Κυρίαρχικοτητα και γαύγισμα


Giota_arg

Active Member
6 Ιουνίου 2015
42
35
27
Lefkada
Γεια σας! Ο τζεικ (Λαμπραντορ) ειναι τωρα 15 μηνων. Σε λίγες μερες θα τον παω για στείρωση, εχω ήδη μιλήσει με την κτηνίατρο. Το προβλημα μου ειναι οτι ειναι κυρίαρχικος. Οχι προς σε μενα, σε μενα ειναι πολυ ήρεμος εκτός απο το "καβαλημα" που του το έκοψα μαχαίρι και τωρα ξεσπάει στην κουβέρτα του! Πριν λιγο καιρο το ειχα βάλει να παίξει με ενα μπουλ τερριε μιας φίλης μου, ίδιας ηλικίας. Ο τζεικ έτρεχε σαν τρελός για να παίξει, ειναι και ατσούμπαλος πήγε και να τον καβαλήσει και τσακωθήκανε. Ευτυχώς τους χωρίσαμε και προλάβαμε τα χειροτερα. Μια αλλη φορα παλι ένας ιδιόκτητης με το cane corso του( ένας σκύλος τεράστιος!!!), αμεριμνος πήγαινε τη βολτα του με το σκύλο λυτό! Με το που βλέπει τον τζεικ ο cane ερχεται κατευθείαν προς το μερος μας! Εγω κοκαλώνω, και του λεω "μπορείτε να το δέσετε;" Και μου λεει "μη ανησυχείς, ειναι πολυ ήρεμος".. Μυρίζονται με τον τζεικ, και παει ο τζεικ να τον καβαλήσει....να μην σας τα πολυλογώ, ενα κουβάρι απο δυο σκυλιά να σφάζονται, να μην μπορω να βρω τον τζεικ να τον χωρίσω, να εχει παει η ψυχή μου στην κουλούρη, και να θελω να σκοτώσω και τον ιδιοκτήτη! Εν τελει, τα χωρίσαμε και ο τζεικ ηταν καλα, χωρις ουτε γρατζουνιά (7ψυχος ο άτιμος!) Αυτο που θελω να ρωτήσω εγω ειναι : με τη στείρωση θα σταματησει να καβαλάει τα αλλα αρσενικά και να ειναι κυρίαρχικος ή ειναι θεμα εκπαίδευσης; Επίσης τι μπορω να κανω για να μη κανει σαν τρελός οταν βλέπει αλλα σκυλιά στην βολτα; Με τραβάει μπροστά (αφου δεν εχω γκρεμιστεί ακομα παλι καλα) και γαύγιζει σαν τρελός! Ειναι επιθετικότητα ή απλα πρόσκληση για παιχνίδι ; Και με τις γάτες ειχαμε ενα θεμα (πριν ερθω αθηνα στο χωριό του είχαν έπιτεθει 2 φορες οταν ηταν κουτάβι) αλλα το δούλεψαμε και σιγα σιγα αδιαφορεί οταν τις βλέπει, δν θελει να τις κυνηγήσει. Να σημειώσω οτι χθες το βραδυ που πήγαμε την καθιερωμένη μας βολτα ηταν ένας άντρας με ενα πίτμπουλ νταβραντισμενο θα έλεγα, το οποίο το ειχε λυτό! Με το που το βλεπω οτι ειναι λυτό κανω μεταστροφή και φευγω γιατι λεω οτι θα ξεκινήσει ο τζεικ να γαύγιζει, θα νευριάσει το πίτμπουλ, θα γίνει φονικό, μεχρι να ερθει ο ιδιοκτήτης ο οποίος μίλαγε στο κινητό(!) να μαζέψει το σκύλο του, ο τζεικ θα βλέπει τα ραδίκια ανάποδα! Εν πασει περίπτωση, τον δένει το σκύλο του και μου λεει "περνα, μη φοβάσαι"! Περνάω εγω, με τον τζεικ να κοιτάει συνεχώς το πίτμπουλ, χωρις να εχει γαύγισει καθολου ομως, για πρωτη φορα και μεχρι να φύγουμε απο εκει δεν έβγαλε άχνα! Ενω τις άλλες φορες με το που βλέπει σκύλο κανει σαν τρελός! Μήπως κατάλαβε οτι δεν τον παιρνει να γαύγισει;;;
Τελος πάντων , τι πίστευετε εσείς , μπορω να τη διορθώσω αυτή σε συμπεριφορά εγω ή πρεπει να απευθυνθώ σε εκπαιδευτή; Ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων!!
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
Καλησπέρα @Giota_arg

Η συμπεριφορά του σκύλου είναι φυσιολογική απλά δεν πρέπει να του δίνεται η δυνατότητα να την ασκεί.

Ο πιο εύκολος και προτιμώμενος τρόπος είναι η βόλτα του να είναι με το λουράκι, να τρέχετε, να παίζεται παρέα, να περπατάτε και να αφήσετε τις "γνωριμίες", τα "φιλάκια" και τα "meetings" στην άκρη. :)

Προσπαθείς να αποφύγεις και τους λοιπούς λυτούς "χίπηδες" και όλα καλά!

Σίγουρα κάνεις και βασική υπακοή η οποία είναι απαραίτητη για κάθε σκυλάκι. Το αν θα απευθυνθείς σε επαγγελματία ή μπορείς και μόνη σου, δε μπορώ να το γνωρίζω και πιθανόν η πιο "ασφαλής" πρόταση να είναι να απευθυνθείς σε εκπαιδευτή κατόπιν σχετικής έρευνας.

Επίσης, μη παίρνεις "της μετρητοίς" πως 2 αρσενικά σκυλάκια, έφηβα θα παίξουν ήρεμα και ωραία, παντού και πάντα... Είτε είναι Bull Terrier και Labrador, είτε Westie και Beagle.

Η στείρωση πιθανόν να μην επηρεάσει στο ελάχιστο το όλο ζήτημα, αλλά θα ήταν ενδιαφέρον να μας πεις εν τέλει... :)
 


Giota_arg

Active Member
6 Ιουνίου 2015
42
35
27
Lefkada
Καλησπέρα @canis !
Σε ευχαριστω πολυ για την απάντηση σου! Αρχικά , τον Τζεικ τον εχω ΠΑΝΤΑ με λουρί, ειναι νόμος για μενα, το λουρί θα βγει μονο σε κάποιον περιφραγμένο και ασφαλή χώρο :) Το θελα μου δεν ειναι να γνωρίζει οτι σκυλί συναντάμε, αλλα να μην κανει σαν τρελός μολις το βλέπει, να ειναι ήρεμος, μη σου πω και αδιάφορος! Την βασική υπακοή την εχουμε δουλέψει πολυ στο σπιτι, με ακουσει στα παντα, το προβλημα ειναι εξω και ισως πρεπει να επικεντρωθώ εκει :) θα παρω τη γνώμη της κτηνιάτρου και του εκπαιδευτή και θα σας ενημερώσω! Σε ευχαριστω και παλι :)
 


ευτυχία

Well-Known Member
16 Μαϊου 2015
158
101
29
Εγώ πάντως όσους έχω ρωτήσει με στειρωμένα σκυλιά μου έχουν πει οτι σχετικα εχουν ηρεμησει με τους σκυλοκαβγαδες..Τουλάχιστον μειώνονται οι ορμές οπότε σίγουρα δεν θα μαλώνει με όλα! Κάτι είναι κ αυτο... Και τον δικό μου τον στείρωσα πρόσφατα οπότε αν δω βελτίωση κάποια στιγμή θα σας ενημερώσω! :p Θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικό.. οταν μας πλησιάσει λιτός σκύλος που δεν δείχνει να έρχεται με επιθετικό τρόπο τι κάνουμε??? έχω συνειδητοποιήσει δε ότι δεν μπορώ να τον πάω βόλτα σε κανένα αξιοπρεπές μέρος να το ευχαριστηθεί γιατί παντού υπάρχουν λιτα σκυλια! οπότε συνήθως περιοριζόμαστε στα στενάκια της γειτονιάς και δεν μου αρέσει καθόλου.. :confused::cry: όμως δεν έχω σκοπό να συνεχιστεί αυτό.. τι κάνουμε λοιπόν όταν πλησιάσει κάποιο που δεν φαίνεται επιθετικό? τα αφήνουμε να μυριστούν και μένουμε ήρεμοι και χαλαροί (!) ή τον παίρνω και φεύγω με αποτέλεσμα
να του δημιουργώ περισσότερο φόβο? :unsure:γιατί εγώ κάνω το δεύτερο... ! :sick:
 
  • Like
Reactions: Giota_arg


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
Εννοείται πως είμαστε ψύχραιμοι και ήρεμοι. Δεν χάθηκε και ο κόσμος... ακόμα και αν τσακωθούν. Καλό είναι να έχουμε ήδη δει "τι παίζει" από μακρυά, δηλαδή, αν θα συναντήσουμε λυτά σκυλιά και ποια και κυρίως αν οι ιδιοκτήτες είναι κοντά.

Αν μπορούμε να αποφύγουμε τις συναντήσεις αλλάζοντας δρόμο, το κάνουμε. Αν όχι, τότε απλά συνεχίζουμε το περπάτημα, δεν είναι ανάγκη να σταματήσουμε να "γνωριστούν" και φροντίζουμε να έχουμε την προσοχή του σκύλου μας (οπτική επαφή είναι το καλύτερο) χρησιμοποιώντας την φωνή μας, κάποιο παιχνίδι που δεν θα το βγάλουμε "φόρα παρτίδα" ώστε να γίνει "μήλον της Έριδος" και για τα λυτά σκυλιά ή τροφή που πάλι δεν θα "κραδαίνουμε περήφανα"... "Μαζί" ή "Δίπλα" ή "Heel" ή "Fuss" και φύγαμε.

Όχι απλά δεν δημιουργείς φόβο, μα δημιουργείς σχέση και γίνεσαι "το κέντρο του κόσμου"... :)
 


ευτυχία

Well-Known Member
16 Μαϊου 2015
158
101
29
Εννοείται πως είμαστε ψύχραιμοι και ήρεμοι. Δεν χάθηκε και ο κόσμος... ακόμα και αν τσακωθούν. Καλό είναι να έχουμε ήδη δει "τι παίζει" από μακρυά, δηλαδή, αν θα συναντήσουμε λυτά σκυλιά και ποια και κυρίως αν οι ιδιοκτήτες είναι κοντά.

Αν μπορούμε να αποφύγουμε τις συναντήσεις αλλάζοντας δρόμο, το κάνουμε. Αν όχι, τότε απλά συνεχίζουμε το περπάτημα, δεν είναι ανάγκη να σταματήσουμε να "γνωριστούν" και φροντίζουμε να έχουμε την προσοχή του σκύλου μας (οπτική επαφή είναι το καλύτερο) χρησιμοποιώντας την φωνή μας, κάποιο παιχνίδι που δεν θα το βγάλουμε "φόρα παρτίδα" ώστε να γίνει "μήλον της Έριδος" και για τα λυτά σκυλιά ή τροφή που πάλι δεν θα "κραδαίνουμε περήφανα"... "Μαζί" ή "Δίπλα" ή "Heel" ή "Fuss" και φύγαμε.

Όχι απλά δεν δημιουργείς φόβο, μα δημιουργείς σχέση και γίνεσαι "το κέντρο του κόσμου"... :)
Ευχαριστώ πάρα πολύ!! :D:D
 
  • Like
Reactions: canis


Giota_arg

Active Member
6 Ιουνίου 2015
42
35
27
Lefkada
Και εγω αυτο εχω ακουσει, οτι τα αρσενικά σκυλιά σχετικά ηρεμούν με τη στείρωση. Θα το διαπιστώσω βέβαια.
Κοιτα εγω αυτο που κανω αμα βλεπω λυτό σκύλο ειναι να κανω μέταστροφη και να φευγω, και να λεω στον ιδιοκτήτη να τον "δεσει". Δεν ξερω αν ειναι σωστό, αλλα για να αποφύγω τα χειροτερα, επειδη τα εχω πάθει, πλεον δεν θελω πολλα πολλα.
 


ευτυχία

Well-Known Member
16 Μαϊου 2015
158
101
29
Και εγω αυτο εχω ακουσει, οτι τα αρσενικά σκυλιά σχετικά ηρεμούν με τη στείρωση. Θα το διαπιστώσω βέβαια.
Κοιτα εγω αυτο που κανω αμα βλεπω λυτό σκύλο ειναι να κανω μέταστροφη και να φευγω, και να λεω στον ιδιοκτήτη να τον "δεσει". Δεν ξερω αν ειναι σωστό, αλλα για να αποφύγω τα χειροτερα, επειδη τα εχω πάθει, πλεον δεν θελω πολλα πολλα.
Και εγώ κάπως έτσι , αλλά σήμερα τον πήγα μια βόλτα στην παραλία (θεσσαλονίκη) και εκνευρίστηκα άσχημα! άλλαξα δρόμο γύρω στις 5 φορές και εντάξει βγαίνω βόλτα με τον σκύλο μου για να περάσουμε καλα όχι για να είμαι μεσα στο αγχος..... :mad::mad:
 
  • Like
Reactions: Giota_arg


Giota_arg

Active Member
6 Ιουνίου 2015
42
35
27
Lefkada
@ευτυχία σε καταλαβαίνω , και εγω εκνευρίζομαι που πρεπει να λεω συνεχεια τα αυτονόητα! Μου αφηνουν κατι cane corso, pitbull κλπ χωρις λουρί λες και ειναι Yorkshire! Και οχι οτι εχω κατι προς τις ράτσες, ίσα ίσα τα θαυμάζω πολυ, απλα τετοια σκυλιά δεν τα αφήνεις λυτά. Όσο υπάκουο και να ειναι, μια φορα θα γίνει το κακο.
 
  • Like
Reactions: ευτυχία


ευτυχία

Well-Known Member
16 Μαϊου 2015
158
101
29
@ευτυχία σε καταλαβαίνω , και εγω εκνευρίζομαι που πρεπει να λεω συνεχεια τα αυτονόητα! Μου αφηνουν κατι cane corso, pitbull κλπ χωρις λουρί λες και ειναι Yorkshire! Και οχι οτι εχω κατι προς τις ράτσες, ίσα ίσα τα θαυμάζω πολυ, απλα τετοια σκυλιά δεν τα αφήνεις λυτά. Όσο υπάκουο και να ειναι, μια φορα θα γίνει το κακο.
Ασε καλή μου ξέρω... και μου λένε ''μα είναι πολύ καλός '' ! όσο καλός και αν είναι αν ο δικός μου του γρυλίσει δεν ξέρεις πως θα αντιδράσει το άλλο σκυλι!! μόνο τα στειρωμένα δέχομαι γιατί ο δικός μου πραγματικά τα αντιμετωπίζει σαν κουτάβια! βάλτον λοιπόν στο λουρί και αν θες φέρτα να μυριστούνε αλλά να υπάρχει λουρί, ώστε αν αντιδράσει κάποιο να μπορεί να σωθεί η κατάσταση ! :sick::sick:
 
  • Like
Reactions: Giota_arg


aristoula

Active Member
30 Ιανουαρίου 2016
38
38
www.aristoulabeti.com
εμένα είναι στειρωμένος 1,5 χρόνο τώρα αλλά μόλις εξοικειωθεί με τον άλλο σκύλο, το μέλημά του είναι να καβαλήσει και να επιβληθεί...πάντα με λουρί για συμμάζεμα άμεσα

αλήθεια, το θέμα με τις γάτες, πώς δουλεύτηκε;
 
  • Like
Reactions: nikol_te


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Επειδή είναι της μόδας τελευταία...

Αν βλέπετε τέτοιους χιπιδες με τα σκυλιά τους ελεύθερα που γράφουν στα παπ@ρια τους όλους τους υπόλοιπους, επιτόπου φωνάξτε αστυνομία.
Είναι παράνομο.
Ο σκύλος έξω πρέπει να είναι πάντα στο λουρί.

Βέβαια το τι θα κάνει η αστυνομία και αν τον προλάβει είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.
 




Giota_arg

Active Member
6 Ιουνίου 2015
42
35
27
Lefkada
εμένα είναι στειρωμένος 1,5 χρόνο τώρα αλλά μόλις εξοικειωθεί με τον άλλο σκύλο, το μέλημά του είναι να καβαλήσει και να επιβληθεί...πάντα με λουρί για συμμάζεμα άμεσα

αλήθεια, το θέμα με τις γάτες, πώς δουλεύτηκε;
Μη νομίζεις οτι τον αφηνουν και εντελως αδιάφορο, ειδικά αν ειναι κοντα. Αλλα σιγα-σιγα οταν περναγαμε και τις βλέπαμε του έλεγα "ησυχα" και τον χάιδευα αν καθονταν ήρεμος..αρχιζει και καταλαβαίνει οτι δεν πρεπει να κανει σαν τρελός. Αυτο βέβαια δεν μπορω να το πετύχω οταν βλέπει αλλο σκύλο :(
 


Giota_arg

Active Member
6 Ιουνίου 2015
42
35
27
Lefkada
Εγώ αναρωτιέμαι...Το λυτό Corso θα προσπαθήσει να το ξανακαβαλήσει ο... δεμένος;
Αν λες για τον δικο μου, ο Τζεικ για κάποιο λογο την εχει δει σούπερμαν! Σκεφτομαι οτι ισως φταίει οτι απο πολυ μικρος μεχρι 8-9 μηνων έπαιζε με ενα pitbull ίδιας ηλικίας, το οποίο ηταν πολυ ήρεμο και ο δικος μου τον εκανε οτι ήθελε, τον καβαλαγε κλπ και τωρα νομίζει οτι τον παιρνει να τα κανει σε όλους! Καμία φορα σκεφτομαι μήπως πρεπει να τον "υποτάξει" και κανένας σκύλος μπας και ηρεμήσει...:p

Επειδή είναι της μόδας τελευταία...

Αν βλέπετε τέτοιους χιπιδες με τα σκυλιά τους ελεύθερα που γράφουν στα παπ@ρια τους όλους τους υπόλοιπους, επιτόπου φωνάξτε αστυνομία.
Είναι παράνομο.
Ο σκύλος έξω πρέπει να είναι πάντα στο λουρί.

Βέβαια το τι θα κάνει η αστυνομία και αν τον προλάβει είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.
Ξερεις ποιο ειναι το θεμα μου; Οτι θελω να πηγαίνω βολτα με το σκύλο μου, ήρεμα, χωρις τσακωμούς και αστυνομίες! Βέβαια, θα μου πεις οτι τετοια άτομα δυστυχώς δεν καταλαβαίνουν αλλιως! Και στην τελική αμα γίνει καμία στραβή και πάθει τιποτα ο Τζεικ, η αστυνομία θα ερθει σίγουρα....για να συλλάβει εμενα που θα εχω σκοτώσει τον αλλο ιδιοκτήτη! :mad:

Ασε καλή μου ξέρω... και μου λένε ''μα είναι πολύ καλός '' ! όσο καλός και αν είναι αν ο δικός μου του γρυλίσει δεν ξέρεις πως θα αντιδράσει το άλλο σκυλι!! μόνο τα στειρωμένα δέχομαι γιατί ο δικός μου πραγματικά τα αντιμετωπίζει σαν κουτάβια! βάλτον λοιπόν στο λουρί και αν θες φέρτα να μυριστούνε αλλά να υπάρχει λουρί, ώστε αν αντιδράσει κάποιο να μπορεί να σωθεί η κατάσταση ! :sick::sick:
Αυτο ακριβως! Δεν μπορεις να ξερεις πως θα αντιδράσει το αλλο σκυλί! Εμενα ας πούμε αποψε έπαιξε με ενα αρσενικό μικρόσωμο 5 χρόνων(δεν ηταν στειρωμένο)που συναντηθηκαν στο δρόμο. Ο τζεικ ουτε γαύγισε, μονάχα με τράβηξε για να παει να το μυρίσει, αλλα τον εβαλα να ηρεμήσει πρώτα και μετα εγινε η γνωριμία. Ο τζεικ πήγε να τον καβαλησει, τον καβάλησε και λιγο το αλλο, αλλα ουτε γρυλίσματα ουτε καυγάδες τιποτα! Και οι 2 κυρίοι, άρχισαν την ψευτόπαλη και εγω με τον αλλο ιδιόκτητη ξεμπερδεύαμε καθε τοσο τα λουριά :p ..Θελω να καταλήξω οτι το καθε σκυλί ειναι διαφορετικο, αλλα δέχονται κάποια πραγματα, αλλα οχι.
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: ευτυχία


