Λευκό ελληνικό τσοπανόσκυλο


ΟΡΘΟΣ

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2011
264
0
Αττική
Σε συζήτηση, προέκυψαν ερωτηματικά σχετικά με το αναγνωρισμένο από τον Κ.Ο.Ε., Λευκό ελληνικό τσοπανόσκυλο (εφεξής Λ.Ε.Τ). Παραθέτω λοιπόν σημείο της συζήτησης για αφετηρία στην ανάπτυξη του θέματος:

Αρχικό μήνυμα απο foibos
Τα λευκά ελληνικά Τσομπανόσκυλα δεν τα αναφέρω γιατί έχω δει ελάχιστα δείγματα που να χαρακτηριζονται ως τέτοια κι όχι λευκός Ε.Π.,κανένα από αυτά μάλιστα δεν ετυχε να είναι εργαζόμενο ζώο, και μέσα σε αυτά είναι ακόμα πολύ εντονη η παρουσία του Ε.Π....


Αρχικό μήνυμα από ΟΡΘΟΣ
Δεν είμαι βέβαιος ότι πρόκειται για διαφορετική ράτσα και όχι για μία συγκεκριμένη γραμμή αίματος Ε.Π.. Πάντως, από ότι βλέπω, σε φωτογραφίες κυρίως, έχουν μία ιδιαίτερη εμφάνιση. Όμως, μιά προσεκτική ματιά θα δείξει ότι τα περισσότερα Ε.Π. μοιάζουν με κάποια άλλα Ε.Π.. Δηλαδή, ο καθένας μας θα βρει ορισμένα άτομα τα οποία μοιάζουν πολύ με τα δικά μας σκυλιά. Αυτό όμως δεν νομίζω ότι σημαίνει πως όλα τα όμοια σκυλιά, αποτελούν ξεχωριστή ράτσα, παρά μόνο ότι έχουν πολύ έντονα ορισμένα χαρακτηριστικά μιάς γραμμής αίματος, ενώ όλα είναι Ε.Π.. Εξ' άλλου ο ΟΦΕΠ νομίζω ότι θεωρεί άτοπο το θέμα του λευκού τσομπανόσκυλου, κυρίως γιατί η προσκόληση στο χρώμα δεν μπορεί να χαρακτηρίζει μία ολόκληρη φυλή. Να ανοίξουμε θέμα για το λευκό τσομπανόσκύλο; έχω απορίες και το βρίσκω ενδιαφέρον. Θα το ανοίξωΘείος Ερμής..jpg
 
Last edited:


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Δηλαδη το Ελληνικο Ποιμενικο λευκου χρωματος και το Λευκο Ελληνικο Τσοπανοσκυλο σε τι διαφερουν;Με ποια κριτηρια κατατασσονται σε αλλη κατηγορια (φυλη; ) ;
 




tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
αν το χρώμα εσείς βρίσκετε τη μονη διαφορα...............
Δεν υπάρχει λόγος συζήτησης!!!
Όσο για το είναι ο σκύλος της φωτογραφίας................το πόρισμα το βγάλατε........
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Προφανώς δεν έχουν δει οι άνθρωποι αυτό που έχεις δει, και γι αυτό το συζητάνε...
Δεν μας βοηθάς λίγο?

(ποιος έβγαλε πόρισμα για την φωτό:confused:)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Αυτό είναι το πρότυπο του Λ.Ε.Τ
http://www.koe.gr/ellinikesfiles_tsopanoskilo.htm
Κι αυτό είναι το πρότυπο του Ε.Π.
KOE ellhnikes files

Αν δούμε τα πρότυπά τους βλέπουμε ότι μιλάμε για δύο σκυλιά με αρκετές διαφορές πέρα από το χρώμα, με το ΛΕΤ να είναι ένας αρκετά πιο αθλητικός κι ελαφρύς σκύλος!Δώστε ιδιαίτερη προσοχή στην περιγραφή της κοιλιάς και του λαιμού του σκύλου!
Ίσως θα μπορούσαμε να το παραλληλήσουμε εως ένα βαθμό με τα τουρκικά Ακμπας, πριν αυτά όμως αρχίσουν να βαραίνουν κατά την σύγχρονη προσφιλή συνήθεια....

Προσωπικά όπως είπα, έχω δει ελάχιστα τέτοια ζώα....κι όλα ήταν εκτροφικά!
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
Προφανώς δεν έχουν δει οι άνθρωποι αυτό που έχεις δει, και γι αυτό το συζητάνε...
Δεν μας βοηθάς λίγο?

(ποιος έβγαλε πόρισμα για την φωτό:confused:)
όταν ο άλλος δεν μπαίνει στο κόπο να διαβάσει το πρότυπο και απλά μένει στο χρώμα....
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
αν το χρώμα εσείς βρίσκετε τη μονη διαφορα...............Δεν υπάρχει λόγος συζήτησης!!!
Προσωπικα,και νομιζω και οι υπολοιποι συνομιλητες στο παρον Τοπικ,συμμετασχω στην συζητηση με απολυτη ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ και σκοπο να μαθω οσα μπορω και για τον σκυλο μου.Δεν βρισκω λοιπον μονη διαφορά στο χρωμα αλλά δεν εχω και γνωσεις για παραπανω παραλληλισμους και διαφοροποιησεις αναμεσα σε καμποιες "φυλες".

Όσο για το είναι ο σκύλος της φωτογραφίας................το πόρισμα το βγάλατε........
Ποιο πορισμα;

@foibos δηλαδη εχοντας γνωση εσυ προσωπικα απο το θεμα,ο δικος μου σκυλος προς τα που εγκειται οσον αφορα την καταταξη του μορφολογικα και ως προς τα προτυπο;
Δεν γνωριζω δεν μπορω να βοηθησω περα απο αυτο που βλεπω στον δικο μου σκυλο...Ευχαριστω για την γνωση που μας προσφερεις και διαβαζω με προσοχη.
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
όταν ο άλλος δεν μπαίνει στο κόπο να διαβάσει το πρότυπο και απλά μένει στο χρώμα....
Εγω βλεπω στο λινκ του ΚΟΕ οτι ο δικος μου σκυλος προσεγγιζει πιο πολυ στο ΛΕΥΚΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΣΟΠΑΝΟΣΚΥΛΟ (απο αυτο που βλεπω σε αυτον μεγαλωνοντας)ενω ομως τον ειχα για Ε.Π που συμφωνα με το παραπανω λινκ του ΟΦΕΠ...καμμία σχεση!!!
Αρα τι συμπερασμα ή αποτελεσμα να βγαλω;
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
Εγω βλεπω στο λινκ του ΚΟΕ οτι ο δικος μου σκυλος προσεγγιζει πιο πολυ στο ΛΕΥΚΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΣΟΠΑΝΟΣΚΥΛΟ (απο αυτο που βλεπω σε αυτον μεγαλωνοντας)ενω ομως τον ειχα για Ε.Π που συμφωνα με το παραπανω λινκ του ΟΦΕΠ...καμμία σχεση!!!
Αρα τι συμπερασμα ή αποτελεσμα να βγαλω;
δεν φταίει κανεις άλλος κανεις άλλος από την ταχτική πολυμίξερ του ΌΦΕΡ
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
κωστα θα μας βοηθησει πολυ να μας αναφερεις οταν πηγες να τον παρεις αν ειδες τους γονεις, αν ηταν λευκοι....
τι μεγεθος περιπου ειχαν... αν τα αδελφακια δηλαδη η υπολοιπη τοκετοομαδα ηταν ολα λευκα ......
αυτα ειναι μια καλη αρχη.... να αρχισουμε να σκεφτομαστε .......
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Μπερδεύτηκα. Για ποιό σκύλο μιλάμε; Της φωτό στο post #1 ή στο avatar του mathosalas;
Γιατί το σκυλί στην πρώτη φωτό δεν είναι λευκό!
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Νομίζω η φώτο στο ποστ είναι τυχαίο σκυλί....
Ας πουν όσοι ξέρουν, αν τους μοιάζει ο Φοίβος πιο πολύ για ΛΕΤ ή ΕΠ κατ'αρχάς...και για ποιο λόγο...
Εγώ...πέρα από την φώτο που συνοδεύει το πρότυπο, δεν έχω άλλες εικόνες από ΛΕΤ.....
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
δεν φταίει κανεις άλλος κανεις άλλος από την ταχτική πολυμίξερ του ΌΦΕΡ
Και κατάφερε αυτή η τακτική ενός ομίλου μέσα σε 11 (και λιγότερα, αν σκεφτούμε πως το "εκτροφικό" πλάνο του μάλλον δε ξεκίνησα άμεσα) χρόνια να εξαφανίσει όλα τα ΛΕΤ;
Γιατί δεν εξαφανίσθηκαν και οι Μολοσσοί; Τα άνουρα;
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Νομίζω η φώτο στο ποστ είναι τυχαίο σκυλί....
Ας πουν όσοι ξέρουν, αν τους μοιάζει ο Φοίβος πιο πολύ για ΛΕΤ ή ΕΠ κατ'αρχάς...και για ποιο λόγο...
Εγώ...πέρα από την φώτο που συνοδεύει το πρότυπο, δεν έχω άλλες εικόνες από ΛΕΤ.....
Εγώ έχω. Πιθανότατα τα ίδια που έχει δει και ο foibos.
Υ.Γ. Οι φωτογραφίες στα πρότυπα κάποια στιγμή θα πρέπει ν' αντικατασταθούν, αν όχι με αναλυτικές εικονογραφήσεις, τουλάχιστο με φωτογραφίες αντιπροσωπευτικών δειγμάτων σε σωστές λήψεις.
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Bαζω καποιες οσο πιο αντιπροσωπευτικες φωτο βρηκα και εχω ποσταρει για να βοηθησω σχετικα με το Φοιβο



και με βαση την ηλικια σημερα στους 13 μηνες και κατι,σε ποια κατηγορια προσεγγιζει ο μικρος;

Τι αλλα στοιχεια χρειαζονται για να βρω ας πουμε μια ακρη;...Πώς και που μπορω να απευθυνθω ωστε να "κρινουν"αν ο Φοιβος μπορει να εντασσεται σε καποια αναγνωρισμενη Φυλη ή απλα συνεχιζει ως "Τσοπανης"
Εχω ξαναγραψει οτι δεν ειναι αυτοσκοπος μου η αναγνωριση προτυπου,ομως εστω απο περιεργεια,απο τελειομανια απο απο απο...πες ενδιαφερον συνολικα θα ηθελα να ξερω "απο που κρατα η σκουφια του" και αυτος ειναι ο λογος εμπλοκης μου σε παρομοιες κουβεντες περαν της αφορμης για προσωπικη εκμαθηση και γνωση. :)
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
Και κατάφερε αυτή η τακτική ενός ομίλου μέσα σε 11 (και λιγότερα, αν σκεφτούμε πως το "εκτροφικό" πλάνο του μάλλον δε ξεκίνησα άμεσα) χρόνια να εξαφανίσει όλα τα ΛΕΤ;
Γιατί δεν εξαφανίσθηκαν και οι Μολοσσοί; Τα άνουρα;
νομίζεις ότι δεν θα καταπιεί και αυτά αφού τα αναγνωρίζει σαν EΠ.........
Σαφώς και δεν ευθύνεται για την σπανιότητα τους αλλα συντελεί στην ΕΞΑΦ’ΝΙΣΗ τους
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
Υ.Γ. Οι φωτογραφίες στα πρότυπα κάποια στιγμή θα πρέπει ν' αντικατασταθούν, αν όχι με αναλυτικές εικονογραφήσεις, τουλάχιστο με φωτογραφίες αντιπροσωπευτικών δειγμάτων σε σωστές λήψεις.

Έχεις απόλυτο δίκιο!!!!!!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ο φοίβος μου φαίνεται ελαφρύς και ψηλοπόδαρος με έντονο στόπ
και πλην του τελευταίου ,εμένα, μου μοιάζει με Λ.Ε.Τ παρά με Ελλ.Ποιμ.
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Ο Φοίβος είναι αν δεν απατώμαι 13 μηνών. Είναι μικρός ακόμη για αναγνώριση/αξιολόγηση, ειδικά το κεφάλι σε κάποιες γραμμές αργεί να δείξει.
Όσον αφορά τις αναγνωρίσεις για Ε.Π. πρέπει το σκυλί να είναι 18 μηνών, για Λ.Ε.Τ. δεν είμαι βέβαιος.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf