Λεων ο 3ος


hlias77

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2007
53
0
Καλησπερα και απο εμενα.Αργησα λιγο(γραφτηκα Ιουλιο) αλλα τελικα βρηκα το κουραγιο-χρονο,για να συστηθω.
Με λεμε Ηλια και ειμαι 30 ετων.Απο μικρος ειχα παντα σκυλο.Ξεκινησα με ενα μπασταρδακι τον Λεων τον 1ο ο οποιος μου εδειξε και με εμαθε να αγαπαω τα ζωα και ιδιαιτερα τα σκυλια.Αργοτερα και μετα απο αρκετα χρονια αγορασα απο πετ σοπ,ειχα αγνοια για αυτα τα μαγαζια,ενα βελγικο λυκοσκυλο.Με συντροφευσε για 12 υπεροχα χρονια.Δεν θα αναφερθω πολυ στον Λεων τον 2ο γιατι ακομα ποναω πολυ απο τον χαμο του.Εστω και αν εχουν περασει κοντα στα 4 χρονια.Το καλο ειναι οτι εφυγε απο γεραματα.
Παραλληλα με τον 2ο ειχαμε και ενα κοκερακι την Ιρμα μας,η οποια ζουσε μεσα στο μεσα στο σπιτι μας.Ο Λεων ηταν στον ακαλυπτο μας και τα βραδυα μεσα στην σκαλα.Το σπιτι ειναι δικο μας.Της Ιρμας μονο η μιλια της ελειπε.Ηταν πανεξυπνη,πανεμορφη(με της αυταρες της) και γενικα ηταν ολη μερα στα ποδια μας με αποτελεσμα να εχουμε δεθει παρα πολυ μαζι της.Δυστηχως και αυτη μας διαβαζει απο ψηλα πια.Μετα τα 10 χρονια της ταλαιπωρηθηκε αρκετα.Της αφαιρεσαμε την μητρα και εκτοτε ειχε πολλα προβληματα.Το παλεψαμε αρκετα ομως και καταφερε και εζησε ως τα 14 της.Οπου αν δεν πεφταμε σε χασαπη κτηνιατρο πιστευω οτι θα ζουσε κιαλο.Ειμασταν βλεπετε σε διακοπες στην Ιεραπετρα Κρητης,απ'οπου ειναι η μητερα μου και πηγαμε στον πιο ξακουστο.Μετα απο ενα χρονο που ξαναπηγα Ιεραπετρα και εψαξα το θεμα εμαθα τα κατορθωματα του.Πολλα σκυλια,γατια,παπαγαλοι εχουν πεθανει εξαιτιας του.Τεσπα.Οταν εφυγε και η Ιρμα (μετα απο 2 χρονια απο τον Λεων ΙΙ) η απωλεια της ηταν βαρια.Ηταν η πρωτη φορα στα 28 μου που ειδα τον πατερα μου να κλεει.Η μανα μου ακομα να το ξεπερασει.
Ας αφησω τα δυσαρεστα και ας περασω στα ευχαριστα.Αφου ξεπερασα το αρχικο σοκ,και ηδη ειχε περασει αρκετος καιρος που ημουν χωρις σκυλο,αποφασησα οτι δεν παει αλλο.Δεν αντεχα.Ηθελα σκυλο.Η ρατσα δεν με πολυενοιαζε αλλα δεν ηθελα λυκο ουτε κοκερ παλι! :cry: Η αποφαση παρθηκε δυσκολα.Τελικα αποφασησα οτι η ρατσα που μου ταιριαζει και μπορω να ανταπεξελθω ηταν τα Ροτβαιλερ.Αρχησα το ψαξιμο,και τελικα εμπιστευτηκα Ελληνα εκτροφεα.Απο Πατρα μερια.Καποιοι θα τον ξερεται.Στο τηλ ακουστηκε πολυ σωστος και ξεκινησα να παω και απο κοντα.Εκεινη την περιοδο ειχε γεννα και μολις πηγα στο μερος του επαθα σοκ.Αντικρυσα 6 πανεμορφα κουταβακια Ροτβαιλερ.Ε,λιγο η αγαπη μου,λιγο η στερηση,τα ηθελα ολα!Μην πολυλογω αφου με "ψαρεψε" με την καλη ενοια ο εκτροφεας αποφασησε οτι μπορει να μου δωσει ενα κουταβι.Στην αρχη μου κακοφανηκε που με ρωταγε τοσα πολλα αλλα στην πορεια ειδα οτι καλα εκανε.Και ετσι απεκτησα τον Λεων τον ΙΙΙ.Μην με ρωτησετε για το ονομα,απλο κολλημα.
Σημερα ειναι 19 μηνων.Ειναι καλος,υπακουος,και του αρεσουν τα χαδια.Τους πρωτους μηνες ειχα τρελλαθει,ηταν πολυ ατακτος,μου κατεστρεψε το δωματιο,τα χερια μου τα ειχε κανει χαλια με τα δοντακια του,αλλα πλεων ειναι αψογος.Ακουει της βασικες εντολες,κατσε-κατω-κοντα-μεινε-τρεξε και αλλες πολλες που του εχω μαθει.Δεν τον εχω παει σε εκπεδευτη,και ισως να εχω κανει λαθος,αλλα προσπαθω μονος μου.Απο κοινωνηκοποιηση ειμαστε σε πολυ καλο σταδιο.Τον λατρευουν ολα τα πιστιρικια στην πλατεια,και αυτος τρελενεται για χαδια.Εχουμε κατεβει και σε καποιες εκθεσεις οπου σε γενικο βαθμο οι κριτικες ειναι θετικες.Ποσος με νοιαζει το αποτελεσμα,,απλα μου αρεσει να βλεπω συγκεντωμενα τοσα πολλα σκυλια μαζι.
Ελπιζω να μην σας κουρασα :oops: .Τα υπολοιπα θα τα πουμε στον αψογο και καλοστημενο δικτυακο μας χωρο. :) Παραθετω και καποιες φωτο του.

[/URL]
[/img]

[/URL]
[/img]

[/URL]
[/img]

[/URL]
[/img]
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Καλως ήρθες hlias77! Κούκλος ο μικρός! Να τον χαίρεσαι! :p

Ως κάτοχος rott μπορείς να γίνεις μέλος στο Rottweiler subforum, μια γωνιά για όλους εμάς που λατρεύουμε τη φυλή. Τους όρους συμμετοχής θα τους διαβάσεις εδώ: Rottweiler subforum :wink:
 








hlias77

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2007
53
0
Σας ευχαριστω ολους για το καλωσορισμα. :D
Ροττιε διαβασα αυτο που μου ειπες,αλλα σε ποιον ακριβως πρεπει να στειλω μνμ?Δεν βλεπω ποιος ειναι administrator του usergroup.Να σου πω οτι το Rottweiler subforum το διαβαζω κανονικα.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
hlias77, το Rottweiler subforum το βλέπουν όλα τα μέλη του Dogforum, αλλά μπορούν να συμμετέχουν ΜΟΝΟ τα εγγεγραμμένα μέλη του user group. Εάν επιθυμείς να συμμετέχεις στις εξειδικευμένες συζητήσεις για τη φυλή, θα πρέπει να στείλεις ένα pm (Private Message) με το ονοματεπώνυμο και το τηλέφωνο σου στον admin
:wink: