ΜΠΑΝΙΟ ΣΚΥΛΟΥ


31 Ιανουαρίου 2016
14
4
28
μενιδι
Γεία σας, είμαι καινούργια σε αυτο το forum. Εχω ενα τσιουάουα άλλα όταν το κανω μπάνιο την επόμενη μέρα μυρίζει άσχημα, μήπως φταίει το σαμπουάν της , εσείς στα δικά σας τι σάμπουαν τους βάζεται ;;
 




haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Γεία σας, είμαι καινούργια σε αυτο το forum. Εχω ενα τσιουάουα άλλα όταν το κανω μπάνιο την επόμενη μέρα μυρίζει άσχημα, μήπως φταίει το σαμπουάν της , εσείς στα δικά σας τι σάμπουαν τους βάζεται ;;
Καλησπέρα, αφού το chihuahua σου είναι κοντότριχο, δεν χρειάζεται συχνό μπάνιο. Φτάνει να το περνάς με ένα πανάκι νοτισμένο με νερό με μηλόξυδο - καθαρίζει και δεν μυρίζει άσχημα.

Αν μια στα τόσα (κάθε 4-5 μήνες) το κάνεις μπάνιο, να χρησιμοποιείς πάντα σαμπουάν για σκύλους και όχι για ανθρώπους.
 
  • Like
Reactions: lila_chihuahua




31 Ιανουαρίου 2016
14
4
28
μενιδι
Εχω και μια αλλα ερώτηση , η σκυλίτσα μου τώρα έχει περίοδο μπορώ να την κάνω μπάνιο κανονικά;
 
Last edited:


31 Ιανουαρίου 2016
14
4
28
μενιδι
Καλησπέρα, αφού το chihuahua σου είναι κοντότριχο, δεν χρειάζεται συχνό μπάνιο. Φτάνει να το περνάς με ένα πανάκι νοτισμένο με νερό με μηλόξυδο - καθαρίζει και δεν μυρίζει άσχημα.

Αν μια στα τόσα (κάθε 4-5 μήνες) το κάνεις μπάνιο, να χρησιμοποιείς πάντα σαμπουάν για σκύλους και όχι για ανθρώπους.
Ευχαριστώ πολλή θα το δοκιμάσω σήμερα και θα σε ενημερώσω
 


31 Ιανουαρίου 2016
14
4
28
μενιδι
Καλώς ήρθες!

Εσύ τι σαμπουάν χρησιμοποίησες και πόσο συχνά τον κάνεις μπάνιο;
Δεν το κάνω και πολλύ συχνά μπάνιο άλλα και όποτε το κάνω αμέσω μυρίζει άσχημα , μπορείς να μου προτείνεις κάποιο σαμπουάν;
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Κατά τη διάρκεια του οίστρου θα το απέφευγα. Άλλωστε δεν υπάρχει λόγος να την κάνεις συχνά.

Όσο για το σαμπουάν, προτίμησε κάποιο καλής ποιότητας σκυλισιο, όχι ανθρώπινο και με την αραίωση που πρέπει.

Το κοντοτριχο είναι ή το μακρυτριχο;
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Εχω και μια αλλα ερώτηση , η σκυλίτσα μου τώρα έχει περίοδο μπορώ να την κάνω μπάνιο κανονικά;
Ούτε εγώ ούτε ο κτηνίατρός μου δεν βλέπουμε λόγο που θα απαγορεύει μπάνιο κατά τη διάρκεια του οίστρου. Και από άποψη υγιεινής επιβάλλεται κιόλας.
 


31 Ιανουαρίου 2016
14
4
28
μενιδι
Ούτε εγώ ούτε ο κτηνίατρός μου δεν βλέπουμε λόγο που θα απαγορεύει μπάνιο κατά τη διάρκεια του οίστρου. Και από άποψη υγιεινής επιβάλλεται κιόλας.
Και εγώ το ίδιο πιστέυω , και συνήθως την κάνω μπανιο οταν είναι σε οίστρο άπλος ρώτησα γιατί δεν ήξερα αν πρέπει . Ευχαριστώ για την απάντηση