Λερωνει το χαλί μετά από 2 χρονια που ειχε μαθει σε πανα


elenaflo

New Member
5 Δεκεμβρίου 2022
3
0
46
Εχω ενα θηλυκό Yorkshire Terrier 2 χρονών. Ενω εμαθε απο την αρχη να κανει την ανάγκη της στην πάνα και δεν ειχα προβλημα, οταν χειμώνιασε και στρωσαμε χαλιά, πηγαινε τον πρωτο χρονο για τα κακα της σ ενα συγκεκριμένο χαλί ενω τα τσισα συνεχιζε στη πανα. Της εκοψα την προσβαση στο συγκεκριμενο χωρο που ειναι αυτο το χαλι και πλεον τα κακα τα κανει στην πανα αλλα τα τσισα τον τελευταιο μήνα τα κανει στο χαλί στο διάδρομο ακριβώς δίπλα από την πάνα, καθως και στο δωμάτιο της κόρης μου που δεν έχει ποτέ λερώσει εκεί. Η πανα και ο χωρος γυρω γυρω ειναι καθαρός απλά για κάποιο λόγο που δεν μπορω να καταλάβω δεν τα κανει εκει. Και ενω ξερει και την μαλώνουμε και καταλαβαινει οτι εχει κανει κατι λάθος, συνεχίζει να τα κανει αλλου οταν δεν την βλέπουμε. Μπορει καποιος να μου εξηγησει το λογο που μπορει να τα κανει αλλου ; ενω ξερει πως αν τα κανει στην πανα θα παρει και λιχουδια ; (ετσι εχει μαθει 2 χρονια τωρα)
Ευχαριστω πολυ
 


Σπόρος

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2018
89
124
48
Καλημέρα!
Μήπως χρειάζεται περισσότερες βόλτες; Μήπως τις μειώσατε για κάποιο λόγο;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Πρώτον, ναι...γιατί υπάρχει ακόμη πάνα, σε σκυλί δύο χρονών;

Δεύτερον, απ' όσα διαβάζω κι εγώ από έγκριτες πηγές, τα γιόρκι το κάνουν αυτό και δεν θα μπορέσετε μάλλον, να το φτιάξετε.
 


elenaflo

New Member
5 Δεκεμβρίου 2022
3
0
46
Δεν βγαινει βολτα για την αναγκη της, κανει παντα στη πανα της εκτος απο τον τελευταιο καιρο που δεν παει καθολου στη πανα και διαλεγει το χαλι το συγκεκριμενο (και οταν βγαινει εξω για βολτα, για καθαρο αερα, για παιχνιδι κτλ, δεν κανει ποτε εξω την αναγκη της)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
...(και οταν βγαινει εξω για βολτα, για καθαρο αερα, για παιχνιδι κτλ, δεν κανει ποτε εξω την αναγκη της)
Λογικό. Δεν το διδάχθηκε ποτέ. Γιατί;
 
  • Like
Reactions: GRDANE


elenaflo

New Member
5 Δεκεμβρίου 2022
3
0
46
Λογικό. Δεν το διδάχθηκε ποτέ. Γιατί;
γιατι δεν γινεται να κρατησουμε σταθερη ωρα βολτας οποτε αυτο το σκυλι και τοσο μικρο και ευθραστο προτιμήσαμε να εκπαιδευτει να τα κανει στη πανα. Το θεμα ειναι οτι ενω ξερει και εμαθε και σχετικα πολυ γρηγορα να τα κανει εκει (2 χρονια πια) , το τελευταιο καιρο ξαφνικα προτιμαει ενα χαλι συγκεκριμένο και δεν καταλαβαινω γιατι
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δοκιμάστε να κάνετε τα εξής 2:

1. Καθαρίστε με αποσμίνη ή ειδικά καθαριστικά που παίρνουν τις οσμές, πάρα πάρα πάρα πολύ καλά τα μέρη που λέρωσε.
2. Διαρκή επιτήρηση ώστε να ξαναβρεί τον δρόμο της για την πάνα.
Σε περίπτωση που δεν μπορείτε να την παρακολουθήτε, κλείστε την σε crate.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ταυτόχρονα με όσα σωστά ανέφερε ο yorkadict
κοιτάξτε αν κατι άλλαξε στη καθημερινότητα της....
αν έχει πλέον ολοκληρωθεί πνευματικά η ανάπτυξη της πολύ πιθανό να οφείλεται και σε κατοχύρωση του χώρου...
προσπαθήστε να καταλάβετε το γιατί συμβαίνει τώρα κι όχι πριν..... έχει σημασία στην αντιμετώπιση του.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Σημάδεμα κάργα είναι.
Ναι ναι ακόμα και στα θυληκά :cool:

Πολύ σωστό αυτό που λες για την καθημερινότητα.
Εμένα ξεκίνησαν τις μ@λακιες όταν γεννήθηκε η μικρή.
Μέχρι τότε ήταν φοβερά τυπικοί και μιλάμε και για 2 αρσενικά.

Εκτοτε σηκώνουν πόδι ΠΑΝΤΟΥ. Τους έχω πιάσει ακόμα και στο μαξιλάρι μου.
Ευτυχώς φοράνε πάνα (babylino ναι καλά διαβάζετε).
Δεν υπάρχει σωτηρία.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3