Λίγη βοήθεια σας παρακαλω...


lelo

Member
3 Ιουνίου 2008
7
0
Γεια χαρα σε όλους.
Είμαι νέο μέλος, και έχει μόλις 5 μέρες που πήρα ένα μίκρο σκυλάκι.
Σκύλο είχα κ στο παρελθον αλλά τον είχα σε αυλή κ χωρίς καν την στοιχειώδη
εκπαίδευση. Έκανε οτι ήθελε.
Τώρα μετά απο πολλά χρονιά ξαναπήρα ένα σκυλάκι. Ένα μικρό μαλτέζ, που μένει μαζί μας σε διαμέρισμα. Το σκυλάκι είναι μόλις 2 μηνών. Κάνει την ανάγκη του όπου βρεί... Αυτό που εγώ κάνω είναι να το μαλώνω οποτε τα κάνει, κ να πήγαινω λίγα απ'τα κακακια του στην τουαλέτα του, δείχνοντας του πως εκεί πρέπει να τα κάνει.... Φένεται να είναι αρκέτα έξυπνο κ σίγουρα καταλαβαίνει καθε φορά που τα κάνει, οτι κάνει κατι λάθος, γιατί με το που θα τον δω κατευθείαν θα κάτσει σε μια γωνίτσα ή στο καλάθι του σαν βρεγμένη γάτα. Οποιος ξέρει ας μου πει αν κάνω καλα ή τι άλλο πρέπει να κάνω ώστε να μάθει να πηγαίνει στην τουαλέτα του....
Φυσικά ξέρω οτι για αρχή πρέπει να κάνω υπομονή κ να καθαρίζω τις βρωμιές του. Αλήθεια συνήθως πόσο καιρο πέριπου παίρνει σε ένα κουτάβι να μάθει που πρέπει να τα κάνει? Σίγουρα θα αλλάζει κατα πολύ σε κάθε περίπτωση, αλλά πόσο είναι ένα αισιοδοξο διάστημα που πιθανόν να χρειαστεί? Κ μια τελευταία βοήθεια κ δε θα σας κουράσω άλλο... Πως μπορώ να τον μάθω να μην τρώει ποτέ φαγήτο απο κάποιον άλλον εκτός απο εμένα κ την γυναίκα μου...?
Ευχαριστώ προκαταβολικά, περιμένω με ενδιαφέρον να διαβάσω τις συμβούλες απο κάποιους που ξέρουν.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Καλώς όρισες και να σου ζήσει το μωρό! Από συμβουλές τουαλέτας άλλο τίποτα σ' αυτή την ενότητα :D :D Ψάξε λίγο!
Στον δικό μου δεν πήρε ούτε 15 μέρες να μάθει το "κόλπο" σχεδόν τέλεια, με την μέθοδο της πάνας.
Πάντως το ότι κάθεται σαν βρεγμένη γάτα δε σημαίνει ότι ξέρει ότι έκανε λάθος. Ξέρει μόνο να ανιχνεύει περίεργη και καχύποπτη ανθρώπινη συμπεριφορά. Εφόσον τον μαλώνεις, απλά φοβάται, δεν καταλαβαίνει!

lelo said:
Πως μπορώ να τον μάθω να μην τρώει ποτέ φαγήτο απο κάποιον άλλον εκτός απο εμένα κ την γυναίκα μου...?
Νομίζω ότι αν είστε απόντες αυτό είναι αδύνατο.
Πρέπει να του μάθεις την εντολή "άστο"!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Καλώς ήρθες στο forum lelo! Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω θέματα και θα βρεις τις απαντήσεις που ψάχνεις σχετικά με την τουαλέτα του κουταβιού.

αλλαγή χώρου για την ανάγκη του
Βοήθεια παρακαλώ
ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!!!!
Δεν αντέχω άλλο!!!!
Κάνει την αναγκη του όπου βρεί...
Πως θα κάνουμε πιπι εξω???
Crate-Κλουβί

lelo said:
Πως μπορώ να τον μάθω να μην τρώει ποτέ φαγήτο απο κάποιον άλλον εκτός απο εμένα κ την γυναίκα μου...?
Γιατί?
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
ROTTIE said:
Γιατί?
Ούτε εγώ το θέλω Κατερίνα. Δεν ξέρεις πόσο ενοχλητικό είναι να έχεις τραπέζι στο σπίτι, να ενημερώνεις τον κόσμο ότι ο σκύλος τρώει μόνο ό,τι εγκρίνουμε εμείς και οι άλλοι να του δίνουν κρυφά κρεμμύδια :shock: ή κόκαλα από κοτόπουλο :shock:
:evil:

Φαντάζομαι όμως πού πάει το μυαλό σου...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Καταλαβαίνω τι λες, αλλά σκέψου και το άλλο: Eάν πρέπει να φύγουμε και για κάποιο λόγο δεν μπορούμε να πάρουμε το σκύλο μαζί μας και τον αφήσουμε σε κάποιον φίλο, συγγενή ή σε πανσιόν, ο σκύλος θα μείνει νηστικός?
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Δεν το είχα σκεφτεί, γιατί έτσι κι αλλιώς ο σκύλος μου τρώει απ' όλο τον κόσμο! (Δεν το θέλω, αλλά έτσι και δεν τον δω δεν έχει κανένα πρόβλημα να τσιμπήσει μεζεδάκι από οποιονδήποτε).
Όμως είναι σωστότατο αυτό που λες.
 


lelo

Member
3 Ιουνίου 2008
7
0
ROTTIE said:
Καταλαβαίνω τι λες, αλλά σκέψου και το άλλο: Eάν πρέπει να φύγουμε και για κάποιο λόγο δεν μπορούμε να πάρουμε το σκύλο μαζί μας και τον αφήσουμε σε κάποιον φίλο, συγγενή ή σε πανσιόν, ο σκύλος θα μείνει νηστικός?
Δίκιο έχεις. Αυτό δεν το σκέφτηκα κ είναι κάτι που σίγουρα θα τύχει πολλές φορές...
Κοίταξε ο λόγος που δε θέλω να τρώει απο άλλους, δεν είναι φυσικά για λόγους καλής συμπεριφοράς, ούτε γιατί θα είμαι υπερβολικά προστατευτικός με την διατροφή του, τουλάχιστον όταν θα έχει μεγαλώσει λιγάκι, γιατί τώρα, ναι, του δίνω μόνο κάποιες συγκεκριμένες κροκέτες και τίποτα άλλο. Άλλα όταν θα έχει τελειώσει με τα πρώτα του εμβόλια κ θα έχει αναπτυχθεί, δεν θα έχω πρόβλημα να τρώει οτιδήποτε άλλο του αρεσει και δεν είναι κακό για την υγεία του. Δεν θέλω να είμαι υπερπροστατευτικός μαζί του, ούτε αυτός να γίνει γεμάτος παραξενιές. Ο λόγος που δεν θέλω να τρώει απο άλλους είναι γιατί δεν ξέρεις τι μπορεί να του δώσει κάποιος εσχεμένα ή καταλάθος, κ να τον κάνει κακό... Οποτέ θα πρέπει τελικά να τον μάθω να μην τρώει απο κανέναν που δεν ξέρει ή ίσως απο πουθενά αλλού εκτος απο το πιάτο του! Αυτό μπορεί να γίνει?
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
lelo said:
Οποτέ θα πρέπει τελικά να τον μάθω να μην τρώει απο κανέναν που δεν ξέρει ή ίσως απο πουθενά αλλού εκτος απο το πιάτο του! Αυτό μπορεί να γίνει?
Νομίζω ότι οι απόψεις των εκπαιδευτών σχετικά μ' αυτό διίστανται. Εγώ πάντως, ως μη επαγγελματίας, δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
και εμενα δεν μου φαίνεται εφικτό..
Από την μια όντως αν χρειαστεί να το αφήσεις κάπου τι θα γίνει..και από την άλλη δεν έχει τόσο νόημα...
Πιο χρήσιμο δηλαδή είναι να το μάθεις να μην τρώει ότι βρει από κάτω..,όπως και την εντολή αστο και να σε αφήνει να πάρεις οτιδήποτε μέσα από το στόμα του..,παρα να τρώει μονο από δυο άτομα..
Επίσης καλο είναι να μην τον αφήνεις στην αυλή (αν έχεις )μονο του όταν λείπεις ,να μην τον βγάζεις ποτε χωρίς λουρί βόλτα η μονο του..και να προσεχεις γενικά στην βόλτα κάτω δεξιά και αριστερά μην φάει κάτι..(όσο και να του έχεις εμπιστοσύνη..πάντα τα ματια 14..)
Νομίζω ότι αν πάρεις κάποια τέτοια μετρα γενικά δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα..και να μην κοιματε έξω στην αυλή ,η σε καποιο κοντο πρωτου οροφου μπαλκονι..
Τώρα αν φοβάσαι επισκέπτες τότε πολύ απλά να μην έρθουν ποτε μα ποτε σπίτι..
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Chloe said:
kango1 said:
..και να μην κοιματε έξω στην αυλή ,η σε καποιο κοντο πρωτου οροφου μπαλκονι..
Τι σημασία έχει ο όροφος? Μέσα στο σπίτι πρέπει να κοιμάται!

Mέσα στο σπίτι πρέπει να κοιμάται μια η άλλη ..,αλλα επειδή από ότι κατάλαβα το πρόβλημα του lelo είναι τι να κανει για να αποφυγει να του δώσει κάποιος φόλα..,επικεντρώνομαι στα σημεία όπου μπορεί κάποιος να του δώσει η να πετάξει..,όπου πρέπει να αποφεύγουμε..
Δεν ξέρω αν έχεις δει κάτι μπαλκονάκια πολύ κοντά σε πεζοδρόμιο όπου το χέρι άνετα πετάει κάτι μέσα..για αυτό το είπα..:wink: αν λοιπον δεν κανει μια φορα να κοιμαται το σκυλι εξω..,σε αυτες τις περιπτωσεις δεν κανει 1000φορες παραπανω..
Θεωρώ ότι η σωστη πρόληψη είναι η καλύτερη άμυνα..
 


lelo

Member
3 Ιουνίου 2008
7
0
kango1 said:
Chloe said:
kango1 said:
..και να μην κοιματε έξω στην αυλή ,η σε καποιο κοντο πρωτου οροφου μπαλκονι..
Τι σημασία έχει ο όροφος? Μέσα στο σπίτι πρέπει να κοιμάται!

Mέσα στο σπίτι πρέπει να κοιμάται μια η άλλη ..,αλλα επειδή από ότι κατάλαβα το πρόβλημα του lelo είναι τι να κανει για να αποφυγει να του δώσει κάποιος φόλα..,επικεντρώνομαι στα σημεία όπου μπορεί κάποιος να του δώσει η να πετάξει..,όπου πρέπει να αποφεύγουμε..
Δεν ξέρω αν έχεις δει κάτι μπαλκονάκια πολύ κοντά σε πεζοδρόμιο όπου το χέρι άνετα πετάει κάτι μέσα..για αυτό το είπα..:wink: αν λοιπον δεν κανει μια φορα να κοιμαται το σκυλι εξω..,σε αυτες τις περιπτωσεις δεν κανει 1000φορες παραπανω..
Θεωρώ ότι η σωστη πρόληψη είναι η καλύτερη άμυνα..

Όχι, όχι. Μέσα κοιμάται. Μόνο μέσα. Ούτε πρόκειται ποτέ να βγεί έξω στο μπαλκόνι μόνος του. Απλά, ποτέ δε ξέρεις μπορεί να βρεί κάτι σε καμιά βολτά (όταν αρχίσουν) χώρις να το καταλαβω, μπορεί κάποιος έξω να του δώσει κάτι...κλπ. Κ επειδή υπάρχει αρκετός κόσμος ασυνείδητος που δεν καταλαβαίνεις πως λειτουργεί θα αισθανόμουν μεγάλη σιγουριά αν ήξερα πως ο σκύλος μου δε τρώει ποτέ τίποτα απο κάποιον που δε γνωρίζει.....

Όσο αναφορά τα κακάκια του, καλά κάνω μέχρι τώρα που τον φωνάζω όποτε τον δω να τα κάνει οπου να ναι??

Οποιος μπορεί ας μου προτείνει ποιο βίβλιο να πάρω, για να μάθω κάποια πράγματα για την βασική εκπαίδευση του, την φροντίδα του κ τι πρέπει να ξέρω για τον σκύλο μου. Είναι ένα μικρό μαλτεζ.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Απλά, ποτέ δε ξέρεις μπορεί να βρεί κάτι σε καμιά βολτά (όταν αρχίσουν) χώρις να το καταλαβω, μπορεί κάποιος έξω να του δώσει κάτι...κλπ. Κ επειδή υπάρχει αρκετός κόσμος ασυνείδητος που δεν καταλαβαίνεις πως λειτουργεί θα αισθανόμουν μεγάλη σιγουριά αν ήξερα πως ο σκύλος μου δε τρώει ποτέ τίποτα απο κάποιον που δε γνωρίζει.....
Μη στηριχθείς σ' αυτό σε καμία περίπτωση! Στη βόλτα να κοιτάζεις ακριβώς τι κάνει! Και να έχεις μαζί σου τα απαιτούμενα. Κοίταξε εδώ:
http://dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=93

Όσο αναφορά τα κακάκια του, καλά κάνω μέχρι τώρα που τον φωνάζω όποτε τον δω να τα κάνει οπου να ναι??
Όχι! Στα θέματα που σου παρέθεσε η ROTTIE έχει ό,τι χρειάζεσαι! Ο σκύλος σου δεν ξέρει ότι αυτό που κάνει είναι λάθος και το μόνο που θα πετύχεις με τις φωνές (= ψυχολογική βία) είναι να σε φοβηθεί!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
lelo said:
Όσο αναφορά τα κακάκια του, καλά κάνω μέχρι τώρα που τον φωνάζω όποτε τον δω να τα κάνει οπου να ναι??
Όχι δεν κάνεις καλά!
Διάβασες τις συζητήσεις που σου πρότεινα?

Ένα καλό βιβλίο που θα σε βοηθήσει αρκετά είναι το “Τέλεια εκπαίδευση” της Gwen Bailey

Η εκπαίδευση για άρνηση τροφής είναι δύσκολη, γίνεται μόνο με ηλεκτρικό κολάρο και κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί πως θα υπάρξει μόνιμο αποτέλεσμα ή πως ο σκύλος σου δεν πρόκειται ποτέ να φάει από κάτω ή από κάποιον ξένο.
Μην ξεχνάς πως το φαγητό είναι από τα βασικότερα ένστικτα του σκύλου.
 


lelo

Member
3 Ιουνίου 2008
7
0
ROTTIE said:
lelo said:
Όσο αναφορά τα κακάκια του, καλά κάνω μέχρι τώρα που τον φωνάζω όποτε τον δω να τα κάνει οπου να ναι??
Όχι δεν κάνεις καλά!
Διάβασες τις συζητήσεις που σου πρότεινα?

