Λούτρινα παιχνίδια


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Τα λουτρινα δε ξερω κατα πόσο θα ζήσουν ουτε της κονγκ, ισως να προσανατολιστεις στο κλασσικο που γεμιζεις λιχουδιες. εμεις ενα λουτρινο και ενα σαν φρισμπι υφασματινο πηραμε καποτε (ο δικος μου δεν είναι χαλαστρας) και παλι δεν εζησαν παραπανω απο 1-2 μερες.

αυτη η λοξα γενικα ειναι επικινδυνη για την τσεπη.....εγω εχω ενα σκύλο και σαμαράκια/κολάρα να φορέσει αγέλη.....
Να ξερεις στο μαυρο παει πολυ ωραια το κιτρινο, το λαχανι φωσφοριζέ και το εντονο πορτοκαλί :p
Με βάση και το παραπάνω , περί λούτρινων ο λόγος λοιπόν. Στο μικρό, έχω πάρει σαν υλικά καουτσουκ, τα κλασσικά μπαλάκια τένις, ψαθί (?) (το υλικό που έχουν κάποια "λουκάνικα".) και σχοινί. Δεν έχει αγγίξει τίποτα από αυτά. Μια μέρα, όταν πρωτοήρθαμε, είδε κάτι λούτρινα που είχα στο κρεβάτι, κανονικά, όχι σκυλολούτρινα και τα λάτρεψε. Εδώ και 6 σχεδόν μήνες, από τα 4, το ένα έχει μείνει μισό πλέον, το άλλο έχει αρχίσει και ανοίγει τρυπούλες και τα 2 είναι εντελώς άρτια. Και φανταστείτε πως είναι τα μοναδικά με τα οποία παίζουμε- tug of war και παρτο/φερτο. (για αυτό άλλωστε έχουν χαλάσει τα δυο από το τράβηγμα- δεν ήταν φτιαγμένα για αυτό). Ως συνέπεια, κατάλαβα ότι του αρέσουν τα μαλακά παιχνίδια και σκέφτηκα να του πάρω τα παρακάτω: Tugger Knots Frog | KONG Company και Wild Knots Bears | KONG Company
Και όταν έρθουμε Αθήνα αυτό: Plush tug toy
Έχει κάποιος εμπειρία με τα παραπάνω; Με κάποιο άλλο λούτρινο που να έχει κρατήσει;

(Πάντως τα ανθρωπολούτρινα, τραβολογούνται 6 μήνες και κρατούν ακόμα, καλή κατασκευή και πετυχημένη αγορά:LOL:)

Το κλασσικό κονγκ στο μεταξύ το έχουμε, απλά αδειάζει το φαγητό από μέσα και το αφήνει, το βαριέται. Υπάρχουν φορές που βαριέται τόσο που αφήνει και το φαγητό ως τη μέση μέσα ( του βάζω κονσέρβα και το παγώνω). Γούστα και παραξενιές :ROFLMAO::ROFLMAO:

(υ.γ ευχαριστούμε για τα χρωματάκια @medusa θα τα έχουμε υπόψιν :love: - και το φωτεινό κόκκινο τους πάει όπως το έχω δει)
 
Last edited:
  • Like
Reactions: medusa


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Έχει κάποιος εμπειρία με τα παραπάνω; Με κάποιο άλλο λούτρινο που να έχει κρατήσει;
Έχουμε έχουμε....που να έχει κρατήσει...1 ώρα όμως...δυστυχώς μας αρέσουν πάααααρα πολύ που τα διαλύουμε αμέσως!! Είναι πολύ ωραία κι έχω ξοδέψει πολλά λευτά γι αυτά αλλά..δυστυχώς έχουν πεταχτεί όλα. Εμείς μόνο Kong από καουτσούκ ή άλλα καουτσουκένια ΑΝΘΕΚΤΙΚΑ!!! Τη βλέπω όταν παίζουμε, τα πιάνει στο στόμα και τα μασάει..σα να μην υπάρχει αύριο!! Όμως αν το δικό σας δεν τα χαλάει...πάρτε τα..είναι τόσο ομορφη η εικόνα να κοιμάται με ενα π.χ. λούτρινο μαιμουδάκι δίπλα του...(απλά εμάς το πρώτο βράδυ δεν είχε αυτιά, μύτη, μάτια...) :LOL: :LOL:
 
  • Haha
Reactions: Vanessa99


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Τα πήραμε τελικά, ελπίζω να κρατήσουν, θα δείξει.:love: Άλλο με απασχολεί στο μεταξύ. :unsure:Τα λουτρινα, μιας και δεν παίζει με κάτι άλλο, τα έχουμε για tug of war και fetch. Ξεχάστηκα εντελώς, και αυτά και τα δύο έχουν ήχο. Το αρκουδάκι στη μέση και το άλλο στη μια του άκρη αν θυμάμαι καλά. Όχι κάτι τρομερό όπως τα καουτσουκενια δηλαδή:ROFLMAO:. Όμως, λένε κάποιοι εκπαιδευτές, ότι Καλό θα ήταν να μην παίζουμε tug με παιχνίδια με ήχο γιατί μπορεί το σκυλί να καταλήξει να κυνηγάει μικρότερα ζωάκια και παιδάκια. Έχετε ακούσει κάτι παρόμοιο, ισχύει αυτό? Αν ναι, πως μπορώ να "απενεργοποιησω" τον ήχο, χωρίς να χρειαστεί να ανοίξω το παιχνίδι (και συνεπώς να το χαλάσω)?:(
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Εξαρτάται το σκυλί και τι βαθμό υπακοής έχει.

Αν χρησιμοποιήσουμε λάθος το παιχνίδι και δεν υπάρχει ανάλογη επικοινωνία με το σκύλο, μπορώ να καταλάβω λίγο γιατί δεν το συνιστούν.

Τα μπαλάκια με θόρυβο τα χρησιμοποιούσα όταν κουτάβι δεν είχε πολύ ενδιαφέρον για κυνήγι. Κατά κάποιο τρόπο τα προκαλείς λίγο παραπάνω να το πιάσουν.
Όσο μεγαλώνει το σκυλί, τα βάζουμε στην άκρη γιατί το σκυλί μαθαίνει την αυτοικανοποιηση. Δηλαδή εσύ μπορεί να θες να σταματήσεις το παιχνίδι αλλά ο σκύλος μπορεί και συνεχίζει να παίζει μόνος. Πράγμα που πάει κόντρα με την φιλοσοφία της εκπαίδευσης.
 


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Εξαρτάται το σκυλί και τι βαθμό υπακοής έχει.

Αν χρησιμοποιήσουμε λάθος το παιχνίδι και δεν υπάρχει ανάλογη επικοινωνία με το σκύλο, μπορώ να καταλάβω λίγο γιατί δεν το συνιστούν.

Τα μπαλάκια με θόρυβο τα χρησιμοποιούσα όταν κουτάβι δεν είχε πολύ ενδιαφέρον για κυνήγι. Κατά κάποιο τρόπο τα προκαλείς λίγο παραπάνω να το πιάσουν.
Όσο μεγαλώνει το σκυλί, τα βάζουμε στην άκρη γιατί το σκυλί μαθαίνει την αυτοικανοποιηση. Δηλαδή εσύ μπορεί να θες να σταματήσεις το παιχνίδι αλλά ο σκύλος μπορεί και συνεχίζει να παίζει μόνος. Πράγμα που πάει κόντρα με την φιλοσοφία της εκπαίδευσης.
Καλημέρα, κατάλαβα. Βασική υπακοή ο Ροκυ έχει από ότι μαθαίνουμε μαζί, δεν υπάρχει η δυνατότητα εδώ που μένω για live βοήθεια από κάποιον εκπαιδευτή, και βολευόμαστε μέχρι να έρθουμε Αθήνα. Στο παιχνίδι και με το λουτρινο, τις περισσότερες φορές ακούει το φερτο ή το φέρνει μόνος του να συνεχισουμε το παιχνίδι. Υπάρχουν βέβαια και λίγες φορές που θέλει να παίξει μόνος του, αλλά τον αφήνω μόνο όταν καταλάβω ότι απλά είναι κουρασμένος και δεν το φέρνει. Γενικά όμως, ακόμα και τότε, μετά από λίγο μαζεύω τα περισσότερα παιχνίδια, του αφήνω μόνο ένα, αν τον πιάσει η τρέλα του, να μη πάει για κάτι άλλο. Αλλά τα παιχνίδια που λατρεύει (και τα μόνα που παίζει-δεν παίζει με τίποτα άλλο, ούτε έχει καμία τρέλα και με αυτά. Θα παίξει για λίγο και όταν έχει όρεξη, αλλιώς και στο πάτωμα να τα αφήσω, ούτε που θα τα κοιτάξει.) , τα βγάζω όταν παίζουμε μαζί. Το ίδιο θα κάνω και με αυτά με τον ήχο.
 


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Να κάνω μια ενημέρωση, μιας και ήρθε το: Tugger Knots Frog | KONG Company καταρχάς του άρεσε πολύ από ότι φαίνεται. Κατά δεύτερον, όσον αφορά τον ήχο. Έχει μια μικρή φουσκιτσα, μέσα στο παιχνίδι και κάτω. Αρχικά δεν το έβρισκα και νόμιζα είναι χαλασμένο. Το βρήκα, και χρειάζεται δύναμη για να πατηθει και ακουστεί και πάλι δεν κάνει τρομερό ήχο, δε πιστεύω ότι μπορεί να εξιτάρει σκύλο, ο Ροκυ δεν έδωσε σημασία τουλάχιστον. Τόση ώρα που ασχολείται μόνος του, δεν έχει κάνει καθόλου ήχο, οπότε είναι σαν να μην έχει πραγματικά
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Τα πήραμε τελικά, ελπίζω να κρατήσουν, θα δείξει.:love: Άλλο με απασχολεί στο μεταξύ. :unsure:Τα λουτρινα, μιας και δεν παίζει με κάτι άλλο, τα έχουμε για tug of war και fetch. Ξεχάστηκα εντελώς, και αυτά και τα δύο έχουν ήχο. Το αρκουδάκι στη μέση και το άλλο στη μια του άκρη αν θυμάμαι καλά. Όχι κάτι τρομερό όπως τα καουτσουκενια δηλαδή:ROFLMAO:. Όμως, λένε κάποιοι εκπαιδευτές, ότι Καλό θα ήταν να μην παίζουμε tug με παιχνίδια με ήχο γιατί μπορεί το σκυλί να καταλήξει να κυνηγάει μικρότερα ζωάκια και παιδάκια. Έχετε ακούσει κάτι παρόμοιο, ισχύει αυτό? Αν ναι, πως μπορώ να "απενεργοποιησω" τον ήχο, χωρίς να χρειαστεί να ανοίξω το παιχνίδι (και συνεπώς να το χαλάσω)?:(

Κοιτα εμεις παντως παιζουμε συνεχεια Tug με παιχνιδια με σκουακ και εχει αρκετα.....
εχει συγκατοικησει με καμια δεκαρια γατακια, ακομα και μεγεθος χουφτας χωρις να κανει ζημια ποτε. Τωρα εχουμε 3 γατακια 1,5 μηνων εδω και παιζουμε tug με ενα χταποδι με ηχο της κονγκ αναμεσα στα γατακια :LOL: Παιδακια περναμε καθημερινα απο πλατειες με 100 παιδακια να τσιριζουν, ουτε που τα βλεπει δινει σημασια. ουτε γυριζει να τα κοιταξει. ισα ισα αυτα τον κυνηγανε οχι ο δικος μου. Δε βρισκω συσχετιση προσωπικα, αλλα δεν είμαι ειδικός.

Επίσης ο δικος σου ειναι ενηλικος απο οτι θυμαμαι , φανταζομαι μια ιδεα την εχεις πως αποκρίνεται σε παιδάκια ζωάκια , πχ αν δεν εχει ταση ηδη κ.τ.λ

Περισσότερο θα ελεγα οτι μπορει να τα εξιτάρει αμοκαρει παραπανω ο ηχος στο Tug πανω στο παιχνιδι το οποιο κρίνεις εσυ αν μπορείς να το διαχειριστείς.
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
474
1.071
20
Πάτρα
Εγώ πάντως οτιδήποτε λούτρινο της έχω δώσει, το έχει καταστρέψει... Βαριέται οτιδήποτε δεν μπορεί να κάνει κομμάτια. Το παιχνίδι tug of war με λούτρινα το έχω σταματήσει γιατί σκίζονται πολύ πιο γρήγορα. Αντίθετα, της έχω πάρει ένα rubber toy που δεν μπορεί να το καταστρέψει με τίποτα και παίζουμε tug of war συνέχεια. Το σχοινί επίσης ακούγεται μια καλή εναλλακτική για το συγκεκριμένο παιχνίδι τραβήγματος αλλά και πάλι εμένα μου το κατέστρεφε μόνη της οπότε πλέον το μόνο παιχνίδι στο οποίο έχει πρόσβαση είναι το rubber toy που ανέφερα που έχει υφή γόμας.
 
  • Wow
Reactions: Vanessa99


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Κοιτα εμεις παντως παιζουμε συνεχεια Tug με παιχνιδια με σκουακ και εχει αρκετα.....
εχει συγκατοικησει με καμια δεκαρια γατακια, ακομα και μεγεθος χουφτας χωρις να κανει ζημια ποτε. Τωρα εχουμε 3 γατακια 1,5 μηνων εδω και παιζουμε tug με ενα χταποδι με ηχο της κονγκ αναμεσα στα γατακια :LOL: Παιδακια περναμε καθημερινα απο πλατειες με 100 παιδακια να τσιριζουν, ουτε που τα βλεπει δινει σημασια. ουτε γυριζει να τα κοιταξει. ισα ισα αυτα τον κυνηγανε οχι ο δικος μου. Δε βρισκω συσχετιση προσωπικα, αλλα δεν είμαι ειδικός.

Επίσης ο δικος σου ειναι ενηλικος απο οτι θυμαμαι , φανταζομαι μια ιδεα την εχεις πως αποκρίνεται σε παιδάκια ζωάκια , πχ αν δεν εχει ταση ηδη κ.τ.λ

Περισσότερο θα ελεγα οτι μπορει να τα εξιτάρει αμοκαρει παραπανω ο ηχος στο Tug πανω στο παιχνιδι το οποιο κρίνεις εσυ αν μπορείς να το διαχειριστείς.
Υπάρχει περίπτωση να έχετε αυτό: SoftSeas Octopus | KONG Company ; Σκεφτόμουν να αλλάξω το αρκουδάκι με αυτό, μιας και το αρκουδι έχει σχοινί από μέσα, όπως και το βατραχάκι-tug που πήρα. Οπότε να πάρω και κάτι διαφορετικό, μιας και δεν το έχουν φέρει ακόμα. Με προβληματίζει μόνο το crackling sounds που λέει, πόσο σπαστικό να είναι άραγε:ROFLMAO:
Ναι είναι ενήλικος. ως τώρα και λόγω καραντίνας, δεν έχει ιδιαίτερη επαφή με παιδία και άλλα ζώα, αλλά στο δρόμο που βλέπουμε αρκετά και μια δυο φορές που τον χάιδεψε παιδάκι (δεν αφήνουν οι μανάδες γενικά, είναι μαύρος και θα τους φάει μάλλον) ήταν κύριος. Και η κοπέλα που τον είχε πριν μου είχε πει δεν έχει προβλήματα με παιδιά/άλλα ζωντανά οπότε είμαστε εντάξει πιστεύω
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3