Μέσα μαζικής μεταφοράς


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
Ποια είναι τα δικαιώματά μας & ποιες οι υποχρεώσεις μας όταν ταξιδεύουμε με τα μέσα μαζικής μεταφοράς μαζί με τον σκύλο μας? (Τοπικά λεωφορεία, ΜΕΤΡΟ, ΚΤΕΛ, πλοία, τρένα, αεροπλάνα...)
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Γιατί? υπάρχουν και δικαιώματα??

Μια φιλη είχε πάει μια φορα με λεωφορείο με το 900gr Chihuahua, το οποιο το είχε μες σε μια τσάντα και δεν φαινόταν καθόλου στον Πειραιά και την κατέβασαν από το λεωφορείο, όταν κάποια στιγμή η Chanel έκλαψε μια φορα!

Σε αεροπλάνο παίρνεις συνήθως τον σκύλο σου!
Το επιτρεπόμενο βάρος για την καμπίνα εξαρτάται από την εταιρία. Αλλου είναι 5 κιλό, αλλου και 10.
Οποιος σκύλος είναι πιο βαρίς, πάει στις αποσκευές!
Επειδή δεν μπορούν να μεταφέρουν πολλά σκυλιά ανά πτήση, πρέπει να δηλωθεί από νωρίς, αν πρόκεται να "ταξιδεψει" και σκύλος.
O σκύλος θα πρέπει να μεταφέρεται σε ένα στεγανό Travel Case η Τσάντα μεταφοράς και να παραμείνει εκεί καθ όλην την διάρκεια τις πτήσης.
Η Τσάντα η το Travel Case θα πρέπει να είναι τόσο μεγάλα, ώστε να μπορεί ο σκύλος να στέκεται και να γυρίσει.

Για πλοία μπορώ να δώσω μονο την δίκια μου εμπειρία με Ferry Boat Πάτρα-Ανκόνα. Στα Super Fast παίρνεις τον σκύλο πια επίσημα μαζί στην καμπίνα, με μια οικονομική επιβάρυνση.
Στα αλλα, απαγορεύεται συνήθως στα σαλόνια και στις καμπίνες (αλλα όλοι τα παίρνουν κρυφά στιν καμπίνα !!) αλλα επιτρέπεται στα καταστρώματα.

Μια πελατισσα μου σπουδαζει καπου επαρχεια και οταν ηθελε να παει με ΚΤΕΛ τις εβαζαν τον σκυλο κατω με τις βαλιτσες! :shock:

Ειναι παντος πολυ δραμα η κατασταση εδω στιν Ελλαδα!
Στιν γερμανια παιρνεις τον σκυλο σου μαζι με ολα τα μεσα και στα αστικα δεν πληρωνεισ ουτε εισιτηριο.
 


gwgw

Well-Known Member
ο πατερας μου δουλεψε 40 χρονια στον ΟΑΣΘ(λεωφορεια, αστικα) γιαυτο και ξερω τα παρακατω.

οι σκυλοι επιτρεπονται στα μεσα μαζικης κυκλοφοριας εαν φοραει προστατευτικο στο στομα, να μην ειναι ωρες με μεγαλη κυκλοφορια και φυσικα πληρωνει εισιτηριο.

εαν πληρουνται αυτα, κανενας δε μπορει να απαγορευσει σε ενα σκυλο να ανεβει..
Το προβλημα ομως δεν ειναι το αν επιτρεπετε ή οχι αλλα το οτι δεν ειναι ευρεως γνωστο.οποτε οποιος το αποφασισει να ειναι και ετοιμος για καυγα με τους που θα συναντησει στο λεωφορειο...
 


gwgw

Well-Known Member
FrenchieFan said:
Επειδή δεν μπορούν να μεταφέρουν πολλά σκυλιά ανά πτήση, πρέπει να δηλωθεί από νωρίς, αν πρόκεται να "ταξιδεψει" και σκύλος.
αυτο δεν ειναι παντα ετσι..
παραδειγμα, οποτε πηγαινα με τον Οδυσσεα κερκυρα, με την ολυμπιακη, επρεπε να το εχω δηλωσει τουλαχιστον 2 βδομαδες πριν για να παρουν και καλα αδεια.

Οταν ομως γυρνουσα απο Κερκυρα ποτε δε μου ζητησαν , παλι με την ολυμπιακη, κατι αναλογο.Απλα εκλεινα το εισητηριο και την προηγουμενη και την επομενη ταξιδευα..
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
609
2
Athens
Όταν ταξιδεύεις με αεροπλάνο εξωτερικό πρέπει να δηλώσεις στην αεροπορική εταιρία αρκετά πριν ότι ταξιδεύει και ο σκύλος μαζί σου.
Στην Ελλάδα το σκυλί είναι ‘είδος πολυτελείας’ γιατί πρέπει να έχεις δικό σου αυτοκίνητο για μεταφορά επειδή στα μέσα μαζικής μεταφοράς απαγορεύετε, ενώ στο εξωτερικό τα πράγματα είναι πολλή πιο καλά.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Καλημέρα φίλοι μου,
Έχω την εντύπωση πως αν κάποιος επιχειρήσει να μπει σε οποιοδήποτε μέσο μαζικής μεταφοράς με το σκυλί του θα πρέπει να είναι προετοιμασμένος για ξυλοδαρμό-λιθοβολισμό!
Εδώ, δεν μπορούμε να κυκλοφορήσουμε με τα σκυλιά μας στους δρόμους και στα πάρκα και δεχόμαστε παρατηρήσεις και επιπλήξεις από τους απανταχού κάφρους… (το προσωπικό μου «δράμα» το έχω περιγράψει σε σχετικό post) :(
Είπαμε, η ζωοφιλία στην Ελλάδα βρίσκεται στα όρια του απόπατου…
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
ROTTIE said:
Καλημέρα φίλοι μου,
Έχω την εντύπωση πως αν κάποιος επιχειρήσει να μπει σε οποιοδήποτε μέσο μαζικής μεταφοράς με το σκυλί του θα πρέπει να είναι προετοιμασμένος για ξυλοδαρμό-λιθοβολισμό!
Εδώ, δεν μπορούμε να κυκλοφορήσουμε με τα σκυλιά μας στους δρόμους και στα πάρκα και δεχόμαστε παρατηρήσεις και επιπλήξεις από τους απανταχού κάφρους… (το προσωπικό μου «δράμα» το έχω περιγράψει σε σχετικό post) :(
Είπαμε, η ζωοφιλία στην Ελλάδα βρίσκεται στα όρια του απόπατου…
Δυστυχώς έτσι είναι!!

Τις προάλλες κατέβασαν σε μια στάση, που περίμενα εγώ το λεωφορείο μια Κυρια, μαζί με τα δυο μικρά παιδιά τις (5 και 8 χρόνον περίπου) που είχαν μαζί τους ένα μικρό travel case με την άρρωστη γατούλα τους, την οποια θέλανε να πάνε στον κτηνίατρο τους. Πήγαν να πάνε με λεωφορείο, επειδή τους χάλασε το αυτοκίνητο!

Όταν τους κατέβασαν με φωνές και κακό (λιθοβολισμούς περίμενα πραγματικά) έκλαιγαν και οι τρεις και έλεγαν με αναφιλητά, ότι τώρα θα πεθάνει η γατούλα τους!

Ας τα να πάνε!!

Και πάλι καλά που ήμουν εκεί!

Η γατούλα είναι καλά!
Τους έστειλα στο ιατρείο τις φίλης μου, που είναι εκεί κοντά!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.095
Μηνύματα
895.465
Μέλη
19.910
Νεότερο μέλος
MochiandEmma