Λιχουδιές?!?!?!


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Εγώ του πήρα μια φορά λουκάνικα φρανκφούρτης και είχε διάρροια για 2 μέρες..

Τώρα του έχω πάρει κάτι treats της hunter που έχουν γεύση συκώτιού. Το καλό είναι ότι είναι πολύ μικρά κομματάκια και δεν τρώει μεγάλη ποσότητα..Η ίδια εταιρία βγάζει αρκετά τέτοια σε διάφορες γεύσεις αν θέλετε κάτι ανθυγειινό!:D
 


merenta

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
221
1
ΔΡΑΜΑ
όσες φορές της έδωσα λουκάνικο ούτε να τα κοιτάξει δεν ήθελε.
πρώτη του μηνός αποφάσισα να της δώσω ωμό κόκκαλο απο μοσχάρι (δεν γνώριζα οτι μπορώ, εδώ το ανακάλυψα) και δεν το πήρε, το μύρισε μόνο και το αγνόησέ,
είναι δυνατόν :eek::confused:
λατρεύει το τυρί, γαλοπούλα άπαχη;) καρότα, μήλα και αγγούρι.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Οι εκπαιδευτές του Μουφ με συμβουλεύουν να έχω δυο ειδών λιχουδιές: τις λεγόμενες κανονικές λιχουδιές και μετά τις λεγόμενες high value, δηλάδη κομματάκια hot dog και τυριού άμα είναι να ζητάω από το Μουφ να κάνει κάπως πιο δύσκολα ή καινούρια πράγματα. Επειδή όμως το hot dog παχαίνει πολύ, του παίρνω λουκάνικα γαλοπούλας light για την εκπαίδευση. Και φυσικά με βάλανε να κάνω εκείνα τα απαίσια και αηδιαστικά σηκωτομπίσκωτα που φυσικά τα τρώει σα μουρλό. Κατά τ' άλλα έχει και μπισκοτοειδή, μικρά για εκπαίδευση και μεγαλύτερα για πού και πού. Φέτος δεν του αγόρασα καινούριες λιχουδιές βέβαια διότι το Μουφ κέρδισε πέρσυ στην τόμπολα μια καλαθούνα τεράστια γεμάτη λιχουδιές για τουλάχιστον ένα χρόνο οι οποίες ήταν μάλιστα υποτίθεται οργανικές και από τις ακριβές!!

Μια άλλη ιδέα, αν έχει κανείς αποξηραντή, μπορεί να φτιάξει φυσικές λιχουδιές από φρούτα και λαχανικά, ίσως δε και από κρέας. Η Victoria Stilwell δίνει συνήθως κομματάκια κοτόπουλο τα οποία επίσης συνιστά ο εκπαιδευτής του Μουφ.
 


DaLiDa

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2010
60
0
Andros
Αυτά που χρησιμοποιώ είναι κατά κύρια βάση ότι περιέχει λίπος και αλάτι....Πιστέψτε με κάνουν όχι απλά ότι τους πω αλλά κ παραπάνω!!!!!Λουκάνικα,μπέικον,ζαμπόν και γενικά ότι μυρίζει λαχταριστά σε μας όταν το ψήνουμε..μυρίζει και σε αυτούς...και κάνουν τούμπες!!!!!!!
Υπομονή χρειάζεται οι λιχουδιές απλά συμπληρώνουν το έργο που κάνουμε!!!!!!!!!:eek:
Έχετε????????Απολαύστε τα αποτελέσματα!!!!!!:cool:
 


maria-kostas

Active Member
24 Οκτωβρίου 2009
36
0
Καστοριά
απο ποιά ηλικία μπορούμε να δώσουμε σε ένα σκύλο γιαούρτι, μήλο, καρότο και τυράκι???
και κάτι άλλο λίγο άκυρο
γνώμες για το αβγό στη διατροφή τους??
 


DaLiDa

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2010
60
0
Andros
Για μένα δεν έχει όριο η ηλικία....Πίστευα κ ακόμα το κάνω πως όσο πιο νωρίς τόσο πιο καλά για να μαθαίνει κιόλας να τρώει "ανθρώπινα" αν θέλεις να ζήσει πολύυυυυυ!!!!!:cool:
 


maria-kostas

Active Member
24 Οκτωβρίου 2009
36
0
Καστοριά
δηλαδή μπορούμε και απο την ηλικία τον 5 μηνών, μια χαρά
απο φρούτα τι του δίνεις??
πρώτο σκύλος βλέπεις και πολύ λιχούδικο το κάθαρμα
 


toshko18

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2009
497
1
Bulgaria
diabesica.com
Σε αυτή την ηλικία μπορεί άφοβα να φάει αυτά που αναφέρεις. Αν το καλομάθεις με λιχουδιές μην παραξενευτείς αν αρχίσει να κάνει "νούμερα" με την ξηρά τροφή.
Το τυρί είναι πολύ αλμυρό. Εγώ προτιμώ το ανθότυρο.

Οπωσδήποτε να αποφύγεις τα
1. Σταφύλια και σταφίδες
2. Αβοκάντο (δεν είμαι σίγουρος)
3. Καρπούς Macadamia
4. Μανιτάρια
5. Κρεμμύδι
6. Ωμά αυγά

Όποιος θέλει συμπληρώνει τη λίστα. Δεν ξέρω καν αν είναι η θέση της εδώ.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Σε αυτή την ηλικία μπορεί άφοβα να φάει αυτά που αναφέρεις. Αν το καλομάθεις με λιχουδιές μην παραξενευτείς αν αρχίσει να κάνει "νούμερα" με την ξηρά τροφή.
Το τυρί είναι πολύ αλμυρό. Εγώ προτιμώ το ανθότυρο.

Οπωσδήποτε να αποφύγεις τα
1. Σταφύλια και σταφίδες
2. Αβοκάντο (δεν είμαι σίγουρος)
3. Καρπούς Macadamia
4. Μανιτάρια
5. Κρεμμύδι
6. Ωμά αυγά

Όποιος θέλει συμπληρώνει τη λίστα. Δεν ξέρω καν αν είναι η θέση της εδώ.
Ολα τ'αλλα καλά, αλλά γιατί όχι ωμά αυγά? (αν σκέφτεσαι τη σαλμονέλα, το συζητήσαμε το θέμα πρόσφατα στο θέμα της BARF.... :) )
 


toshko18

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2009
497
1
Bulgaria
diabesica.com
Ο ένας λόγος είναι η σαλμονέλα. Έχω διαβάσει τη συζήτηση σας για BARF και γενικά ψάχνομαι πάνω στο θέμα αυτό.
Ο άλλος λόγος είναι ότι τα ωμά αυγά περιέχουν ένα ένζυμο που ονομάζεται αβιδίνη, το οποίο μειώνει την απορρόφηση της βιοτίνης (βιταμίνης Β). Αυτό μπορεί να οδηγήσει σε προβλήματα του δέρματος και τριχώματος.

Ας μας διαφωτίσει κάποιος κτηνίατρος αν μπορεί. Η πηγή των παραπάνω είναι ΕΔΩ
 


DaLiDa

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2010
60
0
Andros
Κάτι το οποίο τρωμε...δεν ανέφερα τα γλυκα καθως ολοι ξέρουμε...αλλα ο πρώην σκύλοσ μου έτρωγε ότι κσι εγώ,,,Ζήσαμε χαρούμενοι......
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Συγνωμη βρε παιδια αλλα για να καταλαβω εγω και να ειμαστε και λιγο πρακτικοι!

Τωρα δηλαδη θα παω αυριο βολτα τον μικρο και θα πρεπει να ψιλοκοψω την καρδια η το συκωτακι και να το βαλω στο τσαντακι μεσης?

Ενταξει ειπαμε λιχουδιες να δινουμε αλλα αυτα ειναι ασυμφορα!

Το λουκανικακι Φρανκφουρτης ειναι οκ!
Κοτοπουλακι σε μικρες μπουκιτσες και αυτο οκ!
Τυρακι οκ!

Οχι τιποτα αλλο μην το γυρισουμε παλι στην ΒARF και εκει ειναι που θα τα μπερδεψουμε!

Σκοπος των λιχουδιων δεν ειναι να ειναι ευκαιρες να γινονται γρηγορα για να τις περνουμε εξω στην βολτα στην διαρκεια της εκπαιδευσης η μεσα στο σπιτι?
 
Last edited:


DaLiDa

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2010
60
0
Andros
κατά την διάρκεια της εκπαίδευσης φυσικά στην βόλτα του...βάλε τα σε μια σακούλα δεν νομίζω να λερωθείς...
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
polybag και τσέπη και όλα μια χαρά :)

Απλά για να εχει λόγο το μπούκωμα με τα λουκανικάκια, πρέπει να σου δείξει κάποιος εκπαιδευτής πρώτα. Έχει πολύ σημασία ο χρόνος που δίνεις την επιβράβευση. Αν αργήσεις, στην καλύτερη ο σκύλος έχει φάει μια λιχουδιά παραπάνω χωρίς να καταλάβει το γιατί και στη χειρότερη έχεις επιβραβεύσει μια λάθος συμπεριφορά.