Ένα καλό βιβλίο που θα σε βοηθήσει αρκετά είναι το “Τέλεια εκπαίδευση” της Gwen Bailey

Η εκπαίδευση για άρνηση τροφής είναι δύσκολη, γίνεται μόνο με ηλεκτρικό κολάρο και κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί πως θα υπάρξει μόνιμο αποτέλεσμα ή πως ο σκύλος σου δεν πρόκειται ποτέ να φάει από κάτω ή από κάποιον ξένο.
Μην ξεχνάς πως το φαγητό είναι από τα βασικότερα ένστικτα του σκύλου.
Διάβασα αυτα που μου προτεινες κ σ'ευχαριστω πολύ.
Το κάκο είναι οτι λίγα απο αυτά μπορούν να είναι άμεσα εφαρμόσημα απο εμένα. Θα μου πεις οτι τότε είναι δίκο μου το πρόβλημα και όχι του σκύλου. Δίκιο θα έχεις, γι αυτό και ζητάω την βοήθεια σας.
Λοιπον, για να καταλάβεται τι εννοώ....

Οι προτάσεις - λύσεις που κατάλαβα είναι οι εξείς,
-Βόλτες σε συγκεκριμένες ώρες τις ημέρας (αδύνατον γιατί ακόμα είναι πολύ μικρός και δεν βγαίνει καθόλου έξω.
-Κλουβάκι στο οποίο να μένει κάποιες ώρες έτσι ώστε τον βγάλω να είναι η ώρα τις ανάγκης του, και να τον πάω εκεί που εγώ θέλω. (επίσης αδύνατον γιατί απο τώρα μένει πάνω απο 5-6 ώρες ολομόναχος, οποτε αποκλείεται να τον αφήσω τοσες ώρες σε ένα κλουβί).
-Επιβράβευση όταν θα τα κάνει εκεί που πρέπει. (Δεν τα έχει κάνει ποτέ, πως θα τον επιβραβεύσω?)
-Εκπαιδευτής. (Εδώ το πρόβλημα μου είναι οικονομικό, φαντάζομαι οτι θα πρέπει να διαθέσεις αρκετά λεφτά για την εκπαίδευση του. Αλλά κ "ιδεολογικό", (χωρίς να εννοώ οτι οι εκπαιδευτές δεν κάνουν καλή δουλειά ή οτι τα ταλαιπωρούν, σιγουρά αυτοί και ξέρουν και αγαπούν τα σκυλιά περισσότερο απ'τον καθένα μας ίσως μιας κ διαλέξαν να ασχολούντε με αυτά για μια ζωή) απλά εγώ προσωπικά απ'το σκυλί μου δεν έχω καμία απαίτηση, παρά μόνο να ξέρει που πρέπει να τα κάνει, κατα αλλά θέλω να κάνει του κεφαλιού του κ να περνάει καλά, οχι "σήκω- κάτσε" δηλαδή. Άλλωστε νομίζω οτι κ τα σκύλια δε σιαφέρουν πολύ απο εμάς, αν δηλάδή μεγαλώσουν με αγάπη μια χαρά χαρακτήρες θα γίνουν, ας είναι και λίγο ατίθασος...
-Τέλος επιμονή και υπομονή. Απο αυτό έχω, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Τώρα απο ότι κάταλάβα μάλλον δε πρέπει να τον ξαναμαλώσω. Κ τι κάνω? Τίποτα απολύτως? Όταν τα κάνει οπουδίποτε εγώ απλά να τα μαζέψω και τίποτα άλλο? Ισως να τα πάω εκεί που θα έπρεπε να τα έκανε?
Μετά το γεύμα του να τον δέσω ίσως κοντά στην τουαλέτα του?Αν ναι, Για πόση ώρα μέχρι να τα κανει? Κ αν πάλι αυτος δεν τα κάνει εκεί που πρέπει άλλα έξω, εγώ πρέπει να κάνω κάτι?
Αν θελεις γράψε μου 2-3 πραγματάκια μέχρι να πάρω κάποιο βίβλιο, για το πως πρέπει να του συμπεριφερθώ τώρα που σου εξήγησα τα παραπάνω, γιάτι μάλλον λάθος ξεκίνησα με τις φωνές... Σε ευχαριστώ πολύ, προκαταβολικά.

Ααα, αλήθεια πόσες φορές την ημέρα να τον ταϊζω? Τώρα τον βάζω 2 φορες την ημέρα την ποσότητα που συνηστάται για τα κιλά και την ηλικία του. Κ νέρο έχει συνέχεια.... Καλά κανω?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ααα, αλήθεια πόσες φορές την ημέρα να τον ταϊζω? Τώρα τον βάζω 2 φορες την ημέρα την ποσότητα που συνηστάται για τα κιλά και την ηλικία του. Κ νέρο έχει συνέχεια.... Καλά κανω?
Ναι σε μικρες ηλικιες τρωνε 2 με 3 φορες..
Το νερακι να του το ανανεωνεις συνεχεια.. :wink:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
lelo said:
Αν θελεις γράψε μου 2-3 πραγματάκια μέχρι να πάρω κάποιο βίβλιο, για το πως πρέπει να του συμπεριφερθώ τώρα που σου εξήγησα τα παραπάνω, γιάτι μάλλον λάθος ξεκίνησα με τις φωνές... Σε ευχαριστώ πολύ, προκαταβολικά.
Πρώτα απ’ όλα καθάρισε πολύ καλά τα σημεία που έχει ήδη λερώσει για να εξαφανίσεις οποιαδήποτε μυρωδιά το οδηγήσει στο ίδιο σημείο.

Οδήγησε το κουτάβι στο μέρος που θέλει να λερώσει (πχ μπαλκόνι), μόλις ξυπνήσει, μετά από κάθε γεύμα, μετά από το παιχνίδι ή κάθε φορά που γυρίζει γύρω από τον εαυτό του και μυρίζει το πάτωμα και περίμενε υπομονετικά μέχρι να τα κάνει.
Εάν δεν τα κάνει, πάρε το κουτάβι μπείτε πάλι στο σπίτι και ξαναβγείτε πάλι μετά από λίγο. Κάθε φορά που δεις το κουτάβι να κάνει κύκλους, να μυρίζει το πάτωμα ή να κάθεται και να ετοιμάζεται να αφοδεύσει, το διακόπτεις και το οδηγείς στο μέρος που θέλεις να λερώσει. Μόλις τα κάνει το επιβραβεύεις με λιχουδιές και πολλά χάδια.

Μην το μαλώνεις. Το μόνο που θα καταφέρεις είναι να φοβάται να τα κάνει μπροστά σου και να τα αμολάει μόλις φεύγεις.
Εάν το κουτάβι μένει μόνο για αρκετές ώρες θα δυσκολευτείς πολύ να του μάθεις που θα λερώνει. Γράφεις:
lelo said:
Το κάκο είναι οτι λίγα απο αυτά μπορούν να είναι άμεσα εφαρμόσημα απο εμένα. Θα μου πεις οτι τότε είναι δίκο μου το πρόβλημα και όχι του σκύλου.
…και χεις δίκιο.
Εάν δεν είναι εφαρμόσιμα, πρέπει να βρεις τρόπο να εφαρμοστούν. Διαφορετικά δεν θα δεις αποτέλεσμα.

lelo said:
Άλλωστε νομίζω οτι κ τα σκύλια δε σιαφέρουν πολύ απο εμάς, αν δηλάδή μεγαλώσουν με αγάπη μια χαρά χαρακτήρες θα γίνουν, ας είναι και λίγο ατίθασος...
Διαφωνώ κάθετα. Εάν δεν ξέρεις πώς θα μεγαλώσεις σωστά το κουτάβι, θα κανείς πολλά λάθη όσο και να το αγαπάς. Ήδη έχεις κάνει λάθος φωνάζοντας του κάθε φορά που λέρωνε εκεί που δεν ήθελες.

lelo said:
Ααα, αλήθεια πόσες φορές την ημέρα να τον ταϊζω? Τώρα τον βάζω 2 φορες την ημέρα την ποσότητα που συνηστάται για τα κιλά και την ηλικία του. Κ νέρο έχει συνέχεια.... Καλά κανω?
Ναι.