ΜΜΜ και σκύλοι.Τελικα τι ισχύει?


NikR27

Member
13 Αυγούστου 2018
5
19
28
Καλησπέρα!Έχω διαβασει αρκετά θέματα σχετικά με νομοθεσία περί μεταφοράς σκύλων μεσω Μέσων Μαζικής Μεταφορας αλλά όλα είναι αρκετά παλιά. Τελικά εν έτη 2018 ισχύουν ακόμα τα ίδια?
Που αν έχεις μεγαλοσωμο σκύλο χρειαζεσαι απαραίτητα δικό σου αυτοκίνητο για μεταφορά?
Επειδή πρόκειται να μετακομίσω Αθήνα, σχετικα με το μετρό τι γίνεται? Βάση νόμου απαγορεύεται να έχεις (μεγαλόσωμο και στο κλουβι του πάντα) σκύλο ,αν το ριψοκινδυνευσω θα έχω πρόβλημα?
Επίσης με το ΚΤΕΛ υπάρχει περίπτωση να τον μεταφέρω?
 
  • Like
Reactions: alexxela


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.778
Ο νομος λεει κλουβι ως 40Χ50Χ70 στα ΜΜΜ και ως δεκα κιλα ζωακι.
Στο μετρο δυσκολα θα μπει (μου φαινεται αρκετα μεγαλος στη φωτο), στον ηλεκτρικο ειναι πιο χαλαρα, εχω δει μερικες φορες με φιμωτρο τελευταιο βαγονι. Τραμ δεν εχω ιδεα, λεωφορεια με τιποτα.
Ταξι μπορεις να παρεις επισης ,πχ Beat εχει επιλογη να καλεσεις ταξι που δεχεται σκυλακια και αλλα ραδιοταξι κατοπιν συννενοησης .
Διαφορετικα θα περπατησεις πολυ!

Κτελ ξεχνα το , ειναι παρανομο κατω! Με τρενο/πλοιο μπορεις.
 
Last edited:


HugoR

Member
1 Νοεμβρίου 2018
5
0
38
Καλησπέρα. Δηλαδή σκύλος 12 κιλών στο κλουβί του δεν επιτρεπεται στο μετρο?
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.778
Καλησπέρα. Δηλαδή σκύλος 12 κιλών στο κλουβί του δεν επιτρεπεται στο μετρο?
Τυπικα δεν επιτρεπεται.
Στην πράξηόμως πιστευεις θα τον ζυγισουν ή θα καταλαβουν με το ματι τα κιλα?
Τον προηγουμενο μου σκυλακο τον εβαζα παντως απροβληματιστα για 5 χρονια σε ΜΜΜ και εκανε αμετρητα δρομολογια με ΟΣΕ (11-12 κιλα, σε κλουβι 60 επι 40 με ροδακια)
 
Last edited:


HugoR

Member
1 Νοεμβρίου 2018
5
0
38
Σίγουρα δε θα την ζυγίσουν, απλά ήθελα να ξέρω τουλάχιστον τι ισχύει και πόσο παράνομη θα είμαι . Το κλουβι της είναι πιο μεγάλο βεβαια, 80*60... Ψάχνω τρόπο να φύγουμε από το αεροδρόμιο χωρίς προβλήματα κ ταλαιπωρίες για το ζώο
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf