταν οι 2 υπάλληλοι ήταν 2 συνεννοήσιμα παιδιά που αγαπούσαν τα σκυλιά και δούλευαν παραπάνω απο όσο τους πλήρωναν. Μετά που τους απέλυσαν για να πάρουν στο τσάμπα με μπλοκάκι ΤΕΒΕ οι νέοι μάλωναν κάθε φορά με τους εθελοντές για τη δουλειά που πληρώνονταν να κάνουν και δεν έκαναν μέχρι που ζήτησαν απο τον αντιδήμαρχο την απομάκρυνση των εθελοντών για παρακώλυση της εργασίας τους.

8. Ναι κι αυτό ήταν η μεγαλύτερη απάτη απο άποψη τσεπώματος κονδυλίων και η μεγαλύτερη κακομεταχείριση σκυλιών στο Βόλο.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Μια και μιλαμε γ' αυτό της Καβάλας

Υπάρχουν Συμβάσεις 2017 με δύο κτηνιάτρους

α. Κτηνίατρος για "Έκτακτα περιστατικά κτηνιατρικής περίθαλψης αδέσποτων ζώων και Στειρώσεις" μέχρι του ποσού των 15.998,40 € ( με ΦΠΑ )

β. Παροχή Υπηρεσιών Κτηνιάτρου Κυνοκομείου – ετήσια σύμβαση 27.000,00 € ( με ΦΠΑ )

Προυπολογισμός 2018

Προμήθεια φαρμάκων για το δημοτικό κοινοκομείο 8.899,01 €
Προμήθεια τροφών σκύλων 23.932,00 €

@Nessa Αν σας ενδιαφέρει η βοήθεια προς το κυνοκομείο το καλύτερο είναι ένα ραντεβού με τον αρμόδιο αντιδήμαρχο κ. Μπόνιο Ζήση.
 
  • Like
Reactions: Nessa


Nessa

New Member
28 Απριλίου 2018
3
3
Μια και μιλαμε γ' αυτό της Καβάλας

Υπάρχουν Συμβάσεις 2017 με δύο κτηνιάτρους

α. Κτηνίατρος για "Έκτακτα περιστατικά κτηνιατρικής περίθαλψης αδέσποτων ζώων και Στειρώσεις" μέχρι του ποσού των 15.998,40 € ( με ΦΠΑ )

β. Παροχή Υπηρεσιών Κτηνιάτρου Κυνοκομείου – ετήσια σύμβαση 27.000,00 € ( με ΦΠΑ )

Προυπολογισμός 2018

Προμήθεια φαρμάκων για το δημοτικό κοινοκομείο 8.899,01 €
Προμήθεια τροφών σκύλων 23.932,00 €

@Nessa Αν σας ενδιαφέρει η βοήθεια προς το κυνοκομείο το καλύτερο είναι ένα ραντεβού με τον αρμόδιο αντιδήμαρχο κ. Μπόνιο Ζήση.
Ευχαριστώ, θα δω αν μπορώ να επικοινωνήσω μαζί του.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3