aristoula

Active Member
30 Ιανουαρίου 2016
38
38
www.aristoulabeti.com
Εγώ αναρωτιέμαι...Το λυτό Corso θα προσπαθήσει να το ξανακαβαλήσει ο... δεμένος;
Ο δικός μου πάντως, δεμένος με οδηγό 55cm παίζει, κάνει αεροπλανικά και καβαλάει. Μάλλον στην προηγούμενη ζωή του θα ήταν γατούλης. :D Δεν γρυλίζει στο παιχνίδι (ευτυχώς) και φυσικά δεν τον φέρνω σε επαφή με σκυλιά που δεν έχουν λουρί και δεν δείχνουν εξαρχής την ίδια παιχνιδιάρικη και φιλική διάθεση. Ούτε για να μυριστεί!

Μη νομίζεις οτι τον αφηνουν και εντελως αδιάφορο, ειδικά αν ειναι κοντα. Αλλα σιγα-σιγα οταν περναγαμε και τις βλέπαμε του έλεγα "ησυχα" και τον χάιδευα αν καθονταν ήρεμος..αρχιζει και καταλαβαίνει οτι δεν πρεπει να κανει σαν τρελός. Αυτο βέβαια δεν μπορω να το πετύχω οταν βλέπει αλλο σκύλο :(
Σε ρωτάω γιατί εγώ με τις γάτες κοντεύω να πάθω μετατόπιση σπονδύλου ή εξάρθρωση ώμου!:confused:

Τώρα προσπαθώ να εντοπίζω πριν από αυτόν τις γάτες, (ξέρω πια πού μπορεί να βρούμε) και του αποσπώ την προσοχή με καμιά λιχουδιά μέχρι να περάσουμε αναίμακτα. Δεν πετυχαίνει πάντα αλλά έχει βοηθήσει. Γενικά έχω καταλάβει πως θέλει έξι πράγματα:

1. ΥΠΟΜΟΝΗ
2.ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ
3. ΥΠΟΜΟΝΗ
4. ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ
5. ΥΠΟΜΟΝΗ
6. ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

bonus track, ΑΓΑΠΗ! :love:

Με τον άλλο σκύλο που λες, χρειάζεται (νομίζω) να παγιώσεις τις εντολές ΚΑΤΣΕ ή/και ΞΑΠΛΑ/ΚΑΤΩ ώστε πάνω στην τρέλα του να σε ακούει, να εκδηλώνει την επιθυμητή συμπεριφορά και μετά να ζητάς από τον άλλον άνθρωπο να πλησιάσει το δικό του σκυλάκι να μυριστούν ήσυχα και πιθανά να παίξουν. Θέλει πολλή δουλειά αυτό γενικά. Θυμήσου τον "χρυσό κανόνα των 6"! :ROFLMAO:
 
Last edited by a moderator:


Giota_arg

Active Member
6 Ιουνίου 2015
42
35
27
Lefkada
Ξερεις πόσες φορες εχω παει να γκρεμιστω σε κατηφόρες γιατι έβλεπε γάτα ή αλλο σκύλο και τον έπιανε τρέλα;; Τωρα καπως εχει ηρεμήσει, ευτυχώς!
Χαχαχα θα εφαρμόσω μια μια τις οδηγίες και θα σου πω για τα αποτελέσματα :D @aristoula
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
38
@ευτυχία σε καταλαβαίνω , και εγω εκνευρίζομαι που πρεπει να λεω συνεχεια τα αυτονόητα! Μου αφηνουν κατι cane corso, pitbull κλπ χωρις λουρί λες και ειναι Yorkshire! Και οχι οτι εχω κατι προς τις ράτσες, ίσα ίσα τα θαυμάζω πολυ, απλα τετοια σκυλιά δεν τα αφήνεις λυτά. Όσο υπάκουο και να ειναι, μια φορα θα γίνει το κακο.
Αυτη την διακριση δεν την καταλαβαινω καθολου, συγγνωμη κιολας! Κανενα σκυλι δεν πρεπει να μενει ελευθερο ειτε ειναι 2κιλα ειτε ειναι 80κιλα!!

Γιατι στην τελικη το μικρο σκυλακι που ειναι ελευθερο να ερθει κ να φοβισει το κουταβι μου ή να γινει η αιτια να αναστατωθει ο σκυλος μου (ανεξαρτητου μεγεθους), που ειναι στο λουρι?!
 


Giota_arg

Active Member
6 Ιουνίου 2015
42
35
27
Lefkada
Αυτη την διακριση δεν την καταλαβαινω καθολου, συγγνωμη κιολας! Κανενα σκυλι δεν πρεπει να μενει ελευθερο ειτε ειναι 2κιλα ειτε ειναι 80κιλα!!

Γιατι στην τελικη το μικρο σκυλακι που ειναι ελευθερο να ερθει κ να φοβισει το κουταβι μου ή να γινει η αιτια να αναστατωθει ο σκυλος μου (ανεξαρτητου μεγεθους), που ειναι στο λουρι?!
Ολα τα σκυλιά, ανεξάρτητως μεγέθους πρεπει να ειναι με λουρί! Αυτο που εννοώ εγω ειναι οτι ενα cane corso ή pitbull εχει αλλη δύναμη απο ενα Yorkshire και καλο ειναι ειδικά τετοια σκυλιά τα οποία μπορούν να κάνουν μεγαλη ζημιά να τα εχουμε με λουρί βαρβάτο, οχι λυτά και ανεξέλεγκτα. Και επαναλαμβάνω , δεν εχω τιποτα με τις ράτσες αυτές, ουτε τα θεωρώ "δολοφόνους" οπως εχω ακουσει να τα αποκαλούν πολλές φορες! :)
Και όσο για αυτο που ειπες οτι κανενα σκυλί δεν πρεπει να αναστατώσει ή να φοβίσει το κουτάβι σου επειδη ειναι χωρις λουρί συμφωνώ 100%!
 
  • Like
Reactions: george_gs


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
38
Ολα τα σκυλιά, ανεξάρτητως μεγέθους πρεπει να ειναι με λουρί! Αυτο που εννοώ εγω ειναι οτι ενα cane corso ή pitbull εχει αλλη δύναμη απο ενα Yorkshire και καλο ειναι ειδικά τετοια σκυλιά τα οποία μπορούν να κάνουν μεγαλη ζημιά να τα εχουμε με λουρί βαρβάτο, οχι λυτά και ανεξέλεγκτα. Και επαναλαμβάνω , δεν εχω τιποτα με τις ράτσες αυτές, ουτε τα θεωρώ "δολοφόνους" οπως εχω ακουσει να τα αποκαλούν πολλές φορες! :)
Και όσο για αυτο που ειπες οτι κανενα σκυλί δεν πρεπει να αναστατώσει ή να φοβίσει το κουτάβι σου επειδη ειναι χωρις λουρί συμφωνώ 100%!
Ουτε εγω εχω κατι με τις συγκεκριμενες ρατσες κ ουτε ο σκυλος ανηκει σε αυτες τις ρατσες. Με τους ιδιοκτητες τα εχω ανεξαρτητου μεγεθους σκυλου.

Απλως εχει παραγινει το κακο, με σκυλια να πηγαινουν βολτα μονα τους, σκυλια χωρις λουρι, σκυλια στα μπαλκονια να γαβγιζουν ασταματητα κ πολλα πολλα αλλα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3