Μάτια σκύλου 13 ετών


OManolisP

New Member
1 Ιανουαρίου 2023
2
3
44
Καλημέρα σε όλους.θέλω την συμβουλή σας!
Ο 13 χρονων σκύλος μου,το τελευταιο καιρο εχει άρχισει να βγάζει μια κίτρινη προς πράσινη πηχτή ουσία στα μάτια του.Η οποια ερεθιζει(κοκκινιζει) τα μάτια του και σιγουρα εμποδιζει κ την όραση του.Ειδικα οταν η ουσία αυτη στερεοποιειται γινεται μια παρα πολυ ενοχλητικη τσίμπλα.
Θελω να ξερω εαν αυτο ειναι κατι επικινδυνο και εαν μπορω να κανω κατι πριν παω στο γιατρο για ελεγχο.
Περιμενω τις απόψεις σας και τις ιδεες σας.Ευχαριστω πολυ προκαταβολικά!
 

Attachments



mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Επρεπε ήδη, να έχεις πάει σε γιατρό, ότι κι αν είναι αυτό. Ειναι δυνατόν να κάθεσαι να το συζητάς?
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Στα ματια δεν κανουμε τιποτα μονοι μας μπορει να το κανεις χειροτερα κτηνιατρο κατευθειαν.
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Καλημέρα. Θα πρέπει να το δει οπωσδήποτε κάποιος γιατρός.
Το δικό μου σκυλάκι πριν 2-3 χρόνια παρουσίασε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Στην αρχή απλά είχε μισοκλεισμενα ερυθρα μάτια με φαγουρα. Από την αρχή που κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά την πήγα στον τοπικό γιατρό και μου έγραψε κάποιες σταγονες χωρίς όμως αποτέλεσμα. Όσο περνούσε ο καιρός όμως τα μάτια της χειροτερευαν, πλέον είχε τσιμπλες(ακριβως σαν το δικο σου) και δυσκολευοταν να ανοιξει τα μάτια της. Έπειτα την πήγα σε έναν άλλον που τον ξέρω πολλά χρόνια και το εμπιστεύομαι, αφού την κοίταξε καλά μου είπε ότι έχει ξηρα κερατοεπιπεφυκιτιδα η οποία δεν έχει θεραπεία, ταυτόχρονα της έγιναν επιπλέον εξετάσεις όπου έδειξα λεισμανια η οποία ευτυχώς ήταν στην αρχή. Δεν ξέρω όμως αν η ξηρά κερατοεπιπεφυκιτιδα σχετίζεται με το καλαζαρ. Περα απο την θεραπεία που της έκανα για το καλαζαρ ο γιατρός μου έδινε να της βάζω στα μάτια σταγονες μαζί με κάποιες αλοιφες και πάλι όμως χωρίς καμία απολύτως βελτίωση. Σε επανέλεγχο μου έδωσε να δοκιμάσω κάτι τελευταίο και μου είπε αν δεν βελτιωθεί και με αυτό τότε μου λέει δεν υπάρχει τίποτα άλλο που μπορώ να κάνω. Και πάλι καμία βελτίωση. Επίσης εξ αρχής μου είπε ότι η ξηρά κερατοεπιπεφυκιτιδα προκαλεί τύφλωση. Και πράγματι με τον καιρό διαπίστωσα ότι η όραση της άρχισε να μειώνεται δραματικά μέχρι που σε μια έξοδο της έπεσε με φορά πάνω σε ένα σταθμευμενο αυτοκίνητο, εκεί πλέον κατάλαβα ότι δεν έβλεπε καθόλου. Εν τέλη μετά από πολύ ψάξιμο και έρευνα κατέληξα σε μια δικιά μου θεραπεία η οποία από την επόμενη κιόλας μέρα είχε αποτέλεσμα. Αυτή τη στιγμή που μιλάμε το σκυλάκι μου όχι μόνο βλέπει μια χαρά αλλά έχει εξαφανιστεί η οποιαδήποτε τσιμπλα και ερυθρότητα.
Σε κάθε περίπτωση όμως το σκυλάκι σου πρέπει να ελεγχθεί από τον γιατρό του, ώστε να πει με βεβαιότητα τι ακριβώς του συμβαίνει. Για παράδειγμα τέτοια συμπτώματα έχει και η επιπεφυκιτιδα.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Σε γιατρό άμεσα και ιδανικά σε κτηνίατρο οφθαλμίατρο.
Στην Αττική είναι Ζάκκα, Λιαπής, Παπαϊωάνου, υπάρχουν και 2-3 ακόμα.
 




OManolisP

New Member
1 Ιανουαρίου 2023
2
3
44
Καλησπέρα σε ολους,
Πήγαμε στη γιατρο,οπου μας εδωσε αγωγη κολύριο tobrex και δακρυα.Ειναι αποτελεσμα της ηλικιας του καθως και του καλαζααρ.Θα ξεκινησουμε την θεραπεια ωστε να δουμε βελτιωση.
Θα εμφανιζοταν οπως μου ανεφερε και ενδεχομενως να μην υπαρχει πλήρη θεραπεια.Δεν μου ειπε για τυφλωση,μου ειπε ομως οτι θα τον ενοχλει το δυνατο φως.Οταν τελειωσει την θεραπια και αναλογως το αποτελεσμα θα δουμε μην πωςε οντψς χρειαστει κτηνιατρος οφθαλμιατρος
Ειμαστε ηδη σε θεραπια και ειμαστε και σε καλη διαθεση και πολυ δραστηριοι
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Καλησπέρα σε ολους,
Πήγαμε στη γιατρο,οπου μας εδωσε αγωγη κολύριο tobrex και δακρυα.Ειναι αποτελεσμα της ηλικιας του καθως και του καλαζααρ.Θα ξεκινησουμε την θεραπεια ωστε να δουμε βελτιωση.
Θα εμφανιζοταν οπως μου ανεφερε και ενδεχομενως να μην υπαρχει πλήρη θεραπεια.Δεν μου ειπε για τυφλωση,μου ειπε ομως οτι θα τον ενοχλει το δυνατο φως.Οταν τελειωσει την θεραπια και αναλογως το αποτελεσμα θα δουμε μην πωςε οντψς χρειαστει κτηνιατρος οφθαλμιατρος
Ειμαστε ηδη σε θεραπια και ειμαστε και σε καλη διαθεση και πολυ δραστηριοι
Σου ανέφερε ποια είναι η πάθηση;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22