Μήνυση στο υγειονομικό?


Ailegnave

New Member
17 Ιουνίου 2019
3
0
Καλησπέρα σας, έχω ένα τεράστιο πρόβλημα.
Μένω στο ισόγειο μιας πολυκατοικίας. Τον τελευταίο χρόνο ο καινούργιος αγοραστής από τον 1ο όροφο υιοθέτησε 2 μικρά σκυλάκια. Γενικά λείπω πολλές ώρες από το σπίτι και δεν ειχα κανενα προβλημα (γαυγίσματα κ τετοια) με το πέρας του χρονου όμως άρχισα να παρατηρώ ακαθαρσιες στο πίσω μπαλκόνι μου όπου έτυχε και πολλές φορές όταν άπλωνα ρούχα το βράδυ να τς πατήσω κιόλας...

Το πρόβλημα είναι ότι η πίσω όψη της πολυκατοικίας επικοινωνεί με μια σιδερένια σκάλα και τα μπαλκόνια των αποπάνω αποτελούνται εξολοκλήρου από σίδερο οποτε δεν ξέρω ακόμα αν κατεβαίνουν τα σκυλάκια μόνα τους κάτω στο μπαλκόνι μου, διότι δεν υπάρχει κάτι που να τα εμποδίζει (κάποια πορτα) η πέφτουν απευθείας από το μπαλκόνι τους κάτω.
Το αποτέλεσμα είναι να μυρίζει τρελά το μπαλκόνι μου. έχω προσπαθησει άπειρες φορές από τότε που το κατάλαβα να τους μιλήσω αλλα κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν και ετσι το πρόβλημα συνεχίζεται εδώ και 4 μήνες... Επίσης καθαριζω σχεδόν σε καθημερινη βάση -πραγμα πολυ ψυχοφθόρο- διότι συνεχίζουν και ουρουν καθημερινά στους τοιχους μου (γτ στάζουν προς τα κατω) με αποτελεσμα η μυρωδιά ειναι τοσο έντονη που δεν φεύγει με τίποτα... Σαν μην έφτανε αυτό τώρα βρίσκω και στην μπροστινή μου πορτα....

Πραγματικά δεν αντέχω άλλο... Να μην έχω το δικαίωμα να κάτσω εξω να πιω τον καφε μου στο ΔΙΚΟ ΜΟΥ μπαλκόνι ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΥΡΊΖΕΙ ΚΑΙ να ΠΑΤΑΩ ΤΙΣ ΑΚΑΘΑΡΣΙΕΣ ΤΟΥΣ.. (έχω φτάσει σε σημείο να σιχαίνομαι να απλώσω και τα ρούχα μου).
Και τέλος θα ηθέλα να επισημάνω ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα σκυλάκια. Ξέρω ότι δεν είναι δικό τους το φταίξιμο! Θα ήθελα λοιπών να μου προτείνεται τι μπορώ να κάνω γτ πραγματικά έχω φτάσει στο αμήν...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...:love:❤
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Δυστυχώς υπάρχουν και αυτοί οι ιδιοκτήτες, που δημιουργούν κακή εικόνα, για όλους τους υπόλοιπους.

Υποθέτω, τα επόμενα λογικά βήματα, εφόσον η μεταξύ σας επικοινωνία δεν είναι παραγωγική, είναι να μιλήσεις με τον διαχειριστή της πολυκατοικίας. Να διαμαρτυρηθείς και να ζητήσεις, να ληφθούν μέτρα, από την γενική σας συνέλευση. Αν δεν βρεις ανταπόκριση, μπορείς να κάνεις καταγγελία στο υγειονομικό. Αυτό μάλλον εννοείς, όταν λες "μήνυση" ε; Δεν είναι και πολύ σίγουρο ότι θα καταφέρουν να επέμβουν, γιατί δεν θα έχουν απόδειξη ότι οι μυρωδιές και τα "ευρήματα" στο δικό σου μπαλκόνι, είναι από τους από πάνω. Αν και αυτό δεν ευοδώσει, μπορείς να κάνεις μια εισαγγελική παραγγελία. Είναι ανέξοδη και συνήθως σταματάει τις απλές διενέξεις. Αν υπάρχει και συνοδευτικά, πόρισμα του υγειονομικού, θα βοηθήσει πολύ. Από κει και πέρα, θα πρέπει να μιλήσεις με έναν δικηγόρο.

Θα σε παρακαλούσα, αν και ότι άκρη βγάλεις, να επιστρέψεις και να ενημερώσεις κι εδώ. Για να υπάρχει η συνέχεια για όποιον αντιμετωπίσει στο μέλλον το ίδιο πρόβλημα. Γιατί δυστυχώς, πολλά μέλη γράφονται, θέτουν το ερώτημά τους, παίρνουν βοήθεια και δεν επιστρέφουν ποτέ, να ενημερώσουν για την εξέλιξη. Είναι πάρα πολύ ενοχλητικό και αγενές.
 


Ailegnave

New Member
17 Ιουνίου 2019
3
0
Καλημερα! Διαχειριστης υπάρχει στην πολυκατοικια; Μηπως συνετιστουν με καποια ειδοποιηση;
Δυστυχώς δεν υπάρχει διαχειριστής.. Και ούτε κάποιος να απευθύνθω... μου διέφυγε να αναφέρω ότι είναι τριώροφη πολυκατοικία με τον τρίτο όροφο να είναι ακατοικητος.. Δλδ αυτοί και εμείς...
 


Ailegnave

New Member
17 Ιουνίου 2019
3
0
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Δυστυχώς υπάρχουν και αυτοί οι ιδιοκτήτες, που δημιουργούν κακή εικόνα, για όλους τους υπόλοιπους.

Υποθέτω, τα επόμενα λογικά βήματα, εφόσον η μεταξύ σας επικοινωνία δεν είναι παραγωγική, είναι να μιλήσεις με τον διαχειριστή της πολυκατοικίας. Να διαμαρτυρηθείς και να ζητήσεις, να ληφθούν μέτρα, από την γενική σας συνέλευση. Αν δεν βρεις ανταπόκριση, μπορείς να κάνεις καταγγελία στο υγειονομικό. Αυτό μάλλον εννοείς, όταν λες "μήνυση" ε; Δεν είναι και πολύ σίγουρο ότι θα καταφέρουν να επέμβουν, γιατί δεν θα έχουν απόδειξη ότι οι μυρωδιές και τα "ευρήματα" στο δικό σου μπαλκόνι, είναι από τους από πάνω. Αν και αυτό δεν ευοδώσει, μπορείς να κάνεις μια εισαγγελική παραγγελία. Είναι ανέξοδη και συνήθως σταματάει τις απλές διενέξεις. Αν υπάρχει και συνοδευτικά, πόρισμα του υγειονομικού, θα βοηθήσει πολύ. Από κει και πέρα, θα πρέπει να μιλήσεις με έναν δικηγόρο.

Θα σε παρακαλούσα, αν και ότι άκρη βγάλεις, να επιστρέψεις και να ενημερώσεις κι εδώ. Για να υπάρχει η συνέχεια για όποιον αντιμετωπίσει στο μέλλον το ίδιο πρόβλημα. Γιατί δυστυχώς, πολλά μέλη γράφονται, θέτουν το ερώτημά τους, παίρνουν βοήθεια και δεν επιστρέφουν ποτέ, να ενημερώσουν για την εξέλιξη. Είναι πάρα πολύ ενοχλητικό και αγενές.

Καλώς σας βρήκα,
σας ευχαριστώ θερμα για την μακροσκελή απάντηση σας.. συμφωνώ απόλυτα το να μην σας ενημερώσω για την εξέλιξη του προβλήματος μου θα ηταν αγενές και δεν σκοπεύω να το κάνω.. ποσό μάλλον αν θα μπορούσε να βοηθήσει και άλλους...

οπως είπα λοιπον και από πανω, μου διέφυγε να αναφέρω ότι η πολυκατοικία ειναι τριώροφη με τον τρίτο όροφο να είναι ακατοικητος (και ο ιδιοκτήτης αφαντος) .. άρα δεν υπάρχει κάποιος να απευθυνθώ...

Ναι αυτό εννοούσα... Πραγματικά έχω αρχίσει να πιστεύω πια ότι είναι η μόνη λύση.... Το είχα σκεφτεί και εγώ αυτό ότι μπορεί να υποστηρίξουν ότι δεν είναι δικά τους. κυριολεκτικά ο τοίχος ομως από άσπρος έχεις κίτρινες γραμμές απο ουρα, που στάζουν προς τα κάτω (πως γίνεται να λες ότι δεν έρχονται από εσενα) και γιαυτο ελεγα με το καιρό να μαζέψω στοιχεία. Αν καταφέρω δηλαδη και τα πιάσω επ αυτοφόρω και να τραβήξω φωτογραφίες η ακόμα και βίντεο και να τα καταθέσω, αλλά δεν ξέρω αν θα τα δεχτούν...
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Αν μπορέσεις να έχεις βίντεο και φωτό, βοηθάει αρκετά.
Οι φωτό μπορούν να επισυνάπτονται στην εισαγγελική παραγγελία και να δυναμώνουν τους ισχυρισμούς σου.
 


torres2008

Member
10 Μαρτίου 2019
11
9
Πρίν ξεκινήσεις φασαρίες και ΕΞΟΔΑ θα πάς σε έναν κτηνίατρο ή εναλλακτικά περιήγηση στο web και θα αγοράσεις ένα ειδικό spray το οποίο και θα αποτρέψει τα σκυλιά να κάνουν την ανάγκη τους στον χώρο σου.
 




manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Εγώ αν ήμουν στην θέση σου θα μάζευα το σκατο από τα αδέσποτα της γειτονιάς και θα το απλωνα έξω από την πόρτα του (μην σου πω και πάνω στην πόρτα του), θα του το έλεγα πως εγώ το έκανα και θα του εξηγούσα πως και αυτός το ίδιο κάνει σε μένα και πως αν δεν σταματήσει να το κάνει, θα συνεχίσω να το κάνω και εγώ και με αυξανόμενη ένταση.
Τρέλα θέλει. Ούτε καταγγελίες, ούτε αστυνομία ούτε τίποτα.
 
  • Like
Reactions: jannisb


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.805
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf