Λουριά....


iro

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
174
0
Δεν βρηκα παρομοιο θέμα και ειπα να ρωτησω...
Τι λουρι εχετε για το σκυλακι σας?
Εχω απαυδήσει με αυτά τα λουρια πια:mad:
Θελω ενα εχμμμμμ απο αυτα τα ολοσωμα που δε ξερω πως λεγονται:D
Αλλα να ειναι ασφαλειας! Σημερα (ευτυχως πριν βγουμε στο δρομο) τραβηξε δυνατα ο δικος μου και εσπασε το κουμπωμα:mad:
Τι προτεινετε?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Καλής ποιότητας δερμάτινο περιλαίμιο (εγώ του φοράω πνίχτη) και οδηγό 1,5 μέτρου. Αν τραβαει μην του φορας στηθολουρο.
 


iro

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
174
0
Με περιλαιμιο τον ειχα αρχικα αλλά ειχα την εντυπωση οτι το στηθολουρο ειναι πιο ασφαλες...μεχρι που κοπηκε:maria:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Το στηθολουρο σε σκύλο που τραβάει προκαλεί μεγάλη πίεση στο θώρακα και προβλήματα στις μασχάλες λόγω τριβής.
Ρίξε μια ματιά σε ένα σχετικό θέμα. Θα βρεις πολλές και χρήσιμες πληροφορίες: Περιλαίμια και λουριά

:)
 




Rentina - Marley

Well-Known Member
14 Ιανουαρίου 2009
133
1
Thessaloniki
Φανταστικά αυτά τα λουριά και τα περιλεμια !!!:)
Thanx Bay now.....

Όμως αν θέλεις να μην τραβάει και να εκπαιδευτεί σωστά
Νομίζω ότι πρέπει να του πάρεις πρώτα
ένα Halti.
 


iro

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
174
0
Ευχαριστω Rottie πολυ ενδιαφερων η κουβεντα...Δεν την εντοπισα με το search!
Γενικά δεν τραβάει στην βόλτα και περπατάει δίπλα μου αλλά ακόμα έχουμε κάποια μελανά σημεία όπως όταν βγαίνουμε από την αυλή και δε κρατιέται με τίποτα:D
Αλλά όπως και να έχει τίποτα χειρότερο από το να προκύψει κάτι σαν το χθεσινό στη βόλτα:mad:
Θα κοιτάξω να βρω κάτι σαν αυτό που περιγράφεται με τους μεταλλικούς κρίκους για επιπλέον ασφάλεια αν σπάσει το κούμπωμα...
Πιαζει τιποτα για λουρι βολτας με δυο κουμπωματα για το στηθολουρο και περιλαιμιο ή δεν ειναι καλη ιδέα?
Ωραια λουρια στα site αλλά 200 ευρω το ενα?:eek:
Το Halti σε τι θα μπορουσε να χρησιμευσει?
Δεν εχουμε προβλημα στο να τρωει απο κατω ή κατι τετοιο....
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Εχει και πιο φθηνα 60-80 ευρω,παει με το μεγεθος,και αντεχει τρεις σκυλοζωες,εγω παω θαλασσα ποταμια 4 χρονια τα εχω και ειναι σαν καινουρια.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Το Halti σε τι θα μπορουσε να χρησιμευσει?
Δεν εχουμε προβλημα στο να τρωει απο κατω ή κατι τετοιο....
To halti δεν είναι φίμωτρο. Δεν εμποδίζει το σκύλο να φάει ή να πιεί ή να γαυγίσει κτλ. Δίνει απλώς τη δυνατότητα να ελέγχεις το σκύλο από το κεφάλι.... με ότι αυτό συνεπάγεται. Εγώ δεν έχω προσωπική εμπειρία, ας πουν άλλοι που έχουν. Κάποιοι λένε ότι εμποδίζει το σκύλο απο το να τραβάει, αλλά δεν τον μαθαίνει να μην τραβάει οπότε οταν δεν το φοράει τραβάει. Αλλοι λένε ότι συνηθίζει με το halti να μην τραβάει οπότε δεν τραβάει και χωρίς το halti μετά από λίγο καιρό. Δεν ξέρω τι ισχύει στις περισσότερες περιπτώσεις.
 


mildecoy

Well-Known Member
14 Φεβρουαρίου 2009
294
3
Βγεθι, Κερατεα
Αποψη μου ειναι, ενα φαρδυ δερματινο ή cordura κολαρο και μια αλυσιδα ελεγχου μαζι, οπου ενισχυουν τοσο την ασφαλεια οσο και τον ελεγχο του σκυλου. Το στηθολουρο ειναι καλο για σκυλους που εχουν προβλημα λαιμου(που ισως δημιουργηθηκε απο κακη χρηση της αλυσιδας ελεγχου) αλλα μπορει να ενισχυσει το τραβηγμα. Επισης το στηθολουρο ειναι εξαρτημα ιχνηλασιας και μεταφορας(με καποια μετατροπη).Το halti παλι ειναι εξαρτημα εκπαιδευσης και ελεγχου αλλα συνηθως δεν ειναι καθημερινο μεσο βολτας. Σε οτι αναφερε στο ανωτερω post ο kopritis για το halti αναλογα με το σκυλο και τη μεθοδο εκπαιδευσης λειτουργει ή οχι σωστα.:)
 
Last edited:




Rentina - Marley

Well-Known Member
14 Ιανουαρίου 2009
133
1
Thessaloniki
Το Halti είναι ένα απλό πράγμα
το Βάζουν εδώ και πολλούς αιώνες στα μεγάλα ζώα όπως
Άλογα Μοσχάρια και αλλα πολλά.

Είναι στα ελληνικά το Χαλινάρι.

Βεβαια θέλει προσοχή στην Εκπαίδευση με αυτό το Εργαλείο για την σωστή του
Χρησιμότητα.
Πιστεύω ότι είναι καλο να Χρησιμοποιείτε σε μεγαλόσωμα σκυλιά.
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Ναι, στην ουσία είναι χαλινάρι για σκύλους. Αλλά θέλει προσοχή όταν πας να διορθώσεις ή να συγκρατήσεις το σκύλο με αυτό. Απότομα τραβήγματα όπως πχ με τον πνίχτη, απαγορεύονται. Με το halti πρέπει να κάνεις μια κίνηση σα να σέρνεις το ζώο, διαφορετικά μπορείς μέχρι και να το αναποδογυρίσεις, μέχρι και να του κάνεις μεγάλη ζημιά στον αυχένα.
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
νομιζω οτι το καλυτερο ειναι ο <<πνιχτης>> ειτε απο αλυσιδα ειτε απο σχοινι - λουρι αν μαθεις να το χρησιμοποιεις σωστα ελεγχεις τον σκυλο μια χαρα και δεν ειναι και επικυνδινο

δες και τον πρωτο κυκλο των επισοδειων του cesar millan εξηγει πολυ καλα το πως να το χρησιμοποιεις
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Εγώ προσωπικά μισώ το Halti. Ο σκύλος δεν είναι θήραμα αλλά κυνηγός και δεν εκτιμάει πράγματα γύρω από τα "εργαλεία της δουλειάς" του. Θεωρώ πως είναι πολύ πιο βαύναυσο από τους πνίχτες, γιατί εκτός του ότι δεν αρέσει στον σκύλο, είναι πιο εύκολο να τον πληγώσεις. Επίσης, εγώ θέλω ο σκύλος να έχει ΠΑΝΤΑ την ελευθερία να κοιτάξει όπου θέλει, ή να γυρίσει το κεφάλι του. Δεν θέλω ούτε να ΣΚΕΦΤΕΙ πως δεν μπορεί να το κάνει αυτό....

Το Halti υποτιμάει τους σκύλους, βάζοντάς στους στην κατηγορία κατσίκας. Ο ΚΑΘΕ σκύλος μπορεί να μάθει να είναι ΑΠΟΛΥΤΑ υπάκουος, προσέχοντας το αφεντικό του και ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ να παρατηρεί ΚΑΙ τα πάντα γύρω του, με άνεση. Και τα άλογα θέλουν να κοιτάνε γύρω τους, αλλά είναι θηράματα και "σκιάζονται" γι' αυτό μας συμφέρει να τους κόβουμε την παρατηριτηκότητα (εξού και οι παρωπίδες που φορούν όταν είναι σε πολυσύχναστα μέρη). Ασε που δεν μπορείς να κρατήσεις άλογο από τον λαιμό με τίποτα (απίστευτη δύναμη). ΑΛΛΟ ο σκύλος. Ίσως γι' αυτό φοράνε κολλάρα οι σκύλοι χιλιάδες χρόνια τώρα.

Σε κουτάβι ή νεαρό μπόξερ (για Μπόξερ μιλάμε έτσι; ) το καλύτερο είναι ο πνίχτης με καρφιά (και το ΠΙΟ ασφαλές εργαλείο) μέχρι ωριμάσει και να μάθει να υπακούει άψογα (μετά βάλε του ότι σου αρέσει, εκτός από στηθόλουρο ή χάλτι).

Όταν είναι έτοιμος για την αλλαγή (σε δερμάτινο περιλαίμιο πχ.) φοράς και τα δύο για μία- δύο εβδομάδες, αλλάζοντας με βάση την υπακοή του, συχνά καθώς βολτάρετε.
Αυτό γίνεται συνήθως στον 1 -1,5 χρόνο, ανάλογα βέβαια το πόσο καλά έχει δουλέψει τον σκύλο ο ιδιοκτήτης του, ή και ανάλογα την ενέργεια/ωριμότητα που διαθέτει ο σκύλος. Φυσικά όμως μπορείς να το έχεις για πάντα τον πνίχτη (pinch collar), πολλοί Mποξεράδες δεν το αποχωρίζονται (δεν υπάρχει και λόγος εκτός του αισθητικού).

Ο πνίχτης (κανονικός) έρχεται σαν δεύτερη επιλογή γι' αυτήν την φυλή, γιατί έχουν μεγάλη εκρικτηκότητα, δύναμη και αντογή στον πόνο, με αποτέλεσμα να τον συνηθίσουν και να χρειάζονται συνεχώς διορθώσεις (όλο και πιο δυνατές). Θέλει τέχνη για να τον εκπαιδεύσεις με πνίχτη κανονικό, χωρίς να βγάλεις τα χέρια σου ή να προκαλέσεις ζημιά στο Μπόξερ.

Ο πνίχτης από νάιλον ή σχοινί, είναι κακή επιλογή για τον οποιονδήποτε σκύλο, γιατί είναι πολύ αυστηρή διόρθωση. Δεν προειδοποιεί με κανέναν ήχο, και έτσι είναι σκληρή και συχνά άδικη η διόρθωση. Τα δύο προηγούμενα εργαλεία λειτουργούν με βάση τον ήχο, με αποτέλσμα να έχεις σε σύντομο χρονικό διάστημα την επιλογή μιας ιδιαίτερα "απαλής" διόρθωσης. Αυτό ο πνίχτης από ναίλον δεν σου το δίνει ποτέ. Μπορεί να είναι στο "μάτι" πιο απαλό ή "φιλόζωωο", αλλά στην ουσία ησχύει το αντίθετο.
 
Last edited:


Anubis

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2007
107
0
Σίγουρα είναι λύση τα περιλαίμια που παρέθεσε ο omarock ιδιαίτερα έαν έχεις σκύλο κάτω τον 15 κιλών.
Θα λειτουργούν ως άγκυρα!...Το κεφάλι θα μένει κολημμένο στο πάτωμα και ο σκύλος θα σέρνετε με αργούς ρυθμούς.
Τέρμα το πρόβλημα με το τράβηγμα!!

Άσε που με 60-250 ευρώ περιλαίμιο σιγά μην αφήσω το σκύλο από δίπλα μου...Να χάσω το περιλαίμιο?!! :eek: :D

Γενικότερα πάντως θα πρότεινα να επικεντρωθείς στο πως να εκπαιδεύσεις το σκύλο σου να μην τραβά τόσο ώστε να σπάει τα λουριά,παρά στο ποιό είναι το πιο ανθεκτικό λουρί για να αντέχει έναν σκύλο που τραβάει...και τα περιλαίμια και τα λουριά της εκπαίδευσης και πως τα χρησιμοποιείς τα συζητάμε αλλού.
 






Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
Ο πνίχτης από νάιλον ή σχοινί, είναι κακή επιλογή για τον οποιονδήποτε σκύλο, γιατί είναι πολύ αυστηρή διόρθωση. Δεν προειδοποιεί με κανέναν ήχο, και έτσι είναι σκληρή και συχνά άδικη η διόρθωση. Τα δύο προηγούμενα εργαλεία λειτουργούν με βάση τον ήχο, με αποτέλσμα να έχεις σε σύντομο χρονικό διάστημα την επιλογή μιας ιδιαίτερα "απαλής" διόρθωσης. Αυτό ο πνίχτης από ναίλον δεν σου το δίνει ποτέ. Μπορεί να είναι στο "μάτι" πιο απαλό ή "φιλόζωωο", αλλά στην ουσία ησχύει το αντίθετο.
εγω νομιζα οτι ο σκυλος αντιδρα στο ξαφνικο και στιγμιαιο ερεθισμα του <<πνιχτη>>

οσο για τον ηχο εδω μπορω να ακουσω εγω το τριψιμο του λουριου μεσα στον κρικο δεν θα το ακουσει ο σκυλος ;

βασικα με το περιλαιμιο στο ανω μερος του λαιμου πισω απο τα αυτια ο σκυλος δεν μπορει να αντισταθει και υπακουει - υποτασεται πιο ευκολα και χωρις πνιχτη

αυτα εχω καταλαβει δεν ξερω ισως να ειμαι και λαθος
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
εγω νομιζα οτι ο σκυλος αντιδρα στο ξαφνικο και στιγμιαιο ερεθισμα του <<πνιχτη>> Μαθαίνει να λαμβάνει τον ήχο σαν διόρθωση. Γιατί όλες η σωστές διωθώσεις έχουν ήχο πρώτα (σαν φερμουάρ).

οσο για τον ηχο εδω μπορω να ακουσω εγω το τριψιμο του λουριου μεσα στον κρικο δεν θα το ακουσει ο σκυλος ; αυτός ο ήχος που λες είναι ιδιαίτερα απαλός μικρός, και όχι δεν δίνει σημασία ο σκύλος αν έχει την προσοχή του αλλού. Ή μάλλον πες μου εσύ. ΜΠΟΡΕΙΣ να διορθώσεις τον σκύλο σου μόνο με αυτόν τον ήχο;

βασικα με το περιλαιμιο στο ανω μερος του λαιμου πισω απο τα αυτια ο σκυλος δεν μπορει να αντισταθει και υπακουει - υποτασεται πιο ευκολα και χωρις πνιχτη όχι πάντα, ανάλογα την αντοχή/δύναμη και το μέγεθος του λαιμού του.

Και μετά; τον έχεις έτσι μιά ζωή; Και ο λόγος να μπείς στην διαδικασία αυτή; Το θεωρείς λιγότερο αυστηρό από τον πνήχτη που λειτουργεί ΜΟΝΟ όταν κάνει κάποιο λάθος ο σκύλος και χαλαρώνει αμέσως (τονίζοντας στον σκύλο τι ακριβώς έκανε λάθος);

αυτα εχω καταλαβει δεν ξερω ισως να ειμαι και λαθος
Είναι αμαρτία να είναι ένας σκύλος σε "διόρθωση" σταθερή σε όλη την βόλτα. ΟΤΙ κολάρο/πνίχτη να χρησημοποιείς, αυτό είναι απαράδεκτο.
Άσε που δεν μαθαίνει στο σκύλο τίποτα (γιατί δεν έχει καμία επιλογή).
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.812
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf