Μαγειρευτό φαγητό για σκυλο?!?!


MariaMes

Active Member
30 Ιουλίου 2018
34
26
29
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους! Έχω ενα ημίαιμο μαλτεζακι, 2.5 χρόνων! Η βασική της τροφή ειναι κροκέτα, για την ακρίβεια μεχρι στιγμής της έδινα την Platinum.

Τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι σοβαρά να την σταματήσω και να της μαγειρεύω εγώ. Οχι για οικονομικούς λόγους, απλά μου αρέσει να ξέρω τι τρώει. Εννοείτε θα μαγειρεύω συγκεκριμένα πράγματα, όπως κοτόπουλο, λαχανικά, φρούτα κ.α.

Εσείς τι λέτε?
Κροκέτα ή φαγητό? :unsure::unsure::unsure:
 


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
Σπιτικό φαγητό 100%! Αλλά Κάνε καλή έρευνα για να ξέρεις ότι ο σκύλος παίρνει όλα τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζεστε έχοντας μεγάλη ποικιλία σε πρωτεΐνες και λαχανικά, αν κάνεις μαγειρευτό φαγητό θα πρέπει να έχει ασβέστιο και φώσφορο τα οποία τα βρίσεις στα ωμά κρεατωδει κόκαλα (ΠΟΤΈ ΜΑΓΕΙΡΕΜΈΝΑ), αν δεν θες να δώσεις κόκκαλο τότε συμπληρώματα διατροφής
 
  • Like
Reactions: MariaMes




MariaMes

Active Member
30 Ιουλίου 2018
34
26
29
Θεσσαλονίκη
Υπάρχει θέμα που θα σου λυσει καθε απορια
Μαγειρεύοντας για το σκύλο
Ευχαριστώ πολυ, μόλις το διάβασα και μπορώ να πω πως ειναι πολυ ενδιαφέρον και πανω απο ολα κατατοπιστικό.

Το μονο που με προβληματίζει ειναι τα συμπληρώματα και οι βιταμίνες..

Πρέπει σε καθε γεύμα να της βάζω αυγό (Πηγή ασβεστίου) ? και βιταμίνες??
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Ευχαριστώ πολυ, μόλις το διάβασα και μπορώ να πω πως ειναι πολυ ενδιαφέρον και πανω απο ολα κατατοπιστικό.

Το μονο που με προβληματίζει ειναι τα συμπληρώματα και οι βιταμίνες..

Πρέπει σε καθε γεύμα να της βάζω αυγό (Πηγή ασβεστίου) ? και βιταμίνες??
τσοφλι εγω βαζω σε γενικες γραμμες,με το ματι πλεον. Βιταμινες δεν ασχοληθηκα ποτε.
Απλα κοιταω να εχω εναλλαγες σε κρεατα και λαχανικα, φρουτα. Που και που πεταω και κανα συμπληρωμα αυγο, τυρακι, λαδακια και ψιλοπραγματα.
Εφοσον εχω κανει εξετασεις και ολα ηταν οκ συνεχιζω ετσι.
Ουσιαστικα ξεκινας και πας ψαχνοντας, καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος και σε καθε σκυλακι καθονται διαφορετικα οι τροφες.
Εαν ανησυχεις κανε και εξετασεις μετα απο κανα 4-5 μηνες, ζητα και ασβεστιο και ζαχαρο και ολα να δεις πως πας.
 


MariaMes

Active Member
30 Ιουλίου 2018
34
26
29
Θεσσαλονίκη
τσοφλι εγω βαζω σε γενικες γραμμες,με το ματι πλεον. Βιταμινες δεν ασχοληθηκα ποτε.
Απλα κοιταω να εχω εναλλαγες σε κρεατα και λαχανικα, φρουτα. Που και που πεταω και κανα συμπληρωμα αυγο, τυρακι, λαδακια και ψιλοπραγματα.
Εφοσον εχω κανει εξετασεις και ολα ηταν οκ συνεχιζω ετσι.
Ουσιαστικα ξεκινας και πας ψαχνοντας, καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος και σε καθε σκυλακι καθονται διαφορετικα οι τροφες.
Εαν ανησυχεις κανε και εξετασεις μετα απο κανα 4-5 μηνες, ζητα και ασβεστιο και ζαχαρο και ολα να δεις πως πας.
Σε ευχαριστώ , με βοήθησες πολυ :)
Θα το ξεκινήσω οπως λες και εσυ και βλέπουμε!
Προσπαθώ να το ψάξω οσο μπορώ, έχω διαβάσει αρκετά μέχρι στιγμής και συνεχίζω...

Σημερα μαγείρεψα δοκιμαστικά και της έβαλα κοτόπουλο,ρυζι,λιγο πατατα,αυγο βρασμένο(μονο ασπράδι),λιγη σκόνη απο το τσόφλι,καρότο,ζωμο κοτας και ελαιόλαδο.
Το χώρισα σε 180γρ (η Μολλυ ειναι 7.3kg), το εβαλα σε σακουλάκια και μετά κατάψυξη.
Λέτε να είναι λίγο 180γρ την ημέρα??

Ξετρελαθηκε πάντως.. :LOL: