Λυτός ή δεμένος;


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Με αφορμή το νήμα με το περιστατικό μιας βόλτας με τα σκυλιά ελεύθερα (λυτά) θεώρησα καλύτερο να γίνει ένα ξεχωριστό νήμα με ακριβώς αυτό το θέμα (πέρα από τα drives, το κυνήγι, τους δρυμούς, κλπ.).

Είναι ο λυτός (χωρίς οδηγό) σκύλος, ελεύθερος σκύλος;
Είναι ο δεμένος (με οδηγό) σκύλος, "αιχμάλωτος" και "καημένος";

Ποια μπορεί να είναι τα χαρακτηριστικά ποιότητας μιας "σκυλοβόλτας" ή και γενικότερα μιας συμβίωσης με ένα σκύλο που δεν κάνουν αυτόματα ένα σκύλο που είναι πάντα δεμένος σε δημόσιους χώρους "καημένο" ή "στερημένο";

Μήπως θα μπορούσαμε να έχουμε ένα άλλο πρόγραμμα και μία άλλη αντίληψη στο θέμα άσκησης, εκτόνωσης και παιχνιδιού του σκύλου;

Από εμπειρία και όχι μόνο, ξέρω πως η "κλασική" βόλτα του σκύλου για την πλειοψηφία των ιδιοκτητών σκύλων στις πόλεις είναι μια διαδρομή μέχρι την κοντινότερη πλατεία, πάρκο ή... νησίδα με λίγο πράσινο, δύο πάνω-κάτω να κάνει "κακά και τσίσα" και σπίτι. Σε κάποιες άλλες περιπτώσεις είναι η διαδρομή μέχρι την κοντινότερη πλατεία ή πάρκο, λύσιμο του σκύλου "να παίξει" και καφεδάκι, τσιγαράκι, κουβεντούλα με τους άλλους ιδιοκτήτες σκύλων.

Σε πιο επαρχιακές τοποθεσίες και μέρη η βόλτα είναι άνοιγμα της πόρτας με το σκύλο να πετάγεται έξω και τον ιδιοκτήτη να ακολουθεί και να κάνουν μαζί μια διαδρομή "Α" ή δεν υπάρχει καν βόλτα διότι "έχει 2 στρέμματα στην διάθεση του το σκυλί".

Προσωπικά, δεν με αντιπροσωπεύει και δε θα προτείνω ως "βόλτα" τίποτα από τα παραπάνω, ακόμα και με μικρές βελτιώσεις που μπορεί κάποιος να εντάσσει (να του πετάει κλαδάκια, κουκουνάρια, πέτρες, μπαλάκια, κλπ. για κάποια λεπτά).

Επίσης, δεν είμαι της άποψης ότι "βόλτα" σημαίνει "να πάμε να παίξεις με τους φίλους σου". Δεν είναι παιδάκι ο σκύλος και δεν νιώθει καλά ή/και δεν συμπεριφέρεται σωστά τις περισσότερες φορές που καλείται να "παίξει με τους φίλους του" σε μια πλατεία, ένα πάρκο, κλπ. Αν παρατηρήσετε προσεκτικά τα σκυλάκια σε βόλτες, πλατείες, πάρκα, δασάκια, κλπ. ίσως να μπορέσετε να διακρίνετε πως πολλά από αυτά είναι στρεσαρισμένα στο έπακρο, για διάφορους λόγους και αιτίες και με ποικίλες αντιδράσεις (από φοβικές ως επιθετικές). Πολλές φορές (αν όχι τις περισσότερες) τα κυνηγητά, τα καβαλήματα, τα γαβγίσματα, ο "χορός", τα κουνήματα ουράς, κ.α. δεν είναι "χαρούλες με τους φίλους του".

Οι βόλτες, έχω την άποψη, ότι πρέπει να είναι η ώρα που κυρίως θα ασχοληθούμε με τον σκύλο μας και μόνο. Θα παίξουμε, αλλά θα "δουλέψουμε" και λίγες εντολές. Θα τρέξουμε παρέα, με το σκύλο δίπλα μας, θα περπατήσουμε γρήγορα και θα πάμε βόλτες μακρινές αλλά και μέσα στην πόλη για να εξασκήσουμε και την συμπεριφορά του σε καθημερινές συνθήκες (κόρνες, αυτοκίνητα, φανάρια, περαστικοί, κλπ.). Είναι ευκαιρία για άσκηση και για τους δύο μας, είναι ευκαιρία για τον σκύλο μας να "πάρει τα μηνύματα που άφησαν άλλοι σκύλοι" (μην τον τραβάτε όταν μυρίζει, βόλτα είναι και πρέπει να κάνει και αυτό).

Δεν πρέπει να είναι όμως κάθε έξοδο, κάθε βόλτα ίδια. Μη γίνει και αυτό ρουτίνα.

Ακόμα, δεν πρέπει να περιορίζεται όλη η άσκηση, το παιχνίδι και η εκγύμναση του σκύλου μας στην βόλτα (ή η βόλτα δεν θα είναι πάντα ακριβώς βόλτα). Στο σπίτι μπορούν να γίνουν αρκετά αλλά και σε χώρους έξω με λίγη φαντασία (ή γνώση) και με ένα μακρύ ιμάντα μπορούν να γίνουν πολλά. Δεν είναι απαραίτητα να υπάρχουν και άλλα σκυλάκια για "να παίξουνε". Για τον σκύλο μας εμείς είμαστε ότι σημαντικότερο (έτσι πρέπει) και για εμάς θα πρέπει ο σκύλος να είναι ουσιαστικά σημαντικός και όχι "εικονικά" (ή "για το θεαθήναι").

Τώρα δε μπορώ να αναλύσω κάθε λεπτομέρεια και να δώσω και παραδείγματα. Θα γίνει στην πορεία της συζήτησης. Πάντως ο σκύλος πρέπει να είναι δεμένος πάντα σε δημόσιους χώρους, για την ασφάλεια όλων και δεν είναι "καημένος". Υπάρχουν πολλοί τρόποι να "ξεδώσει", να γυμναστεί και να "φχαριστηθεί" και το κύριο συστατικό είναι ο ιδιοκτήτης, εσείς (και εγώ) και η όρεξη σας για πραγματική (ποιοτική) βόλτα και πραγματική ενασχόληση.
 
Last edited:


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Μία πολύ αρχική προσέγγιση, γιατί τώρα "είναι μιά ώρα δύσκολη"...:p:D
Και θα επανέλθω αργότερα...

1) ...Είναι ο λυτός (χωρίς οδηγό) σκύλος, ελεύθερος σκύλος;
Είναι ο δεμένος (με οδηγό) σκύλος, "αιχμάλωτος" και "καημένος";

2) ...Οι βόλτες, έχω την άποψη, ότι πρέπει να είναι η ώρα που κυρίως θα ασχοληθούμε με τον σκύλο μας και μόνο. Θα παίξουμε, αλλά θα "δουλέψουμε" και λίγες εντολές. Θα τρέξουμε παρέα, με το σκύλο δίπλα μας, θα περπατήσουμε γρήγορα και θα πάμε βόλτες μακρινές αλλά και μέσα στην πόλη για να εξασκήσουμε και την συμπεριφορά του σε καθημερινές συνθήκες (κόρνες, αυτοκίνητα, φανάρια, περαστικοί, κλπ.). Είναι ευκαιρία για άσκηση και για τους δύο μας, είναι ευκαιρία για τον σκύλο μας να "πάρει τα μηνύματα που άφησαν άλλοι σκύλοι" (μην τον τραβάτε όταν μυρίζει, βόλτα είναι και πρέπει να κάνει και αυτό).

Δεν πρέπει να είναι όμως κάθε έξοδο, κάθε βόλτα ίδια. Μη γίνει και αυτό ρουτίνα.

Ακόμα, δεν πρέπει να περιορίζεται όλη η άσκηση, το παιχνίδι και η εκγύμναση του σκύλου μας στην βόλτα (ή η βόλτα δεν θα είναι πάντα ακριβώς βόλτα). Στο σπίτι μπορούν να γίνουν αρκετά αλλά και σε χώρους έξω με λίγη φαντασία (ή γνώση) και με ένα μακρύ ιμάντα μπορούν να γίνουν πολλά. Δεν είναι απαραίτητα να υπάρχουν και άλλα σκυλάκια για "να παίξουνε". Για τον σκύλο μας εμείς είμαστε ότι σημαντικότερο (έτσι πρέπει) και για εμάς θα πρέπει ο σκύλος να είναι ουσιαστικά σημαντικός και όχι "εικονικά" (ή "για το θεαθήναι")...
1) Εξαρτάται...
Υπάρχουν σκύλοι που είναι δεμένοι και αισθάνονται "καημένοι", γιατί δεν μπορούν να προσεγγίσουν τα αντικείμενα του πόθου τους... και, ταυτόχρονα, είναι "ευτυχισμένοι" (και ας μην το ξέρουν), γιατί ο οδηγός τους κρατάει "ζωντανούς"...:cool:

2) Αυτό!
Και αξίζει, όντως, τον κόπο να το αναλύσουμε περισσότερο...:)
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Είναι ο λυτός (χωρίς οδηγό) σκύλος, ελεύθερος σκύλος;
Αντικειμενικά, ναι.

Απλά όπως ισχύει γενικά και εκτός σκύλου, υπάρχει κατά περίπτωση και η "υπερβολική ελευθερία". Αυτή που καταπατά την ελευθερία των άλλων, αυτή που προκαλεί προβλήματα και χάος, αυτή που οδηγεί σε εγκληματική αμέλεια κοκ. Εγώ θα τη χαρακτήριζα μάλλον "ανεύθυνη ελευθερία".
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Το έχω πει και θα το ξαναπώ.
Το ότι έχουμε τα σκυλιά δεμένα δεν έχει να κάνει με το πόσο ανεκπαίδευτος ή εκπαιδευμένος είναι ένας σκύλος. Είναι ξεχωριστές διαδικασίες.
Το ότι έχουμε δεμένα τα σκυλιά στην βόλτα είναι επειδή μας το επιβάλλει ο νόμος και γιατί υπάρχουν πολλά ερεθίσματα εξωγενή που μπορεί να επηρεάσσουν...
Προσωπικά στον σκύλο μου φοράω λουρί γιατί μου το επιβάλλει ο νόμος(και καλά κάνει γιατί η ελευθερία μου σταματά εκεί που αρχίζει του άλλου) και γιατί θα βρεθεί κανένα ερέθισμα που θα πρέπει να ενδώσει. Και ερέθισμα δεν εννοώ κανένα αγριογούρουνο στα 50-100 μέτρα, αλλά ένα "αου-αου" από κανένα στραβάδι που θα δοκιμάσει τον σκύλο επειδή έχει κάλο στον εγκέφαλο...

Σύμφωνα με τα παραπάνω λοιπόν ελεύθερος σε περιφραγμένους χώρους και σε ιμάντα σε μη περιφραγμένους. Δεν έχει περάσει ΠΟΤΕ από το μυαλό μου να λύσω σκύλο, οποιονδήποτε σκύλο, οποιασδήποτε φυλής και ιδιοσυγρασίας. Θεωρώ εγκληματικό να το κάνεις και όποιος το κάνει για μένα πράττει παθητική κακοποίηση γιατί γνωρίζει τις πιθανότητες...ΤΙΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ!

Επίσης, δεν είμαι της άποψης ότι "βόλτα" σημαίνει "να πάμε να παίξεις με τους φίλους σου".
Θα συμφωνήσω.

Οι βόλτες, έχω την άποψη, ότι πρέπει να είναι η ώρα που κυρίως θα ασχοληθούμε με τον σκύλο μας και μόνο. Θα παίξουμε, αλλά θα "δουλέψουμε" και λίγες εντολές. Θα τρέξουμε παρέα, με το σκύλο δίπλα μας, θα περπατήσουμε γρήγορα και θα πάμε βόλτες μακρινές αλλά και μέσα στην πόλη για να εξασκήσουμε και την συμπεριφορά του σε καθημερινές συνθήκες (κόρνες, αυτοκίνητα, φανάρια, περαστικοί, κλπ.). Είναι ευκαιρία για άσκηση και για τους δύο μας, είναι ευκαιρία για τον σκύλο μας να "πάρει τα μηνύματα που άφησαν άλλοι σκύλοι" (μην τον τραβάτε όταν μυρίζει, βόλτα είναι και πρέπει να κάνει και αυτό).
Ακριβώς. Θα συμφωνήσω και πάλι.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
@Estranged

...και ο εκπαιδευμένος (όπως πρέπει να είναι) σκύλος που είναι λυτός; Δεν περιορίζεται από τις εντολές του ιδιοκτήτη του;

Δεν έχει, δηλαδή και αυτός όρια που τα υπαγορεύει η προσοχή του ιδιοκτήτη του και η εκπαίδευση του όπως το λουρί (απλά το λουρί έχει μεγαλύτερα ποσοστά "επιτυχίας" και ασφάλειας);

Νιώθει καλύτερα ένας ελεύθερος σκύλος που απλά γυρνάει από δω κι από κει και ο ιδιοκτήτης μιλά με έναν άλλο ιδιοκτήτη από έναν σκύλο στο λουρί που τρέχει μαζί με τον ιδιοκτήτη του 5χλμ. και μετά κάθονται δίπλα μαζί να ξεκουραστούν και αργότερα παίζουν "tug of war" με ένα "λουκάνικο" (και ο σκύλος είναι ακόμα δεμένος);

Οι ερωτήσεις απευθύνονται προς όλους και γενικά... :)
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
...και ο εκπαιδευμένος (όπως πρέπει να είναι) σκύλος που είναι λυτός; Δεν περιορίζεται από τις εντολές του ιδιοκτήτη του;

Δεν έχει, δηλαδή και αυτός όρια που τα υπαγορεύει η προσοχή του ιδιοκτήτη του και η εκπαίδευση του όπως το λουρί (απλά το λουρί έχει μεγαλύτερα ποσοστά "επιτυχίας" και ασφάλειας);
Προσωπικά πιστεύω ότι το επίπεδο επιτυχίας των εντολών, εφόσον μιλάμε για σκύλο με optimal επίπεδο εκπαίδευσης, άρα και τα όρια, εξαρτώνται και πάλι αποκλειστικά από το χαρακτήρα του σκύλου (σχετικο-άσχετο με το θέμα).

Δηλαδή στην ερώτηση "δεν περιορίζεται από τις εντολές του ιδιοκτήτη"απαντώ όχι απαραίτητα.

Νιώθει καλύτερα ένας ελεύθερος σκύλος που απλά γυρνάει από δω κι από κει και ο ιδιοκτήτης μιλά με έναν άλλο ιδιοκτήτη από έναν σκύλο στο λουρί που τρέχει μαζί με τον ιδιοκτήτη του 5χλμ. και μετά κάθονται δίπλα μαζί να ξεκουραστούν και αργότερα παίζουν "tug of war" με ένα "λουκάνικο" (και ο σκύλος είναι ακόμα δεμένος);
Αν νιώθει καλύτερα, ούτε εγώ ούτε κανένας άλλος από μας (τους ανθρώπους) δε μπορεί να το ξέρει.

Αν με ρωτούσαν ποιο από τα 2 πιστεύω εγώ ότι είναι καλύτερο (όχι απαραίτητα μόνο ασφαλέστερο) για το σκύλο, θα απαντούσα ότι κατά πλειοψηφία και σύμφωνα με πολυπαραγοντικές συνθήκες που μπορώ εγώ να σκεφτώ, το 2ο.

(Σ.σ. Ο σκύλος δεν θα μπορούσε να σκεφτεί αυτές τις συνθήκες. Κι αυτό θα επηρέαζε το πώς "ένιωθε").
 
  • Like
Reactions: canis and epial


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Συμφωνώ!

Προσπαθώντας να "δικαιολογήσω" ελάχιστα το "νιώθει" (έχεις δίκιο κατά βάση) να πω πως ο σκύλος που έχει την προσοχή του ιδιοκτήτη του και ο ιδιοκτήτης ασχολείται μαζί του θετικά (παιχνίδι, άσκηση, εκγύμναση, κλπ.) νιώθει πολύ καλύτερα από τον άλλο σκύλο που είναι ελεύθερος να βολτάρει χωρίς να του δίνει σημασία το πιο σημαντικό πρόσωπο της ζωής του (κανονικά ή ιδανικά).

Συνεχίζοντας, θα ήθελα να πως πως υπάρχουν πολλά "είδη βόλτας", πολλές μορφές βόλτας και πολλές μορφές εκτόνωσης του σκύλου. Η εκτόνωση, η γυμναστική του, το παιχνίδι δεν πρέπει να περιορίζεται μόνο στην βόλτα, όπως και η βόλτα δεν είναι απαραίτητο να είναι πάντα παιχνίδι, γυμναστική, κλπ.

Για παράδειγμα, εγώ μπορεί να έχω παίξει με τα σκυλιά στο σπίτι για 20-30 λεπτά με το "λουκάνικο", μετά να τους δώσω ένα λάστιχο από μηχανάκι να παίζουν για άλλα 10 λεπτάκια. Αργότερα να τους αφήσω να "παιδεύονται" βγάζοντας κομματάκια με κρέας μέσα από μπαλάκια με τρύπα και μετά από 4-5 ώρες να βγούμε μια βολτούλα, περπατώντας 5-6χλμ. γρήγορα ή κανονικά με το λουρί, κάποιες εντολές για φρεσκάρισμα αλλά και για να υπάρχει ενδιαφέρον και σπίτι για ύπνο.

Θα μπορούσα να μην είχα ασχοληθεί καθόλου με τα σκυλιά στο σπίτι ( να έβλεπα τηλεόραση, να έγραφα εδώ... :D ) και μετά να τα πήγαινα στην πλατεία, να τα "αμόλαγα να παίξουνε", να έπαιρνα ένα καφέ από τα Coffee Island και να κουβέντιαζα για κανά 2ωρο και μετά να τα φώναζα για να πάμε σπίτι (και να είμασταν και τυχεροί να μη μας είχε συμβεί "το αναπάντεχο").

Υπάρχουν πολλά όμορφα και ουσιαστικά/ποιοτικά "σενάρια" ημέρας και βόλτας με τον σκύλο, για τον σκύλο και για εμάς, με λουρί αλλά ξέγνοιαστοι, κουρασμένοι, ευχαριστημένοι και ελεύθεροι ουσιαστικά.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Προσωπικά σε αυτό το θέμα ταυτίζομαι με τον @st3li0s και συμφωνώ με τον @canis
Και το λέω έχοντας σκυλι που από τις ανασφάλειες της, αν βγάλω το λουρί από το στηθόλουρο της, θα κολλήσει στα πόδια μου και δεν θα απομακρύνεται ρούπι (άρα για τα δεδομένα των "φιλελεύθερων" κηδεμόνων που ξέρουν το σκυλί τους, θα μπορούσα να την εχω και λυτή). Ενδεχομένως με το λουρί της, που τραβάει και είναι αισθητά πιο εξωστρεφής, να νιώθει καλύτερα... Δεν ξερω και θα ήθελα κάποτε να το διερευνήσω το αίτιο αυτής της συμπεριφοράς της.
Δεν θα αναφερθώ καν στα ζωντόβολα που με κράζουν ότι καταπιέζω στο σκυλί μου όταν δεν το αφήνω να "παίξει" με τα αλλα, ενώ ξερω ότι μόλις ζοριστεί το νίντζα θα αρχίσει τα αεροπλανικά και θα τη βρώ κρεμασμένη στο μάτι/αυτί κανενός άλλου σκύλου.
 




Lemonidas

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
100
47
Αν μιλάμε για πόλη δε χρειάζεται πολύ φιλοσοφία το θέμα: Με λουρί, εκτός και αν ο σκύλος μας έχει άριστη συμπεριφορά (ανεξαρτήτως προκλήσεων) και πάλι σε κοντινή από εμάς απόσταση.

Οι περισσότεροι Αθηναίοι βέβαια απλά τα αμολάνε και σου λένε ότι κακοποιείς το σκύλο σου αν δεν τον αφήνεις χωρίς λουρί. Έχω πέσει σε γείτονα που κοιτούσε απειλητικά κάθε φορά που με έβλεπε και είχε ξεσηκώσει τις γριές της γειτονιάς εναντίον μου.:ROFLMAO: Ο ευφυής αυτός άνθρωπος έβλεπε το σκύλο μου να γρυλίζει στο άλλο σκυλί και με κατηγορούσε ότι δεν το αφήνω να παίξει.

Στην Ελλάδα ο κάθε πολίτης έχει αυτονομηθεί. Επινοεί τους δικούς του νόμους, σύμφωνα με τη βολή και το γούστο του, και δυστυχώς δεν αρκείται στο να τους ακολουθεί, εγκαθιδρύοντας ένα είδος αναρχίας, αλλά θέλει με πάθος να τους επιβάλλει και στους υπόλοιπους.

Λειτουργούμε μέσα στην κοινωνία με βαθιά φασιστικό τρόπο και έχουμε το θράσος αυτό να το λέμε ελευθερία και να κάνουμε σχόλια του τύπου "εμείς δεν είμαστε Γερμανοί να υπακούμε σαν πρόβατα".

Έχω την πεποίθηση ότι ο Γερμανός ιδιοκτήτης σκύλου απολαμβάνει μεγαλύτερες ελευθερίες από τον Έλληνα, ακολουθώντας κάποιους κανόνες που διευκολύνουν τη ζωή όλων, αντί να στηρίζεται στην χωριάτικη κουτοπονηριά ή τη μαγκιά για να τα βγάλει πέρα στην καθημερινότητα του.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Θαρρω οτι απο οσους συμμετειχαν εδω ως τωρα κανενας δε διαφωνει στην ουσια με τους αλλους :ROFLMAO::D
Μα ποιος μπορει να διαφωνήσει με αυτά; Η λογική αυτό λέει.(εκτος απ το ποστ του Στελιου που το βρισκω σε μερικά σημεία πολύ απόλυτο)

Η διαφωνία μου στο αλλο θέμα ήταν τελειως διαφορετική και άλλα ήθελε να καταδείξει!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
@Lemonidas πρώτος στηλιτεύεις την "αυτονομία" και κατά βουληση ενός εκάστου εξ ημών εφαρμογη του νόμου αλλά στην πρώτη κιόλας περίοδο βάζεις μόνος σου εξαίρεση. Ο νόμος δεν έχει εξαίρεση όμως για τα σκυλια τα άψογα εκπαιδευμένα.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Αφού πω ότι το post του @st3li0s με καλύπτει σε πολύ μεγάλο βαθμό...;)

...Συνεχίζοντας, θα ήθελα να πως πως υπάρχουν πολλά "είδη βόλτας", πολλές μορφές βόλτας και πολλές μορφές εκτόνωσης του σκύλου. Η εκτόνωση, η γυμναστική του, το παιχνίδι δεν πρέπει να περιορίζεται μόνο στην βόλτα, όπως και η βόλτα δεν είναι απαραίτητο να είναι πάντα παιχνίδι, γυμναστική, κλπ.

Για παράδειγμα, εγώ μπορεί να έχω παίξει με τα σκυλιά στο σπίτι για 20-30 λεπτά με το "λουκάνικο", μετά να τους δώσω ένα λάστιχο από μηχανάκι να παίζουν για άλλα 10 λεπτάκια. Αργότερα να τους αφήσω να "παιδεύονται" βγάζοντας κομματάκια με κρέας μέσα από μπαλάκια με τρύπα και μετά από 4-5 ώρες να βγούμε μια βολτούλα, περπατώντας 5-6χλμ. γρήγορα ή κανονικά με το λουρί, κάποιες εντολές για φρεσκάρισμα αλλά και για να υπάρχει ενδιαφέρον και σπίτι για ύπνο...
Θα συμφωνήσω κι εδώ, κατά κάποιο τρόπο...

Προσωπικά, ορίζω (και αντιλαμβάνομαι) τη βόλτα με την άμεση έννοια: Μακριά βόλτα, στην περιοχή μας ή στην εξοχή... πάντα με το λουρί... εναλλαγές με γρήγορο "μαζί"... αργό "μαζί" (ακούει: "σιγά-σιγά" - αυτό, όντως, είναι μιά άσκηση αυτοσυγκράτησης, το να περπατάει πιο αργά από ένα χαλαρό βάδισμα)... και "ελεύθερος - ελεύθερη" (περπατάμε ή στεκόμαστε με το ρυθμό του σκύλου - για μύρισμα, φυσικές ανάγκες τους κλπ.)...
Στο δρόμο, δίνονται και κάποια παραγγέλματα, του τύπου "μάτια" (για να με κοιτάξει στα μάτια - και όχι στο χέρι μου:p:D )... του τύπου "περίμενε" (σταματάει ακίνητος/η, ενώ εγώ συνεχίζω λιγάκι... και άλλα, έτσι πολύ απλά...
Γενικά, η βόλτα είναι για χαλαρές καταστάσεις και για σχετική "κούραση"...

Από εκεί και πέρα, στην εκτόνωση, υπάρχουν θερινές και χειμερινές "καταστάσεις"...
Να σημειώσω ότι, ανάμεσα σε διάφορα "προβληματικά" traits (για τα οποία είστε ενήμεροι), έχω "ευλογηθεί" (με επίγνωση στις επιλογές μου - δεν έτυχε, πέτυχε!) με ένα "δώρο": Τα σκυλιά μου δεν χρειάζονται να εκτονώσουν τεράστιες ποσότητες ενέργειας...

Ετσι, στον κήπο, το καλοκαίρι (και σαφώς και το χειμώνα):
Μπαλάκι... ναι (λίγο πιό πολύ ο κούταβος - και το περισσότερο από ζήλεια), θα τρέξουν 2-3 φορές (η κάθε μιά πιο αργή από την προηγούμενη) να στα φέρουν... και τέλος... όσο και να τα πετάς εσύ!
Tug of war και "λουκάνικα"... Ώ, ναι... μπορούν να παίζουν με τις ώρες...
Τρέξιμο, μαζί μου... τρελαίνονται να το κάνουν... εγώ δεν πολυτρελαίνομαι, μετά πό λίγη ώρα!!!:D
Τέλος, τα σκυλιά μου γουστάρουν τρελά (γιατί άραγε?) το hard physical game... να παλεύουν μεταξύ τους... σκληρά... πολύ σκληρά... τόσο σκληρά, που στις αρχές τρόμαζα... και όσο ανεβαίνει ο ακατανόμαστος, ανεβαίνει και η Μόκα... αυτό το μέρος του παιχνιδιού, νομίζεις ότι μπορούν να το συνεχίζουν αιωνίως... και το κόβω εγώ, όταν διαπιστώσω ότι "βαραίνουν" οι ανάσες και αρχίζει να "χοντραίνει"... το αφήνω λίγο παραπάνω, όμως, γιατί είναι οι μόνες περιπτώσεις που ο κούταβος ξαπλώνει ανάσκελα και "υποτάσσεται" και η Μόκα ξετρελαίνεται και του δαγκώνει με μανία τα "πετσιά" στο λαιμό του και στο σβέρκο του... και βγάζει το άχτι της η Μόκα μου ΚΑΙ γουστάρει ο μ@λ@κ@ς, να πονάει...
Μετά από κάποιο συνδυασμό αυτών των δρστηριοτήτων, τα βλέπεις ότι "αρκετά"... ένα-ένα, πηγαίνουν να ξαπλώσουν στη σκιά (το καλοκαίρι) ή στον ήλιο (το χειμώνα)...:p:D

Το χειμώνα (και τις βροχερές μέρες), χρειάζεται πιο πολλή σκέψη... ειδικά στο συνδυασμό αυτόν...
Hide and seek (πως το μεταφράζει αυτό η γιαγιά σου, ρε @sea-mol ?) με μεγάλη προσοχή, όπου, είτε πρέπει να είμαστε και οι δύο "γονείς" παρόντες (για να κάνουμε τους τροχονόμους), είτε ο ένας από τους δύο (αυτός που δεν παίζει στη συγκεκριμένη φάση) μέσα στο crate... αλλιώς, επέρχεται εύκολα "σφαγή"...
Και η ατραξιόν του εσωτερικού χώρου είναι το παιχνίδι με τα μπαλόνια... φουσκώνεις ένα μπαλόνι και το πετάς στον αέρα... και αυτά έχουν μάθει να το χτυπάνε με άλμα και κεφαλιά... εδώ, η Μόκα είναι (μακράν) πρωταθλήτρια, μπορεί να το χτυπήσει πολλές φορές χωρίς να το αφήσει να πέσει κάτω...

Υ.Γ. Δεν ξέρω αν είμαι πολύ εκτός θέματος, αλλά ήθελα να τονίσω τη διαφορά (μέσα μου) ανάμεσα στη βόλτα και στην γενικότερη εκτόνωση...:)

Υ.Γ.2. Και για να είμαι λιγάκι περισσότερο εντός θέματος: ΣΑΦΩΣ δεμένος!
 
Last edited:


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Είμαι από τους ανθρώπους που αφήνω τον σκύλο μου ελεύθερο στην βόλτα.
Ο Ερμής είναι ένας σκύλος που από κουτάβι έχει κάνει όλων των ειδών τις βόλτες, έχει εκτεθεί σε όλων των ειδών τα ερέθισματα και δούλεψα από την πρώτη μέρα που τον είχα τα θετικά του στοιχεία.
2 από αυτά και πολύ σημαντικά είναι να έρχεται σε εμένα μόλις τον φωνάζω και να μην επαναλαμβανει 2η φορά την ίδια μαλακια μετά από διόρθωση.
Σαν αποτέλεσμα έχει το προνόμιο να απολαμβάνει μεγάλο μέρος της βόλτας η και ολόκληρης, χωρίς λουρι. Προνόμιο που το έχει κερδίσει και οχι απλά του δόθηκε και που δίνει καθημερινά εξετάσεις για να το διατηρήσει.
Ίσως σε πολλούς αυτά που γράφω να φαίνονται ανευθυνα και ως ένα βαθμό θα συμφωνήσω και δεν προτείνω σε κανέναν να έχει τον σκύλο του ελεύθερο, απλά το "δικαίωμα" που ξαναλέω ο σκύλος μου με την συμπεριφορά του μου έχει δώσει το εκμεταλλευομαι για να απολαμβανουμε ποιοτικές βόλτες στην θάλασσα το καλοκαίρι, Πεζοπορίες στο βουνό τον χειμώνα, τρέξιμο και παιχνίδι στις γύρω εξοχές και πολλά άλλα και σε καμια περίπτωση ελεύθερο και ανεξελεγκτο και γώ να μιλάω στο κινητό, η γενικά να μην ασχολούμαι μαζί του.
Στην βόλτα όταν ο σκύλος μου είναι ελεύθερος ασχολούμαι αποκλειστικά και μόνο με αυτόν.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
oh my god....τα μπαλόνια εφιάλτης.... δεν σταματάει δευτερόλεπτο και η βλαμμενη μου, το πιανει από το δέσιμο, το σκοτώνει τινάζοντας και το αφήνει και παααλι απο την αρχή! -off topic
 
  • Like
Reactions: johnk


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Λειτουργούμε μέσα στην κοινωνία με βαθιά φασιστικό τρόπο και έχουμε το θράσος αυτό να το λέμε ελευθερία και να κάνουμε σχόλια του τύπου "εμείς δεν είμαστε Γερμανοί να υπακούμε σαν πρόβατα".

Έχω την πεποίθηση ότι ο Γερμανός ιδιοκτήτης σκύλου απολαμβάνει μεγαλύτερες ελευθερίες από τον Έλληνα, ακολουθώντας κάποιους κανόνες που διευκολύνουν τη ζωή όλων, αντί να στηρίζεται στην χωριάτικη κουτοπονηριά ή τη μαγκιά για να τα βγάλει πέρα στην καθημερινότητα του.
E! Nαι βρε παιδί μου!

 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Τα τελευταία 20+ χρόνια ΠΑΝΤΑ και ΠΑΝΤΟΥ με λουρί. Είναι και θέμα φυλής.
Η συζήτηση πάντως (εδώ και στο άλλο νήμα) μου υπενθύμισε πόσο έχουν αλλάξει τα πράγματα (και πόσο έχω μεγαλώσει :cry: ). Ο πρώτος μου λύκος δεν είχε δεθεί ποτέ. Ήμασταν 24/365 μαζί. Πηγαίναμε στο πανεπιστήμιο, καθόταν στην τάξη και όταν βαριόταν έκανε την βόλτα του, πήγαινε στο κυλικείο και περιδρόμιαζε και το μεσημέρι με περίμενε να φύγουμε. Ελεύθερος στην παραλία, ελεύθερος το βράδυ στα μπαράκια. Τις διακοπές δεν το συζητάμε. Μέχρι και δικό του ατομικό αντίσκηνο είχε. Εκτός από κάτι σκυλοκαυγαδάκια (για γκόμενες συνήθως) με άλλα σκυλιά και ένα παρ' ολίγον τροχαίο (αχ αυτές οι γάτες) πέρασε και τα 12 χρόνια της ζωής του ευτυχισμένος (ελπίζω) χωρίς να μάθει τι σημαίνει λουρί. Τώρα δεν μπορώ να διανοηθώ ότι θα αφήσω σκυλί ελεύθερο σε χώρο που δεν είναι διπλά περιφραγμένος και απόλυτα κενός.
 
  • Like
Reactions: Estranged


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Ισως απο το προηγουμενο θεμα θα πιστέψατε ότι αφήνω ή τακτικά αφήνω, τον Κάστορα ελεύθερο!
Αντιθετως, είναι εξαιρετικά σπάνιες οι φορές που έχει λυθεί!
Αυτο όμως έχει γίνει διότι γνωριζοντας το ποιόν του Κάστορα, τον τόπο, τον χρόνο, αλλα και τις συνθηκες που εκάστοτε βρίσκομαι, θεωρω ότι δεν ειναι καταλληλες οι συνθηκες και το «ρισκο» είναι μεγαλύτερο απ το όποιο «κέρδος»
Ομως δεν μπορώ να κατακρινω αβίαστα για έκθεση σε κινδυνο ή αιτια προκλήσεως κινδύνου τον πχ Μανολο
Διεκδικώ όμως το δικαιωμα της κρίσης (ή έστω της παρανομιας) να μπορώ, αν το θεωρήσω χρήσιμο, να τον αφήσω κάποια στιγμή λυτό κι ας μη το έχω κανει παρα ελάχιστα μεχρι στιγμής!
 
Last edited:


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
oh my god....τα μπαλόνια εφιάλτης.... δεν σταματάει δευτερόλεπτο και η βλαμμενη μου, το πιανει από το δέσιμο, το σκοτώνει τινάζοντας και το αφήνει και παααλι απο την αρχή! -off topic
Έτσι έκανε και ο Κάσπερ στην αρχή... τρομάξαμε να τον μάθουμε να παίζει σωστά!
Ενώ η Μόκα, λες και γεννήθηκε με το μπαλόνι... από την πρώτη φορά έδειξε το ταλέντο της!
Σαν να συγκρίνεις τον Messi με τον Κουτρουμπή...:cool::LOL:
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Διεκδικώ όμως το δικαιωμα της κρίσης (ή έστω της παρανομιας) να μπορώ, αν το θεωρήσω χρήσιμο, να τον αφήσω κάποια στιγμή λυτό κι ας μη το έχω κανει παρα ελάχιστα μεχρι στιγμής!
Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ μαζί σου, Γιάννη μου!

Αυτό διεκδικώ κι εγώ (το δικαίωμα της "παρανομίας":cool: )... και τον αφήνω λυτό... κάθε μέρα (ιδίως, κάθε βράδυ)... ΜΕΣΑ στο σπίτι... στα "ιερά και τα όσια"!;):p:D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf