Λίγη βοήθεια με πόιντερ


marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Παιδιά όπως μερικοί ίσως να έχετε δει, βρήκα την παραμονή πρωτοχρονιάς έναν ποϊντεράκο και τον έχω μαζέψει σπίτι μου να δω τι θα τον κάνω. Λοιπόν το σκτόσκυλο μου χει βγάλει την πίστη!
Δεν εκτονώνεται με τίποτα! Τον πάω τρεις βόλτες την ημέρα, οι 2 45λεπτα και η μία πάνω από μία ώρα. Τίποτα...ο σκύλος έχει αστείρευτη ενέργεια!
Στο σπίτι μένει στο μπαλκόνι, οπου έχει αρχίσει τις καταστροφές (του χα φτιάξει ένα αυτοσχέδιο σπιτάκι με χαρτόκουτες, κουβερτούλα και μαξιλάρια και το κανε φύλο και φτερό) φοβάμαι οτι σε λίγο θα επεκταθεί στα φυτά μου. Του δωσα το kong της Λήδας να ασχοληθεί, τίποτα, γεμάτο το παράτησε. Και είναι τόσο καλός σκυλάκος ο κακομοίρης, όλο γλύκες θέλει, πρέπει να ναι και μικρούλης σε ηλικία.
Τι ράτσα είναι επιτέλους τα πόιντερ, πόση ενέργεια έχουν; Τι μπορώ να κάνω για να εκτονωθεί; Δεν έχω χώρο περιορισμένο ωστε να μπορώ να τον αφήσω να τρέξει ελεύθερος...:( Όποια ιδέα ή γνώση πάνω στη φυλή καλοδεχούμενη!
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
αν του αρεσει το μπαλάκι κάντου σπρίντ
νομίζω 50-60 γρήγορες επαναφορές θα του φτάσουν.
 


marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Δεν του αρέσει του χαζού, του το πέταξα αλλά τίποτα (ούτως ή άλλως δεν έχω και χώρο για να τρέξει να το πιάσει, λίγο παραπέρα πάει το μπαλάκι). Έτσι μου ρχεται να του πάρω μια πέρδικα να χει να ασχολείται. Τώρα τον μάλωσα κι έχει λουφάξει αλλά είναι ζήτημα μεγάλο η εκτόνωση σ ένα σκύλο. Ούτε να τον τρέξω εγώ μπορώ γιατί είναι δυνατός και με παίρνει και θα καταλήξουμε με τον Σπίθα (έτσι τον βάφτησα) να τρέχει και εγώ να σέρνομαι από πίσω.
Κάτι άλλο, όταν περπατάει με λουρί πάει ΜΟΝΟ σε κίνηση ζιγκ ζαγκ. Αυτό είχα διαβάσει ότι έχει να κάνει με το κυνήγι αλλά δεν ξέρω αν το χουν από τη φύση τους τα πόιντερ ή πάει να πει ότι τον έχουν εκπαιδεύσει για κυνήγι.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Δυστυχώς έτσι είναι τα ποιντερ.. Αν βρεις κάποιο περιφραγμένο χώρο (πχ γήπεδο μπάσκετ) και τον αφήσεις λίγο ελεύθερο να τρέξει γίνεται ? Για δοκίμασε να του δέσεις κανένα πανί με σπάγγο και να το κινείς σαν να είναι θήραμα για να το κυνηγήσει..
 


marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Γήπεδο μπάσκετ, ε; Δεν είναι κακή ιδέα, έχουμε κάποια εδώ κοντά. Θα τον πάω μια βόλτα το βράδυ να μην έχει κόσμο μπας και βρούμε την υγειά μας! Ελπίζω να καταφέρουμε να μπούμε γιατί είναι περιφραγμένα.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Σίγουρα έχει πόρτα .....εφόσον είναι του δήμου δεν μπορεί να τα κλειδώνουν. Εγώ τον πάω συχνά στο μπάσκετ ή στο γήπεδο του τένις κλείνω την πόρτα πετάω μπαλάκι και αφιονίζεται. Ενναλακτικά αν δεν τον ενδιαφέρει το μπαλάκι βάλτον να σε κυνηγήσει. Πιστεύω με το πανί και μεγάλο σπάγγο να το τραβάς απότομα θα ανταποκριθεί. Πες μας νέα...
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Εγω τον εκτονωνα και με λειζερ.Το κοκκινο φωτακι που εχουν οι καθηγητες για να δειχνουν μακρια στον πινακα;Αυτο.Μπορεις να το βρεις σε ψιλικατζιδικα,βιβλιοπωλεια,κτλ,Το κυνηγουσε σαν τρελος.Οταν δε, του το σταματησα σε ενα σημειο,κοκαλωνε!Του λεγαμε "μυγακι". :D
 




marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Μηπως να βγαλεις καμια αδεια Κυνηγιου;
:):):):):):)
Ιιιιιιιιιιι! Ποτέ των ποτών! :D

Τον πήγα μια βόλτα από τα γήπεδα για να δω τι παίζει και δυστυχώς τα ανοίγουν συγκεκριμένες ώρες (είναι αθλητικές εγκαταστάσεις) και αυτές τις ώρες υπάρχει κόσμος.:(
Βρήκα όμως την πλαγιά ενός μικρού λόφου κάπως απόμερου και τον άφησα κάνα 10λεπτο να τρέξει (καλά αν ήθελε έφευγε) και ψιλοεκτονώθηκε. Σαν ελάφι ήταν έτσι όπως έτρεχε μες στα χόρτα! :rolleyes:
Γύρισε όμως ο κακομοίρης μετά από το δεκάλεπτο και καθόταν για να τον χαϊδέψω!

Σκυλάκο ωραία η ιδέα του λέηζερ και νομίζω οτι θα με βοηθήσει να του αποσπώ την προσοχή έτσι και αποφασίσει να την κάνει!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ιιιιιιιιιιι! Ποτέ των ποτών! :D

Τον πήγα μια βόλτα από τα γήπεδα για να δω τι παίζει και δυστυχώς τα ανοίγουν συγκεκριμένες ώρες (είναι αθλητικές εγκαταστάσεις) και αυτές τις ώρες υπάρχει κόσμος.:(
Βρήκα όμως την πλαγιά ενός μικρού λόφου κάπως απόμερου και τον άφησα κάνα 10λεπτο να τρέξει (καλά αν ήθελε έφευγε) και ψιλοεκτονώθηκε. Σαν ελάφι ήταν έτσι όπως έτρεχε μες στα χόρτα! :rolleyes:
Γύρισε όμως ο κακομοίρης μετά από το δεκάλεπτο και καθόταν για να τον χαϊδέψω!

Σκυλάκο ωραία η ιδέα του λέηζερ και νομίζω οτι θα με βοηθήσει να του αποσπώ την προσοχή έτσι και αποφασίσει να την κάνει!
Ιιιιιιιιιιιι όχι βρε!Μην πάρεις laser!Θα τον καταστρέψεις τον σκύλο!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Last edited:




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
μπορει τα ποιντερ να εχουν μεγαλη ενεργεια , αλλα μεσα στο σπιτι δεν ειναι ουτε ατιθασα ουτε ζημιαρικα.
πρεπει να το βαλεις μεσα μαζι σας ομως,εστω και σε κρειτ, οχι στο μπαλκονι.
εχεις σκοπο να το κρατησεις το σκυλι? δεν καταλαβα...
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Ισως δεν έχει μαθει να ζει σε σπιτι και οι νεοι "κανονες" ειναι άγνωστοι γι'αυτον.


αν του αρεσει το μπαλάκι κάντου σπρίντ
νομίζω 50-60 γρήγορες επαναφορές θα του φτάσουν.
Δεν του αρέσει του χαζού, του το πέταξα αλλά τίποτα (ούτως ή άλλως δεν έχω και χώρο για να τρέξει να το πιάσει, λίγο παραπέρα πάει το μπαλάκι).
Αυτος ίσως να είναι και ο λογος που τον "σουταρανε¨.

Εχεις δοκιμασει να του παρεις παιχνιδι που κανει ιου ιου;
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
μπορει τα ποιντερ να εχουν μεγαλη ενεργεια , αλλα μεσα στο σπιτι δεν ειναι ουτε ατιθασα ουτε ζημιαρικα.
πρεπει να το βαλεις μεσα μαζι σας ομως,εστω και σε κρειτ, οχι στο μπαλκονι.
εχεις σκοπο να το κρατησεις το σκυλι? δεν καταλαβα...
Από ό,τι έχω καταλάβει η θηλυκιά σκυλίτσα της είναι σε οίστρο κ τα πραγματα είναι ακόμη πιο ζόρικα.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
αφου δεν εχει ξεσηκωσει τον τοπο απο τα σκουξιματα και τα γδαρσιματα στο μπαλκονι, τα πραγματα ειναι αγγελικα πλασμενα...
ας τον εχει σε κρειτ μεσα στο σπιτι..λετε να της τον φορμαρει μεσα απο το καγκελο? η τσουτσου παντως χωραει..χαχαχα!
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Είναι επικίνδυνο, ΜΗΝ το χρησιμοποιήσεις.
Δες εδώ: http://www.dogforum.gr/v3/showthread.php?12870-%CE%9A%CF%85%CE%BD%CE%AE%CE%B3%CE%B9-%CF%83%CE%BA%CE%B9%CF%8E%CE%BD
Το διαβασα.Ταπεινη μου γνωμη,αλλα ειμαστε υπερβολικοι.Οταν το σκυλι δεν εχει προβλημα,τα φωτεινα ανοιχτα,κτλ δε βρισκω τιποτα κακο.Ουτε σκιες κυνηγησε ποτε,ουτε ολα αυτα που γραφονται.Δεν ξερω πως μπορει να δημιουργηθει κατι τοσο σοβαρο απο το λειζερ.
 
Last edited:


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ε ωραία αφού δεν το έχει ο σκύλος το ψυχολογικό καλύτερα μην το δημιουργήσουμε στα καλά καθούμενα!
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Ε ωραία αφού δεν το έχει ο σκύλος το ψυχολογικό καλύτερα μην το δημιουργήσουμε στα καλά καθούμενα!
Συμφωνω,αλλα δεν πιστευω οτι το λειζερ ή το καθε λειζερ απο μονο του δημιουργει κατι τετοιο.
 


marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Λοιπόν τον Σπίθα δοκίμασα να τον βάλω μέσα στο σπίτι (η Λήδα επιτέλους τελείωσε με τον οίστρο) αλλά είναι αδύνατον! Δεν καταλαβαίνει τίποτα, είναι εντελώς ατσούμπαλος, φοβερά υπερκινητικός (πηδάει σε καναπέδες, τραπέζια...) και σε συνδυασμό με τη Λήδα που τον βλέπει να χοροπηδά και χαίρεται και αυτή, γίνεται ο κακός χαμός (εντωμεταξύ το σπίτι είναι πολύ μικρό)! Έχω φάει τρελό ζόρι, δεν τον θέλει κι ο φίλος μου...δεν ξέρω ποιόν να πρωτοηρεμήσω εδώ μέσα!
Ο Σπίθας θα πάει αύριο στον κτηνίατρο για εξετάσεις και μετά θα μπει σε πανσιόν για να δωθεί για υιοθεσία σιγά σιγά, ανάλογα και με τις εξετάσεις. Ελπίζω να βρεθεί κάποιος να ενδιαφερθεί γιατί είναι πολύ όμορφος και φοβερά καλόψυχος! Απλά το θέλει το τρεξιματάκι του!

Υ.Γ. Σήμερα που αφέθηκε έστω και αυτό το λίγο ελεύθερος είναι πολύ πιο ήρεμος από τις πρηγούμενες μέρες που συνολικά είχε βγει περισσότερο χρόνο βόλτα (αλλά με λουρί). Φοβάμαι μη μου την κάνει όμως ρε γαμώτο...

Υ.Γ.2 Δεν έχω κρέιτ αλλά και να είχα δεν έχω που να το βάλω (κυριολεκτώ). :(
 
Last edited: