Λαστιχενια παιχνιδια;;;


AnDaLkf

Active Member
19 Απριλίου 2016
27
3
54
Καλησπερα!!Σημερα αγορασα στο 5 μηνων ημιαιμο σκυλακι μου ενα απο αυτα τα λαστιχενια παπακια(σε σχετικα μικρο μεγεθος)που οταν τα πιεζεις βγαζουν το χαρακτηριστικο ηχο...Δεν ξερω ποσο καιρο το ειχαν στο πετ σοπ,αλλα γενικα δεν μου φαινονται και ιδιαιτερα ανθεκτικα..Και ειχα την απορια:δεν υπαρχει περιπτωση ο σκυλος,(και ειδικα ο δικος μου που ειναι ημιαιμο πιτ μπουλ)να το δαγκωσει,να κοψει κομματια και να τα καταπιει;;;
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα γι'αυτό πάντα να επιτηρείς όταν του δίνεις παιχνίδια. Εμένα η δικιά μου, μια σκατούλα 9 κιλών, ό,τι και να της πάρω τα κομματιάζει όλα. Πλαστικά, κόμπους... Το πολύ σε 2 ώρες είναι τελειωμένα. Βέβαια, υπάρχουν και σκυλιά που προσέχουν τα παιχνίδια τους, αν δεν ανήκει σε αυτή την κατηγορία το σκυλάκι σου, μεγάλη προσοχή. :) Μόνο τα kong δεν έχουν πάθει κάτι, αλλά αυτά που είναι της σειράς extreme -τα μαύρα-, τα κλασσικά δεν τα έχω τεστάρει. :p
 
  • Like
Reactions: Orilis


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Υπάρχει! Πρόσφατα αυτό έκανε ο δικός μου, που δεν είναι και ημίαιμο πίτμπουλ, έκοψε και έφαγε κομμάτια από ένα τέτοιο λαστιχένιο παιχνίδι. Μετά άλλα τα έβγαλε από μπροστά και άλλα από πίσω. :p
Ωστόσο, ομολογώ ότι έκανα χαζομάρα με αυτό το παιχνίδι, διότι το παρήγγειλα μέσω ίντερνετ χωρίς να το δω με τα μάτια μου και να το τεστάρω, όπως έχω κάνει με όλα τα υπόλοιπα, τα οποία ζουν ακόμα (με εξαίρεση κάτι σχοινάκια)!
 


AnDaLkf

Active Member
19 Απριλίου 2016
27
3
54
Γενικα δεν τον εχω τεσταρει και πολυ σχετικα με τα παιχνιδια...τον πηρα πριν 2 βδομαδες:LOL::love:Παντως ενα πλαστικο λουκανικακι που ειχε περασμενο απο μεσα ενα σχοινακι που του ειχα παρει,το κατεστρεψε αμεσως...ενα βραδυ το αφησα,και το λουκανικακι ειχε μια τρυπα και το σχοινακι στην αλλη μερια της αυλης..οποτε καλα εκανα και του το πηρα οταν εφυγα..ενα χοντρο σχοινι και ενα μπαλακι(που γενικα δεν τα πολυπαει)του αφησα:p ευχαριστω πολυυ...
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Αν το μπαλάκι είναι του τένις, άρχισε να το κλαις από τώρα. :p
Γενικά να προτιμάς παιχνίδια από χοντρό πλαστικό, χωρίς αιχμηρές άκρες και όσο γίνεται πιο στρογγυλά, μιας και τα τελευταία είναι πιο δύσκολο να τα τοποθετήσει ο σκύλος στα πίσω δόντια, όπου σπάει τα κόκαλα. Και, φυσικά, να προσέχεις το μέγεθος των παιχνιδιών, διότι άμα είναι πολύ μικρά μπορεί να τα καταπιεί ολόκληρα!
 


AnDaLkf

Active Member
19 Απριλίου 2016
27
3
54
το πρωτο ηταν ενα του τεννις το κλαιω μερες τωρα:cry::whistle::pαυτο που του πηρα ειναι ενα λαστιχενια βαρυ στο ιδιο μεγεθος με του τεννις..δεν νομιζω να μπορει να το καταπιει
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Πολύ ωραία μπαλάκια είναι κάποια σκληρά και σχετικά βαριά που είναι από λαστιχένιο υλικό, αυτά μόνο έχουν επιβιώσει.
 










st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Άχρηστα τα παιχνίδια τέτοιου τύπου!
Κανένα παιχνίδι δεν χαλάει αν χρησιμοποιείται όταν πρέπει και για το χρονικό διάστημα που πρέπει + μία λογική φθορά!
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Να σας πώ την αλήθεια τα φοβάμαι τα πλαστικά όχι απλώς μήν τα καταπιούν , αλλά και για καρκίνους.
Χρησιμοποιούσα και εγώ ένα λαστιχένιο μπαλάκι στην σκύλα μου (μόνο να της το πετάω και να μου το γυρνάει πίσω ) και αυτό άρχισα να το φοβάμαι και το αντικατέστησα με σχοίνινο.
Τα ανθρωποπαιδακια κάνανε κακό χαμό για να τα προστατέψουν από το πλαστικό [δισφαινόλη - Α ( BPA ) , φθαλικές ενώσεις]. Με τα σκυλόπαιδά μας τί θα κάνουμε;
 
  • Like
Reactions: LaCat and M_and_M


AnDaLkf

Active Member
19 Απριλίου 2016
27
3
54
Απο οτι βλεπω,στο kong θα καταληξω...Τα μπαλακια για καποιο λογο δεν τα θελει..Τη λαστιχενια του την παπια οταν του την πεταω τη πιανει και τη φερνει,ή καμια φορα τη μασαει μονος του...Τα μπαλακια οταν τα πεταω,τα αγνοει:p:p
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.608
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3