Λεισμανίαση & Διατροφή


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Καλησπέρα! Διαβάζω μέρες το forum αλλά μετά από πολύ ψάξιμο αποφάσισα να ανοίξω ένα θέμα στο οποίο δεν μπόρεσα να βρω απαντήσεις. Φιλοξενώ (προσωρινά) έναν σκύλο 3-4 χρόνων με λεισμανίαση. Είναι απίστευτα αδύνατος -κάπου 11 κιλά- και σε χάλια κατάσταση. Οι εξετάσεις που του κάνανε (νεφρά-συκώτι) βγήκαν καλές, αλλά το σκυλί είναι φανερά ταλαιπωρημένο. Μην τα πολυλογώ, προβληματίζομαι για τη διατροφή του. Στα δικά μου κάνω barf, αλλά σ'αυτόν, παρόλο που θέλω να πάρει τα πάνω του, δεν ξέρω τι μπορώ και τι δεν μπορώ να δώσω (μου είπαν πχ ότι δεν κάνει να φάει κιμά μοσχαρίσιο). Για την ξηρά απ'ό,τι είδα δεν πολυτρελαίνεται -δεν διαθέτω καμία φοβερής ποιότητας, αλλά αυτό μπορώ,αυτό κάνω, αλλά κι εγώ η ίδια δεν είμαι οπαδός της ξηράς. Θα προτιμούσα να του δώσω barf,τα αποτελέσματα της οποίας γνωρίζω από πρώτο χέρι, αλλά αγχώνομαι μήπως αντί για καλό του κάνω κακό τελικά.. Γνωρίζει κανείς τι επιτρέπεται και τι απαγορεύεται;
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Εγώ θα συ προτεινα να γυρισεις σε μπαρφ. Αν τ σκυλί δεν εχει προβλημα στα νεφρα θα μπορείς να του δίνεις 1-2 φορές τον μήνα μοσχάρι και 1-2 φορές ψαρι όχι παραπανω και τα υπολοιπα γευματα κοτοπουλο.
Αν η λεισμανια συνοδευεται και απο ερλίνχεια τότε να προσεξεις όσο καιρό παιρνει βιμπραμισιν δεν θελει ασβέστιο (και εγω προσφατα το εμαθα).
Στην σκυλτσα που φιλοξενω αυτην την στιγμή και εχει λεισμανια και μολις τελειώσαμε την θεραπεία για ερλίνχεια της έδινα γευματα απο κοτόπουλο χωρις κόκκαλα (απο αυτην την εβδομαδα γυρίζουμε και σε κόκκαλα) αλλα δεν της εχω δώσει ακόμα κανενα γευμα απο μοσχαρι ή ψαρι. Τωρα που θα της κανω παλι βιοχημικες αν είναι καλες θα της δινω 2 γευματα απο το καθενα τον μήνα.
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Δεν ξέρω να σου απαντήσω, αλλά υπάρχουν πολλοί έμπειροι barfers στο forum που είμαι σίγουρη ότι θα σε βοηθήσουν. Εγώ ήθελα μόνο να σου πω μπράβο που φιλοξενείς τη σκυλίτσα και να στείλω τις ευχές μου για γρήγορη ανάρρωση -- να πάρει τα 'πάνω' της με τη φροντίδα και την αγάπη που της δίνεις!
Ελπίζω να σε γνωρίσουμε και καλύτερα, μαζί με τα σκυλάκια σου, στην σχετική ενότητα :)
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Καλημέρα κι ευχαριστώ πάρα πολύ! :) Vek, μόνο zylapour μου φέραν να του δίνω, κι επειδή έγιναν εξετάσεις φαντάζομαι ελέγχθηκε και για ερλίχια, θα το επιβεβαιώσω για σίγουρα όμως κι αν δεν έχει ξεκινάω άφοβα barf. Dnassib σ'ευχαριστώ, ελπίζω να πάνε όλα καλά :)
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Οκ,μόλις ρώτησα και δεν έχει ερλιχίωση, παρόλα αυτά εκείνη τη στιγμή έτυχε να είναι τα παιδιά στο γιατρό, ο οποίος τους είπε ότι καλύτερα να μην αρχίσει ακόμα barf γιατί αν τύχει το κρέας να έχει κάποια μόλυνση την οποία ένα υγιές σκυλί θα ξεπεράσει, αυτό θα το αποτελειώσει. Προβληματίζομαι, μόλις μου τον έφεραν μου είπαν ότι σ'ένα μήνα ή θα είναι μια χαρά ή θα'χει πεθάνει και να'μαι προετοιμασμένη. Αλλά αν ξεκινήσω barf και δεν τα καταφέρει θα κουβαλάω τύψεις. Κι απ'την άλλη, τι μόλυνση μπορεί να έχει το κοτόπουλο; Τ'αφήνω 2 λεπτά σε βραστό νερό, ούτε σαλμονέλλα οπότε ούτε e-coli. Δύσκολα..:-k
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Αnniegr καταρχάς να σου πω ένα μεγάλο μπράβο για την φιλοξενία και την ευκαιρία που δίνεις σε αυτό τον σκύλο?
Από κάποιο καταφύγιο είναι? Δεν μπορούν να σου καλύψουν τα έξοδα για μια καλής ποιότητας ξηρή τροφή?
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Καλως ηρθες και μπραβο σου για τη βοηθεια που δινεις στο σκυλακι! ;-) Νομιζω πως μπορει να φαει ωμα αν δεν εχει ιδιαιτερα θεματα με το εντερο του μιας και το καλαζαρ πολλες φορες επηρεαζει και τη λειτουργια του εντερου, κι αλλοι απο εδω ξερω οτι εδιναν μπαρφ σε σκυλια με λεισμανια και δεν ειχαν κανενα προβλημα.
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Βρε συ Anniegr, πολύ περίεργα μου ακούγονται όλα αυτά...
Έχει καλαζάρ, οκ, και είναι ταλαιπωρημένο/υποσιτισμένο. Παρόλα αυτά, δεν έχουν πειραχτεί νεφρά/συκώτι, δεν έχει ερλίχεια, παίρνει μόνο zylapour (έχει γίνει ήδη θεραπεία με milteforan/ενέσεις-πώς-τις λένε; ) και ίσως πεθάνει σ' ένα μήνα;; Παιδιά, μόνο εγώ αναρωτιέμαι για το αν είναι σοβαρά όλα αυτά;; (χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν, εξηγούμαι!)

Προσωπική άποψη: δώσε του βραστό κοτοπουλάκι, λαχανικά και ό,τι άλλο καλό βάζεις στη barf να δυναμώσει και να πάρει τα πάνω του και πάρε του, συμπληρωματικά/εναλλάξ, ένα μικρό τσουβαλάκι καλής τροφής να τρώει για αυτόν τον μήνα -- αφού είναι μόνο 11kg ΠΟΣΟ να τρώει πια; Αν είναι για 15-20 ευρώ πιστεύω ότι θα μπορούν να σε βοηθήσουν από τη φιλοζωική/καταφύγιο, αν όχι... δεν ξέρω, κι εγώ ακόμα θα μπορούσα να συνεισφέρω βρε παιδί μου για να δώσουμε μια ευκαιρία! Για δες το και πες μας...
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Το σκυλί είναι από φιλοζωϊκό σωματείο, η τροφή του (θα) είναι καλυμμένη, αλλά επειδή το φέραν άρον άρον χθες του δίνω από τη δικιά μου την ξηρά. Μεθαύριο θα ξανάρθουν με τροφή (ή χρήματα για τροφή) και θα δίνω από εκείνη. Δεν γνωρίζω πολλά για τα φάρμακα που έχει πάρει ο σκύλος (αν έχει πάρει άλλα), το σκυλί βασικά είναι αυτό: https://www.facebook.com/photo.php?...606654.-2207520000.1393321533.&type=3&theater (γράφει και για τις εξετάσεις μέσα). Το "ίσως πεθάνει σ'ένα μήνα" φαντάζομαι μου το είπανε γιατί το σκυλί πράγματι είναι χάλια κι ίσως να'ναι αργά λόγω υποσιτισμού, μην φρικάρω αν γίνει κάτι, ξέρω γω.. Ήμουν έτοιμη να του δώσω barf αλλά με έκοψαν, αν ήταν δικός μου δεν θα το σκεφτόμουν, μόνο που δεν είναι κι ίσως πρέπει να σεβαστώ το τι θέλουν, τι να πω.. Το πολύ πολύ αυτό που λες dnassib, να κάνω συνδυασμό αν τους παίρνει οικονομικά.
 




Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Δεν ξέρω πιο πολλές λεπτομέρειες Berna, ξέρω μόνο ότι νεφρά-συκώτι είναι οκ κι ότι δεν έχει ερλίχια, τον βρήκαν στο Ναύπλιο -εγώ είμαι Αθήνα, δε μου είπαν κάτι άλλο (δεν είχα σχέση με τη διάσωση).
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ρώτα τους, είναι και αυτό σημαντικό. Αν δεν έχουν γίνει αιματολογικές, καλύτερα να γίνουν πριν ξεκινήσεις μπαρφ. Εγώ πάντως όσο ο δικός μου έκανε θεραπεία για πυροπλάσμωση (συνεπώς είχε θρομβοκυτοπενία) δεν έδινα καθόλου κόκαλα.
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Ουφ, προσπαθούσα να μπω 3 ώρες και δεν μπορούσα. Ξαναμιλήσαμε με τα παιδιά -επειδή δεν ξέρω πολλά πράγματα για το καλααζάρ ίσως σας είναι γνωστά όλα αυτά- και 1.θα έχω τις αιματολογικές μεθαύριο 2.δεν παίρνει ακόμα milteforan για θεραπεία, αλλά zylapour για να "χαμηλώσουν" κάτι, θα ψάξουν για οικ.βοήθεια για το 1ο για να ξεκινήσει σύντομα 3.για τη διατροφή του θα συζητήσουμε από κοντά, ναι μεν δεν είναι πειραγμένα νεφρά-συκώτι, αλλά μου'παν πως πιθανότατα θα "χτυπηθούν". Κι εδώ λες κι έρχεσαι, να έχεις να δώσεις τα πάντα εκτός από χρήματα σ'ένα σκυλί που τα χρειάζεται, τέλεια. Και συν τοις άλλοις (τώρα βγάζω και τα προσωπικά μου :rolleyes:) ο άντρας μου έχει ΦΡΙΚΆΡΕΙ από χθες που ήρθε το σκυλί γιατί φοβάται ότι θα κολλήσουν τα δικά μας -το οποίο δεν στέκει όσο παίρνει zylapour κι ελπίζω να μη με διορθώσετε σ'αυτό.
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Πρώτον, πάλι μπράβο σου!! Ο άντρας σου να μη φοβάται, δεν κολλάει από το ένα σκυλί στο άλλο! Ο τρόπος να κολλήσουν τα δικά σου είναι τα τσιμπήσει και αυτά μολυσμένη σκνίπα -- έτσι γίνεται συνήθως όταν κάποιος έχει παραπάνω από ένα σκυλί στον ίδιο χώρο που κυκλοφορεί σκνίπα. Φαντάζομαι ότι στα σκυλάκια σου έτσι και αλλιώς λαμβάνεις μέτρα για την προστασία τους από τα εξωπαράσιτα (κολλάρο, αμπούλα, κτλ) οπότε... μη φοβού. Κάνετε μια ΠΟΛΥ καλή πράξη,το καλαζάρ πλέον είναι αντιμετωπίσιμο σε πολλές περιπτώσεις.

Για τα υπόλοιπα, καλά θα κάνεις όπως λες να περιμένεις να δεις τις εξετάσεις και να δεις τι θα πείτε και για τη διατροφή. Επίσης, ελπίζω ο κτηνίατρος που θα τον δει εδώ (Αθήνα είσαι;;) -- γιατί διάβασα στο fb ότι η όλη ιστορία ξεκίνησε στο Ναύπλιο -- είναι καλός και έμπειρος και λογικός άνθρωπος. Τέλος, αυτό που προσφέρεις αυτή τη στιγμή, στέγη και φροντίδα, είναι ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΑ! Φυσικά αν υπήρχαν και χρήματα σε αφθονία για να κάνεις το καλύτερο θα ήταν τέλεια, αλλά πόσο συχνά συμβαίνουν αυτά;...

Προσωπικά, πραγματικά, θα του έβαζα βραστό κοτόπουλο με λαχανικά και ρυζάκι στο ένα γεύμα και την ξηρά που έχεις στο άλλο. Θα τον άφησα να ηρεμήσει και να κοιμηθεί όσο θέλει και είμαι σίγουρη πως θα πάτε καλά....'Οταν έρθει και η ώρα του milteforan, κάτι θα γίνει και γι' αυτό πιστεύω.
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Ο άντρας μου με απείλησε το πρωΐ ότι αν του κολλήσει το κουτάβι (λες και δεν τον νοιάζουν τα άλλα μας -smiley που να βαράει το κεφάλι του στον τοίχο παρακαλώ) θα φύγει από το σπίτι (ξανά το ίδιο smiley). Μέρα παρά μέρα τους ψεκάζω, αν και δεν έχουμε κουνούπια ακόμα, και μόλις βγουν βουρ στο δωμάτιό τους μέχρι να φύγουν τα πολλά -επειδή τώρα νοικιάσαμε σ'αυτήν την περιοχή αν δω και δεν φεύγουν, το πολύ πολύ να περνάν τις νύχτες μέσα,τι να κάνουμε τώρα. Ο κτηνίατρος στην Αθήνα που θα το παρακολουθεί συνεργάζεται κι αυτός με το φιλοζωϊκό Ναυπλίου, τα κανονίζουν οι ίδιοι όλα αυτά, απ'ό,τι μου έχουν πει είναι καλός και τους βοηθάει πολύ. Τώρα,για τη διατροφή, καταρχάς ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια, και κατά δεύτερον θα τους πω κι αυτή τη λύση αλλά δεν ξέρω οικονομικά αν θα τους βγει, ό,τι θέλουν εντέλει (κι άμα θέλουν χαμηλά ασβέστια και πρωτεΐνες τι να την κάνω την barf,δεν γίνεται). Κατά τα άλλα, πριν τον φέρουν μου μιλούσαν για ένα σκυλί που αγριεύει, και τελευταία φορά που μιλήσαμε σήμερα τους έκραξα, μέχρι και στο σπιτάκι του μπήκα το πρωΐ για να του καθαρίσω τα μάτια, κιχ δεν έκανε ο κακομοίρης. Κοιμάται όλη μέρα σήμερα -δεν ενοχλώ,ο ύπνος είναι ιερό πράγμα.. ;)
 




dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Κοιμάται όλη μέρα σήμερα -δεν ενοχλώ,ο ύπνος είναι ιερό πράγμα.. ;)
ΕΤΣΙ! Με αυτά που έχει περάσει εκεί που ήταν... καλό θα του κάνει γενικώς να τον αφήσετε στον κόσμο του να ηρεμήσει και, θα δεις, σιγά-σιγά θα πάρει τα πάνω του και σωματικά και ψυχολογικά μόλις σας εμπιστευθεί.

Όσο για τον άντρα σου... ελπίζω να καθησυχασθεί!
](*,) (δωράκι smiley από εμένα!!)
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Θα του αφήσω ανοιχτές τις σελίδες που βρήκα για το καλααζάρ -ρώτησα μέχρι και τον κτηνίατρό μου το πρωί για να του φύγει, αλλά είναι και πεισματάρης. 1.Νομίζουν ότι όλες οι αρρώστιες στα σκυλιά είναι κολλητικές και 2.(επειδή έχουμε και 2 γάτες εντός) ΌΛΕΣ οι γάτες έχουν τοξόπλασμα κι εσύ σίγουρα θα κολλήσεις και ειδικά όταν μείνεις έγγυος. Έλεος.
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
ΕΤΣΙ! Με αυτά που έχει περάσει εκεί που ήταν... καλό θα του κάνει γενικώς να τον αφήσετε στον κόσμο του να ηρεμήσει και, θα δεις, σιγά-σιγά θα πάρει τα πάνω του και σωματικά και ψυχολογικά μόλις σας εμπιστευθεί.

Όσο για τον άντρα σου... ελπίζω να καθησυχασθεί!
](*,) (δωράκι smiley από εμένα!!)
χαχαχαχχαχαχ αν βαριέται ο άνθρωπος να ψάξει στα smileys.. :rolleyes:
Κι εγώ πιστεύω όλα καλά θα πάνε, η φύση ξέρει τι κάνει, ο άνθρωπος τα κάνει να μην πω. Το μόνο που -επειδή συμπονετική δε με λες- μόλις πήγα χθες να τον χαϊδέψω έκανε πίσω μέχρι που χώθηκε στο σπιτάκι, αλλά δεν τον άφησα να γλυτώσει, με το ζόρι τον χάιδεψα λίγο και μετά τον άφησα στην ησυχία του, μη νομίσει ότι είναι και στο χέρι του να την κοπανάει όποτε θέλει.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Αν τ σκυλί δεν εχει προβλημα στα νεφρα θα μπορείς να του δίνεις 1-2 φορές τον μήνα μοσχάρι και 1-2 φορές ψαρι όχι παραπανω και τα υπολοιπα γευματα κοτοπουλο.
Το διάβασα κι εδώ για το κοτόπουλο, αλλά δε μπορώ να βρω περισσότερες πληροφορίες. Μήπως ξέρεις γιατί αυτοί οι περιορισμοί στη διατροφή εφόσον δεν έχουν πειραχτεί τα νεφρά;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf