Λείπει τρίχωμα στη μύτη


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.866
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Είδα αυτή τη φωτογραφία και είπα να ρωτήσω ίσως κάποιος ξέρει, πού οφείλεται αυτό το φαινόμενο:



Κοντά στη μύτη όπως βλέπετε έχουν πέσει οι τρίχες. Μερικές φορές το παθαίνει και ο Κούκης, μετά από καιρό όμως περνάει. Είναι κάτι σοβαρό;

Ευχαριστώ
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Προφανώς το ξέρεις και εσύ ήδη πως ο μόνος που μπορεί να σου πει με ασφάλεια είναι ο ιατρός σου.
Παρόλα αυτά πρέπει να πρόκειται για κάτι δερματικό..που ίσως το ξύνει και αυτός και το ερεθίζει.
Μπορεί να είναι από μύκητες μέχρι οτιδήποτε άλλο..
Κάνει καύκαλο?
Έχει και σε αλλα σημεία?
Από ότι βλέπω δεν είναι στην μύτη πάνω αλλά στην μουσούδα από πάνω..
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.866
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ναι, είναι πάνω από τη μουσούδα. Μόνο σε αυτό το σημείο το παθαίνει. Συνήθως το παθαίνει αν κάνει διάρροια με εμμετό. Δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση. Το δέρμα σε αυτό το σημείο φαίνεται πιο κόκκινο, μετά περνάει και μένει όπως στη φωτό που έβαλα, μέχρι να ξαναβγάλει τρίχες.

Προφανώς το ξέρεις και εσύ ήδη πως ο μόνος που μπορεί να σου πει με ασφάλεια είναι ο ιατρός σου.
Από περιέργεια ρώτησα, αλλιώς η κατηγωρία υγεία&ασθένειες θα ήταν σχεδόν άχρηστη. Όποιος έχει κάποια ιδέα καλώς να απαντήσει, αν δεν έχει, δεν χάθηκε ο κόσμος... :-|
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Από περιέργεια ρώτησα, αλλιώς η κατηγωρία υγεία&ασθένειες θα ήταν σχεδόν άχρηστη. Όποιος έχει κάποια ιδέα καλώς να απαντήσει, αν δεν έχει, δεν χάθηκε ο κόσμος...
H κατηγορια υγεία&ασθένειες είναι για να λέμε τις εμπειρίες μας και κάποια θέματα υγείας όπως θέματα κυρίως πρόληψης.;)
Δεν είναι για να γίνεται διάγνωση μέσω υπολογιστή όσο καλοί ιατροί και αν είναι όποιοι είναι..

Αυτό το λέω όχι μόνο για εσένα που δεν είσαι καινούριο μέλος, αλλά και γιά άλλα μέλη που είναι νέα και απλά παρακολουθούνε.

Το έχει δει ιατρός?
Το ξύνει αυτό το μέρος?
Τον πονάει?
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.866
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
H κατηγορια υγεία&ασθένειες είναι για να λέμε τις εμπειρίες μας και κάποια θέματα υγείας όπως θέματα κυρίως πρόληψης.
Δεν είναι για να γίνεται διάγνωση μέσω υπολογιστή όσο καλοί ιατροί και αν είναι όποιοι είναι..
Αυτό ακριβώς... δεν ζήτησα διάγνωση... απλά αν έχει κάποιος κάποια εμπειρία, βεβαίως και θα έτρεχα στο γιατρό πρώτα αν πίστευα πως είναι κάτι επείγον...

Γιατρός τον είχε δει, αλλά για άλλο θέμα (διάρροια και εμμετός) και δεν είπε τίποτα για τη μουσούδα (ούτε εγώ ρώτησα γιατί είχα άλλες στεναχώριες), αλλά τώρα που είδα τη φωτό μου έμοιαζε τόσο πολύ με τη μουσούδα του Κούκη, και είπα να ρωτήσω, μήπως είναι κάτι που παθαίνουν τα Λάμπραντορ...

Στη φωτό αυτή φαίνεται κάπως

Κουκης

Δεν το ξύνει, ούτε φαίνεται να τον πονάει.
 


maria-akis

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2010
177
0
Λέω εγώ τώρα (η άσχετη)

όταν το δικό μας ανοσοποιητικό πέφτει πολλοί από μας βγάζουμε έρπη στα χείλια. μήπως είναι κάτι αντίστοιχο αυτό και στα σκυλιά? κάτι σαν έκζεμα?

μήπως βρε αδερφέ.. λέω εγώ τώρα..
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.866
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δε μου φαίνεται απίθανο Μαρία, γιατί πάντα συμβαίνει όταν είναι άρρωστος (δηλαδή διάρροιες και εμμετοί για τα οποία δεν βρήκαμε κάποιο σοβαρό λόγο, απλά τον πηράζει το φαγητό λένε... και έκτοτε κόψαμε τις κονσέρβες και καλυτέρεψαν τα πράγματα).
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Λέω εγώ τώρα (η άσχετη)

όταν το δικό μας ανοσοποιητικό πέφτει πολλοί από μας βγάζουμε έρπη στα χείλια. μήπως είναι κάτι αντίστοιχο αυτό και στα σκυλιά? κάτι σαν έκζεμα?
O επιχείλιος έρπης οφείλεται στον ιό του απλού έρπητα (HSV) τύπου Ι.

Πρόκειται δηλαδή για λοίμωξη η οποια μετά την πρώτη εμφάνιση της παραμένει στον οργανισμό του πάσχοντα σε λανθάνουσα κατάσταση με αποτέλεσμα την πιθανή επανεμφάνισή του.
Όταν ο οργανισμός βρίσκεται υπό διάφορους παράγοντες όπως κρυολόγημα, έμμηνος ρήση κλπ τότε υπάρχει περίπτωση να επανεμφανιστεί υπό την προϋπόθεση να υπάρχει ήδη στον οργανισμό.

Δεν εμφανίζουν δηλαδή όλοι όσοι κρυολογούν επιχείλιο έρπητα.

Οπότε ακόμα και να ήταν κάτι σαν και αυτό θα έπρεπε να το δει κάποιος ιατρός (γιατί όντως δεν είναι και η πιο υγιή "εικόνα" κάτι τέτοιο..) και να υποδείξει την κατάλληλη αντιμετώπιση του υπό την όποια θεραπεία του.
 
Last edited: