Λόξυγκας


perla

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
136
0
Ξέρει κανείς σε τι μπορεί να οφείλεται ο λόξυγκας στα σκυλιά ?
Υπάρχει περίπτωση να υποδηλώνει στομαχική διαταραχή ?
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
νομίζω πως είναι κάτι φυσιολογικό που δεν πρέπει να εμπνέει ανησυχία εκτός και αν πρόκειται για επίμονο ή παρατεταμένο λόξυγγα....Η Μάγια έχω παρατηρήσει πως έχει κάποιες φορές όταν ξυπνάει,όταν ήταν πιο μικρή είχε πιο συχνά....αλλά δεν κρατάει παραπάνω από 10 λεπτα...Παντως σε μας τους ανθρώπους συνδέεται και με το φαινόμενο της γαστροοισοφαγικής παλινδρόμησης ή με την κατανάλωση αλκοολ ή και με πιο σοβαρές παθήσεις αλλά μόνο όταν πρόκειται για επίμονο λόξυγγα που διαρκεί πάνω από 48 ώρες(λέμε τώρα..... :roll: )μη το πολυσυζητάμε και μας πιάσει τίποτα :roll: γιατί έχει πέσει μια γκαντεμιά τελευταία :lol:
 


perla

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
136
0
Ναι ρε γ...το :oops: :oops: :oops:
Η δικιά μου ξέρω ότι δεν πίνει αλκοόλ οπότε το αποκλείω.
Αναρωτιέμαι απλώς γιατί το Σάββατο ό,τι έφαγε το έβγαλε και έτρεχα σε φαρμακεία για να της δώσω zantac,συνήλθε και εχθές έφαγε ξηρά τροφή με όρεξη.
Χάρηκα και εγώ αλλά η χαρά μου δεν κράτησε πολύ.
Σήμερα το πρωί δεν είχε καθόλου διάθεση :( , φαγητό δεν έφαγε και είχε λόξυγκα για λίγο και σκέφτηκα μήπως όλα αυτά συνδέονται.
Τι να πω :cry: .
Όπως λέει και ένας φίλος μου, "Σκατούλες πατημένες"
Το απόγευμα θα πάω στον κτηνίατρο
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
πάλι κτηνίατρο :( :( :( :( :( :(

την συνδρομή την έχεις σκεφτεί?????

όλα τα σκυλιά μου όταν είναι μικρά έχουν λόξυγκα.

δεν ξέρω γιατί.

παλαιότερα είχα ρωτήσει κάποιον (δεν θυμάμε ποιόν δυστηχώς) και μου είχε πει ότι όλα τα σκυλιά παρουσιάζουν λόξυγκα σε κάποια συγκεκριμένη περίοδο της ζωής τους.

όπως μου είπε ,μεγαλώνει το στέρνο τους και πιέζει τα εσωτερικά όργανα :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

αλήθεια :?: :?: :?: :?: :?: :?:

ψέματα :?: :?: :?: :?: :?: :?:

δεν ξέρω.

πάντως ποτέ δεν ήταν από πρόβλημα και μερικές φορές έχω γελάσει πολύ με κάποια από αυτά :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:
 


perla

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
136
0
Εγώ την έχω σκεφτεί, αυτός δεν ξέρω αν θα δεχτεί.
Πρέπει να την πάω γιατί ενώ εχθές έφαγε, σήμερα είναι πεσμένη και ανόρεκτη.
Τον πήρα και μου είπε να την πάω να της πάρει θερμοκρασία και να την εξετάσει
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Πάντως κάποιοι το κάνουν.

πληρώνεις κάποια συνδρομη (π.χ. 150 ευρώ) τον χρόνο και έχεις 2 πλήροι ετήσια τσεκ απ + κάποιες εξετάσεις δωρεάν

μεταξύ σοβαρού και αστείου δεν ρωτάς :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:

σίγουρα δεν έχεις να χάσεις κάτι :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
perla said:
Ξέρει κανείς σε τι μπορεί να οφείλεται ο λόξυγκας στα σκυλιά ?
Υπάρχει περίπτωση να υποδηλώνει στομαχική διαταραχή ?
Ο λόξυγκας προκαλείται από τον ακούσιο σπασμό του διαφράγματος.
Το γρήγορο ή το πολύ φαγητό, η υπερβολική κατανάλωση υγρών μετά από ξηρά γεύματα, το λαχάνιασμα μετά από έντονο παιχνίδι πιστεύεται ότι μπορεί να ενεργοποιήσουν τον λόξυγκα. Δεν νομίζω όμως ότι είναι κάτι ανησυχητικό. Συνήθως δεν κρατάει πάνω από λίγα λεπτά. Πάντως και εγώ έχω παρατηρήσει πως όταν ο δικός μου ήταν κουτάβι, είχε συχνότερα λόξυγκα…
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
609
2
Athens
Και η δική μου όταν ήτανε μικρή είχε λόξυγκα, σιγά σιγά με το χρόνο εξαφανίστηκε, σχεδόν όλα τα κουτάβια το περνάνε.
 


lovezizou

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2007
61
0
Και εμενα μου ειχαν πει οτι ειναι φυσιολογικο οταν το σκυλι μεγαλωνει. Ο δικος μου ολο λοξυγκα ειχε παντως...